Kam dál s fotografováním

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od slivo » 13 bře 2018, 18:58

czeeri píše:...jak získám z galerie RAW soubor na úpravy a vyvolání, abych měl startovní point a mohl se dostat na tu fotku co je tedy v galerii?
Tuto su k recenziam fotky pred aj po uprave, takze vidis, co s nou robil a nakoniec je par rawov na stiahnutie
https://www.colbybrownphotography.com/a ... ngle-lens/
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od hilda4sea » 13 bře 2018, 20:41

Výstup Fuji ve formátu JPEG není ani ostřejší, ani nemá větší rozlišení než výstup z Pentaxu se stejným rozlišením. Pointa a důvod k nadšení spočívá v tom, že mohu v EVF sledovat reálný výsledek a před stiskem spouště upravit expozici, WB, kontrast stínů, kontrast jasů a pomocí modré stupnice kontrolovat HO. Jenom v kontrastu stíny/jasy mám k dispozici 36 variant krát 14 různých simulací barevného podání. Takže kdo má při focení čas si s tím pohrát dostane JPEG s minimálními nároky na další úpravy a s dynamickým rozsahem, kterému se jen těžko konkuruje.

Jasy v Canonech jsou známá věc. Prostě čip a FW je nastaven tak, že zachová kresbu i v místech, která vypadají jako přepálená a u čipů Sony by to přepaly byly. Cena za to je menší schopnost vydolovat kresbu ze stínů. Canonisti s tím umí pracovat třeba na svatbách.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

czeeri
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 11 úno 2017, 20:39

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od czeeri » 13 bře 2018, 20:57

Díky za odkazy na galerie.
Jen dotaz co dělám, špatně, když upravuji expozici, světla atd. v jpg, tak okamžitě mám po ostrosti hran, prostě je tam strašná rušivost a při přiblížení mi to přijde takové rozpité, proto na raw nemůžu nechat dopustit, jelikož s ním se to vůbec neděje, takže já rozdíl mezi jpg a rawem pociťuji dost silně.

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od hilda4sea » 13 bře 2018, 22:22

Snímky JPEG nejsou primárně určené k významnému editování. Maximálně tak ke drobnému, kosmetickému vylepšení. I když představa všemocného editoru (Photoshop, Affininty... apod.) je lákavá a zdánlivě řešící nedostatky v expozici, tak i v době digi platí, že základem je optimálně exponovaná a hlavně správně ostrá fotka (tzn. zaostřené je to, co má být ostré). Také je dobré si pohlídat, abych se při výběru scény vyhnul rozsahu stínů a jasů, které jsou za hranicí možností čipu, případně použitých filtrů.
Z neostrých kominíků v tunelu to prostě nepůjde ani v JPEG ani v RAW. Prostě řemeslo.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 709
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od JoV » 14 bře 2018, 07:33

Už sa to tu rozoberalo, ale nedá mi - ja fotím iba do JPG (K5, ale aj ostané foťáky) a necítim sa tým nejak obmedzený. Pravda je že netlačím z toho plagáty ani sa s tým neživým. Len raz som dal dcére urobiť fotoobraz (niečo medzi A1 a A3) a v pohode. Ešte to bol aj výrez. A to mám rozlíšenie nastavené iba na 10MB.
Necítim sa tým nijak obmedzený. Zle odfotenú fotku sa mi nepodarilo zachrániť ani z RAWu. JPG je v pohode.
Je to individuálne. Každý si musí nájsť sám svoju cestu.

P. S. Nie som osamotený - kolega má FF Canon a tiež ide len na JPG. Na druhú stranu druhý kolega má tiež FF Canon a ten fičí na RAWe. Má aj lepšie výsledky, ale má aj celkom odlišnú filozofiu fotenia, takže to ťažko zrovnávať.

