Lepší reverzní kroužek + Pentacon 200/4 nebo více mezikroužk

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Lepší reverzní kroužek + Pentacon 200/4 nebo více mezikroužk

Příspěvek od juhele » 30 pro 2010, 13:15

Ahoj,
jak teď bylo to zimní počásko a plno sněhu, tak jsem si řekl, že bych zkusil vyfotit detail sněhu, abyb byly vidět vločky.

Samozřejmě s ohledem na své vybavení a minimální zkušenosti v této oblasti neočekávám žádné úžasné výsledky.

Zjistil jsem, že s Pentaconem 50kou jen tak nezaostřím tak blízko a na patřičné přiblížení jsem na něj musel naprat všechny tři mezikroužky Pentacon, co mám doma. Zkoušel jsem i jen jeden mezikroužek (ten nejdelší) v kombinaci se záchytným ostřením, ale kvůli velkému množství světla to K-x bral brutálně krátkým časem a s vyšší clonou pak zas záchytné ostření nefunguje.

Následně jsem řešil problém, že K-x poté asi špatně měří expozici, protože fotky vycházely hrozně tmavé. Přešel jsem tedy na plně manuální mód a nastavil delší čas, nicméně fotky stále nic moc.

Samozřejmě bylo taky plno problémů s odlesky ap. snažil jsem se to řešit a zkusil nahodit starý 49 mm polárko ROWI, ale moc to nepomohlo. Asi nejlepší by bylo, kdybych si těch prá vloček hodil naplacato pinzetou na nějaký tmavý papír nebo hadr, pak by se asi ostřilo snáz.

Nehodlám se tímhle zabývat profesionálně, ale občas si takhle rád něco zkusím. Takže by mne zajímalo např. zda jste někdo už nazkoušel něco podobného tím Tamronem 90/2.8 (to by mne zajímalo fakt hodně, hlavně zda jde aspoň trochu použít AF), případně, zda si myslíte, že bych lepší výsledky dosáhl reverzně namontovaným Pentaconem 200/4, který mám taktéž k dispozici (reverzní kroužek ovšem nikoliv, proto se ptám).

Ty fotky (ty úplně nejhorší jsem vyházel) jsem hodil na Picasu. Musel jsem zmenšit na 1600 px. šířku, abych to procpal přes své mizerné připojení, ale snad na tom to hlavní bude i tak vidět. Exif jsem ponechal.

budu vděčen za případné rady a připomínky

dík
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od yoli » 30 pro 2010, 15:15

Vločky som zatiaľ neskúšal, no keby som ich chcel čo v najväčšom zväčšení, tak by som žiadne tele reverzne nedával, najväčšie zväčšenie je od 50mm dole (reverzne). Niekde je tu odkaz, aké je zväčšenie pri jednotlivých sklách, pri 50mm je tuším magnifikácia 1:1 a pri 20mm okolo 2:1, keď to najdem tak to pastnem. Ja som sa hral reverznou 50mm, 29mm a tamronom 17-50/2,8...Samozrejme že pri reverznom fotení počítaj kvôli malej hlbke ostrosti so skládaním fotiek (od 4 a viac), takže so statívu, jemne preostrovať, pokiaľ nemáš sánky, alebo mech.....je to piplačka, ale výsledok vie potešiť, samozrejme po riadnom počte pokusov a omylov :)

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Příspěvek od juhele » 30 pro 2010, 15:48

Aha,
toh jsem se obával. Mám mj. trochu problém s horším zrakem, takže dost špatně rozlišuju zaostření při takovémhle zvětšení. Uvažoval jsem o řešení použít LV + nějaký pytel, nebo bundu přes hlavu, abych viděl na displej, ale je to poněkud komplikované. No nic, nebudu to hrotit. Počkám na nějakou místní slezinu, kdy by někdo moh mí toho Tamrona, abych zkusil, zda to pro mne má smysl a uvidí se.

Jo, prosimte, nerad bych byl za vola, takže se radši zeptám :lol: - to skládání fotek - chápu to dobře, že se nafotí víc fotek tak aby vždy byla ostrá jiná část toho objektu (tipuju, že posunem makrosáněk nebo podobného pochystátoru) a následně se to "slepí" tak, že je objekt ostrý celý?

dík
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od yoli » 30 pro 2010, 16:17

Toho Tamroná mám, no dnes Ti to už netestnem. AF by sa malo chytiť, tam problém nevidím, aspoň nie pri 1:1.
Dobre si to pochopil :). Ja to robím prevažne v PS kde jednotlivé vrstvy prv zoradím a potom "zmiešam", čiže Auto-Align Layers a následne Auto-Blend Layers. Výsledky sú rôzne, závislé od charakteru objektu, preto sa s tým treba hrať, poprípade skúsiť iný soft Helicon Focus(30dní free), Combine ZM(free).
Vyfotiť takto skládačkou vločky je podľa mňa o to ťážšie, že zlým výdychom môžeš fotiť odznova:) aj teplo sálavé od rúk, objektívu pokiaľ sa neadaptoval na vonkajšiu teplotu môže zdeformovať scénu...

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kordoz » 31 pro 2010, 10:31

Mas tam spatne svetlo, najlepsie by bolo sikme svetlo pri zapade/vychode slnka, aby vlocky mali tiene a fotit ich na niecom vyssie polozenom, aby sa k nim dostalo svetlo.

Ostrenie - naco AF, daj to na stativ a ostri pomocou LiveView, je to najpresnejsie ostrenie

Mnohe fotky mas preexponovane.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
juhele
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 123
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Příspěvek od juhele » 03 led 2011, 10:06

kordoz píše:Mas tam spatne svetlo, najlepsie by bolo sikme svetlo pri zapade/vychode slnka.
Hm, dobře. Taky jsem o tom přemýšlel. Zkusím to tedy odpolko, aby šlo světlo šikmo (při východu slunce obvykle ještě hibernuju :) ) Taky si možná půjčím od ségry červenou fleece čepici a zkusím na ni pár vloček hodit - mohl by to být zajímavý kontrast a asi by se mi to líp i ostřilo.
kordoz píše:Ostrenie - naco AF, daj to na stativ a ostri pomocou LiveView, je to najpresnejsie ostrenie
Mno, statívek bych měl (Velbon mini), ale za deního světla a na sněhu uvidím na displeji velké prd a navíc se mi ještě zatmaví brejle. No nic, zkusím si hodit přes hlavu bundu. :-D
kordoz píše:Mnohe fotky mas preexponovane.
Jo to vím, ale přišlo mi, že při režimu priority clony to K-x podexponovává. No uvidím, jak si povede s s tím jiným podkladem.
tělíčka: Pentax K-70, K-x, v kapse Nikon Coolpix P300 :-)
sklíčka: Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro C, Pentax 18-55 DA L, Samyang 8 mm Fisheye

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“