Birding - fotografování ptáků

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Birding - fotografování ptáků

Příspěvek od elho_cid » 24 led 2010, 16:45

Ahoj, zkusil jsem novou výzvu, fotit ptáky volně v přírodě. Za moc to nestálo - teda výsledek. Viděl jsem 2 sovy, dudka, nějaké sojky, kosy, straky, havrany a plus tři druhy toho malého barevného, čemu říkám souhrnně sýkorky.
Ale fotky nic moc.
Máte nějaké tipy jak zvýšit úspěšnost? Viděl jsem tady v galerii spousty nádherných snímků, tak jak na to?

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
uray
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 800
Registrován: 01 led 1970, 01:00

birding

Příspěvek od uray » 24 led 2010, 18:11

Ahoj, hlavně to chce trpělivost... a taky přípravu - i když někdo to přehání - nakoupí "gumáky" (plastové ptáky), rozloží na určitém místě a na nahrávku zpěvu láká ostatní ptáky.
Nejlepší je asi začít u krmítka - ptáci se bojí jenom pohybu a zvuků, takže když se člověk moc nehýbe, může být i 2m od krmítka a čekat až co přiletí. Nebo pořídit skrýš (ale mě např. moc omezuej v pohybu :-D) Dnes např. po 5 min. přiletělo právě 2m ode mě, na lůj za 15 kč, pár sýkorek, na stromě vedle se objevila sojka a kos... noa podvečerní sluníčko vykouzlilo zajímavé světlo. Možná pomůže pár odkazů:
http://www.luboskaderavek.com/index.php ... 1&Itemid=7
http://www.petrpodzemny.com/blog.php?lng=cz&bid=53
http://naturephoto.cz/
http://www.photomecan.eu/
http://www.martinsvarc.com/index.php?op ... &Itemid=35

Uživatelský avatar
Honza K.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 72
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Honza K. » 24 led 2010, 18:34

Sice focení ptáků se nevěnuji, jen čistě pozorování, ale základní trik je v tom, že nejvíc ptáků nejdeš u vody. Teď v zimě u řek, kde přezimují jak naše tak severské kachny (hoholi, morčáci, turpani...), kormoráni apod. Krom toho teď je ideálním tréninkovým terénem krmítko. S jarem se to pak už stěhuje k rybníkům, pak už ale záleží, o jaké druhy Ti jde. Každý má svoje zvyky.
Jinak na začátek máš docela štěstí, dvě sovy a dudek je slušný úspěch a je vidět, že postřeh máš. Teda pokud to nebylo teď v zimě. To bych Ti toho dudka neuvěřil:)
Obecně to je ale hodně o času (což je taky důvod, proč ptáky nefotím), těžko někam přijdeš, vyfotíš dobrou fotku a jdeš dál. I na to, abys ten který druh jen spatřil, musíš často čekat hodiny.
Pokud jsi z Prahy, tak poměrně vyhlášenou lokalitou s přezimujícími ptáky je Vltava v Troji.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 24 led 2010, 19:08

Díky za reakce a odkazy.
Tak dudek to nebyl, mělo to kratší zobák a méně výrazný chochol. Ale barva odpovídá nějaký chochol to mělo, tak nevím.
Ty sovy to byla dost náhoda, stál jsem u stromu, seděly na větvi asi 3m ode mě a já je neviděl - kryly se za větví. Když vylétla první, šel jsem se podívat, kde tam mohla sedět a vyletěla druhá.

Nakonec jsem skončil u toho krmítka, bylo to nejjistější. Problém je, že musím ostřit manuálně, protože ten randál, co sigma při ostření dělá, ptáky dost plaší - a se Sigmou nefunguje normálně trap-focus. S manálním objektivem bych na tom byl líp.

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kordoz » 25 led 2010, 08:38

Ja som vcera skusal so Sigmou 100-300 sykorky pri krmitku, celkom sa dalo.
Tam je dost svetla a sykorky nie su take plache, pridu blizko.

Ina vec je fotit napr. datla v lese, tam je to bez sance. 300mm (450 na FF)
je malo a F4 je prilis malo svetelny, chcelo by to aspon 400/2.8 SDM.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
Holman
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Střední Čechy

Příspěvek od Holman » 25 led 2010, 09:38

Datla by asi vyfotit šlo, ale chce to hodně dlouhé sklo. V létě jsem sekal dříví na zahradě a cca 40 m ode mě na stromě mi pomáhal datel. Vůbec se nenechal mou sekyrou rušit, takže nějaké ostření nebo závěrka... žádný problém. Pro potěšení přidávám malého strakapouda, odloven také na zahradě.


