Voľba fotopapiera

Vše o tisku fotografií.

Moderátor: Moderátoři

Poltergeist
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 31 srp 2012, 08:05

Voľba fotopapiera

Příspěvek od Poltergeist » 16 led 2014, 20:29

Zdravím,

plánujem tlačiť veľkoformátové fotografie (1x1,5m). Ide o voľbu správneho papiera.
Rozhodujem sa medzi:
- matným Hahnemuhle Matt Cotton Smooth - 300 g/m2
- polomatným TECCO PL285 LUSTER PHOTO PAPER - 285 g/m2

Máte niekto skúsenosti s týmito papiermi? Fotografie budú určené na interiérovú výstavu a predaj.

Nikde v bližšom okolí nieje firma, kde by som si mohol pozrieť vzorky a porovnať :/

(jedná sa o tlač nočných krajiniek /tmavé farby, hviezdy,.../)

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od bedo. » 16 led 2014, 20:53

U papiera dosť záleží aj na interakcii s atramentom. Ja na mojej Epsonke napr. na 280g fotopapier z Lidlu nemôžem použiť najvyššiu kvalitu (PhotoRPM), lebo atrament jednoducho nestíha zasychať. A to ani na normálnych obrázkoch, viem si predstaviť, že na tmavých by to bolo ešte horšie. Ak Ti je toto jasné a hľadáš vyslovene len názory na uvedené papiere, tak tento môj príspevok prosím ignoruj... ;)

Poltergeist
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 31 srp 2012, 08:05

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od Poltergeist » 16 led 2014, 21:02

ja to tlačiť nebudem. Dávam to profi firme. Bohužiaľ to budem musieť riešiť poštou/kuriérom na diaľku, pretože nikde v Trenčianskom kraji a blízkom okolí nieje poriadna firma. Jedine, že by ste mi nejakú poradili :)

Uživatelský avatar
uray
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 800
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od uray » 16 led 2014, 21:22

Poltergeist, rozhodně si nech poslat vzorky, v tom by neměl být problém- poslat jim fotku ať ji zmenší a vytisknou na úzký pruh. Ono taky sakra záleží na čem to budou tisknout. Nejlíp by ti měli poradit sami.

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od Lukas_Gal » 16 led 2014, 21:56

bedo. píše:U papiera dosť záleží aj na interakcii s atramentom. Ja na mojej Epsonke napr. na 280g fotopapier z Lidlu nemôžem použiť najvyššiu kvalitu (PhotoRPM), lebo atrament jednoducho nestíha zasychať. A to ani na normálnych obrázkoch, viem si predstaviť, že na tmavých by to bolo ešte horšie. Ak Ti je toto jasné a hľadáš vyslovene len názory na uvedené papiere, tak tento môj príspevok prosím ignoruj... ;)
Ak mozem poradit je uplne zbytocne tlacit cokolvek kvalitou RPM. Je to len plytvanie atramentu bez vyrazneho vplyvu na kvalitu obrazu.

A teraz k teme ono to je tazke povedat ktory papier je to zavisle od osobneho vkusu a od motivu. Ja pouzivam ten Tecco je to za tu cenu fajn papier ale vzhladom na archivaciu by som doporucil ten Hahnemuhle. Len si myslim ze tam je cena niekde inde.
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od bedo. » 16 led 2014, 22:14

Lukas_Gal píše:Ak mozem poradit je uplne zbytocne tlacit cokolvek kvalitou RPM. Je to len plytvanie atramentu bez vyrazneho vplyvu na kvalitu obrazu.
no, ja som na skúmanie vlastností tlače, rôznych papierov a akú-takú kalibráciu vyničil komplet prvú sadu atramentov :) - rozdiel na Epson papieri je vidieť, kým pri normálnej tlači sú ešte rozoznateľné jednotlivé bodky, pri RPM už nie. Ale ako som písal, musí to zvládnuť aj papier. Štandardne tlačím na už spomínaný 280g lesklý papier z Lidlu v druhej najvyššej kvalite (teda bez RPM)...

