Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od lennyl » 01 zář 2018, 16:40

na chvilu som mal moznost vyskusat Pentax objektivy na bezzrkadlovke Sony A7II, s autofocusovym ostrenim !
co k tomu treba? dve redukcie
Obrázek

Techart PRO LM-EA7 Autofocus adapter Leica M na Sony E-mount + redukciu Pentax K na Leica M
https://www.fotovideoshop.sk/shop/techa ... 7763.xhtml
https://www.ebay.com/itm/Pentax-K-PK-A- ... 2613917601

PS: tieto dve redukcie mam objednane teraz ja. pri teste som mal tu druhu redukciu Pentax K na Leica M bez ovladania clony a nesla ani clona menit na Limited sklach, pretoze packa clony nemala priestor v redukcii na pohyb, takze vsetky fotky som musel robit na plnu dieru bez clonenia.

vsetky fotky, resp. cvaky, su nacitane RAWy do LR (farebny profil Camera Neutral, aby som minimalizoval rozdiely Sony - Pentax) a urobeny vystup bez doostrovania a uprav do JPG v 100% kvalite.

technika:
Sony A7II + Techart PRO + IRIX15/2,4, Limited FA31/43/77, DA*300/4, Samyang 85/1,4
Pentax K-1 II + Limited FA43 + Samyang 85/1,4

ako to funguje?
Techart PRO LM-EA7 je nateraz jedina moznost na svete (este tu redukciu robi Fotodiox, ale je to to iste a podla mna v tej istej fabrike, len ma iny napis a je este drahsia), ako sa da fotit na Sony bezzrkadlovke s autofocusom s hocijakym objektivom Pentax, jedno aky ma motor (skrutku, SDM, DC, HSM...) a aj s CISTO MANUALNYMI SKLAMI.
Redukcia ma totiz zabudovany motorcek a fyzicky sa redukcia pri ostreni vysuva, maximalne o 4,5mm a tym vlastne pohybuje nasadeny objektiv a tou zmenou vzdialenosti sa ostri. je to to iste, ako ked sa pri ostreni hybe optika priamo v objektive vstavanymi motorcekom.
Obrázek
Obrázek

vyhody:
+ brutalna vyhoda je, ze hocijaky manualny objektiv je autofocusovy, fotil som tak so Samyangom 85/1,4 na plnu dieru hocikam som umiestnil AF bod v hladaciku bezzrkadlovky aj s IRIX 15/2,4, neskutocna vec
+ skrati sa minimalna zaostrovacia vzdialenost objektivov, napr. IRIX 15/2,4 som napchal Klingovi uplne na nos, az sa mi dotykal prednej cocky skla, haluzna fotka ako z fisheye :D
+ funguje aspon 3-osa stabilizacia snimacom (aj ked fotak ma az 5-osu)
+ funguje autofocus na AF-S ale aj AF-C !
+ da sa fotit aj pohyb, vid fotky nizsie (ale na daky super rychly hokej to samozrejme nebude)
+ funguje vyber hocijakeho AF bodu na bezzrkadlovke, kludne aj samotny krajny a vzdy presne
+ funguje rezim FaceDetection hocikde na ploche pokrytia fazovych AF bodov

nevyhody:
- cena Techart PRO
- ostrenie je o malicko pomalsie ako s original Sony sklami, resp. ked mate super rychle Sony sklo s neviem akym spickovym motorom, neda sa to samozrejme porovnat s redukciou
- ostrit sa da IBA NA FAZOVE AF body bezzrkadlovky, zalezi aky typ bezzrkadlovky mate, take je pokrytie fazovymi AF bodmi (redukcia nepodporuje ostrenie na kontrast). ja ale planujem kupit A7III s vacsim pokrytim>
A7II
Obrázek
A7III
Obrázek
- nefunguje Eye AF
- vsimol som si, ze fotky z A7II nemaju korigovane skreslenie a vinetaciu (zrejme to robi Pentax dako uz pri foteni vo fotaku, neviem)
- vyrobca doporucuje pouzit objektivy do hmotnosti 700g (ja som fotil aj s DA*300/4, len treba pri foteni drzat sklo nie redukciu)
- najvacsia "nevyhoda" je, ze sa musite trosku naucit pracovat s Techart PRO redukciou, zjednodusene to napisem tak, ze musite na objektive predostrit bud na kratko (resp.do polovice s otriacim prstencom) ked fotite cca do 1,5metra alebo predostrite na nekonecno na objektive, ked fotite od 1,5metra
co to znamena?...nic strasne, proste ked fotim reportaz, portrety, krajinu - necham objektiv na nekonecno a redukcia Techart PRO si ostri sama...alebo chcem fotit daky blizky detail, tak necham objektiv na najkratsiu vzdialenost (resp. hocikde do polovice zaostrovacieho prstenca) a redukcia Techart PRO si opat ostri sama.

