Jakou zrcadlovku vybrat

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Tomáš P
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 15 lis 2018, 11:23

Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od Tomáš P » 15 lis 2018, 11:53

Zdravím, jsem nováček a chtěl bych si koupit svoji první zrcadlovku do 20 000,-
Chci fotit Motorsport, hasiče ale i architekturu a krajiny. Byla mi doporučena Pentax k-70.
Je to dobrá volba ? nebo by jste mi doporučili nějakou jinou třeba i od konkurence ?

Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od Alf » 15 lis 2018, 13:05

Ahoj! Vítám Tě u nás. :)

Měl jsem hodně verzí různých zrcadlovek a řeknu Ti proč nechci nic jiného než K-70

1) K-70-je lehká. Je to důležité pokud chceš cestovat
2) Výklopný displej. Pentax několikrát ukázal jak špatně udělat výklopný displej jen u K-70 je to perfektní
3) Cena je fantastická 14,5 tisíc (Je tam caschback 2500) právě u CZC - https://www.czc.cz/pentax-k-70-telo-cer ... 83/produkt
4) WIFI - Bože to je tak úžasná věc, když fotíš z telefonu. Také si můžeš do telefonu uložit obrázky. Původně jsem vůbec neplánoval použít tuto věc, ale je to super. Hlavně ušetříš za dálkovou nebo kabelovou spoušť a můžeš přimo v telefonu měnit clonu, iso, ostřit apod.
5) Dobře se drží oproti KP (tam je to pro středně velké a velké ruce tragédie). K-70 se drží velice přesvědčivě a jak je lehká není problém fotografovat dlouho aniž by tě bolely paže.

Miluju svůj Pentax-K-70. Ale já fotím krajiny. Pokud potřebuješ rychlejší ostření na ten tvůj motosport možná by to chtělo něco jiného. Takhle není to hrůza, ale rozhodně je to průměr.
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od fakt » 15 lis 2018, 13:17

Vítej na fóru.
Pokud chceš něco fotit, znamená to, že to ještě příliš nefotíš. Výše doporučený Pentax K-70 s bazarovým 55-300 PLM by byl na rozjezd více než dostačující. K němu tzv. "plastik fantastik" 35/2,4 a máš na déle vystaráno.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 552
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od richard_strouhal » 15 lis 2018, 13:58

Ahoj, souhlas s kolegy, V uvedené cenové relaci je myslím K-70 dobrá volba a 55-300 PLM taky, např. touhle kombinací jsem fotil tento letecký den: https://www.flickr.com/photos/152561016 ... 9817843668
Akorát si nejsem jist jak moc narazíš na 55-300 PLM v bazaru, protože je to poměrně nový objektiv.
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od Jindras » 15 lis 2018, 16:52

Když motosport a jiné rychlé...tak Canon. Starší 7d je špička pro sport.
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od hilda4sea » 15 lis 2018, 17:12

Tomáš P:
Nebudu radit jaký foťák, protože to je někdy věc osobních preferencí.

Motosport:
Pokud jde jen nějaké cvakání pro vlastní zábavu a bez ohledu na to, zda fotky budou opravdu ostré a kontrastní, pak je to celkem jedno co vybereš. Když ale očekáváš, že se třeba časem přiblížíš technické kvalitě fotek v časopisu nebo an netu, tak asi bude potřeba foťák s dobrým autofokusem a objektivem, který umí kontinuální ostření. Druhým úskalím je focení paningem (vodorovné sledování jedoucího vozidla) kde obyčejná stabilizace může způsobovat trvalé a neúplné zaostření na objekt. Dobré objektivy mají možnost přepínat do režimu vyřazené stabilizace ve vodorovné ose.

Architektura:
Převážně využití širokoúhlých objektivů (základ okolo18-50) s tím, že čím širší tím lepší. Pro APS-C je ideál třeba Sigma 8-16 a nebo vynikající Tokina 11-16. Menší zkreslení (distorze) pak mají objektivy pro tělo full frame, kde stačí něco jako 17-40 nebo 16-35.

Krajina:
stejné potřeby jako architektura

Na zbytek témat je celkem jedno co se vybere. Vše bude vyhovující. Osobně bych viděl jako určující schopnost fotit motosport, pokud je pro tebe důležitý. U ostatních disciplín je výkon autofokusu nepodstatný.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od Jan67 » 15 lis 2018, 22:49

Dnes je celkem běžný u dobrých prodejců, že ti foťák půjčí ( půjčovné zdarma při pozdějším nákupu).
To je jediná cesta, jak si to to vyzkoušet.

