Úpravy fotografií - retuš a pod.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od portvis » 24 zář 2021, 11:33

Idem si sem napísať svoj názor ktorý sa možno nebude každému páčiť, je mi jedno či sa fotkou živíte 20rokov alebo máte milion krát lepšiu prácu ako či iný ľudia z fóra ale preboha toto sú veci čo by mal poznať každy fotograf ktorý fotí ľudí...

Uvedomte si že základná retuš je nutná VŽDY ! ... a je jedno akého ste názoru na úpravu fotografií alebo či ste dostali zaplatené aj za neupravené fotky, poprípade sa aj také fotky danej osobne páčia.....
Uvedomte si že vy používate prístroj ktory zobrazuje surový vzhľad človeka s každučkou jednou chybou pleti a nedokonalosťou na tvári (a čim ostrejšie sklo, tak tým viac), bez akýchkoľvek iný vnemov ktoré má človek keď danú osobu stretne osobne (mimika, charisma, vôňa a pod..), čiže zobrazujete surovosť človeka, a vy potrebujete aby divák vnímal len tie podstatné časti ako sú oči a črt tváre, nie ich nedokonalosti...

Prosím Vás dajte si tú namahu a spravte aspon ten základ podla hesla: "to čo by na tvári nebolo o pár dní, to tam nemá čo hľadať"...
Do príkladu dávam aktualny portrét od vnosek: dúfam sa neurazí ...

gallery/displayimage.php?album=lastup&c ... play_media

Mladá dievčina si určite nezaslúži aby mala na tvary zvyšky riasenky, zvyšky suchej kože okolo pier, jemné tmavé chlpky okolo úst a ten Herpes by sa dal tiež pekne odstániť alebo aspoň zjemniť....
osobne odstrániť par chlpkov medzi obočím by tiež nebolo také náročné ....pokožka a tvár musí vyzerať zdravo!!!

PS: a je uplne jedno pri akej priležitosti ste fotku odfotili, ked to raz dávam na fotograifcku stranku patrilo by sa tomu aj povenovať.
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od fakt » 24 zář 2021, 12:35

Beru to jako tvůj osobní názor.

Jsou zákazníci, kteří si vysloveně retuš nepřejí.
Ti, kteří si ji přejí, mají často představu jakou.

Možná by nebyla špatná podkategorie v galerii typu před a po.
Tam by se mohla hodnotit dovednost v postprocesu.

Tebou uvedená fotografie se mi moc líbí.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od marian_r » 24 zář 2021, 14:17

Ja retušujem len technické chyby. Občas nejaký kábel.

zvuk11
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 34
Registrován: 10 úno 2019, 16:47

Re: Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od zvuk11 » 24 zář 2021, 20:26

Uvedomte si že základná retuš je nutná VŽDY ! ..
Možná kdyby ve výtvarném světě platilo slovo vždy musíš "něco" ale ono to tak vzhledem k tomu že to každý vnímá subjektivě neplatí. Netýka se to jen fotky ale třeba i hudby a pod. Osobně mi lidé co říkají že něco musíš připadají jako techničtí nudní řemeslníci, kteří nedokáží vidět svět i očima někoho druhého. Často se pak chovají až komicky narcistně a arogantně :roll: myslím že se v tom popisu pár lidí najde :)

jakmat
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 44
Registrován: 07 pro 2015, 13:51

Re: Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od jakmat » 24 zář 2021, 23:18

Ja osobne neretušujem nikdy. Mám rád jednoduchý postproces (vyvolanie raw v rámci technických možností zostavy). Pokiaľ vidím, že fotka by si vyžadovala značný postproces, tak zvažujem či ju vôbec odfotiť, s tým, že viem čo s ňou spravím v pc a koľko času mi zaberie jej úprava. Alebo ju vôbec neodfotim. Čiže či mi to stojí naozaj za ten čas strávený nasledujúcou úpravou. Pre mňa je retuš už nástroj grafikov a umelcov. Toto je ale postoj mňa ako amatéra, ktorý fotí len tak pre radosť a komerčne len výnimočne.

Pri platených zákazkách to vnímam podobne ako portvis a plne s ním súhlasím (aj čo sa týka uvedenej fotografie). Každej fotografii treba venovať pozornosť a čas. Fotografia predsa nesie "podpis" autora, tak ako aj iné diela.

Vnosek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 754
Registrován: 12 dub 2015, 19:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od Vnosek » 27 zář 2021, 07:53

Ale jo já mám rád diskusi, takže se taky zapojím.
Sám osobně "insultuju" svatební fotografy co nejsou schopni ženichovi či nevěstě odretušovat dva pupínky na tváři a odevzdají jim tak celý set dofotgrafií :) Já takto svoji práci neodevzdávám nikdy. Dokonce se kolikrát peru i stím, že se ženich čersvě v den svatby oholí a napere na sebe kolínskou a vyskočí mu reakce na krku jako prase :D Tady u této fotky jsi zapomněl vytknou upravu nejdůležitější části retuše a to jsou kruhy pod očima...podívej se jeké kruhy má holčička, ty u portrétu nemají co dělat :)
Jak jsem psal dříve, výběr fotek k upravám jsem nedostal a tudíž je pro mě retuš fotky kterou nikde jinde než tady nepoužiju, bezpředmětná...

zde je ukázka retušované nevěsty po dodání výběru
https://www.zonerama.com/VenosMichal/Al ... Yl7669f97X

PS: Jsi sám schopen si takto pohrát s retuší každého svatebního portrétu? Děláš to?

