Příroda a hmyz

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Příroda a hmyz

Příspěvek od Alf » 20 dub 2019, 12:04

Já spíš budu věřit odborníkům, kteří tvrdí, že to není normální. Já prostě chodím venku fotim kytky jak divej a nikde žádná včela, čmelák, komár prostě to co se normálně živí nektarem. Ne, že je toho málo není prostě nikde nic a to nejen ve městě, ale i v lesích na polích kolem našeho města. Vůbec netuším jak by s tím mohla souviset doba ledová nebo meziledová. Vím, že jsem v životě nic podobného ani vzdáleně nezažil.
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

zvuk11
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 34
Registrován: 10 úno 2019, 16:47

Re: Příroda a hmyz

Příspěvek od zvuk11 » 20 dub 2019, 13:26

Dovysvětlení s tím interglaciálem - v jiných interglaciálech bylo území "čr" zarostlé klimaxem - lesem a občas se zde vyskytli malé ostrůvky bezlesí (sklály,váté písky,extrémní hadce). Celková diverzita prostředí ve skutečnosti přibyla s člověk jakožto činitelem ,který vytvářel nové biotopy= spousta minoritních druhů a nebo druhů úplně cizích dostala příležitost k bytí na našem území v hojném počtu.
Populace hmyzu můžou být i velice nestabilní, není trošku předčasné dělat závěry z posledních pár let ?
Jinak včel bude pravděpodobně dost díky lidské péči, tedy klasických medonosných... samotářky to budou mít horší ovšem jsou pro nás důležité ?

Uživatelský avatar
Semtex
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: 06 led 2017, 13:35

Re: Příroda a hmyz

Příspěvek od Semtex » 21 dub 2019, 06:15

Vše má svá “Plus” a “Mínus”. Když zmizí opylovači, vzniknou nová pracovní místa “Opylovač” :-)
A proto abych jej nemusel dělat, stloukl jsem “Hotel”.

https://youtu.be/-0iFJh97Ppc

Uživatelský avatar
jarok
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Příroda a hmyz

Příspěvek od jarok » 21 dub 2019, 10:45

U nás (už spomínaný "ostrov" stredné Slovensko) je hmyzu vcelku dosť. Mení sa ale druhové zloženie - ubudlo včiel (a to je okolo nás pomerne dosť včelárov) a pribudlo rôzneho bodavého typu osi (tie začali túto jar dosť skoro). Mravce expandujú ako by chceli našu ľudskú civilizáciu nahradiť. A oproti minulým rokom (či skôr desaťročiam) sa znovuobjavili motýle.
Auto napriek pokročilej aerodynamike býva "zamuškované" rovnako ako v dobách minulých - a stále rovnako blbo to ide z neho dole.
Tiež sa po dlhšej pauze už pár rokov objavujú chrústy.
Celkovo mám pocit, že kedysi okolo cca 2000 - 2010 nebolo vidno skoro nič (z hmyzu), na čo sme boli zvyknutí z dávnejších čias a pár rokov dozadu sa začal stav zlepšovať.

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Příroda a hmyz

Příspěvek od alda » 21 dub 2019, 19:57

Dnes odpoledne jsem byl na pastvině a kolem koní mračna much. Nějaké jsou vidět
na tomto cvaku... :mrgreen:

Obrázek

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Příroda a hmyz

Příspěvek od Alf » 22 dub 2019, 15:07

Nevím jestli je dobře, že si z toho děláte legraci, ale budiž. Možná, že nám nic jiného než humor nezbývá.
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Příroda a hmyz

