Na čom záleží?

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Na čom záleží?

Příspěvek od bedo. » 15 bře 2014, 10:04

Dovolil som si preložiť názov úvahy What Matters? od Michaela Reichmanna z Luminous Landscape.

"I suggest that it's time for a new maturity, both from photographers and camera makers. Just as the auto industry had its horsepower race, and then matured, now the digital camera industry needs to turn to the design of cameras that people will want to buy because they offer improvements in utility and ease of use, not just incremental sensor tweaks. It's time for us to grow up, together."

"I have put forward the thought that – "A high quality lens will always trump the sensor when it comes to producing superior image quality".

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
palo2811
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 501
Registrován: 28 lis 2011, 20:39
Bydliště: Nitrianské Pravno SK

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od palo2811 » 15 bře 2014, 13:36

Keď preložíš názov tak láskavo prelož všetko .
Pentax K10
Nikon D610

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od kluzo » 16 bře 2014, 08:48

Dvě myšlenky, které podepisuji:
1. Většina fotoaparátů je lepší než většina fotografů.
Můj názor: Platí bez výhrad i na zdejším serveru. Při vší úctě k umění některých opravdu dobrých zdejších fotografů si nemyslím, že by někdo z nich nemohl některou dobrou fotografii vytvořit třeba s K-m (beru jako nejméně vybavenou a nejlevnější DSLR od Pentaxu)
2. Nezáleží na tom, jaký fotoaparát máte, mají-li vaše fotografie co říct.
A to je to, oč tu běží, respektive, mělo by běžet.

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od miky_lbc » 16 bře 2014, 09:40

kluzo píše:Dvě myšlenky, které podepisuji:
1. Většina fotoaparátů je lepší než většina fotografů.
Můj názor: Platí bez výhrad i na zdejším serveru. Při vší úctě k umění některých opravdu dobrých zdejších fotografů si nemyslím, že by někdo z nich nemohl některou dobrou fotografii vytvořit třeba s K-m (beru jako nejméně vybavenou a nejlevnější DSLR od Pentaxu)
2. Nezáleží na tom, jaký fotoaparát máte, mají-li vaše fotografie co říct.
A to je to, oč tu běží, respektive, mělo by běžet.
To jsou takové ty úvahy, které mají jen umělci a začátečníci...

... když se člověk dostane do komerční praxe a nepatří mezi světovou elitu (což z principu nikdy 99.9999% lidí nebude), najednou to všechno dostává jiný rozměr a i z fotografie se stává jen řemeslo. A platí to samozřejmě i v neprofi oblasti.

Jinak řečeno... i obyčejná noname vrtačka za 500,- Kč z Globusu udělá v ruce šikovného řemeslníka požadovanou díru. Přesto si jí velká část lidí nekoupí, protože na kvalitnější vrtačku mají peníze a vědí, že s ní tu díru udělají snadněji a rychleji a hlavně i to, že tam je nějaká garantovaná spolehlivost a ta vrtačka je nechá méně častěji v nějakém průšvihu na zakázce.

Stejné je to u fototechniky. Klidně bych mohl pracovat s Km.... ale proč bych to měl proboha dělat, když je tu K3. A stejně mohou odpovědět další lidé, že by zvládli pracovat s K3, ale proč by to dělali, když tu jsou stroje jako 5D3.

PS: k otázce na čem opravdu záleží...

Možná, že na tohle existuje 1000500900 debat a teorií, ale já si myslim, že nakonec záleží pouze na jednom jediném a pouze na tom. Když se sám autor podívá na svoje dílo a může si říct... "odvedl jsem dobrou práci" a má z ní dobrý pocit. Na ničem jiném nesejde... spousta talentovaných umělců umíralo za svého života hlady a spousta netalentovaných břídilů zase kralují hitparádě VIP z nějaké reality show. Neexistuje objektivní měřítko jiné, než vlastní pocit autora.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od bedo. » 16 bře 2014, 10:59

miky_lbc píše:To jsou takové ty úvahy, které mají jen umělci a začátečníci...
Ja mám zasa pocit, že práve začiatočníci si často myslia, že super technika je zárukou super fotiek ("hmm zrkadlovka, to je niečo iné"). Na tom je nakoniec postavená aj reklama. Samozrejme, že aj na technike záleží, ale viac záleží na tom, ako tú svoju techniku fotograf pozná a vie použiť, nie na tom, či DxO udelí jednému aparátu 85 a druhému 74 bulharských bodov... ;)

