manualne ostrenie na stupnici na nekonecno

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

manualne ostrenie na stupnici na nekonecno

Příspěvek od lennyl » 14 lis 2018, 15:13

chcem sa spytat skusenejsich (odrastenych na filmovych objektivoch napr.), ci spravne chapem, ako sa nastavuje ostrenie na nekonecno na clone f11, ked fotim krajinu.

viem, ze si to mozem sam zistit, aj som to tak urobil, ale nie vzdy viem objektivne posudit fotku, ci je to OK aj pri zvacseni. a hlavne v terene (a casto pri slabom svetle alebo v noci) nemam cas skusat dobre/zle fotky, ked slnko vychadza/zapada niekedy fakt rychlo..

pri Voightlander 15/4 mi pri f11 vychadza asi najlepsia fotka niekde pri znacke 2,3metra na stupnici
pri Pentax FA31/1,8 mi pri f11 to vychadza niekde pri znacke 2,2metra
a pri Pentax FA43/1,9 mi pri f11 to dako nesedi, znacka je az kdesi ku siestim metrom.

dobre chapem ten princip nastavenia na objektivoch? ze tie znacky ostriacim prstencom davam dobre?

Obrázek

PS:a co vlastne znamena to cislo v metroch (napr. 2,3m na skle 15/4) ? ze od 2,3metra je vsetko ostre az po horizont ? ratam, ze vplyvom vysokej clony f11 sa ta ostrost dostava fyzicky ovela blizsie ku mne, kedze pri tom nastaveni mam na fotke ostru aj travu pod nohami aj horizont :)

EDIT: teraz ma este napadlo, ze 43mm je uz dlhsie ohnisko, takze to naozaj moze ta stupnica tak ukazovat, ze je uz viac rozmazane to co mam blizsie pri sebe na fotke v popredi, hmm
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: manualne ostrenie na stupnici na nekonecno

Příspěvek od hilda4sea » 14 lis 2018, 17:35

Ano píšeš to naprosto správně. Pokud máš jednu značku pro clonu 11 na konci rotace barelu (nekonečnu), pak druhá značka clony 11 ukazuje počátek hloubky ostrosti.
Nedá se s tím počítat na 100%, protože každý objektiv je sezaný s jinými vůlemi, ale jako důvěryhodná orientační hodnota to plně vyhovuje. nejlepší je si to u každého objektivu vyzkoušet prakticky a ověřit si, jak moc se reálný rozsah HO (ne)liší od vymezeného značkami na objektivu.
Samozřejmě pro použití na MLC je už stupnice zbytečná, ale mně se na objektivech líbí.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: manualne ostrenie na stupnici na nekonecno

Příspěvek od portvis » 14 lis 2018, 19:19

Daj si pozor na tie PX sklá cez redukciu, tam to môže byť posunuté niekam mimo, mne irix cez redukciu má nekonečno na značke 1m ( na px to bolo dobré rovno na tom "zacvaknutí")
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: manualne ostrenie na stupnici na nekonecno

Příspěvek od lennyl » 14 lis 2018, 19:58

ono ten ostriaci kruzok nie je uplne na doraze, da sa s nim este kusok pootocit, aby fotka bola naozaj ostra na horizonte aj v popredi. este si to niekedy v terene "skontrolujem", ci znacka nastavena ∞ vzdy vychadza ked je rovno nad znackou clony f11.

inak ak si dobre pamatam, na Pentaxoch som daval FA31 aj FA77 uplne na doraz ostriaceho kruzku (uz sa nedal dalej tocit) a fotky mi prisli najostrejsie. alebo som to tolko neskumal, neviem uz..

skoda,ze aj na novsich sklach nie su tie stupnice/clonovy kruzok. ani na bezzrkadlovke sa niekedy ani po zvacseni neda uplne presne nastavit ostrost na horizonte (tie obrysy na krajine nie su uplne jednoznacne pri vychode/zapade slnka)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: manualne ostrenie na stupnici na nekonecno

Příspěvek od st. » 15 lis 2018, 23:26

Jak píše portvis, adaptér nemusí být přesný. Chce to odzkoušet na otevřenou clonu a určit si polohu nekonečna v kombinaci s adaptérem. Výjimkou může být, když je objektiv známý tím, že při clonění dochází k posunu zaostření (bez dalšího pohybu zaostřovacím kroužkem, jen vlivem postupného clonění)), ale tato vlastnost už se snad u modernějších objektivů ani nevyskytuje(?), týkalo se to hlavně tessarů. Některé objektivy můžou mít ovšem už z výroby špatně nastavenou stupnici, tím se proslavil hlavně samyang 14 mm... Pokud máš rád ostrý horizont na 100% zvětšení, vyhnul bych se taky používání stupnice hloubky ostrosti přesně podle zvolené clony, přece jen to bylo propočítané ještě na kinofilm a pro poměrně malé fotky. Nevím, nakolik ses této stránce teorie věnoval, když jsi byl zvyklý na AF - pokud ne, je dobré si nastudovat pojem "rozptylový kroužek" a uvědomit si, že hloubka ostrosti může být hooodně relativní pojem :wink: .

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: manualne ostrenie na stupnici na nekonecno

Příspěvek od bedo. » 16 lis 2018, 06:33

lennyl píše:
14 lis 2018, 19:58
inak ak si dobre pamatam, na Pentaxoch som daval FA31 aj FA77 uplne na doraz ostriaceho kruzku (uz sa nedal dalej tocit) a fotky mi prisli najostrejsie. alebo som to tolko neskumal, neviem uz..
áno, staršie Pentax objektívy (teda až kým nezačali do objektívov pchať motory) mali doraz kalibrovaný na nekonečno. Osobne ho stále hojne využívam na kombinácii X-M1 + 40/2.8, tie "hyperfokálne" nastavenia ma nejako nepresvedčili...

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“