X-Trans vs Bayer senzor

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

X-Trans vs Bayer senzor

Příspěvek od hilda4sea » 30 čer 2015, 17:58

Při čtení návodu k novému FW jsem narazil na výklad funkce X-trans senzoru od pracovníka foto divize Fujifilm.

Původní X-100 měl klasický senzor s Bayerovým filtrem. Pak vývojáři zvažovali jak pokračovat, zda APS-C nebo FF. Zda MLC nebo DSLR.
Nakonec padlo rozhodnutí ve prospěch APS-C. Ve snaze zvýšit výkon navrhli vlastní barevný filtr a tak vznikl X-Trans senzor. Podle Fujifilm má takto upravený APS-C senzor 16 Mp rozlišovací schopnost srovnatelnou s 24 Mp, při velikosti jednotlivé diody FF s 24 MPx. Celá věc, ale plně funguje jen s objektivy optimalizovanými na splnění požadavků systému na optiku.
Vrstvy senzoru:
1. mikročočky
2. barevný filtr - červená, modrá, zelená
3. filtr zachycující levý a pravý světelný kanál ???
4. levý a pravý filtr fázové detekce (PDAF)
5. diody - vlastní senzor

Nevýhodou této konstrukce je potřeba používat "high performance" objektivy, což vede k nadstandardní cenové hladině.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: X-Trans vs Bayer senzor

Příspěvek od duves » 01 črc 2015, 13:51

z čoho to robia, zaujima ma material

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: X-Trans vs Bayer senzor

Příspěvek od hilda4sea » 03 črc 2015, 21:55

Duves:

Bohužel k materiálu X-Trans senzoru není nic v celém dvoustránkovém textu. Ale byl tam hezký obrázek:

Obrázek
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: X-Trans vs Bayer senzor

Příspěvek od duves » 04 črc 2015, 06:06

neobjavil som tiež nič okolo zloženia

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: X-Trans vs Bayer senzor

Příspěvek od Jan67 » 04 črc 2015, 07:15

Na více místech jsem našel (nepodloženou) informaci, že základem je senzor sony z K5. A że sony na zakázku "lepí" X-trans masku včetně PD čidel.
Teď se spekuluje, jestli x-pro2 bude mít základ ze sony A7000.
Jan67

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: X-Trans vs Bayer senzor

Příspěvek od hilda4sea » 05 črc 2015, 13:50

S výsledkem ze senzoru X-Trans je potíž. Vzhledem k masovému rozšíření programu Lightroom, jsou majitelé Fuji biti, protože Lightroom formát RAF prostě neumí. Ještě verze LR 5.4 načítala pouze starší verze RAFu a nové ani nepřečetla. Teprve od 5.7 načte všechny, ale ne příliš dobře ve srovnání s konkurencí. V komunitě Fuji je tato skutečnost známá, ale ne všichni jsou ochotni investovat čas a peníze do SW, který s formátem RAF umí pracovat lépe. Opravdu je velký rozdíl při použití C1P v. 8.2 nebo Iridient. Není to jen o koupi programu, ale také o pracovním postupu. Zrovna nedávno si jeden majitel Fuji na netu stěžoval, že si stáhl trial C1P, ale i když je výsledek znatelně lepší, zůstane u Lightroomu, protože je zvyklý na katalogizaci LR a jinak aplikované katalogy C1P se mu nechce učit. Přitom, třeba zrovna C1P umí pracovat i s katalogy z LR bez jakékoliv konverze.
S lidmi je to někdy složité.
Na druhou stranu je již docela dost mezinárodně úspěšných fotografů, kteří odložili své FF Canikony a přešli profesionálně na Fuji. Pro mně překvapivě především v oborech jako je portrét, glamour, uglamour, urban portrait, fashion, akt a samozřejmě street. Krajináři a sporťáci se asi FF a MF budou držet dále.
Osobně si nemyslím, že by z Fuji byly fotky významně lepší než třeba z Pentaxu. Spíše to je o možnostech systému, kolečkách a také o tom, kolik je na trhu foťáků co mají ostrých osm fotek z deseti na clonu 1,2 nebo 1,4, nebo mají sklo 16/1,4 WR?

Moc hezky a srozumitelně (česky) popisuje úskalí přechodu na Fuji jeden z těch úspěšných zde:
http://www.jiriruzek.net/proc-jsem-pres ... uji-x.html
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

isaacasimov
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1423
Registrován: 16 led 2015, 20:41

Re: X-Trans vs Bayer senzor

Příspěvek od isaacasimov » 05 črc 2015, 20:43

Ten odkaz na článek je perfektní, myslím, že velmi vystihuje situaci(přechod na jiný systém), kterou asi každý fotograf zažil (i amatérský). I když zůstávám věrný PX, tak klady i zápory FUJI jsou tu popsány velmi objektivně a dobře. V každém případě jsou systémy od FUJI min. designově nádherné a mě svým retrostylem velmi oslovují(zvlášť v černostříbrném provedení). Toto však není pro focení to nejdůležitější hledisko, ale i proto jako mobilní(do větší kapsy) kompakt jsem si pořídil FUJI X30.

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: X-Trans vs Bayer senzor

Příspěvek od Jan67 » 06 črc 2015, 08:50

Myslím, že to není s LR tak tragický. Pokud tedy člověk nestuduje jednotlivé pixly.
Buď beru jpg z kamery bez dalších úprav, nebo pak upravuji RAW. Chyby při úpravě jsou pak na mé straně, rozhodně za to nemůže xtrans.
A ještě k neochotě přejít na jiný sw - zkoušel jsem irident a problém není v penězích ale v jiném workflow a ovládání. Ten přínos mi navíc přišel zanedbatelný.
Jan67

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“