Pentax KP - postrehy

Moderátor: Moderátoři

cport
Hlavní Admin
Hlavní Admin

Pentax KP - postrehy

Příspěvek od cport » 25 črc 2018, 22:54

Tak uz mam nejakou dobu KP a rozhodl jsem se pridat par poznatku z několikatýdenního pouzivani. Predem se omlouvam za diakritiku, protože jsme to psal všechno na několikrát do Wordu bez diakritiky, ale Word občas něco upravi, bohužel ne všechno a prepisovat to uz nechci.

Soude dle ruznych komentaru, design KP se povedl. Ja ale nepatrim mezi ty, které by design KPcka nejak oslovil. Ze zacatku jsem si rikal, ze třeba ten vrchni roller je nejaky prazdny, ze ten zadni displej mohl byt o kousek vetsi. Jako celek se mi KP moc nelíbila, ale zase me oslovily funkce. No a ted jsem ve stavu kdy design povazuji za vyvazeny a při pohledu zhora za velmi hezký.

Mel jsem trochu obavy z dílenského zpracovani dle recenze na Camera Review. Prechazel jsem z K-5 II, takze z high-end modelu. Trochu me zklamalo zavirani krytu baterie, který vypada vylozene krehce a není ani tak kvalitni, jako je kryt u GR. U K-5 II je vse mimoradne festovni. Druha věc byla spoust, která mi ze zacatku prisla jako plastova hracka. Obcas se objevi zminka na test na Camera Store, kde KP kritizuji za zpracovani. Podle mého nazoru měli nejaky vadny kus. Nejake to nepresne licovani, co ukazovali, tam vůbec nemam. Ten fotak je opravdu bytelne udelany! I v jinych uživatelských recenzích si lidé to zpracování chválí. Gripy je třeba posoudit individualne. Drzeni je proste jiné nez u starsich DSLR, clovek se musí trochu přizpůsobit. K-5II jsem bezne nosil poveseny na ruce za prostrednicek, to ted fakt nehrozi. Ja osobne si nakonec velmi dobře rozumim s tim strednim gripem, ale musim uznat, ze jsem se ze zacatku trochu hledal a planoval napsat, ze je ten fotak na svoje rozmery tak trochu tezky a jednoruc se ovlada trochu hur nez K-5II. A v zasade ten názor mam porad. Rozmery ma s K-5II prakticky totozne, ale pocitove je proste opravdu mensi. Ovládá se mi líp než K-1 – především to kolečko bez znaků jde u K-1 ztuha, u KP je to tak akorát.

Proc jsem se rozhodl pro KP, i když jsem mel K-5II, se kterou jsem byl v zasade spokojeny?:

- Primárně: oproti původnímu záměru jsem se rozhodl nejít do FF.

- obrazova kvalita. Na netu je spousta obrazku ke stazeni. Konecne jsem pocitil, ze se to kvalitativne vyplati, především diky moznosti pouzit vyssi ISO.

- stabilizace. Existuji videa ukazujici, ze je vyrazne lepsi nez stabilizace u K-3II. Oproti K-5II to je o parnik. Zkusil jsem i vterinove expozice z ruky a bylo to pouzitelne.

- ostrici systém. Ostrici body jsou mensi a ostreni je tak presnejsi. Ano, citim tady vyrazny posun vpred.

- vestavene expozicni režimy. Jsem clovek od přírody liny a tak mi vyhovuje mit moznost HDR rezimu, multiexpozice nebo intervalove snimani s ruznym skladanim a vystupem do RAWu.

- a spousta dalších drobnosti jako novy systém mereni expozice (a tedy konecne korektni mereni expozice s externim bleskem), wifi, vyklopny displej, drobnosti v ergonomii jako nova moznost nastavit si chovani ctyrsmerneho volice po zapnuti fotaku …

- no a v neposledni rade politika Ricohu, kdy nedodava firmwary ke starsim telum. K-5II třeba takto „nepozna“ ani DA 20-40. Zde by se mohl Ricoh ucit třeba od Fuji.

Co mi nesedlo:

- vydrz baterie. Uvital bych alespoň moznost dobijeni přes USB, at se nemusi porad vytahovat baterka.

- puvodne mi chybel vrchni stavovy displej, ale nakonec jsem si fotak nastavil tak, ze mam zadni dislej vypnuty a v pripade potřeby všechny informace po jednom kliknuti k dispozici nahled všech informaci. Tady to dotahli oproti K-1 (zrejme i K-1II).

- programovatelnost tlačítek. Vsude se pise o vyborne prizpusobitelnosti, ale mi to uplne nesedlo. Třeba na Fx1 tlacitko u tlačítek ostreni jsem byl zvykly mit korekci expozice posuvem cipu (K-5II). Ted tu moznost nemam. U tech dvou novych kolecek (nastaveni C1, C2 a C3) bych třeba cekal moznost prepinat PixelShift, Multiexpozicni rezim a obdobne režimy, ale nejsou tam.