Příspěvek od alda » 22 dub 2019, 16:45

Alf: Ale vůbec ne, žádnou legraci si (alespoň já) nedělám. My bydlíme skoro uprostřed města,
za okny máme velkou zahradu s menší loukou (asi 50x60 metrů). Trávník není takový ten sterilní,
jak je dnes zvykem u novostaveb domků. Máme tam snad vše. Již odkvetly sněženky a fialky, nyní
kvetou pampelišky, sedmikrásky a jakési modré drobné kvítka, za chvíli pokvete medvědí česnek a
později divizna atd. A proto je zde vidět i dost včel, čmeláků i jiného polétavého hmyzu. Koncem léta
je tu vždy slyšet po celé noci kobylky. Pravdou je, že motýlů je tu vidět mnohem méně, nežli předchozí
léta. Ubylo bělásků a žluťásků, paví očko je vidět jen sporadicky. Ale roky nám tu od soumraku létají
malí netopýři (zrovna včera jsem je pozoroval), takže když se tu uživí, tak musí být i nějaký noční hmyz.
Tož tak...

Obrázek

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Příroda a hmyz

Příspěvek od Alf » 22 dub 2019, 23:18

Víš aldo, že rád fotím kytky ... včera jsem poprvé viděl včelu ... poprvé za celé jaro. Ta situace v našem městě a kolem našeho města je zoufalá. Vím, že taková situace nemusí být všude a jsem rád, že třeba u vás je to dobré.
Ale je to jako s tím příslovým - Sytý hladovému nevěří. A navíc všechny ty články o úbytku hmyzu a ptactva. Prostě vím, že se něco děje a vidím, že se něco děje i když je mi jasné, že to nemusí být v každém kraji. V mém kraji, je to ale průšvih.
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
slavek
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1410
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Příroda a hmyz

Příspěvek od slavek » 23 dub 2019, 14:18

Asi záleží jak kde - někde to bude výrazněji vidět, někde ne :-) u nás je fúra řepkových lánů a postřiků, tam se moc velké rozmanitosti ničeho dařit nebude. Vcelku "příjemně" mě překvapil před pár dny průjezd jižním Slovenskem od Bratislavy po Štúrovo - přední sklo bylo celkem poseto roadkilly z hmyzí říše. To jsem kolik let neviděl! Navíc v okolí Štúrova bylo chroustů obecných (Melolontha melolontha) opravdu mraky! Druh který byl noční můrou před několika desetiletími, já viděl posledních mnoho let jen sem tam jednoho, tady jich bylo hodně... Pro mne příjemný zážitek. A plno otakárků (vidlochvostů) - jak se otepluje daří se jim lépe. Já loni viděl u rodičů na severu Středních Čech otakárka ovocného - za celý život tam nebyl. Když jsem byl malý tak jen sem tam ti fenykloví. S oteplováním se stahují více na sever. Jedno z mála pozitiv.
K-1, K-1, K-3II, K-3, K-5 mod, K-7, K-30 mod
DA10-17FE; DA*11-18/2.8;DFA15-30WR; DA15/4Ltd; DA20-40Ltd;DFA24-70WR; FA31/1.8Ltd; DA35/2.8MacroLtd; A50/1.2; DFA*50/1.4; DA*55/1.4; FA77/1.8Ltd; DFA*85/1.4;DFA100/2.8MacroAW; M135/3.5; K200/2.5; DA*300/4;DFA150-450AW

a další...

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 710
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: Příroda a hmyz

Příspěvek od JoV » 24 dub 2019, 06:13

Práve sme sa vrátili z chalupy (juhozápad SR) a musím povedať že situácia je tam o poznanie lepšia ako v Bratislave. Pred odchodom na chalupu som čakal v aute dobrú trištvrte hodinu vedla trávnika s púpavami a za celý čas som videl iba nejaké dve či tri minivčielky (alebo čo to bolo za potvorky), inak nič.
Na chalupe na nepokosenom pozemku to dosť bzučalo, ale v drvivej prevahe to boli čmeliaky, včela iba ojedinele. Niekedy to okolo rozkvitnutých stromov (jablone, hrušky, višne) len tak hučalo a dosť ma bavilo fotiť opelujúce včely, teraz sa mi nepodarilo cvaknúť ani jednu.
Čo ma potešilo, tak na ulici chytal včelár uletený roj. To som už dlhšie nevidel. Raz sme takýto mali aj u nás v záhrade.

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“