Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od janmiklin » 02 kvě 2018, 07:11

Po několika měsících jsem sepsal své zkušenosti po přechodu na systém micro 4/3, kdyby někoho zajímalo (pár lidí se v komentářích u fotek a tak ptalo): https://www.janmiklin.cz/clanek-olympus ... stovatele/

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od marian_r » 02 kvě 2018, 10:24

Neviem odkiaľ sa vzala tradícia že 4:3 je divný formát, je to proste polovica z 3:2. :D

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od st. » 02 kvě 2018, 13:37

Správný formát snímače by měl být kruhový, pro celé zorné pole objektivu, s možností navolit si poměr stran a digizoom a šiftování v el. hledáčku :mrgreen:

A samozřejmě díky za recenzi, s gratulací k ambasadorovi!

isaacasimov
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1423
Registrován: 16 led 2015, 20:41

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od isaacasimov » 02 kvě 2018, 18:00

Velmi hezky a objektivně napsáno. Mě MFT(mám 3 Olympusy a 1 Panasonica) pro v článku zmiňované výhody tohoto sytému vrátilo trochu radost z focení, kterou jsem sice nikdy úplně neztratil :) , ale mám pocit, že mě jako ryzího(sic zapáleného) amatéra posunuje snad dál. Na cesty systém hmotnostně k nezaplacení(pravda, používám v podstatě objektivy základní řady-lehčí), přesto sebou běžně nosím 3 těla a +- 5 objektivů. A to jsem poměrně dost pohodlný typ :) . Pentax (2 ks) si však ponechávám nadále, především na fotografování letadýlek za letu, ten se mi osvědčuje více než MFT. Přeji Ti hodně radosti a úspěchů s Olym popř. Panasonicem :) .

Alfons
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 181
Registrován: 09 led 2015, 16:03

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od Alfons » 02 kvě 2018, 20:22

Díky za recenzi, pěkně sepsána. Jen konkrétně Tvá výbava je to top, co Olympus nabízí, tak bych ani nic jiného než spokojenost neočekával. A nedá mi to nezeptat se, píšeš, že objektivy na Pentax jsou dost na prd, ale co taková 15/4, případně 20-40/2,8-4 či 16-85, ty jsou myslím velmi dobré..
K20/4; FA 31/1.8; Takumar 55/1,8, Pentax FA 135/2,8 - přes Techart; Tamron 17-28/2.8, Sony 24/1.4; Sigma Art 35/1.4.; Samyang 45/1.8; Sony 85/1.8.
Sony A7R3, RX1R2

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od samsak » 02 kvě 2018, 20:41

To mozna jo, ale prece jenom proti MFT ekvivalentu je takova 16-85 porad dost velka... na youtube je video od megapixelu, kde srovnavaji velikost canon vybavy proti podobne pouzitelne od olympusu, nebo video s Rostou Stachem o podobnem tematu.

https://youtu.be/ScmDuRt1cW0
https://youtu.be/t571MmgDTw4
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

Uživatelský avatar
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od janmiklin » 03 kvě 2018, 07:05

Alfons píše:Díky za recenzi, pěkně sepsána. Jen konkrétně Tvá výbava je to top, co Olympus nabízí, tak bych ani nic jiného než spokojenost neočekával. A nedá mi to nezeptat se, píšeš, že objektivy na Pentax jsou dost na prd, ale co taková 15/4, případně 20-40/2,8-4 či 16-85, ty jsou myslím velmi dobré..
Já (snad) nenapsal, že všechny PX objektivy jsou na prd (ani si to nemyslím :). Jen bohužel ty pro mé konkrétní potřeby - širokorozsahový zoom (Sigma 18-125 mm co jsem měl nic extra, srovnával jsem ji s PX 18-135 a bylo to hodně podobné a o 16-85 mm jsem uvažoval, ale to už je poměrně dost menší rozsah zoomu a něco v recenzích mě dost odrazovalo,ale už jsem zapomenul co) a širokáč (12-24 mm je starý, nepěkná hvězda a 2 mm proti 10 jsou znát, Sigma 7-14 mm super, ale nejdou filtry /a moc velká a těžká/, nové modely Tamronu na PX nejsou a novou Sigmu 10-24 mm jsem zkoušel a katastrofa). Pokud člověk tolik neřeší váhu/rozměry/nutnost neustálého přehazování objektivů, tak si určitě vybere. No a nabídka ambasadorství s Olym spojená mi umožnila koupit si právě tu top výbavu, na kterou bych od Pentaxe neměl (resp. nebyl ochotný tolik dát). I ten Oly 40-150 mm je super sklo, jen škoda že v PRO řadě nemají něco jako 70-200(250) mm/f2.8 (ale možná prý bude), a 40-150 mm ve spojení s telekonvertorem je pořád skvěle kompaktní i dostatečně světelné, na ty ohniska...