Odesláno z mého SM-G935F pomocí Tapatalk

Jan67

Uživatelský avatar
Semtex
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: 06 led 2017, 13:35

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od Semtex » 15 lis 2018, 23:59

Já jako věčný student focení mám K-S2 s právě doporučovaným 55-300 PLM.
Proč Pentax? Třeba proto co je na tomto videu. Motosport, ale i třeba fotbal je za různých povětrnostních podmínek. Proto chci, aby foťák něco vydržel.

https://youtu.be/gHqm9O4zDJ8

No a přihodím jednu fotku s touto kombinací. Myslím že vypoví hodně.

Obrázek

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od hilda4sea » 16 lis 2018, 11:02

Tím videem bych se nenechal moc ovlivnit, protože každá značka má nějaké své hard core wideo. Asi nejdrsnější má Canon, kde nechají 7D i se stativem několikrát převálcovat náklaďákem.

Fotky letadel jsou hezké, ale vzhledem ke vzdálenosti a míře zaclonění f 5,8 na dlouhém konci je při vzdálenosti letadla od fotografa 150 metrů dosažená hloubka ostrosti 500 metrů.
Když půjde o fotky předvedené velikosti (600 px dlouhá strana) s rozlišením 72 dpi, tak bych si se zrcadlovkou a objektivy nelámal hlavu. To dnes zvládne cokoliv a weather resistant je dnes také kdeco. Myslím, že doporučení k návštěvě zavedeného výrobce a zapůjčení fototechniky je nejlepší cesta ke zjištění co potřebuješ.

PS: Někdy počátkem sedmdesátých let jsem fotil s Canonem AE1 bez AF závody Rallye Vltava i RZetu a bez AF na kinofilm a také to šlo. Někdy se z toho dělá zbytečná věda, tak se spíš podívěj kolik co stojí a kolik se toho dá koupit v bazarech. Ber také v úvahu, že někteří výrobci vyrábějí celokovové objektivy a jejich nákup v bazaru není problém.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od maik » 16 lis 2018, 12:14

Souhlas s Hildou. Pentaxy utěsněné proti povětrnosti jsou. Ale stačí si najít, jak v digitalrev házeli Canon 7D ze schodů, polívali vodou nebo i horší věci a stále fotil :-)

Krajiny ani architektury znalý nejsem. Fotím hlavně zvířecí portréty a taky akci (hlavně psí závody, ale třeba i letadla, občas nějaký sport apod.). Měl jsem K-50 a KP, k tomu vystřídal hodně objektivů. A musím souhlasit s ostatními, že když Pentax a budeš s ním chtít fotit i něco rychlejšího, pak určitě 55-300 PLM (to PLM v názvu je zásadní, ostatní verze ostří pomalu). Poměr (rychlost ostření + kvalita obrazu + rozsah ohnisek + ovládání) / (cena) je výborný.

Na druhou stranu pokud by to mělo být HLAVNĚ na akční focení, možná bych se poohlédl spíš tam, co to začíná na N. Ona ta ukázková fotka viz výše hezká opravdu je, akorát o rychlosti ostření neřekne zase moc, protože zaostřit na vyšší clony na něco vzdáleného, co se pohybuje z jedné strany na druhou a vlastně to ani moc nemění vzdálenost od foťáku, není po troše praxe o moc těžší na zaostření než zaostřit třeba na dům a mnohdy na to stačí v pohodě AF-S ostření, není třeba ani AF-C. I s manuálem to často jde. Koneckonců když fotím třeba psa běžícího tryskem v tomhle směru pohybu, často ostřím manuálně a výsledek bývá takhle s manuálem i lepší. Chleba se u kontinuálního ostření láme až tam, kde něco, co je v hledáčku dostatečně velké (a proto hloubka ostrosti je tam relativně malá i na vyšší clonová čísla), se velkou rychlostí pohybuje od foťáku, nebo k němu, nebo nastřídačku oboje. :)

Rozhodně si to po předvýběru osahej a VYZKOUŠEJ. Jiný úchop a ovládání je hlavně otázka zvyku, ale rozdíl ve výkonu pro tvoje vlastní focení je to, oč tu běží. :wink: Kterou značkou foťáku vyfotíš to, co potřebuješ, to je nakonec úplně fuk.

upca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: 26 srp 2012, 19:08

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od upca » 31 bře 2019, 13:00

Zdravím, nenašel jsem vhodnější vlákno. Tak se zeptám tady. Poměrně dlouho mám Pentax K-30 a byl to super stroj. Ale už pomalu začínám cítit že je čas na něco nového (možná i nový systém). Používám na něm asi hlavně staré MF objektivy protože s AF jsem stejně nebyl moc spokojen.
První co mě padlo do oka už dřív byla K-1 ale ta váha, s tím se tahat po horách... :-D. Tak že další možnosti jsou bezzrcadlovky, z nich se mi líbí Sony A7 III(FF) a Fuji FUJIFILM X-T3 (APS-C), případně něco dalšího v podobné cenové relaci?