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od portvis » 27 zář 2021, 08:47

Aha čiže z toho máme vydedukovať asi to že si nevážiš komunitu ľudí na tejto stránke a kľudne sem hodíš fotku ktorej si sa vôbec nevenoval, však čože ved na Px forum to stačí, tam pochvália všetko... (čo je bohužiaľ pravda niekedy..) .... Keby si takuto fotku dal na nejaku foto stranku na Fb ťa tam zožerú. :D

Som ale rad že fotky retušuješ aspoň do nejakej miery, chápem že retušovať zo svadby 200 fotek sa do detailu neda, a bola by to aj hluposť ale aspon viditeľné veľké vady určite treba odstraniť preč....

Ja osobne svadby nefotím a ani to neplánujem je to nezaplatená práca, ale nedovolil by som odovzdať svadobné portrety bez retuše,,,, každý portrét ktorý fotím retušujem tak ako treba...

Ta nevesta čo si sem dal pred/po má dosť nepeknú pleť a ak je tých portretov viac je to robota na dlho bohužiaľ, ked si to ale odfarbíš a zvyšiš kontrast uvidíš že by to chcelo este jasovo zjednotit :)
Osobne si myslím že ked nevesta vie že má takto náročnú pleť, tak by mohla investovať nejaku korunu naviac a zabezpečiť si dobru vizažistku :D

Ja som ale týmto príspevkom chcel povedať viac, hlavne pre ľudí ktorý su nazoru že retuš nie je treba a odvolavajú sa na to že je to prirodzené a ze to tak ma byť ... no pokiaľ to nevyzera zdravo ta pokožka tak to tak byť nemá,,,, si vezmite ze si zaplatite fotografa na fotenie portretov, ktory nebude lacny a vyskočí vam nejaky pupačik na tvary tak ako určite by ste boli velmi radi za take foto....

Bežne sa retušuje aj krajina, vačšina krajinkarov ked fotí nejaký potok a podobne, pred samotným fotením ide "upratať" :D
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od marian_r » 27 zář 2021, 10:42

portvis píše:
27 zář 2021, 08:47
Bežne sa retušuje aj krajina, vačšina krajinkarov ked fotí nejaký potok a podobne, pred samotným fotením ide "upratať" :D
Karol Kállay to určite nerobil. Myslím prírodu, tam odmietal akékoľvek aranžovanie.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od fakt » 27 zář 2021, 12:02

portvis píše:
27 zář 2021, 08:47
Aha čiže z toho máme vydedukovať asi to že si nevážiš komunitu ľudí na tejto stránke a kľudne sem hodíš fotku ktorej si sa vôbec nevenoval, však čože ved na Px forum to stačí, tam pochvália všetko...
Přestaň se už do nás navážet ty chudáku.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Vnosek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 754
Registrován: 12 dub 2015, 19:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od Vnosek » 27 zář 2021, 12:31

PENTÁÁÁÁXXX !!!
:) :) :) klídek Fakte :) :)

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od portvis » 27 zář 2021, 15:01

fakt píše:
27 zář 2021, 12:02
portvis píše:
27 zář 2021, 08:47
Aha čiže z toho máme vydedukovať asi to že si nevážiš komunitu ľudí na tejto stránke a kľudne sem hodíš fotku ktorej si sa vôbec nevenoval, však čože ved na Px forum to stačí, tam pochvália všetko...
Přestaň se už do nás navážet ty chudáku.
To je ako ozaj inteligentna reakcia ....

Toto vlákno je mienené pre ľudí ktorý majú snahu sa zlepšiť a niečo si z rady a kritiky zobrať ... bezduché "lajkovanie" každej fotky nikomu nič nedá...
od teba som tu v živote nevidel kúsok konštruktivnej kritiky pod fotkou, ak sa nemáš vyjadriť k veci radšej sa nevyjadruj,,, osobne útočiť vie každý.


marian_r
Skús si položiť otazku ako vyzerala krajina ked takýto človek fotil... dnes kam sa pohneš je nejaky kus bordelu, igelitu, plastovej flašky,, každe jedno okolie potoka nesie znamky ľudskej činnosti...
asi moc nevytvoríš atmosferu jesenného potoka ked ti na hladine pláva pet fľaša
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Úpravy fotografií - retuš a pod.

Příspěvek od fakt » 27 zář 2021, 17:01

Omyl chlapče.
Jsi to právě ty, kdo si pravidelně zaryje do zdejšího fóra.
Že si myslíš, na co mají uživatelé fórum používat, je pouze tvůj omyl.
Každý si zde najde svoji polohu a v ní fórum užívá.
Zkus si představit, že každý není šmoula bručoun.
Já sem chodím sledovat krásné fotografie.
Ty, co se mi líbí, doprovodím přátelským komentářem.
Beru to jako pozitivní a přátelský přístup.

Svůj pokyn, abych se nevyjadřoval si zasuň pěkně hluboko.
Nejsi můj otec, nejsi můj nadřízený, nejsi můj nic.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“