Uživatelský avatar
Dawe
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: 19 dub 2013, 19:52
Bydliště: Hôrka
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od Dawe » 14 bře 2018, 09:12

Ak sa môžem zapojiť do diskusie... V prvom rade moc nesúhlasím s tým, že fotka musí byť ostrá. Máme veľmi veľa príkladov, kedy správne rozmazaná fotografia je umeleckým prejavom autora /nebavíme sa o nepodarkoch/. Ak mi autor fotografie povie čo tou fotografiu chcel povedať, čo fotografia má znamenať/znamená tak ostrosť je pre mňa nepodstatná. Môžme sa učiť od mnohých velikánov :)
Raw alebo jpg, svoje fotografie ako aj celé moje portfolio mám v printovej podobe. Všetko fotím do RAW a následne tlačím priamo z RAWu cez Capture One, alebo TIFF. Papier už rozdiel medzi tiff a jpg spozná. Takže áno, ak chcem fotografie "printiť" jpg pre mňa nemá význam. Fotografie si tlačím na epson p600 a už aj pri tejto mašinke a rozmere A3+ človek zbadá rozdiel či tlačím z jpg alebo raw/tiff/. Určite môžu nastať situácie kedy jednoducho potrebujem fotografiu rýchlo poslať netreba sa mi s ňou hrať a pod. kde si poviem stačil by jpg ale nejako to moje vnútorné nastavenie mi to nedovolí a aj tak fotím do RAWu :)
Ale na druhú stranu niekedy dávno som mal Nikon D300s a ak porovnám základný jpg výstup z tejto mašinky a teraz z K3 tak pentax je na tom ďaleko ale naozaj ďaleko lepšie aj keď si pozriem jpg z novších nikonov ... to len tak na okraj.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od fakt » 14 bře 2018, 10:10

... a to D300 byla snová.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

feri2303
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 626
Registrován: 16 led 2014, 09:24

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od feri2303 » 14 bře 2018, 10:51

Pridam sa aj ja do debaty. Nepouzijem poucky, len svoje skusenosti. Na upravu pouzivam Lightroom ktory uzivatelsky prekticky nerozlisuje ci riesi JPG, alebo RAW.
Kompakt Fuji E550 - Super fotacik, ale pri nocnom foteni mu obcas ustrelilo vyvazenie bielej. Z modrych JPG fotiek napriek spravnej expozicii uz nikdy nedostanem oranzovy sodikovy nadych, lebo tam JPG tie informacie proste nie su. Kto neveri, poslem mu original. Toto by RAW zachranil.

Pentax K-5ii - moj kusok neustale mierne podexponovaval o 0,3 - 0,7EV. So sirokou Sigmou aj o 1,3 EV. Takze pri prehadzovani skiel expozicia poletovala hore-dole ked som sa vcas nezbadal. Displej navyse vsetky fotky zobrazoval hodne optimisticky, takze sklamanie nastalo az doma ked som zistil ako fotky v skutocnosti vyzeraju. Takze zachranoval ma RAW. Navyse povedzme si otvorene, JPG z fotaku nebolo priamo pouzitelne na rozdiel od novsich tiel.

Pentax KP - JPG z fotaku vyborne pouzitelne, krasne farby, ostrost. Paradox je ten ze pri nocnych fotografiach mesta mam problem upravit RAW aby farebne vyzeral tak dobre ako JPG. Aj fotka z demonstracie co som pred par dnami vesal je toho prikladom. Automatika vo fotaku a upravy JPG su fakt vyborne. Napriek tomu budem stale pouzivat primarne RAW alebo RAW+, lebo ked sa nieco nepodari, z RAWu to este vytiahnem. Rad mam istotu a tu mi JPG neponukne.
KP, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DA 70/2.4 ltd, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od fakt » 14 bře 2018, 11:01

Vždy mi přišlo, že Pentax moc "neumí" červenou. Až JPEg z K-1 umí červenou bez růžového nádechu
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

feri2303
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 626
Registrován: 16 led 2014, 09:24