Takže ja súhlasím s kluzom aj s M. Reichmannom. Na druhej strane si myslím, že sa to vôbec nevylučuje s:
miky_lbc píše:Možná, že na tohle existuje 1000500900 debat a teorií, ale já si myslim, že nakonec záleží pouze na jednom jediném a pouze na tom. Když se sám autor podívá na svoje dílo a může si říct... "odvedl jsem dobrou práci" a má z ní dobrý pocit. Na ničem jiném nesejde... spousta talentovaných umělců umíralo za svého života hlady a spousta netalentovaných břídilů zase kralují hitparádě VIP z nějaké reality show. Neexistuje objektivní měřítko jiné, než vlastní pocit autora.

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od JP3112 » 16 bře 2014, 11:15

miky, děkuju...

Ztotožňuju se s tvým příspěvkem na 100%. Člověku docela pije krev, když kecy typu "jediné na čem záleží je světlo!" a "skvělou fotografii vyfotíš čímkoliv!" plácají fanaticky nejčastěji paradoxně začátečníci, kteří třeba čerstvě přešli z ultrazoomu, na dražší techniku buď nemají, nebo její přínos nechápou, jejich informace pramení z 99% z internetových článků místo vlastní zkušenosti a opravdu dobrou fotografii aby u nich pohledal.

Bohužel se občas stává, že nějaký mistr svého řemesla, umělec, nebo alespoň docela dobrý fotograf vyplivne na internet článek o tom, jak to není o technice ale o rukách, očích, hlavě apod. Od něj to má nějakou logiku, když to ale začne citovat sto blbečků, kteří slintají nad jeho fotografiemi a zdaleka netuší, jak je vytvořil, je z toho člověku opravdu na zvracení (tos nám, Vašku Krpelíku, udělal na fotorádci medvědí službu :roll: ).

Jistě, světlo je důležité a občas na něj může odkázat každý, nakonec má pravdu :) Není to ale to jediné, výsledné atmosféře fotky tvořené světlem a kompozicí předchází technologický proces, kdy se to přítomné světlo musí nějak vzít s sebou domů. A když mám neopakovatelný záběr a jsem časově omezen, co budu dělat pokud mi AF nezaostří, manuálně to nestihnu, třeba bych ani neměl live-view s lupou, dynamický rozsah scény se mi nevejde do foťáku nebo nedejbože se netrefí expozimetr? No? Často když nevyjde první fotka, další už nikdy nebude stejná.

Všimněte si taky, že fotografové, kteří podávají konzistentní a kvalitní výsledky často o světle nic nemektají. Oni to vědí a prostě s tím počítají. Pak se ale nabízí otázka, proč to ti horší fotografové pořád přetřásají, že by o tom potřebovali přesvědčit sami sebe...?

Vidím smysl v debatě o nové technice a informování o technologickém pokroku, diskuzí nad možnostmi a limity nových hraček... V čem ale smysl nevidím je shazování nových technologií a techniky za každou cenu lacinými plivanci typu "kvalitnější fotku s tím stejně neuděláš" či "světlo ti stejně žádný foťák nenahradí" nebo "to drobné vylepšení stejně 99,9999% z nás není schopno ocenit" popř. "99,9999% z nás stejně nevyužije plně ani to, co má doma" ... Zejména za ty poslední bych vraždil. Tak sakra přestaňte trávit míň času žvaněním o světle na internetu a radši ho běžte lovit do terénu, dík :arrow:

bedo:

To nejsou začátečníci, to většinou nejsou ani fotografové. A ano, je to dílo reklamy. Bohužel. (Pozn. Člověk co vlastní foťák není automaticky ani fotograf začátečník, to je prostě zatím jen vlastník foťáku)

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od kluzo » 16 bře 2014, 11:59