Obrázek

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kordoz » 25 led 2010, 09:51

Jo celkom fajn foto, ake si to mal sklo?
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
Holman
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Střední Čechy

Příspěvek od Holman » 25 led 2010, 10:17

DA* 50-135 nadoraz dlouhého konce.

Uživatelský avatar
Radim
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 99
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Paskov

Příspěvek od Radim » 25 led 2010, 10:26

Pěkný úlovek!

Já zkouším na ptáčky Zeiss 500/8. Je to starý, veliký objektiv, závit M42. Pohotový teda není - fotit se dá jen ze stativu a tedy spíše stylem "na čekanou". Ale pokud není -20, tak je to zábava.

Před časem jsem tu otevřel téma "Digiscoping" - velký ohlas to ale nemělo...
K20D, MZ-M, LX

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kordoz » 25 led 2010, 10:29

Holman: tak to si musel byt dost blizko to vtaka
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
Holman
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Střední Čechy

Příspěvek od Holman » 25 led 2010, 10:42

Jo, byl jsem tak na půl metru. Bylo to mládě, které ještě moc nelétalo a zrovna odpočívalo.

Uživatelský avatar
Atrej
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 235
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atrej » 25 led 2010, 10:43

najdôležitejšie je dostať sa čo najbližšie aby sa nemuselo priveľa rezať alebo vôbec...40m na datľa je veľa podla mňa... najme v našich končinách sú zvieratá aj vtáctvo z ludí dosť vystresované...zaleží aj od konkrétneho druhu alebo jedinca...keď som fotil datľa tak som mal pocit že ma zbadal aj cez hladáčik a sýkorky za domom so mnou nemali žiadny problém ale zaleží aj od toho koľko majú na okolo potravy... ak jej majú viac tak sú plachšie...úspešnosť zvýšiš hlavne maskovaním, pravidelným prikrmovaním...treba k tomu aj dostatok trpezlivosti...
niečo sa dozvieš aj tu
http://forum.photomecan.eu/

Uživatelský avatar
Holman
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Střední Čechy

Příspěvek od Holman » 25 led 2010, 10:47

Jo Atreji, souhlasím. Datla i strakapoudy velké vidím v okolí dost často, ale stačí minimální pohyb a jsou v trapu. Na těch 40 m by to ale šlo ze stativu a v klidu - byl ve větvích a nic ho neohrožovalo, proto nikam nespěchal. Na nějaké ultra dlouhé sklo by to asi šlo. Jinak podle mého na ptáky vše pod 300 nic moc.

Pro úspěch ještě jedno foto:


Obrázek

Uživatelský avatar
Honza K.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 72
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Honza K. » 25 led 2010, 11:47

No k těm datlům/strakapoudům: plaší jsou, ale v momentě, kdy objevíte hnízdní dutinu, máte vyhráno. Když bylo více času, chodil jsem pozorovat datly v čase krmení a šlo se dostat určitě na 15m. Ale je to opravdu o tom času a hodně i o znalosti lokality, abys věděl, kdy kde co můžeš očekávat (já třeba hnízdní lokalitu datla u nás objevil asi po 3 letech). A to platí víceméně o všech ptácích - opakovaně je lze najít buď na místech, kde najdou nejvhodnější zdroj potravy široko daleko (krmítka, nezamrzlé řeky v zimě, dna vypuštěných rybníků na podzim), nebo v místě, kde hnízdí.

Uživatelský avatar
Holman
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Střední Čechy

Příspěvek od Holman » 25 led 2010, 12:01

Honza K.: Měli jsme hnízdo strakapoudů velkých na zahradě. Pozoroval jsem je z okna dalekohledem - i tam se stačilo trochu pohnout a byli zpátky v díře... Když měli mladé, strom hrál jako kytara. Když vypadlo mladé z hnízda, staří mu pomáhali zase nahoru (cca 3,5 m nad zemí). Jakmile se ale něco šustlo, byli pryč. Takže jedině dlouho čekat, mít vše připravené a jen dálkově exponovat... Nebo mít kvalitní maskování.

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“