Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Miro2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 301
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od Miro2 » 01 bře 2018, 11:42

Nemyslím si, že by byl nějaký problém. Staré A-čkové skla jako 20/2.8, 50/1.7 a 135/2.8 nebo FA* 24/2 mi bez problémů fungují na K-3II a fungovaly vždy i na všech předchozích tělech. Co se týče K-1, nevidím důvod proč by tomu mělo být jinak.
Jenom je pravděpodobné, že nová skla budou lepší.

M42 objektivy taky půjdou přes redukci použít.
Pentax - nějaká krabička, která chytá světlo, moc tomu nerozumím....

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Pavel41
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 592
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rakovnicko na chalupě

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od Pavel41 » 02 bře 2018, 10:57

Trochu jsem proštudoval Pentax-fóra a docela mne zviklaly v rozhodnutí pořídit rovnou K-1 ii. Mám dojem, že avizovaná vylepšení nepředstavují pro amatéra žádný významný posun - rozhodně bych nemluvil o upgrade. Na druhé straně - cenový rozdíl má být cca do 10% a obnova HW v Německu je avizována jako přirážka okolo 1/4 ceny - babo raď! :?
Pavel

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od zirecek » 02 bře 2018, 11:04

Myslím, že během pár týdnů budou na internetu k dispozici ve velkém reálné testy výstupů z K-1 II. Pak si člověk udělá sám názor. Myslím si, že kdo uvažuje o FF Pentax, tak K-1 II je logická volba. V případě úspory s K-1 bych zkusil rovnou bazarové tělo s vyšší cenovou úsporou.

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od lennyl » 02 bře 2018, 13:21

priebezne sledujem info ohladom K-1 II.

celkom pochybujem o tom, ze ludia co maju K-1, ju zacnu hromadne predavat, aby kupili K-1 II (vratane 550eurovej prerabky).
kto ale este nema FF Pentax, ak nenatrafi zrovna na vypredaj zasob K-1, urcite radsej doplati za K-1 II, no nie?

uz som to sem daval, zhrniem to este raz
K-1, ISO 10.000, bez uprav, bez odsumovania (to mam uplne vypnute az do 12.800)
Obrázek
K-1, ISO 100, zamerne podexponovane a vytiahnute na maximum co sa dalo +5EV bez dalsich uprav
Obrázek


http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/ ... index.html

v povodnom videu na stranke K-1 II bolo priame porovnanie ISO 12.800 K-1 vs K-1 II, co sa mi zdalo dake divne, taky obraz som nikdy nemal na K-1 (ani pri tej nocnej fotke samozrejme)
Obrázek

teraz je to video uz vymenene a ukazuju tam pre lepsi wau efekt uz porovnanie az na ISO 51.200
Obrázek
takze bude nevedomky urobili chybu pri povodnej prezentacii v porovnani ISO, alebo takto manipuluju mienku,ze novsie je ohromne lepsie. jasne, ze novsi fotak je lepsi, len o kolko.

treba si pockat na K-1 II ked sa bude predavat a ludia ju budu mat doma, ze aky velky rozdiel je v obraze oproti K-1 a hlavne akym sposobom to fotak robi - odsumit obraz si viem aj ja :-)
...potom mozno predam K-1 za 1.300e, ak bude teda vobec preco.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od zirecek » 03 bře 2018, 07:23

Výprodeje K-1 začínají být zajímavé: https://www.pentaxforums.com/articles/d ... ttery.html

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od Jindras » 04 bře 2018, 12:16

Je to možný? Tak to je pecka,.... že bych.... :?: Jenže DPH,clo.....
Naposledy upravil(a) Jindras dne 04 bře 2018, 14:59, celkem upraveno 1 x.
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Brasi
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: 28 dub 2017, 15:45

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od Brasi » 04 bře 2018, 13:23

Já jsem zvědavý, jak trhem zamíchá Sony A7III. Původně jsem si v létě chtěl koupit K1 v USA, ale asi ještě počkám, jak budou reagovat ostatní výrobci :? :?

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od maik » 12 bře 2018, 13:36

Zdravím uživatele K-1,

na něco jsem dnes možná přišel a potřeboval bych ti to ověřit :)

Na dpreview kdosi psal o rozdílu mezi Pentax a Canon autofocusem, konkrétně o těch velkých ostřicích bodech u Pentaxu a možností malého "spot" ostřicího bodu u Canonu, který prý Pentax nenabízí. Že ten velký ostřicí bod je samozřejmě častou příčinou zaostření na (kontrastnější) pozadí - to je jasné, znám to i z K-50, člověk musí mít v oku tu reálnou velikost AF bodů.