...chce to len chvilu zvyku a clovek si nastavi objektiv uz podvedome a ani ho to nezdrzuje. ved ako casto ostrite kvietok v trave pred sebou na 15cm a zrazu zdvihnete fotak a chcete okamzite cvaknut letiaceho vtaka na oblohe?

fotky (su to iba cvaky, inu modelku ako Klinga som nemal na portrety, tak tie som tu ani nedaval vsetky mozne):
nahlad na fotky (iba poslednych pat je z K-1 II na porovnanie)
Obrázek
vsetky fotky na stiahnutie vo full size, heslo: test
https://uloz.to/!yNiTLxJoWy40/sony-pentax-rar

...pozor, fotky maju zle zapisane ohnisko aj clonu v EXIFe, nakolko Sony A7II povolila s redukciou zvolit na tele fotaku najnizsiu clonu f2 a pocas vymeny skiel som ani nemenil vo fotaku polozku o ohnisku (je to podobna vec, ako na Pentaxe, kedy zvolene ohnisko pomaha spravne stabilizovat sninac a zapisuje to ohnisko aj do EXIFu), vsetky fotky su teda na plnu dieru a typ skla je vzdy v nazve suboru.

Sony A7II + FA43/1,9 na f1,9
Obrázek
Obrázek

Sony A7II + FA31/1,8 na f1,8
Obrázek

Sony A7II + FA77/1,8 na f1,8
Obrázek
Obrázek

Sony A7II + DA*300/4 na f4
Obrázek
Obrázek

Sony A7II + IRIX 15/2,4 na f2,4
Obrázek
Obrázek

Sony A7II + FA43/1,9 VS K-1 II + FA43/1,9
Obrázek
Obrázek

PS:
- fotky zo Sony A7II maju oproti Pentaxu K-1 II trosku teplejsi nadych (oranzova/zlta), co som stiahol RAWy z novsej Sony A7III, tak ta sa zda ze foti rovnako pletovku ako K-1 II
- "vyhoda" K-1 II je to masivne navysenie rozlisenie na 36MPx, fotky sa daju ovela viac priblizovat aj rezat
- cez redukciu Techart PRO funguju dobre (rozumej bez zdrzani manipulacie ostriacim prstencom) objektivy s kratskou drahou zaostrovania - napr. DA*300/4 predavam, lebo bolo tazke sa trafit predostrenim, kratsie ohniska od IRIX 15mm az po Samyang 85mm idu na paradu obratne a rychlo
- fotky na plnu dieru z Limited skiel na K-1 II su "horsie" pri 100% zvacseni - proste tie skla maju dost co robit na 36MPx, na 24MPx Sony A7II/A7III kreslia lepsie (ostrejsie, mensi fringing na dialku, menej aberacie)
Naposledy upravil(a) lennyl dne 01 zář 2018, 18:48, celkem upraveno 2 x.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od portvis » 01 zář 2018, 17:08

No celkom zaujímava vecička , aj keď tá cena je veľmi vysoká, myslím že kvôli nefunkčnosti Eye AF aj tak veľmi dlho pri tej redukcii a limited sklách nevydržíš, jednoducho ťa to nebude s nimi baviť keď ťa budú obmedzovať.

Pre mňa osobne nezaujímavá vec, skôr som premýšľal o reducii na canon + 70-200/4 .. ale to ukáže čas :D


Ten rozidiel v ostrosti veľký nie je veru, čo je plus, tie mpx ti budú asi chýbať ak si teda na pevno rozhodnutý pre a7iii. Inak tu je pár postrehov od svadobneho fotografa, niektoré veci sú tam fajn opísané, vyzerá že ten samyang 35 af je celkom slušná alternatíva k predraženému sony a sigme
http://www.superfotograf.sk/prechod-na-sony/

edit: mne je inak celkom ľúto že tamron spolu s 28-75/2,8 nevydal s bajonetom aj sony aj 75-210/4 to by bola super vec pre mňa, škoda toho.
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

likelayk
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 801
Registrován: 11 zář 2013, 15:55

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od likelayk » 01 zář 2018, 19:07

to lennyl: a jaký vliv to má na baterku?

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od lennyl » 01 zář 2018, 19:14

portvis: v podstate mas pravdu a suhlasim s tebou s tym terajsim obmedzenim Eye AF cez redukciu + 24mpx vs 42mpx (A7III / A7RIII)...zrejme si daky original Sony objektiv kupim neskor kvoli Eye AF.
ale.

