Cloud úložiště jako záloha fotek?

Vše nové o čem se povídá a spekuluje...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od aCIDfire » 28 úno 2016, 22:32

Kromě zálohování na pevné disky a Blue-ray media zvažuji ještě zálohování fotek na cloud úložiště. Chtěl jsem se
zeptat, zda někdo používáte, popřípadě kolik max. dat/cena měsíčně či ročně. Narazil jsem na nitroflare.com, je to spíše primárně download server, zkusil jsem 2 denní account a překvapil mě limit pro mé nahrané data 10 TB! Cena za rok je 90 USD. Pokud by služba nebyla zrušena jako některé jiné servery nabízející mmj ke stažení nelegální data, tak poměr/cena výkon by byl super. Zkušebně jsem tam přes FTP uploadnul 10 GB zálohy nějakých starších fotek zararovaných a úplně v pohodě, upload plnou rychlostí. Co vy na to, co používáte?
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od Klingo » 29 úno 2016, 07:19

Ja mám MEGA,zdarma 50 Gb a zatial mi to stačí
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od aCIDfire » 29 úno 2016, 08:52

Já to plánoval jako další zálohu, dnes přes noc jsem tam uploadnul zálohu 50GB fotky z r.2008. Zatím dobrý, riziko do budoucna max. zrušení služby či snížení objemu dat.
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od Klingo » 29 úno 2016, 09:07

A hlavne nehrozí možnosť zneužitia dát.Treba si dobre prečítať podmienky úložísk,pretože veľa ich má možnosť použitia uložených dát pre svoje,aj komerčné účely.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

poco
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 16 říj 2013, 11:46

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od poco » 29 úno 2016, 09:28

Klingo: ďakujem za tip. Vytvoril som si účet a pre mňa 50Gb úplne postačuje. :)

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od miky_lbc » 29 úno 2016, 10:19

Tyhle fileservery jsou riziko s podmínkama.... 10 TB za ty peníze je super, ale záloha, kde nemám garantováno, že bude ještě za rok fungovat je k prdu :-(. Zneužití bych se nebál, může je mít v zaheslovaných archivech.

Jinak nejvýhodnější spolehlivá služba je v tuhle chvíli asi cloud od Amazonu.

Nicméně ta cena je taková, že se člověku spíše vyplatí další domácí NAS pro zálohu :-(. Klidně nějak hodně obyčejně dělanej. Já mam takhle poskládané PC, do kterého strkám svoje staré disky. Pak mám NAS, se kterým pracuju. Oba systémy mam s 0 odolností proti chybám a jednou za měsíc (když nezapomenu) data přezálohuju. To staré PC je jinak vypnuté, takže se ty staré disky neopotřebovávají a předpokládám, že by měly vydržet. Taky je odpojené od sítě.

Osobně si myslim, že cloud má dneska smysl v moment, kdy s ním člověk pracuje jako s hlavním datovým uložištěm. Mít ale svůj NAS + cloud, který je ještě sám zálohovaný. To se prostě finančně ještě nevypla :-(.

Jinak záložní 8TB disk se dá koupit za 5 tis bez DPH. Vypnutý v šuplíku vydrží pravděpodobně desítky let.

poco
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 16 říj 2013, 11:46

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od poco » 29 úno 2016, 10:37

miky: Mám externý disk na ktorom mám všetko zálohované. No Cloud má výhodu, keď si na cestách, v práci, na dovolenke a máš prístup k svojim fotkám. Môžeš prezentovať, upravovať, vytlačiť, čo len chceš. Externý disk, alebo NAS s celým počítačom nemusím nosiť na chrbte... :)

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od Klingo » 29 úno 2016, 10:41

Problém so zálohovaním na vlastný NAS je možnosť krádeže alebo zničenia živelnou pohromou.Je samozrejmé,že treba zálohovať,stačí externý hdd,ale predsa len je dobré mať aj online zálohu,pre všetky prípady.Doma zálohujem všetko,online iba to najlepšie.Takže predpokladám že vydržím hodne dlho s 50Gb dát.Tera mám voľnú asi polovicu ale priebežne premazávam,takže som v klude.Hlavne po príhode s chybným inštalovaním,kedy som si omylom prepísal zálohovací druhý disk v pc.Najlepšie sa učí na vlastných chybách,občas to ale zabolí.Takže jednoznačne oba spôsoby.Alebo mať NAS niekde v inej budove a zálohovať cez net.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od miky_lbc » 29 úno 2016, 10:51

Kluci... musíte to vždycky ale brát úměrně k tomu požadavku. Já taky používám i cloud. Mám 1TB dropbox s nejdůležitějšíma cca 600 Gb dat.

Pokud se ale tady bavíme o desítkách Tb tak předpokládám, že ten požadavek na online asi nebude tak žhavej a ceny cloudu jsou fakt vysoké. Už proto, že ten cloud je minimálně 1x zálohovanej, což ale s domácí kopií znamená 3x (což už může být zbytečné, alespoň pro mě je).

Já třeba k dnešku zálohuju 13,4 Tb dat. Jednou je mam v +- rychlém NAS, který tvoří i pracovní disk. Co pak se zálohou? 8TB kvalitního cloudu přijde cca na 7 tis za rok. Levněji mam 8 Tb disk, který se zapnutím 2x do měsíce statisticky vydrží desítky let.

