domaci kalibrace

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od bigfoot » 04 dub 2013, 10:57

sondu mam aj ja, (okolie Ziar nad Hronom sa viem dohodnut)
neviem co okolo kalibracie monitoru tam chcu ludom vysvetlit..
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Mara42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 476
Registrován: 10 bře 2011, 19:55

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Mara42 » 04 dub 2013, 11:07

Flor dával odkaz na digiarenu a díky tomu jsem zjistil, že ve stejným bytovým domě jako já, bydlí člověk s Nikonem D4, D700 a D7000. Minulej týden mně byl HW kalibrovat monitor... změna není nijak velká u LG IPS237L (spíš obtížně poznatelná), ale zato mám dobrej pocit, že to vidím tak, jak by to mělo být :)

Uživatelský avatar
bobo2
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od bobo2 » 04 dub 2013, 11:13

mara42: .....nebodaj tori - viktor šulc...tento chlapík http://www.kaspy.eu/image.php?id_foto=730&gal=49 ?

...svet je malý....

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od kluzo » 04 dub 2013, 14:33

Kolik asi tak stojí kalibrace monitoru?

Uživatelský avatar
Mara42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 476
Registrován: 10 bře 2011, 19:55

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Mara42 » 04 dub 2013, 15:07

bobo: J, Viktor Šulc, nějak se znáte?
kluzo: p. Šulc má na stránkách 250 Kč, já mu dal 300, protože jsem si sondu mohl nechat do večera kalibrovat si i tiskárnu (i když říkal, že mu tu sondu můžu vrátit třeba za týden). Dneska mu asi ještě hodím víno :)
Naposledy upravil(a) Mara42 dne 04 dub 2013, 18:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od kluzo » 04 dub 2013, 15:28

Díky za info, to není moc.

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Lukas_Gal » 04 dub 2013, 16:59

No moc to nie je pokial sa to kalibruje/profiluje 2 krat za rok. Ale ak ma dotycny na nic monitor a chce mat hodnoty v norme tak to min 2x mesacne a to uz je rocne aj na novu sondu.
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od kluzo » 04 dub 2013, 17:21

Chtěl bych si nechat zkalibrovat noťas. Proč kalibrovat 2x měsíčně? To se to tak stále mění? Nějak nemám pocit, že by se mi podstatně měnily barvy monitoru na NTB. Ono i když to porovnám s papírovou fotkou, nevidím nějak podstatný rozdíl. Určitě ne takový, abych si třeba netroufl vyrovnat bílou.
Kdysi si vzpomínám, že Foto Morava zdarma na požádání posílala kalibrační fotku, která byla v el. podobě i na internetu ke stažení, podle ni se daly barvy taky použitelně srovnat. Ale sonda je asi sonda. Nemám s tím žádné zkušenosti. Nechytračím, jen si tak uvažuji nahlas :-)

Uživatelský avatar
Mara42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 476
Registrován: 10 bře 2011, 19:55

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Mara42 » 04 dub 2013, 18:25

Jde o to, co se považuje za změnu - jaký jsou tvoje nároky.
Jinak ideální je kalibrovat při každé změne okolního osvětlení :)

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od kluzo » 04 dub 2013, 18:47

Tak jsem p. Šulcem mluvil. Nechám si NTB u něj kalibrovat. V podstatě mi řekl, že cca rok, nebo do přeinstalování systému by ta kalibrace měla vydržet. Samozřejmě NTB nebude nikdy 100%, což mi je jasné, ale prý to určitě pomůže.
Asi moc náročný nejsem, když si troufnu vyrovnat bílou i teď a nevidím podstatný rozdíl u papírové fotky :-)
A nebo to je jinak? Vy vidíte na mých fotkách nějaký rušivý posun bílé?