Inak sa pripájam k názoru, že najlepšie by bolo nechať si poradiť od tých, ktorí to budú tlačiť. Za predpokladu, že už tlačili niečo podobné...

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od Lukas_Gal » 17 led 2014, 08:00

Neviem mozno zavisi od typu tlaciarne aj. Ja mam zas skusenost ze best photo a RPM = rozdiel len v spotrebe atramentu. Potvrdene aj panaom z Fomei a dokonca aj Juergen Gulbinsom a Uwe Steinmuellerom.
Ale samozrejme je to zlozitejsia vec a urcite zavisi od kombinacie tlaciaren papier.
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od kordoz » 17 led 2014, 08:19

Ja tlacim najradsej na platno, nic krajsie som nevidel.
Osvedcilo sa mi tlacenie vo FaxCopy BB, maju krasne farby, povrch je dokonale matny, neleskne sa to ani pri pohlade do okna, farebny gamut je velmi siroky.
Platno natiahnu na dreveny ram, hotova vec, uz len zavesit.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od Lukas_Gal » 17 led 2014, 09:47

Platno sa na kvalitny papier nechyta, somozrejme ze vtedy su aj ceny trochu inde. Existuju sice jemne platna ale osobne mi ta struktura vadi, hoci samozrejme su motivy velmi vhodne na platno.
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Poltergeist
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 31 srp 2012, 08:05

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od Poltergeist » 17 led 2014, 16:55

mna skor zaujímajú rozdiely medzi matným a polomatným... akože v jednoduchosti viem, že matný sa neleskne na svetle, ale v čom je výhoda toho polomatného. Či ta polomatnosť zvýrazňuje tiene alebo highlighty... neviem. Preto sa pýtam skúsených :)

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od duves » 18 led 2014, 10:56

kordoz píše:Ja tlacim najradsej na platno, nic krajsie som nevidel.
Osvedcilo sa mi tlacenie vo FaxCopy BB, maju krasne farby, povrch je dokonale matny, neleskne sa to ani pri pohlade do okna, farebny gamut je velmi siroky.
Platno natiahnu na dreveny ram, hotova vec, uz len zavesit.
Robia to v rame, alebo je to iba blind ram?

Uživatelský avatar
PetrSk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: 29 pro 2011, 01:24
Bydliště: Brno

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od PetrSk » 18 led 2014, 12:29

Poltergeist: před časem jsem na tom byl podobně jako Ty, jen ne krajinky ale architekturu jinak stejně, nechal jsem si vytisknout vzorek, já jednu fotku v v plném formátu (šel by samozřejmě i malý výřez, tohle mi visí doma :-)). Tohle se nedá dost dobře popsat slovy, je lepší to vidět, řekl bych i že to musím vidět. Nechávám si dělat tisky na Baryt, hodně mě oslovilo, že papír má jemnou strukturu a není zářivě bílý. Mám to nakašírovaný na 10mm sendviči, nerámované, lze to pověsit i tak a vůbec to nevypadá zle.
Možná stačilo jen napsat je to velmi silně individuální.

Poltergeist
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 31 srp 2012, 08:05

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od Poltergeist » 20 led 2014, 17:46

Ďakujem za tipy. Nechám si vytlačiť skúšobné fotky :)

janooo
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 119
Registrován: 23 pro 2012, 20:41

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od janooo » 07 pro 2014, 10:14

Zdravím,
Využiem túto tému. Potreboval by som Fotopapier A4+ (v rolke) na tlač panorám a širších fotiek.
Prosím poraďte kde sa dá zohnať. Čo som zbežne pozeral net nenašiel som.
dík :).

Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 376
Registrován: 22 zář 2013, 09:17
Bydliště: nyní Praha

Re: Voľba fotopapiera

Příspěvek od inutihar » 07 pro 2014, 21:31

Zkus dtpobchod.cz, kategorie materiály. Na Slovensko dodávají. Předpokládám ale, že na Slovensku to musí jít sehnat taky.

Odpovědět

Zpět na „Tisk fotografií“