Takže jsem ze starého PC udělal "HD stanici" a nafrkal jsem do něj všechny staré disky od 320 Gb vejš. Stále tam ještě skrze další řadiče mám místo na 1 disk, což v případě 8Tb = 8Tb. A pak budu vyhazovat 320 Gb a nahrazovat je těmahle obrama.

Požár by šel řešit ohniodolným trezorem, krabičkou n disk... to je pár Kč. Zemětřesení? Stále si myslim, že je mnohem pravděpodobnější, že ze dne na den ukončí činnost cloud, než požár v ČR. V případě pochybnějších služeb dokonce o hodně ;-).

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od Klingo » 29 úno 2016, 11:14

Takto by som to nehrotil,tazateľ predpokladám sa fotením neživí,inak by to tu neriešil a ako sa už vyjadril,Mega mu stačí.Ja som ku svojim fotkám dosť kritický a zálohujem na cloud naozaj iba to,čo má pre mňa cenu.Rodinné fotky sú na disku D v pc a externom disku.No a samozrejme vytlačené na papieri.Nepotrebujem preti stovky gb či dokonca terabajty dát zálohovacieho priestoru.
Čo sa týka zničenia,nepodceňoval by som to.Nemusíš vyhorieť,stačí niekto nad tebou a hasiči vodou urobia svoje.Hlavne ale bežnejšie je kolaps pc,mne sa to stalo nedávno,vadná doska odfajčila oba disky,bez zálohy by som bol nahratý.(zemetrasenie som fakt nemal nemyslel).
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od Klingo » 29 úno 2016, 12:23

Keď je reč o zálohe,možno niekoho zaujme
http://sharewareonsale.com/s/lifetime-1 ... 6-discount
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od aCIDfire » 29 úno 2016, 19:15

No já mám taky MEGA spíš na běžný uploady/downloady, ten nitroflare jsem zvažoval jako cloud pro starší fotky zararovaný zaheslovaný, mám cca 4 TB fotek od r.2008 a samozřejmě jak to tak bývá i spoustu neupravených ke kterým se hned tak nedostanu. Takže ten nitroflare jsem zvažoval spíše jako levnou online variantu 3. zálohy kde když přestane fungovat, tak se nic moc neděje, ale když by se stalo něco s disky, můžu odtamtud vše stáhnout v nejhorším scénáři. Jeden 4 TB disk mám zálohu doma, další 4TB disk jednou za čas přezálohuju a nechám ho u tchýně.
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od aCIDfire » 29 úno 2016, 23:19

Klingo píše:Keď je reč o zálohe,možno niekoho zaujme
http://sharewareonsale.com/s/lifetime-1 ... 6-discount
Díky, koupeno, lifetime licence se za ty prachy vyplatí.
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
Kastan42
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 58
Registrován: 12 úno 2013, 18:19

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od Kastan42 » 01 bře 2016, 09:44

Zálohu většího množství fotek a dat jsem nedávno řešil. Mám velký externí disk a říkal jsem si, že bych si koupil druhý, abych měl data duplikovaná, ale zas když je mám doma, tak je problém, že se může něco stát oběma.

Přemýšlel jsem o OneDrive k Office 365 (1TB 190Kč na měsíc), ale bohužel tam se mi všechna data nevejdou.

Nakonec jsem skončil u zajímavé služby Crashplan (http://www.code42.com/crashplan/), kde je neomezené úložiště za $60 ročně, což není tak strašné. Dokonce uchovávají i staré verze souborů a smazané soubory (pokud chcete), takže se jde vracet i ke smazaným souborům. Mají sice docela pomalý upload, ale za ty peníze si myslím, že to stojí.

Alternativou je pak Backblaze (https://www.backblaze.com/) za $50 za rok nebo Carbonite také s neomezenou velikostí souborů.
Pentax K-5 II, ME Super
Sigma EX DC 17-50mm f2.8, Pentax-A 50mm f1.7, Samyang 8mm f3.5, Sigma EX DC 30mm f1.4, Pentax 40mm f2.8 Ltd., Samyang 85mm f1.4, Sigma 50mm f2.8 EX DC Macro, Helios 44 58/f2

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Cloud úložiště jako záloha fotek?

Příspěvek od miky_lbc » 01 bře 2016, 13:30

Klingo píše:Takto by som to nehrotil,tazateľ predpokladám sa fotením neživí
Tohle bych úplně neřešil... jen malé množství mejch dat jsou fotky a ještě menší množství těch dat jsou pro mě kritické. Jenom je občas ekonomičtější zálohovat "všechno", než trávit hodiny tříděním. Zvláště při dnešních cenách dat.

Kromě toho, ohnivzdorný box se dá koupit za tisícovku. Strčim do něj 2 disky, hotovost, doklady apod. A vim, že to tak nějak vydrží všechno, co ho (kromě krádeže) může tady potkat.

Že je budoucnost v cloudu je jasné. Já prostě jen nevěřim, že podobné služby, jako ty zmíněné, tady budou ještě třeba za 5 let. Možná amazon, ale ani MS neudržel dlouhodobě svojí cloudovou nabídku a po roce jí musel stáhnout.

Odpovědět

Zpět na „Novinky a drby“