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od maik » 03 kvě 2018, 08:01

Vždycky si rád přečtu něco o vlastnostech jiného systému, o kolik jinak se s tím fotí a tak. Takže díky za odkaz a povídání :) Jen dotaz - před časem jsem si prohlížel některé fotky na tvém webu a přijde mi, že ty starší z Pentaxu byly barevně takové bohatší. Jen to jen úpravou, že tě ten obraz z Olympusu nyní naviguje jinam, nebo je to velikostí snímače?

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od portvis » 03 kvě 2018, 10:42

Ja osobne mám z tohoto snímača také nejaké zmiešané pocity, určite čo sa týka váhy a praktickosti je to plus, hlavne byť wild-life fotografom určite by som si takýto systém zaobstaral, ale stále mi to skôr príde ako reportážny systém než ako krajinkársky,,, nevidím dôvod kupovať takýto malý snímač na krajinu keď sony/fuji ponúka kompaktné APSC systémy... napríklad keď si pozriem tvoje fotky nepríde mi že si si polepšil, skôr naopak, hlavne tie nočné snímky mi z toho akosi nevoňajú..
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
zdenak1
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 28
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od zdenak1 » 03 kvě 2018, 11:26

Po prechode z Pentaxu na Olympus to vidim podobne,ako ty (Jan Miklin)...Jednoducho tie rozmery systemu su navykove.
Pri dennych foto som si polepsil kvoli kvalitnejsim objektivom a nocnych zase pohorsil, ale celkovo
to nie je tak zle,ako si vela ludi mysli ( so svetelnymi sklami).
Tiez fotim na 3:2 format a viem, ze v rawe je este dostatocna rezerva na zmenu kompozicie
aj, ked potom mozem dalsiu hodinu travit ladenim farieb,aby som to mal podobne, ako to vyslo priamo
z fotaku v JPG (Olympus OMD EM10 III ).
Farebne podanie je na OMD vyborne, ale nadaju sa robit take drasticke upravy farieb, ako som bol zvyknuty na
K5II (co uz boli ale castokrat omalovavanky)...

Uživatelský avatar
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od janmiklin » 03 kvě 2018, 12:07

cport: díky, naprostý souhlas s tvrzením :)
portvis: ta kvalita objektivů se na webových rozměrech moc neprojeví, tam mnohem větší roli hraje postup zmenšení/doostření (a v tom jsem líný zkoušet, co je lepší, navíc to stejně každý vidí trochu jinak...), ale 1 : 1 vidím, že kresba/ostrost jsou úplně jinde, a chování v protisvětle taky. Co bych s mou předchozí výbavou horko těžko půl hodiny patlal, tady vyřeší pár desítek vteřin max. (ale to je dané tím, že mé (PX) objektivy byly kvalitativně jiná třída, než ty Oly...)
Co se nočních fotek týče, těžko říct, zda jsou nějak horší než by byly ty ve stejnou chvíli vyfocené Px, u některých se může projevovat i to, že to Španělsko byla první akce s tímto foťákem ,takže jsem se trochu hledal co do nastavení, postupů a tak. Jsem ale hodně zvědav na noční hvězdovky z Namíbie, jaký tam bude rozdíl proti nočním fotkám z altiplána. Každopádně ale platí, že šum/kvalita při věcech typu vytahování ze stínů, zesvětlování podexponovaných scén a tak je u Oly horší, než u PX.
Na Fuji jsem se díval, ale jejich 18-135 mm je dle recenzí vzhledem ke kvalitě asi dvakrát dražší, než by měl být, Sony nevím.
maik: možné to je, ono asi každý foťák má trošičku jiné barvy, nádech odstínu apod., používám prakticky stejné postupy/nastavení, takže třeba tam rozdíl je. Může to ale být i tím, že letos se mi ještě nikdy nepovedly fakt dobré podmínky, na Pálavě byl furt opar nebo nudo-azuro, i v tom Španělsku nebo teď Hochschwabu to byl spíš souboj s podmínkama a co se z nich dalo vytěžit.

