Disky SSD - využití

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Disky SSD - využití

Příspěvek od hilda4sea » 29 črc 2021, 07:45

Milí kolegové,
chtěl bych také vstoupit do jednadvacátého století. Můžete mi prosím sdělit vaši osobní zkušenost s životností disků SSD a jejich optimálním využitím;
a) jen programy,
b) nebo dva disky programy+pracovní data,
c) případně rozdělit na interní/externí.
Ptám se, protože výrobci uvádějí velmi rozdílnou "životnost" - někdo jen 180 TBW a jiný 1600 TBW. Děkuji.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

james
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Registrován: 11 črc 2018, 16:35

Re: Disky SSD - využití

Příspěvek od james » 29 črc 2021, 12:37

SSD disků jsem měl a mám několik, nikdy jsem je nešetřil a nikdy mi žádný neodešel. Tolik má osobní zkušenost. Ale byly to teda spíše lepší disky. Ono pokud byste denně zapsal "jen" 100GB, tak i tak by měl ten disk při 180 TBW vydržet nějakých pět let.

Ale stejně je třeba mít na paměti, že data se dělí na ta zálohovaná a ta ztracená. A je jedno, zda jsou na HDD nebo SDD.
Pentax K-3, Pentax 16-85/3.5-5.6, Sigma 120-400/4.5-5.6, Tamron 90/2.8 Macro

DavidM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 211
Registrován: 28 črc 2019, 18:24

Re: Disky SSD - využití

Příspěvek od DavidM » 29 črc 2021, 13:32

určitě je bez debat SSD přínosem a to jak klasika SATA 2,5" tak modernější NVMe do slotu (pokud je).
Obecně vzít "značkový" nejlépe s vlastní DRAM cache.
Kombinuju ve stolním SSD + HDD jako odkladiště a první zálohu + záloha na externí disku + jedem disk mimo barák :)
Nedělám videa (úpravy)

SSD mně už totálně chcíplo, byla to 250GB, koupil jsem místo něj větší do noťasu a na tu 250GB jsem nakopíroval na přenos cca 40GB a na místě byla po zapnutí vidět, pár dat se přenoslo a totální konec, disk chcípnul (bylo to asi 4 dny před koncem záruky, vrátili peníze, dokonce na to byla sleva a vrátili plnou částu, prej to jinak neumí)

Uživatelský avatar
Kulich999
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: 01 črc 2019, 09:00

Re: Disky SSD - využití

Příspěvek od Kulich999 » 29 črc 2021, 14:12

SSD disky taky používám už řadu let (podle historie v emailu jsem první kupoval v r.2013). HDD mám jenom na zálohy a na data se kterými aktuálně nepracuji. V podstatě si nedokážu představit ani práci na PC bez SSD :)

Jinak aktuálně na PC, který používám převážně na postprocessing fotek v Lightroom mám dva SSD:
1) SATA 2,5" na Windows a programy
2) M.2 NVMe (přes redukci v PCIe slotu) na RAWy ve frontě, Lightroom knihovnu a Lightroom cache (dokupoval jsem myslím v r. 2018 a byl to neskutečný boost co se týče práce v Lightroomu).
3) 2x HDD pro finálky a další data

Ale pro všechny případy, data mám vždy zálohované na několika místech - vše je duplikováno na interní HDD, externí HDD a NAS + důležité data a finální fotky ještě na NAS u rodičů (přes Synology CloudSync) a OneDrive (1TB v rámci O365)

EDIT:
Jelikož jsme na foto fóru, tak ještě poznámka k post produkci a zrychlení editace. Na PC používám Lightroom Classic, při importu nechávám dělat 1:1 SmartPreviews, sice import pak nějakou dobu zabere (zvlášť na mém obstarožním Core i5-6500), ale při kombinaci knihovny, cache a RAWů na SSD a velké RAM (aktuálně 32 GB) jede samotná editace vždy z praku. Taky každá nová verze Lightroomu je rychlejší a rychlejší.

A ještě jedna poznámka pod čarou. Když už mám ty SmartPreviews, tak to stejně všechno syncuju do CreativeCloud (Smart Preview se nepočítají do limitu - platím si jenom základ s 20 GB), díky čemuž to pak stejně edituju v Ligtroomu na iPadu. PC pak používám jenom na panoramata, geolokaci, import a export :-D
www.michalkubis.cz

Pentax KP | Sigma 10-20 f4-5.6 | Pentax 18-135 f3,5-5,6 | Pentax 16-50 f2.8 | Sigma 30 f1.4 Art | Pentax 50-135 f2.8

EX: K5|K100D|Pentax 18-55|Tamron 17-50 f2.8|Pentax A 50 f1.7|Pentax FA 50 f1.4|Sigma 70-300 f4-5.6

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Disky SSD - využití

Příspěvek od marian_r » 29 črc 2021, 15:30

V práci mám SSD 2,5" na systém a programy (aj moje).

Doma mám SSD 2,5" na systém a programy (aj moje) a M2 SSD na údaje (aj foto).

Moja základná doska umožňuje dať 2x M2 SSD a urobiť raid, asi to nabudúce urobím.

Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 376
Registrován: 22 zář 2013, 09:17
Bydliště: nyní Praha

Re: Disky SSD - využití

Příspěvek od inutihar » 29 črc 2021, 20:39

Ja mam v praci mj na starosti schvalovani IT nakupu pro cca 80 zamestancu a nepamatuji, kdy jsme naposledy resili, ze by nekomu umrelo ssd. Mrtvy klasicky disk resime nekolikrat do roka. Pokud menime nebo dokupujeme ssd, tak adata, kingston nebo samsung.