Ale teď to důležité. Vzpomněl jsem si, že v manuálu ke KP je i "SPOT" možnost u nastavení AF bodů. Našel jsem teď jen anglickou verzi manuálu, je to na straně 62:
"Sets the focusing area to the limited area at the center."
(http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/ ... pdf/kP.pdf)

Vím, že uživatelé K-1 si velikost bodů hodně stěžují (prý jsou větší než u K-3 a násl.), tak jsem se podíval, jak je to v manuálu ke K-1 a tam stojí něco lehce jiného na str. 52:
"Sets the focusing area to the center of the 33 points."
(http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/ ... df/k-1.pdf)

Dneska jsem poslal KP na seřízení Sigma objektivů, takže to budu moct ověřit až po návratu foťáku. Ale můj dotaz nebo námět je směřovaný spíš na uživatele K-1 - používáte někdo tu možnost SPOT? A s tím souvisí - dokázal by nějaký majitel K-1 (třeba pomocí papíru s černou tečkou) ověřit reálnou velikost AF bodu při zvoleném prostředním bodu při možnosti SELECT s reálnou velikostí AF bodu při možnosti SPOT? Mohlo by to být zajímavé porovnání mezi KP a K-1.

Říkám si, proč by tam byla ta možnost SPOT, když by jen a pouze suplovala zvolený prostřední AF bod z možnosti SELECT.

Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 552
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od richard_strouhal » 12 bře 2018, 15:34

ad maik: "Říkám si, proč by tam byla ta možnost SPOT, když by jen a pouze suplovala zvolený prostřední AF bod z možnosti SELECT." ---> Podle mě je důvod ten, že SELECT si pamatuje zvolený bod (i po vypnutí/zapnutí foťáku) a můžu tak mít z nějakého důvodu přednastaveno třeba na horní bod apod., tedy není to vždy ekvivalent SPOT (alespoň tak je to u K-70).
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

Uživatelský avatar
pepepino
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 75
Registrován: 23 črc 2012, 18:08
Bydliště: Opavsko

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od pepepino » 12 bře 2018, 16:49

al.vlado píše:pepepino, nejak bližšie to rozveď tú tvoju otázku, lebo ja som nepochopil presne, čo myslíš.
Byl jsem na foto výletě, dioda mi ukazovala, svítivostí slabou baterku v těle. V Gripu jsem měl všech šest plně nabitých, ale když jsem přeblikával v nastavení a snažil že chci abych používal baterky z Gripu, tak mi dioda svítila pořád stejně, pouze u těla, myslím, že to nefunguje, tak abych při vybité baterce v těle nastavil přechod odběru z Gripu od, to opravdu nejde. V nastavení už nevím jak ty baterky mám zadat abych viděl, že mi ukazuje že používám baterky z Gripu při slabé nebo vybití baterie v těle. Ta dioda u toho Gripu je pořád přeškrtnutá. Nevím už jak se zeptat a omlouvám se...

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od lennyl » 12 bře 2018, 18:46

maik: ani nejdem zapinat K-1 a rovno ti napisem, ze dovod, preco su tam volby Select a Spot je jednoduchy.
Spot je natvrdo nastaveny stredovy AF bod. pri Select mozes vyberat rucne aj iny bod. iny rozdiel vo velkosti ani funkcnosti stredoveho AF bodu v Select a Spot nie je.

a ano, vsimol som si po prechode z K-5IIs na K-3, ze K-3 ma o kusok mensie AF body a tym padom mi K-3 lepsie (preciznejsie) ostrila na motivy.

a ked som fotil s Canon 5DmarkIII a K-1 vedla seba, tak AF body na Canone boli tak mozno 20-30% velkosti toho v Pentaxe a to je uz teda fest rozdiel.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od maik » 12 bře 2018, 19:27

No tak to je v tom případě škoda. K čemu ten SPOT mód ale může být reálně dobrý? To je jak dětský zámek na ostatní ostřicí body...

Četl jsem, že K-1 má větší ostřicí body než K-3. Myslel jsem, že jen přidali na každou stranu tři, ne že ještě všechny o kousek zvětšili. To je potom opravdu lepší aps-c, když člověk chce být přesný (a současně nechce pryč od Pentaxu :) ).

