Efekt odlesku světla na šperku

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
ammiga
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 309
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Efekt odlesku světla na šperku

Příspěvek od ammiga » 04 srp 2009, 09:09

Měl bych velkou prosbu. Nevíte někdo, jak udělám v PS nebo čemkoliv jiném (třeba nějaký plugin) efekt hvězdičky na šperku s kameny? Nejde mi o "lens flare", to hází ještě kruhy, jde mi čistě jen o takové ty hvězdičky, které na slunci dělají lomy světla na broušených kamenech nebo lesklých površích.
Díky moc.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 04 srp 2009, 09:51

Já když chci hvězdičku, tak zacloním na f22 a mám hvězdičku. Taky Cokin dělá hvězdičkovací filtr, když si nemůžeš dovolit tolik clonit.
Namalovat to v Photohopu jde asi taky.

Uživatelský avatar
Honza K.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 72
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Honza K. » 04 srp 2009, 10:27

Přesně, minimálně dříve se to dělávalo pomocí filtrů (třeba Hoya Star). Filtry mají tuším v sobě jemné zářezy, které tento efekt způsobují. Typ filtru (4x, 6x, 8x) určoval počet cípů hvězdy.

Uživatelský avatar
Vladimír Roháček
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ivančice

Příspěvek od Vladimír Roháček » 04 srp 2009, 10:29

Na to nepotřebuješ plugin. Potřebuješ na to štětec a bílou barvou, nebo bílou s nádechem do nějakého odstínu, jen ťukneš na místo, kde chceš mít hvězdičku a je to. Teď se mi nechce dívat do PS, jestli tam je štětec ve tvaru hvězdičky (v CORELU je), pokud ne, tak si ho musíš vytvořit. Je to tam někde v úpravách jako definovat stopu, nebo definovat tvar štětce. Když tak mrkni do nápovědy. Můžeš si udělat jakýkoliv tvar, kolik cípů se ti zachce,můžeš to zvětšovat, otáčet atd.

Uživatelský avatar
Vladimír Roháček
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ivančice

Příspěvek od Vladimír Roháček » 04 srp 2009, 10:47

A ještě jedna věc. Za našich dávných časů, to zní jako pohádka, tak v těch dávných dobách, kdy digitály a počítače ještě neexistovaly, filtry změkčovací, rastrovací a další, byly drahé, tak jsme fotky, kde měly být hvězdičky, například u pouličních lamp, dělali tak, že jsme před objektiv dali čajové sítko a přes něj fotili. To se dá na digitálu vyzkoušet a hned je vidět výsledek. Změkčovací filtr se dělal tak, že se nasadil UV filtr, ten se uprostřed nepatrně zamastil tukem a byl změkčovací filtr. To samé se dělalo u zvětšování na objektivu zvětšováku, tam to prozáří stíny, kdežto u focení to prozáří světla. Dnes se to dělá v editorech pomocí difůsních filtrů, nebo zamaskováním světel, či stínů a jejich následným rozmazáním. Je to daleko jednoduší, jen se sedí na zadku a kliká se a kliká se.

Uživatelský avatar
ammiga
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 309
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od ammiga » 04 srp 2009, 12:54

Díky za tip. Normálně by mne to nenapadlo, ale zase jsem zapomněl říct modelce, aby si sundala šperky a když už je má, chci to zakrýt aspoň trošku takhle.

Uživatelský avatar
Vladimír Roháček
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ivančice

Příspěvek od Vladimír Roháček » 04 srp 2009, 16:57

Když si nesundala šperky, nebo hodinky, no tak to vymaž. Klonovací razítko, pár minut klikání a je to pryč, není nic jednoduššího. Někdy se retuše dělat musí, to je dnes opět pohoda.

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 04 srp 2009, 18:29

My takovy 'snovy zabery s hvezdickama' :] delali za pomoci mastneho skla, pres ktere se parktat krizem projelo stetcem.. Ale je fakt, ze dnes uz doba pokrocila smerem k editorum, takze zkus treba tohle: http://www.celoxdesign.net/free-photosh ... shop/id/31
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“