Doma mam ve svem uz historickem macu jako primarni systemovy disk ssd samsung z pro rady, ssd evo pak jako pracovni uloziste, archivy a zalohy drzim na klasickych hdd, kde je v pripade selhani prece jen nejaka sance data vydolovat.

kp0
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 316
Registrován: 08 bře 2017, 17:00

Re: Disky SSD - využití

Příspěvek od kp0 » 29 črc 2021, 22:48

Rozdíly v životnosti mohou být z více důvodů. Pokud má třeba 250GB SSD životnost 180TBW, pak SSD odpovídající kvality a stejných parametrů při velikosti 2TB může mít životnost až 8x180TBW, nebo trochu nižší.

Při stejné velikosti hraje roli jestli jde o "profi" segment nebo uživatelský disk, rozdíl v "životnosti" může být v klidu i desetinásobný. Ovšem za odpovídající cenu. Za mě se nevyplatí přeplácet SSD do obyčejného PC.

A ještě jeden důvod, některé firmy uvádí minimální životnost opravdu hodně nízkou, jiné si ji nadsadí. Oboje má své důvody, vyšší životnost je tah markeťáků, aby se lépe prodávalo, druhý přístup od ekonomů, překročením hranice TBW se stává SSD nereklamovatelné. Nikde není napsané, že SSD s nízkým počtem TBW nepřežije to s vyšším TBW. Běžný uživatel po dobu 5 let nedosáhne ani na nízké stovky TBW.

Určitě bych použil SSD jako systémový disk + programy (dá se rychle přeinstalovat).
Pokud bude dostatečně velké a bude mít pak i na "pracovní data" (zálohovat častěji, ideálně skriptem).
Zálohy na pevné disky a ideálně do cloudu.

SSD nám poslední dobou chcíply dvě, obě v běžných PC. Na pracovních stanicích a serverech žádné, ale používáme dražší varianty SSD a trápíme je často zápisem o velikosti 1-2 TBW za den.

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Disky SSD - využití

Příspěvek od hilda4sea » 30 črc 2021, 14:31

Kolegové,

děkuji vám za cenné informace, které mi pomohly k orientaci v SSD světě. Kloním se k variantě SSD systém+programy a možná druhé SSD pro pracovní katalogy fotografií. Pak už to putuje do HDD archivu.
Děkuji.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Disky SSD - využití

Příspěvek od lennyl » 30 črc 2021, 16:15

SSD pouzivam uz ked prisli 2,5"SATA verzie.

nikdy mi ziadny SSD (SATA, NVME) neodisiel. bud stastie, alebo disky az tak netrapim. SATA mi chodia hocijake znacky bez problemov, aj roky, v starsich ntb.

dnes uz kupujem ale iba NVME M.2 SSD disky, predsa len tie realne rychlosti su ovela lepsie, minimalne 2x - 4x, co je uz vidno na rychlejsom nacitani programov ale aj samotnom chode Widnows.
preferujem Samsung EVO/Plus, ADATA Pro, WD Black. vybrat sa da z vela moznosti, tie najdrahsie ale aby podporovala doska rychlostami, to si treba pozriet manual k doske = ked sa zapoja 2x NVME SSD M.2 akou rychlostou to doska zvladne.

prvy SSD disk mam na Windows + programy, minimum je 256GB, kedze po zaplneni 70% sa uz disk spomaluje.
druhy SSD disk davam cisto na data - hudbu, filmy, fotky, kapacita od 512GB az po 1TB.

a zalohu fotiek si davam na lacnejsie, ale stale spolahlive WD portable 1,5TB a 3TB 2,5" otackove extrene cez USB, sice to tam pomalsie kopiruje, ale pockam si. oplati sa kludne ako zaloha aj 2TB a viac klasicky 3,5" otackovy SATA6 disk, cenovo.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

kp0
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 316
Registrován: 08 bře 2017, 17:00

Re: Disky SSD - využití

Příspěvek od kp0 » 30 črc 2021, 23:20

Pokud nemá deska M.2 nebo má jen jeden M.2, dá se koupit adaptér do PCI-E, pokud deska podporuje bootování z PCI-E, pak je možné SSD v adaptéru použít i jako systémový disk. Rychlost SSD v adaptéru je zanedbatelně nižší, není třeba řešit... Kolik mám volných PCI-E x4 (a rychlejších) tolik můžu osadit adaptérů a disků.

Odkaz na test, kde je poměrně slušný vzorek aktuálních anebo ne zas tak starých SSD.

https://pctuning.cz/article/adata-xpg-g ... cle-header

Pokud bych si archivoval fotky (jakákoliv data), vrazil bych peníze do levného NASu, umožňujícího vytvořit RAID aspoň 2x2TB - nemělo být ani moc drahé, lépe 2x4TB to by mělo být dostatečně velké na fotky pro kohokoliv.

Lennylova cesta je taky v pořádku, jen není tak pohodlná, a pokud provádí zálohu na dva disky je stejně bezpečná jako NAS s RAIDem.

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Disky SSD - využití

Příspěvek od lennyl » 31 črc 2021, 05:30

kp0: jo, tiez mam ten PCI-E adapter a v nom M.2 Nvme disk, lebo som obsadil uz na doske dva M.2 sloty. co som meral rychlosti, je aj v tom adapteri ten disk v pohode bez spomalenia.

ja moc casto nezalohujem, RAWy na dva externe disky, mozno tak 2x za mesiac si tam dake rodinne fotky kopirujem, vela uz nefotim. takze ma ani taketo "manualne" zalohovanie nezatazuje.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“