1.) zatial budem moct fotit tak ako som nauceny = vyber AF bodu (hocikde na snimaci) ale s presnym ostrenim

2.) je mozne, ale iba mozne, za do roka niekto vyrobi plnohodnotnu redukciu PK->E mount (ako funguju teraz CaNikon redukcie)

3.) sice rozdiel 2.000e za A7III vs 2.650e za A7RIII (Zolo Nitra) sa nezda velky, proste na to nemam

4.) toto je najdolezitejsie: pozeral som fotky z A7RIII a pride mi kvalita ISO uz od ISO 3.200/6.400 horsia ako na K-1 II a toto mi fest vadi

5.) som zvyknuty na rendering (3D popup obraz) z Limited skiel a ziadne lacnejsie Sony FE sklo mi nevyhovuje v tomto (FE28/2, FE50/1,8, FE85/1,8). co by som akceptoval su jedine:
- ZEISS Batis 85mm f/1,8 Sonnar T* Sony E - 1 199,00 € (za FA77/1,8 pytam iba 480e) na to nemam
- Sony FE Sonnar T* 55mm f/1.8 ZA - 999,00 € (za FA43/1,9 pytam iba 370e) na to nemam
- Sony FE Distagon T* 35mm f/1.4 ZA - 1 799,00 € (za FA31 pytam iba 600e) na to nemam

6.) do roka isto Sony uvedie A7R IV, ktora bude mat slusny vykon aj na ISO, nie iba MPx a aj AF ako ma A7III. zbytocne budem asi teraz kupovat pre mna "downgrade" v obraze od K-1 II, ked o rok aj tak mozno kupim novsi model ako sa poznam a Klingo sa ozval, ze zoberie odo mna potom A7III :)

v podstate podstatne su az tie posledne body: nepacia sa mi lacnejsie Sony objektivy, nepaci sa mi horsi obraz z A7RIII a banku som nevykradol :D
...mozem to kaslat, chcem lahku bezzrkadlovku aj lahke skla a cvakat si tie svoje blbosti.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od portvis » 01 zář 2018, 19:34

-Len potom v podstate tvoje jediné plus prechodu na sony s rovankými sklami bude trochu presnejšie ostrenie inak tým pádom ti všetky výhody trochu zanikajú... a dosť sa to vyvažuje s nevýhodami, hlavne menšie rozlíšenie a podobne

-tomu že by niekto vydal plnohodnotnú redukciu moc neverím :D

-Tam tá horšia kvalita Iso je daná tým rozlíšením, keby mala K1 rovnako veľké rozlíšenie asi by tiež tie výsledky na vysokom ISO neboli až tak úžasné.

- K tým sklám, tam je pravda že ta cena je extrémna, ale tomu "3D look" by som až taký význam nedával,,,
inak na bazoši je teraz jedna 55/1,8 za 680- bohužiaľ z východu až

Podľa mňa by bol pre teba najlepší ten betis 85/1,8 → zolo ho má za 860e (aspoň čo mi posielal cenu ked som bral telo)

- o tom samyangu 35/1,4 si neuvažoval ? viem že je to ťažká krava
Teraz má prísť ten nový canon, tam vyzerá že bude 30mpx snímač, len cenu ešte nepovadali... je otázka ako zareaguje sony či vydá nové telo, alebo čo sposobý, možno by stačil nejaký fajn FW :D
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od fakt » 01 zář 2018, 19:36

Krásná telenovela. Jedu už třetí kapesník a těším se na pokračování.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od lennyl » 01 zář 2018, 20:00

a ved kazdy sa rozhodne podla toho co mu vyhovuje nie? :)
Naposledy upravil(a) lennyl dne 01 zář 2018, 21:30, celkem upraveno 2 x.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od zirecek » 01 zář 2018, 20:05

Redukce a neSony objektivy jsou spíše nouzovka či ojedinělá srdcařská záležitost konkrétního objektivu. Časem člověk skončí na originálních objektivech. Montovat dvě redukce bych mentálně asi nezvládl, :-).

Nemůžu si pomoci, ale ten výstup Sony mne nezaujal. Bokeh vyumělkovaný, líbivý, ale 3D wow efekt žádný. Prošel jsem stránky superfotografa.sk a raději nekomentuji... Na fotkách mi chybí šmrnc, jakási čistota a wow efekt. Barevný nádech je jiný, ale to je jen o zvyku. Technická stránka se bude stále posouvat s příchodem Nikonu a Canonu. Myslím, že nás čeká svižná jízda následující půl rok na poli fototechniky.
Každopádně je jasné, že s bezzrcadlovkou je práce rychlejší, zábavnější, jednodušší, což je veliké plus.