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od portvis » 03 kvě 2018, 13:33

Ano to je asi na tom dôležité podznamenať že ty porovnávaš základnú low-cost radu PX skiel s profi výbavou Oly.
Preto to porovnávanie nie je asi nejak extra objektívne a ked k tomu prirátaš to že Oly. má asi najostrejšie objektívy na trhu tak to robí svoje,,,
Tam je vidieť hlavne na tých vyťahovaných tieňoch že to farebné podanie nie je nič extra.
Tú Namíbiu ti závidím :D ... ale nerobil by som si veľké nádeje s tým snímačom zázraky nedokážeš pri fotení nočných foto oblohy, tam to proste nepustí, môže byť objektív aký chce ostrý ale keď raz nemá čo zachytiť to málo svetlo čo príchádza z zhora.. :D
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od st. » 03 kvě 2018, 14:01

zdenak1 píše:Po prechode z Pentaxu na Olympus to vidim podobne,ako ty (Jan Miklin)...Jednoducho tie rozmery systemu su navykove.
Něco takového jsem zažil, když jsem začal fotit NEXem, bral jsem to všude. Časem jsem zjistil, že když mám i pentax, má smysl používat oba systémy, podle příležitosti... a taky jak jsou někdy potíže se zády, lehká krabička je fakt parádní věc! Jinak jako základ nakonec stále zůstala zrcadlovka, nemůžu si pomoci :mrgreen:

Astrofoto nedělám, ale na netu je spouta dobrých fotek i z m4/3. Mně se Janovy fotky moc líbí. Je vidět, že i kombinace dobré tělo s obyčejnějšími objektivy (když měl K5 a tuším sigmu 17-125 a tamron 10-24) je perfektně použitelná pro svůj účel. A když začneš fotit s novým systémem, chvilku to trvá. Ty španělské noční fotky mi přišly trochu disharmonické, ale nevěděl jsem, jestli to není tím divákem :D - nerad kritizuju. Vždycky si říkám, že pokud už někdo něco uveřejní, musí mu to dávat dobrý smysl.

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od portvis » 03 kvě 2018, 14:46

Na 4/3 som ja klasicku nočnú astro dobrú nevidel, keď nejaké boli boli robené cez montáž a to je už nepodstatné keď fotíš s tým...
Ten Nex je dobrá vec, fotí na to Ninja NEX5 + tokina 11-16, iné sklo ani nemá sa mi vidí :D
ale to už je iný level fotografie čo s tým dokáže :D http://wide-photo.sk/
Preto my prídu systémy sony praktickejšie, cez konvektor tam dáš hociajké sklo, stačí si zvoliť telo a redukciu.
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od st. » 03 kvě 2018, 21:24

Ninju znám z ephota, to jsou úžasné věci. S nexem máš docela pravdu, přes redukci můžu používat všechno z pentaxu jak jsem zvyklý, i když někdy o dost pomaleji, protože adapter s el. přenosem na pentax myslím ještě není. S tou astrofotografií ti oponovat nemůžu, jsem jen takový vděčný divák a nehledal jsem, jak to udělali, jestli to bylo obloha na montáž a pak spojené s krajinou, to nevím. "Jen" jsem viděl astrofotky, které se mi líbily, s popiskem na m4/3.

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“