- Nesedly mi dostupne zobrazovane informace při vypnutem zadnim displeji. Pokud chce clovek fotit s vypnutym zadnim displejem, da se to. Ale pak se třeba nedozvi, jestli mu dochazi stava v baterce. Tohle by mělo byt dostupne v hledacku. Nebo když se voli HDR rezim otocnym volicem, clovek nemá sanci poznat, který rezim byl zvoleny, a nebo jestli je HDR vypnute (Castecnym resenim je zapnout si GUIDE DISPLAY.).

- Chybi mi moznost zvolit si jiny informacni displej při Live View tak, jak to ma Ricoh GR. Tam si clovek muze prepinat mezi ruznymi zobrazenimi a muze si naprosto individualizovat, co se ma zobrazovat. Tady je pouze jedna moznost a clovek dobře nevidi spodni kraj displeje (fotky), kterou foti.

- nesedla mi aplikace přes wifi od Ricohu, zkousim ty alternativy.

- pro foceni na stativu jsem radeji dokoupil kabelovou spoust.

- zase jiny USB konektor.

- nemá to dobijeni přes USB.

Abych to shrnul, KP prineslo spise spoustu drobnějších vyhod, které se mi hodi. Rychlostne to je obdobne jako K-5II (ma pomalejsi start, ale třeba nektere automaticke korekce nezdrzuji (ale třeba Clarity na ON zdrzuje fest)). Je potřeba pocitat s tim, ze ma clovek vyborny snimac, skvele funkce v krasnem a festovne udelanem tele, ale nekdy je ten hardware holt slabsi (USB konektor, maly buffer …). Ja na limity bufferu nenarazil, ale uz ze specifikaci je jasne, ze jde o fotak na spise klidnejsi foceni.

Je fakt, ze při uvedeni na trh byla cena silena, ted uz se to da. Při tom uvedeni to KP schytalo v recenzich i diky existence koncici K-3II. KP je ale i tak rozporuplny fotak, coz ukazuji ruzne „oceneni“:
https://dc.watch.impress.co.jp/docs/spe ... 98844.html ... tady 5. nejlepší za FF a MF fotaky. Podle Camera Store to je zase druhy nejhorsi fotak roku 2017 https://www.youtube.com/watch?time_cont ... J-LZIc99Mg

Dle recenzi uzivatelu, občas se stane, ze nekomu nesedne drzeni. Když uz to drzeni sedne, tak jsou lidi nadprumerne spokojeni.
cport.cz

Me fotky na PFS.

Pentax KP + 8/3,5 + 12-24/4 + 21/3,2 + 40/2,8 + 55/2 + 70/2,4 + 135/2,8

Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

al.vlado
Významný člen
Významný člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od al.vlado » 26 črc 2018, 15:53

Tu je zaujímavé porovnanie KP vs K-1.
https://youtu.be/1Su6viRARgk
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN), Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR, Tamron 70-200/2,8, Pentax D FA 150-450/4,5-5,6, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2.4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

cport
Hlavní Admin
Hlavní Admin

Příspěvek od cport » 26 črc 2018, 22:33

cport píše:
- Chybi mi moznost zvolit si jiny informacni displej při Live View tak, jak to ma Ricoh GR. Tam si clovek muze prepinat mezi ruznymi zobrazenimi a muze si naprosto individualizovat, co se ma zobrazovat. Tady je pouze jedna moznost a clovek dobře nevidi spodni kraj displeje (fotky), kterou foti.
Tak se omlouvam, jde si navolit i cisty nahled.
cport.cz

Me fotky na PFS.

slivo
Významný člen
Významný člen

Příspěvek od slivo » 30 črc 2018, 10:41

tak nech robi radost! ostrenim je kp presnejsia ako k1?

lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvek od lennyl » 30 črc 2018, 13:26

slivo: KP som nikdy nemal (iba drzal v obchode), ale podla ludi co citam na webe ostri KP vyborne - tj. lepsie ako K-1 (vacsina voli stredovy AF bod).

ale kedze uz mam K-1 II a viem si porovnat chovanie AF oproti K-1, podla mna je K-1 II doteraz najlepsie ostriaci Pentax.
Sony A7r III + Voigtländer 15/4,5 III + Sony FE28/2 + FE50/1,8 + FE85/1,8

cport
Hlavní Admin
Hlavní Admin

Příspěvek od cport » 30 črc 2018, 16:24

slivo: diky. Jinak ja bych rekl, ze ostreni na FF a APS-C jsou samostatne discipliny ... a mam takovou svou teorii, ze prave ta akceleracni jednotka setri praci fotaku, ktery je pak schopen zpracovavat narocnejsi AF algoritmy. Jsem ted spokojenejsi hlavne pri takovych minimalistickych kompozicich (samostatna bobule proti clenitemu pozadi), srovnani s K-3II nemam a ani jsem nemel v planu delat.
cport.cz