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od BenaCZ » 01 zář 2018, 20:13

Teda Lennyle ty musis mit strasnou smulu na vyber fotaku. Takovych tel si uz mel a zadny ti neostrilo dobre jinak nez na stredovy bod? Ja mam jiz hodne let K5II a s vyjimkou ostreni na prudkem dennim svetle v kombinaci s DA55* jsem s ostrenim spokojeni.
Co jsme tak cetl vyse, tak ve vsem je pro tebe Pentax lepsi nez Sony. Jen to ostreni je spolehlivejsi nez u Pentaxu. Rychlejsi s tou redukci asi nebude :)

Jestli chces neco maleho a lehkeho kup si kompakt :)
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od lennyl » 01 zář 2018, 20:25

BenaCZ: o legendarnej K5II aj legendarnejsej K-30 (fakt) sme uz poculi vela chvaly. s aps-c K5IIs aj K3 som ostril v pohode na vsetky AF body.

chalani, chodte si kupit full frame Pentax K-1 / K-1 II a fotte na vsetky AF body so svetelnymi sklami, rad si pockam na pochvalu :)

mimo zaznamu: az teraz sa dozvedam, ze Canon ide do bezzrkadlovky, Nikon ju uz predstavil (aj zastavil predaj, lebo ma problemy s ostrenim). caka ich este dlha cesta.
kopu chalanov tu na fore ma uz davno bezzrkadlovky Fuji a Sony. preco asi? ale ved ked niekomu maximalne vyhovuje to co ma a ma radost z fotenia, netreba nic menit :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od BenaCZ » 01 zář 2018, 21:21

U bezzrcatka zas budes resit neustale baterky, zere to vyznamne vic ... A taky by me zajimalo jak maji poresen nahled v hledacku pri foceni v prudkem protisvetle. Jelikoz to zobrazuje to co vidi cip, tak toho moc neuvidis. Bud prepalena obloha nebo tmavy hlavni objekt. Bavim se hlavne o foceni potretu. U krajin to das na bracketing nebo prechodak a jde to. Ale u tech portretu nevidis na co vlastne ostris... Nebo se pletu ?
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od zirecek » 01 zář 2018, 21:25

BenaCZ: Citace s webu superfotograf.sk:
Výhoda mirrorless systému je, že to čo vidíte v hľadáčiku, tak to aj dostanete „what you see is what you get“. Možno si vravíte, že je to featurka pre úplne lamy a máte aj pravdu, ale odkedy to používam, tak sa nestalo, že by som priniesol zo svadby nepoužiteľnú fotografiu (podexponovaná alebo preexponovaná). EDIT: Zabudol som spomenúť, že cez letné dni so zrkadlovkou som mal problém skontrolovať fotku cez LCD, pretože viditeľnosť bola veľmi zlá, ale vďaka EVF hľadáčiku si pozriem fotky úplne v pohode na priamom slnku a aj v protisvetle. Keď už som pri tých nevýhodách, tak musím povedať že Sony zo mňa spravilo lenivého fotografa, ktorý by sa už nikdy nechcel vrátiť k hľadáčiku DSLR a premýšľať nad expozimetrom počas fotenia.

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od lennyl » 01 zář 2018, 21:28

ee, hladaciky v tychto modernych bezzrkadlovkach su uz poriesene, nic z toho sa nedeje (plus sa da vypnut aj aktualny nahlad, tj. mozes fotit aj v atelieri a v hladaciku uz nie je tma predtym nez blyskas bleskami). baterka na tretej generacii A7ciek vydrzi pri beznom foteni na AF-S priemerne 900-1200fotiek, pri strielani na AF-C atakuje hranicu 4.000.

viem to od dlhodobeho majitela A7RIII z digiareny.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od BenaCZ » 01 zář 2018, 21:30

To si nerozumime. Ja nemluvim o prohlizeni hotovych fotek na displeji nebo v hledacku. Ja se bavim o okamziku nez zmacknu spoust. Co vlastne vidim. Pokud mam protisvetlo silne, tak v EVF vidim podle me bud jen preplam v jasech nebo cernou tmu ve stinech. A na co pak budes ostrit? Casto fotim portrty v protisvetle a pak vytahnu stiny z obliceje a tak ... V hledacku ale vidim vse normalne jako okem. Ale na displeji liveview je videt velky prd ... (jen cerna tma ve stinech)
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Pentax objektivy na Sony bezzrkadlovke - AF test

Příspěvek od Jan67 » 01 zář 2018, 21:46

fakt píše:Krásná telenovela. Jedu už třetí kapesník a těším se na pokračování.
Haha, přesné.

Odesláno pomocí Tapatalk
Jan67

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“