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od lennyl » 12 bře 2018, 20:26

ano, je to ako pises, ako "detsky zamok".

mna v podstate nezaujima velkost AF bodu, ani nema preco, kedze ked fotim, mam AF bod umiestneny v objekte co fotim, nie na hrane ani mimo.
co mi VADI je, ze Pentax dovoli urobit fotku, aj ked je absolutne zle zaostrene a mam v menu fotaku nastavene priorita zaostrenia. to je chyba ale vsetkych Pentax fotakov.

neviem, ci toto je v K-1 II opravene, s tym, ako sa RICOH chvali, ze prepracoval algoritmus AF, co je vlastne programovy kod, umiesteny vo firmware fotaku.

PS: ked som mal chvilu od Klinga pozicany na fotenie filmovy Pentax 645N, fotil som s AF sklami iba na stred a prekomponoval, resp. ostril s manualnymi sklami hocikam na matnici a vzdy som mal dobre zaostrene. ale tuto debatu sem nechcem motat.
AF
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=20627
MF
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=20645
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od maik » 12 bře 2018, 20:58

Já zase velikost bodu docela vnímám. Když fotím třeba psa (ne jediný, ale nejčastější můj motiv) trochu víc zblízka, chci mu ostřit na oči. Ale zkus si třeba u tohoto psa zaostřit na oči
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... play_media

S tak velkým bodem, jako je v K-50, prostě není možné chytit se oka. Vždycky se chytne toho čumáku. Je to jako kdyby Pentax měl na celý bod nastavenou stejnou citlivost, kdežto jiní výrobci by ji měli klesající od středu ven. S KP to ještě nemám tak vysledované, navíc jsou ty body trochu menší. Ale u K-1 jsem dost často četl vlastně to stejné jako u K-5, K-50. Když chci u psa zaostřit na oko, musím posouvat bod až tak, aby se reálně nedotýkal ničeho kontrastnějšího poblíž, pak mám šanci, ale chce to cvik, soustředění a štěstí. Proto jsem myslel, že SPOT by mohla být skvělá pomoc, byť jen na středový bod.

Já si u toho zaostření/nezaostření s potvrzením myslím, že ten foťák je skutečně přesvědčený, že někde to ostré je. Že se to fakt něčeho chytne, třeba v pozadí, v popředí a tak. U majitelů K-1 jsem na to zaznamenal stížností dost a dost. Prostě jakmile ten bod přesáhne focený motiv byť o fous, může si klidně pípnout, že je zaostřeno, ale je zaostřeno úplně jinam, než člověk chtěl. Přičemž na vině může být ta velikost AF bodu, popř. jeho rovnoměrná citlivost v celém bodě.

Já něco podobného zaznamenal se Sigmou 30 Art. Nejdřív jsem myslel, že i po seřízení ostří tak nějak nahodile, obličej byl rozostřený, přestože jsem ostřil jen na něj. Až pak jsem si všiml, že třeba okraj bodu lízl vršek láhve od piva... Jakmile jsem si na velikost bodu začal dávat pozor a soustředit se na to, úspěšnost se mi dost vylepšila. Daleko míň fotek zaostřených na pozadí.

Myslím, že hodně majitelů K-1 si zrovna na to ostření na pozadí stěžovalo. Protože jednou z klíčových inovací pro AF v K-1ii je prý řešení pro minimalizaci zaostření na pozadí. Tak třeba opravdu konečně změnili citlivost bodů, aby klesala od středu bodu k okraji.

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od al.vlado » 12 bře 2018, 21:17

pepepino píše:
al.vlado píše:pepepino, nejak bližšie to rozveď tú tvoju otázku, lebo ja som nepochopil presne, čo myslíš.
Byl jsem na foto výletě, dioda mi ukazovala, svítivostí slabou baterku v těle. V Gripu jsem měl všech šest plně nabitých, ale když jsem přeblikával v nastavení a snažil že chci abych používal baterky z Gripu, tak mi dioda svítila pořád stejně, pouze u těla, myslím, že to nefunguje, tak abych při vybité baterce v těle nastavil přechod odběru z Gripu od, to opravdu nejde. V nastavení už nevím jak ty baterky mám zadat abych viděl, že mi ukazuje že používám baterky z Gripu při slabé nebo vybití baterie v těle. Ta dioda u toho Gripu je pořád přeškrtnutá. Nevím už jak se zeptat a omlouvám se...
Ahaaaaa. No tento problém mám aj ja. Vyber baterku z tela a zistíš, že nabíjacie AA Ni-MH 1,2 Volt baterky v tom gripe vôbec nefungujú, preto je aj ikonka v menu preškrtnutá. Mne v gripe fungujú len nenabíjacie AA baterky 1,5 Volt. A to alkalické aj lítiové. A samozrejme ten lítiový blok. Ale o tom sa nebavíme.
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-1, K-1 II“