Změna osvětlení... Nejradši vyvolávám jako z negativu, téměř potmě :-)

Uživatelský avatar
Čtvrtek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 405
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Žatec LN

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Čtvrtek » 04 dub 2013, 19:02

kluzo píše: Proč kalibrovat 2x měsíčně? To se to tak stále mění?
Jak už bylo řečeno, jde o to jak máš nároky a jaké vybavení. Ony celkově ty monitory na NB jsou o ničem.
U mého záložního Sony Vaio ani nemá cenu kalibrovat, to bych mohl dělat pořád. A na MacBooku už by se do toho limitu 2x měsíčně vešel :D
STŘÍBRU ZDAR

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Lukas_Gal » 04 dub 2013, 20:35

kluzo píše:Tak jsem p. Šulcem mluvil. Nechám si NTB u něj kalibrovat. V podstatě mi řekl, že cca rok, nebo do přeinstalování systému by ta kalibrace měla vydržet. Samozřejmě NTB nebude nikdy 100%, což mi je jasné, ale prý to určitě pomůže.
Asi moc náročný nejsem, když si troufnu vyrovnat bílou i teď a nevidím podstatný rozdíl u papírové fotky :-)
A nebo to je jinak? Vy vidíte na mých fotkách nějaký rušivý posun bílé?

Změna osvětlení... Nejradši vyvolávám jako z negativu, téměř potmě :-)
Tak s tym si dovolim nesuhlasit. Stabilita u TN panelov sa pohybuje v hodinach. A je tiez potrebne rozlisovat pojmy kalibracia a profilacia.
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Uživatelský avatar
uray
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 800
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od uray » 04 dub 2013, 21:40

Podle mě stačí dodržet pár pravidel a ani není potřeba kalibrovat hw sondou, To snad jen při problémech. Ale záleží na požadavcích - někdo tiskne u stejného ověřeného dodavatele, co si jen tak sám od sebe nevymění papír, někdo tiskne doma a vše si pohlídá.

Já sem narazil na několik problémů mezi tiskárnou a LCD (mám teď levný SyncMaster 2343NW). Tohle mi pomohlo:
1. Nechat monitor zahřát (cca po 1/2 hodině se vše ustálí a už se to nemění)
2. Kontrola bar. profilů zařízení - aby se něco pomrvilo, nemusí se reinstalovat systém, stačí jedna blbá aplikace...
3. Stabilní světelné a pozorovací podmínky - u mě je to vždy stejné umělé osvětlení (Led pásek za monitorem směřující na zeď a LED žárovka v klasické lampě na kontrolu tisku.) Snažím se sedět rovně, bohužel při podhledu mi barvy táhnou do žluta :-D je to dobré i na záda.

Problémy nejen s barevným podáním, ale i kvalitou u různých "Fotolabů" mě dohnaly ke koupi tiskárny a od té doby je to v klidu. Ono nestačí mít profil na monitor, ale chce to mís sladěné s profilem tiskárny i papíru (např. TECCO mají ke stažení profily papírů z webu) a to je u dodavatelů někdy problém. Nejsem ale profík, mám na to čas - hlavně přes tu hnusně dlouhou zimu :-) a teď už znám své vybavení a to je podstatné.
Dobré světlo a čas :-)

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od kluzo » 05 dub 2013, 04:29

uray, díky za tvůj příspěvek. S tím, že mnohdy jen stačí znát svou techniku (a ne jen, co se barev a monitoru týká) a přizpůsobit tomu své jednání, naprosto souhlasím. Vyřeší to spoustu technických problémů a nedostatků té, které techniky i značky :-)
U mého NTB můžu potvrdit i tvé zkušenosti se stabilními pozorovacími podmínkami. Snažím se sedět tak, abych se díval na monitor naprosto kolmo. Už 5cm nad, nebo pod mění jas i barvy. Když tohle dodržuji, i papírové fotky vypadají stejně jako na monitoru, resp. už mám v oku barevný profil svého monitoru tak, aby bílá bílou byla i na papíře :-) Jak tak nad tím přemýšlím, jestli si to celé tou kalibrací nerozhodím a nebudu si muset nahrát nový barevný profil do hlavy. :-D

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Lukas_Gal » 05 dub 2013, 06:08

Tak este raz. Standardne pozorovacie podmienky su nutnostou to je jasne. Ved predsa farba zavisi od troch cinitelov a ak sa zmeni co i len jeden meni sa aj farba. Samozrejme, ze nestaci len sprofilovat monitor, ale cely proces.

Kalibracia je len nastavenie jasu, contrastu a bieleho bodu nic viac.
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“