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od feri2303 » 14 bře 2018, 11:30

fakt: Lightroom ma velky problem s cervenou z RAWu z Pentaxu. Je jedno ci DNG alebo PEF. Ale nastastie sa to da jednoducho modifikovat a nie je problem.
KP, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DA 70/2.4 ltd, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od fakt » 14 bře 2018, 11:52

V každém editoru umím opravit barvu, ale pokud mi leze prostřednictvím JPEGu správné podání, tak se úspoře času při větším počtu snímků nebráním.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od miky_lbc » 14 bře 2018, 12:12

Dawe píše:APapier už rozdiel medzi tiff a jpg spozná. Takže áno, ak chcem fotografie "printiť" jpg pre mňa nemá význam. Fotografie si tlačím na epson p600
Já mám v kanceláři náhledovou L1800... už pár let, neumím úplně říct, jestli je lepší/horší než P600. Ale asi to nebude úplně velký rozdíl.

Teď jsem si v rámci naší debaty zkoušel udělat nějaký tisk z raw a JPG. Zdrojem dat byl teda D850 s žádnou velkou postprodukcí. Jen aby to vypadalo +- podobně.

Při klasickém A3 tisku nikde nic nepoznám. Všechny přechody zcela srovnatelné, ve stínu i v barchvách. Pokud jsem udělal výřez, aby tisk odpovídal dvojnásobku A0 (tiskl jsem na A3 jen část scény) a trochu to už v přechodech vidět opravdu bylo. Ale to je 2m2 tiskové plochy.

Věřim, že z D300 by byl rozdíl už i na A3... ale s dnešníma strojema je kvalita výstupu fakt "kanón na vrabce".

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od zirecek » 14 bře 2018, 12:58

Myslel jsem, že se bavíme o RAW vs. JPG hlavně pro potřebu náročnější editace fotky před jejím tiskem. Pak bude finální verze pro tisk na jiné kvalitativní úrovni. Když budu mít rovnoměrně nasvícenou krajinku pro tisk, rozdíl RAW a JPG spíše nepoznám.
Problém je, že každý mluvíme o tisku svých fotek. Já fotím často noční scény, kde je RAW teprve startovací bod pro editaci.

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od miky_lbc » 14 bře 2018, 13:17

Pokud fotíš noční scény na vyšší ISO, tak je použití RAW jasné... to je přesně ten příklad focení "na hraně možností stroje", kde se každé % navíc počítá.

Uživatelský avatar
Mara42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 476
Registrován: 10 bře 2011, 19:55

Re: Kam dál s fotografováním

Příspěvek od Mara42 » 15 bře 2018, 16:12

czeeri píše:Otázka za zlatého bludišťáka, jak získám z galerie RAW soubor na úpravy a vyvolání, abych měl startovní point a mohl se dostat na tu fotku co je tedy v galerii? Druhou věcí, je, že máš několik cest, které ti třeba lokálně dají stejný výsledek, ale globálně na fotku mohou mít jiné vlivy. Neočekávám od workshopu, že mě naučí používat nějaký program, ale naučí mě jak se na surový raw dívat a poznat co potřebuje.
No RAW z galerie asi nezískáš, žejo. Dostat se k RAWU můžeš leda tak, že ti to nějakej dobrák pošle.

Vyber si u mě na webu fotku a když to nebude nějaká, kterou bych si chtěl obzvlášť hlídat, pošlu ti RAW: http://www.marekmusilfoto.cz/krajina-a-mesta-usa/

A Milky samozřejmě dostane JPEG :-D

Jinak se fakt bavíte o nesouvisejících věcech. Dával jsem k tomu příspěvek na můj FB cca před rokem:
https://www.facebook.com/marekmusilfoto ... 1332120847
Zatímco tu čtvrtou fotku (report) v pohodě vytáhnete i z JPEG, u té druhé v pořadí je to bez šance. Kdybych to vyfotil původně do JPEGu, asi bych v galerii neměl jednu z mých nejoblíbenějších fotek :-)

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“