Moje požadavky:
- velký dynamický rozsah
- pěkné barvy
- malý, lehký ale odolný stroj
- možnost použití MF objektivů, ideálně dobré ostření přes hledáček
- s tímto souvisí ideálně stabilizace v těle
- 2 rolery
- rychlá změna ISO
- rychlé, přehledné menu.
- utěsněný je plus (je mi jasné že se starými skly to těsné nebude ale časem bych pořídil nějaký širokáč, záklaďák, portrét)
- tichý je taky plus
- raději bych volil FF

Zatím se spíš rozhlížím a rozhodnutí jít do toho by obnášelo poprodávat AF objektivy a to co nedám na kinofilm (pentax 18-135, 50 f1,8, 35 f2,4, F 28/2,8, samyang 16mm f2). Vzhledem k těm cenám bych nejdřív koupil tělo a pak až objektivy. Chtěl bych tedy ze začátku používat staré MF pentax (stejně jak na kinofilmu smc -k 24/2,8, 24/3,5, 28/3,5, 30/2,8, 35/3,5, 50/1,8, 200/2,5, 200/4 a další Mkový :-D ) a pak pořídit něco dalšího :-). Máte někdo zkušenosti s použitím starých skel na těchto tělech? A myslíte, že je tohle dobrou volbou?

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od Alf » 31 bře 2019, 13:18

Ahoj.
Obě volby jsou skvělé, ale jedna je lepší pro tebe a to ta Sony A7. Výhoda pro tebe je ta, že všechny MF objektivy Pentax jsou dělané na FF na A7 je FF. Když budeš používat objektivy s redukcí na X-T3 bude to zas crop factor a nedostaneš 100% z toho objektivu. S redukcí to můžeš opravdu používat na obou značkách, akorát u Fuji odpadne crop factor a čip dostane plný zásah světla (a bokehu). Crop faktor se netýká jen délky, ale také úbytku světla, které dopadá mimo menší snímač. Málokdo si to uvědomuje, ale 2,8 na crop factoru vlastně není 2,8 protože velké množství světla se na čip vůbec nedostane.

Jinak si myslim, že obě řady mají skvělé možnosti co se týče objektivů, možná je na tom Fuji lépe co se kvality týče (fakt o vlásek - ale to je můj dojem a ucelený názor nemám)
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od portvis » 31 bře 2019, 14:39

Ja som prechádzal z K1 na A7III, voľba pre teba to bude určite dobrá, ale od toho hľadáčiku nečakaj zazraky pri ostrení s MF sklami, síce v hľadáčiku si to môžeš zvačšiť ale nie je jednoduché s dlhšími sklami na tom zaostriť, skúsal som chvíľu fotit s DFA100/2,8 takto ale bolo veľa odpadu takže išiel z domu, časom aj tak budeš musieť kúpiť iné oreginál sklá..
dobrý zaklad pomer cena výkon u sony je
FE28/2,0
FE50/1,8 alebo zaiss55/1,8
FE85/1,8
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

upca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: 26 srp 2012, 19:08

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od upca » 31 bře 2019, 16:13

Díky za odpovědi, zdá se, že Sony vede. Jak se na Sony ostří s manuálnímu skly. Jde to třeba jedním klikem v hledáčku zvětšit, zaostřit, oddálit a komponovat? Nebo je to složitější? Nebo to je lepší přes displej? Na K-30 jsem ostřil přes displej a bylo to vcelku v pohodě, jen mě tam vadilo mačkání tlačítka pro měření expozice (moc zdlouhavé, hlučné, neohrabané). Ta 28mm vypadá dobře, dělá pěknou hvězdičku od světelných zdrojů? Třeba ve srovná se starou 15mm f4 od Pentaxu...

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Jakou zrcadlovku vybrat

Příspěvek od slivo » 31 bře 2019, 17:40

hocijake mlc ti expoziciu zmeria automaticky (na pentaxe si s pred A sklami musel stlacit zeleny button).
mf na sony
- stlacis button zobrazi sa ti obdlznik, umiestnis ho kde chces ostrit, dalsi button a zvacsi sa ti to. funguje to aj na display-i aj cez hladacik. pocitaj s tym, ze sa ti to moze dost roztriast (hlavne dlhsie ohnisko). da sa na to zvyknut.
- peaking funguje rovnako ako na pentaxe = ja tym presne na oko nezaostrim

manualne ostrenie je dobre na veci co neutecu (krajinky) ale na ludi, hlavne ked sa hybu, ma to velmi nebavilo a spravne zaostrenych fotiek vela nebolo.

edit: fuji ma este pomocku na MF digital split screen - nieco ako ked si ostril na klin, skusenost s tym nemam.
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-30, K-50, K-S2, K-70“