Me fotky na PFS.

nijel
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nijel » 31 črc 2018, 08:35

No já zase můžu porovnat přechod z K-70 na KP:

- AF je o parník lepší
- výdrž baterky pocitově stejná
- oproti K-70 je navíc úprava kompozice (netuším proč to K-70 neuměla)
- přepínač na LV mi vyhovuje víc než tlačítko
- zpracování KP mi přijde v pohodě
- na další roller jsem si zatím nezvyknul, ale třeba se nakonec využití najde
- wifi aplikace je (pořád) příšerná
Moje weby: fotky, blog, free software projekty, překládání přes web

Výbava: Pentax KP, DA 15 Limited, DA 21 Limited, DA 35 Limited, FA 50, DA 70 Limited, D-FA 100 Macro, M 150

cport
Hlavní Admin
Hlavní Admin

Příspěvek od cport » 31 črc 2018, 18:58

nijel: ono je bohuzel normalni, ze se nizsi rady softwarove trochu ocesavaji

czeeri: pokud se ty ctverecky hybaji, mely by to byt normalni hotpixely
cport.cz

Me fotky na PFS.

mnx
Nový uživatel
Nový uživatel

Příspěvek od mnx » 07 zář 2018, 06:17

Zdravím,
sledoval jste někdo podrobně v Dpreview recenzi obrazce s vysokým ISO? Oproti K3-II je to jak nebe a dudy, přijde mi to dokonce lepší než z FUJI s jeho x-trans senzorem, jehož iso výsledky jsem předtím obdivoval.
Nějakou dobu přemýšlím o obměně těla - mám K-5IIs. Na nějakém superAF se stovkami ostřících bodů jako je trend u konkurence mi zase tak nesejde (fotím nejvíc přírodní scenérie, sem tam nějaký portrét), a EVF ani u novějších bezzrcadlovek mě nějak nenadchnul.
Nejvíc ze všeho mi jde o obrazovou kvalitu. Proto jsem dlouho na vážkách, jestli vysolit spoustu tisíc za K-1 II, ale teď po přečtení recenze na KP jsem dost znejistěl, jestli nejít do něj.

Takže čeho se bojím:
- jiné konstrukce těla než K7/5 a dost podobně K-1, které mi i oproti konkurenčním dslr/evf vyhovuje nejvíc.
- horších baterií.. Jestli těmi baterkami chtěli zdůraznit vlastně ne úplně high end nebo co tím chtěli dokázat..

Tak teď babo raď. Jak je to vlastně s tím chystaným následovníkem K-3 II, rumours jsem četl naposled v zimě?
K-5, 18-55 WR, DA-35/2.4, Sigma 10-20/4-5.6, M-50/1.4, A-28/2.8, A80-200/4.7-5.6, FA100-300/4.5-5.6, Ricoh 300/4.5, Ricoh 135/2.8, Pentacon 200/4, Helios 58/2, O-GPS1

cport
Hlavní Admin
Hlavní Admin

Příspěvek od cport » 07 zář 2018, 06:40

Recenzi je spousta, zrovna na DPreview z toho KP nevychazi uplne lichotive, ale je fakt, ze co se tyce obrazove kvality, patri to v soucasnosti mezi naprostou spicku. Do zadneho srovnani s D500 nebo Fuji se ale nepoustim, je to zbytecne.

Ke konstrukci tela - nevim, z ceho mas obavy, telo ma stejny stupen odolnosti jako rada K-5IIs. Jestli jde o ergonomii, to je individualni vec a je treba si ten fotak osahat a vyzkouset. Dle zkusenosti uzivatelu, nejlip se to drzi s tim strednim gripem.

K baterkam - podle me to je dan za kompaktnost. Vetsi baterky a vydrz jsou navykove, ale clovek se s tim mensim akumulatorem nauci zit. Kdyz si clovek ten fotak vhodne nastavi, tak to ty baterky ani tolik nezere.

A co se tyce nastupce K-3II - pred letem byl potvrzen vyvoj noveho tela (i kdyz to nema byt povazovano za primeho nastupce K-3II). Vice bude snad do mesice na Photokine.
cport.cz

Me fotky na PFS.

Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od Jindras » 07 zář 2018, 07:19

Mnx- DPreview nemá Pentax v oblibě, (skoro) všechno bude vždycky špatně. Já mám taky K-5lls a jsem naprosto spokojený. Hlavně když jsem začal používat toho Tamrona 70-200. Ostří na milimetr přesně. A rychle. Nějak si spolu hodně rozumějí. KP je určitě super,měl jsem ho jen v ruce,v Megapixelu a na úchop se přece člověk zvykne,jako na všechno. Jde o to,co člověk fakt potřebuje ,ne jen o to,co by chtěl. :D A myslím si,že když změnu,tak jedině FF.
Naposledy upravil(a) Jindras dne 07 zář 2018, 07:24, celkem upraveno 1 x.

machy
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od machy » 07 zář 2018, 07:21

Ono je asi nejlepší se nejdřív rozhodnout jestli chceš APSC nebo FF. Oboje má svoje výhody a nevýhody. Obrazovou kvalitu asi posoudíš sám podle spousty fotek dostupných na internetu. Pro mě to byl obrovský krok dopředu proti K7...

Co se týká konstrukce. Kvalitou zpracování je výborná. Bytelné a utěsněné tělo. Co se týká ergonomie, tak se asi není čeho obávat. Já si zvykl velice rychle. Jak píše Cport i mě sednul nejvíc prostřední grip. Třetí roller je celkem návykový. :) Někdo tvrdí, že by mu chyběl horní stavový displej. Mě nechybí. Buď kontroluji nastavení v hledáčku a nebo na vyklápěcím displeji. Jinak je opravdu asi nejlepší si ho někde osahat. Třeba koncem září na srazu. :D

Baterie opravdu vydrží o něco míň než na K7. Ale není to tragédie. Případně to vyřeší jedna náhradní...

Pentax KP, K-7
CZJ 75/1.5, CZJ 58/2, SMC PENTAX-DFA MACRO 1:2.8 100mm WR, HD PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited, SMC PENTAX-DA 1:2.8 35mm Macro Limited, SMC PENTAX 1:1.2 50mm
Berlebach Report 8023

cport
Hlavní Admin
Hlavní Admin

Příspěvek od cport » 07 zář 2018, 09:23

Souhlas. Prvni by melo prijit rozhodnuti jestli aps-c nebo ff. Dle objektivu a toho, co fotis.

Jen maly tip - jestli nekomu vadi rozsviceny zadni displej a chybi mu stavovy displej z vyssich rad. Na treti roller se da nastavit zmena rezimu zadniho displeje, takze displej muze byt porad vypnuty a v pripade potreby se jen pootoci tretim rollerem tam i zpet pro ziskani stavovych informaci.
cport.cz

Me fotky na PFS.

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvek od maik » 07 zář 2018, 09:26

mnx: Jako dřívější uživatel KP a nynější X-T2 můžu potvrdit, že obraz z KP je na ty vysoké citlivosti čistší.

A pokud fotíš přírodu a tak, beztak používáš hlavně středový bod (KP je na něj přesný) nebo dost cloníš (pak jsou i ostatní body v pohodě), tak pokud ti vyhovuje optický hledáček, proč ne zrovna KP? Na portréty na nízkou clonu s kompozicí v kraji můžeš klidně na LV, to je přesné vždy.

Měl jsem K-50 a úchop KP mi přišel nejdřív divný. Nasadil jsem tam největší grip, FA 77 a celý den s tím fotil a od toho večera mi už přišel úchop KP vždy lepší než u K-50. Je to zvyk.

Ale pokud chceš malou hloubku ostrosti na širokých ohniskách, tak to bych speciálně u Pentaxu volil raději FF - zrovna moc aps-c objektivů k dosažení toho záměru Pentax nemá.
Fujifilm X-T2
Zeiss Touit 12mm f/2.8, Fujifilm XF 16mm f/1.4, Zeiss Touit 32mm f/1.8, Fujifilm XF 90mm f/2.0, Fujifilm XF 100-400mm f/4.5-5.6

czeeri
Nový uživatel
Nový uživatel

Příspěvek od czeeri » 07 zář 2018, 09:47

Ahoj,
přecházel jsem z K-50 a musím říct, že při postprodukci (krajiny zatím fotím na jeden snímek a vytahuju co se dá, ke skládání fotek jsem se ještě nedostal), tak ten rozdíl v šumu je fakt markantní. Co se týče ostření, nevím, ale K-50 mi s totožným objektivem přišla při ostření taková jistější, to KP se kolem ideálního ostření, tak nějak šmrdlá než zaostří, jak K-50 za špatného světla. Se správným ostřením jsem neměl nikdy, problém, ale je pravda, že používám jen originální objektivy od Pentaxe a ne Tamrona či Sigmu.

PS: Můžete mi prosím poradit, jak nastavit na ten roller to vypnutí displaye, nějak to nemůžu najít v nastavení díky moc :)

Odpovědět

Zpět na „Pentax KP“