JP
Jediné, co jsem chtěl říct, je to, co je patrné i z těchto stránek. 1.000 diskusí nad technikou a ani jedna aktivní o kompozici, technice fotografování, návodech, atd., atd. Nikdy jsem neřekl, že novinky jsou špatné, jinak bych fotil stále s K-m, případně filmovou Prakticou EE3, případně bych mohl zůstat u Flexarety, kterou jsem odložil asi v 18ti, a fotit stále na 6x6 (stejně se k ní jednou vrátím :-) ), Lubitěl už oprašovat nebudu, to je ta Flexa lepší :-). A já fotím převážně pro radost, neživí mě to (a ani takové ambice nemám) stejně jako velkou část tady přispívajících. To, že cituji mistry fotografie je jen podpoření mých zkušeností dlouholetého dobrovolného AMATÉRA a právě pro ty začátečníky je potřeba zdůrazňovat ty hodnoty, které už profíci (jak píšeš) mají zažité a neřeší je, a ne je utvrzovat v tom, jak vlastně nemůžou pořádně fotit dokud nebudou mít tu správnou techniku.
Chápu co napsal miky a má pravdu. Když na to mám, proč bych proboha fotil K-m, ale 90% příspěvků od "taky odborníků" je tady o tom jak ta nová technika je stejně špatná, protože u Nikonu (Canonu) to mají jinak. Jak vlastně ani nemůžou fotit sport, pohyb, atd., atd.
Myslím, že má právo tady vyjádřit svůj názor každý, a plivnout sliny typu, že má někdo blbé fotky, tak do toho nemá co kecat, že je někdo blbeček, atd., je na mě trošku hloupoučké. Pokud je ale tento server jen pro profíky živící se z 99% průměrným focením svateb a maturitních večírků, pak se omlouvám, asi jsem se spletl.

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od matak77 » 16 bře 2014, 12:26

Myslím, že už tu bylo několikrát napsáno (od různých uživatelů tohoto fora), že jde o forum zabývající se především fototechnikou Pentax. Ale domnívám se, že nikomu nebude bráněno ve sdílení svých fotografických zkušeností. Takže můžeš začít, třeba se někdo připojí.. Jinak ohledně skilu vs technika vs podmínky (světlo) si myslím, že by se to dalo přirovnat k řetězu, jehož skutečnou sílu ukáže nejslabší článek.
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od kluzo » 16 bře 2014, 12:44

Matak77
"Jinak ohledně skilu vs technika vs podmínky (světlo) si myslím, že by se to dalo přirovnat k řetězu, jehož skutečnou sílu ukáže nejslabší článek."
Ano, to je pravda, výsledek všeho je vždy otázkou nejslabšího článku. To je i dle mne 100% pravda. Můj příspěvek dle mých zkušeností, které jsem sem napsal, a který mi byl omlácen o hlavu, mj. říkal, že technika málo kdy (a na zdejším fóru nikdy) je tím nejslabším článkem. Bavíme se ale v intencích DSLR., kdyby někdo chtěl vytahovat mobily :-) I když viděl jsem fotky mobilem :-)..., ale to už je asi jinde.


Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od kluzo » 16 bře 2014, 12:58

P.S. matak77
Ještě k tomu nejslabšímu článku...
Taky bych řekl, že když vezmu jen techniku jako takovou, je mnohem důležitější (než se stále hnát za každou novinkou), poznat co nejdokonaleji tu svou a vědět, co si můžu dovolit a co už třeba ne (viz fotky s mobilem).
Ale taky dokážu pochopit nadšení z novinek, dokážu pochopit i lidi, kteří si každou novinku pořídí, i když třeba to pro ně znamená odtržení si od úst jinde, jen nechci, aby to vyznělo tak, že bez nejnovější techniky se nedá žít (dělat seriozně fotografii), což tady dost často tak vyznívá.

Uživatelský avatar
uray
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 800
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od uray » 16 bře 2014, 13:00

jiný pohled: a co když právě technika je nejslabší článek? Nedávno jsem viděl na NG Wild video o nočním životu v různém prostředí, naprosto unikátní záběry, které by prostě bez nejnovější techniky prostě pořídit nešly. Spousty živočichů nelze zachytit v jejich přirozeném prostředí jindy, než ve velmi špatných světelných podmínkách. A to prostě na papírový foťák nejde :idea:

A upřímně kdo chce "jen" fotit nebo hledat inspiraci, tak nemusí vůbec na podobné fóra chodit :-) tady je to především o technice a moc jiného se toho nedozví. Na druhou stranu existují tuny kvalitních publikací právě o focení... Navíc si někdo pod focením představí ateliér a modelky, někdo produkty, někdo zátiší, krajinky, někdo sportovní výkony a všude hraje technika jinak významnou roli. Člověk si prak přečte názor od sportovního reportéra, že statisícový přístroj má AF nanic a myslí si , že to je blázen :-) protože on sám by možnosti nevyužil ani na 10%. Drtivá většina uživatelů DSLR fotí na "zelený" režim díky jejich nízké ceně. Známému jsem munile vysvětloval, že režim "auto" se na portréty nehodí, že je lepší "Man" a vůbec na portréty žen by to chtělo "Woman". pochopil to až po chvíli :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od JP3112 » 16 bře 2014, 13:16

kluzo:

Já fotil jen Zenitem a Practicou, a vracet se k nim nehodlám :roll: Mám sice možnost fotit Minoltou, Lubitelem i Flexaretou, dělat to ale nehodlám, jelikož z pozérství jsem už vyrostl a digitál mě posouvá mnohem rychleji a levněji, než kdysi film. Možná sis nevšiml, ale diskuze o kompozici probíhá spíš v galerii, někdy tam zavítej. Diskutovat o kompozici "nasucho" bez fotek je jaksi o ničem, navíc kompoziční pravidla fungují už odedávna a nikam se neposouvají, není proč o nich jen tak diskutovat. Jak říkám, konkrétní fotky se řeší v galerii.
Nikdy jsi neřekl, že novinky jsou špatné, pravda, nicméně kdybych měl spočítat, kolikrát jsi napsal něco ve smyslu "záleží jen na světle, ne na technice" nebo "téměř nikdo z nás nevyužije ani plně to, co má" do diskuze o technice nebo novinkách, pod článek o nových produktech, počítal bych hodně, hodně, hodně dlouho. Na každé stránce to stačí napsat jednou, ne?
To není nic osobního k těm citacím, stejně tak kroutím hlavou nad vygooglenými citáty Shakespeara od lidí, kteří z Hamleta nečetli byť jen přepis děje, toť vše.
Poslední odstavec je, tuším, věnovaný mně, dovol tedy, abych tě trochu poopravil. Nebyl bych u Nikonu, kdyby se Pentax v době mého přechodu netvářil před krachem, měl více originálního i dostupného neoriginálního příslušenství, měl foťák který spolehlivě ostří (ne, tehdy ho fakt neměl!) a kdybych na K-5ce neměl za rok a půl tři závady, z čehož jednu dost podstatnou mi odmítli uznat a vyreklamovat. Asi to bude znít vtipně ale nemám Nikon ani některé jeho vlastnosti rád, skončil jsem u něj ale proto, že jsem chtěl něco co spolehlivě ostří, nemá přílišnou hustotu pixelů (kterou hůř nakrmím a nevyužiju) a ještě další věci, už přesně nevím. Bohužel K-5II, která by byla částečným řešením mých požadavků, přišla až potom. I dnes jsem uvažoval, že bych si na svoje vodopádovky koupil K-30 opět s Tamronem 17-50, vyšlo by mě to levněji než odpovídající samotný objektiv na FF a bylo by to na chození lehčí a při zaclonění téměř stejně kvalitní jako obraz z FF, vzhledem k mým finančním možnostem a děravému portfoliu skel na můj hlavní systém by to ale bylo trošku na hlavu.
Každý má právo vyjádřit svůj názor, jasně, a je jen na soudnosti dotyčného, jak moc fundovaný je k dané problematice a do jaké míry se tím zesměšní. A já teda nevím jak tobě ale mě připadá focení svateb (s předpokladem skutečně kvalitních výsledků) jako jedna z nejobtížnějších disciplín, zatím si na to netroufám, brání mi v tom sebekritika, každopádně bych to nenazval průměrným focením. Maturitní večírky nevím, neznám nikoho kdo je fotí. Jestli myslíš maturitní plesy, tak to taky není úplně jednoduché, možná bys to měl někdy zkusit :wink:

Uživatelský avatar
donPedro
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 182
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od donPedro » 16 bře 2014, 13:27

Tož má kariéra fotografa amatéra, co se techniky týče: kinofilm Zenit ... pak dlúho nic ... kinofilmový kompakt "Mýdlová krabička", digital UZ Olypmus, Pentax K10D. Tedy jsem vpodstatě zas na začátku, jen se změnilo záznamové médium. V čem byla tato má dosavadní cesta podnětná? Je to "simply clever" a "clever simply". Čím sofistikovanější technika, tím jsou větší možnosti tvorby a tudíž i svoboda, v tomto případě tvůrčí. A o tu přátelé jde než v první řadě. Tož tak.
K10D, DA 18-55, DA 50-200, Velbon Sherpa 600

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od miky_lbc » 16 bře 2014, 14:28

matak77 píše:Myslím, že už tu bylo několikrát napsáno (od různých uživatelů tohoto fora), že jde o forum zabývající se především fototechnikou Pentax. Ale domnívám se, že nikomu nebude bráněno ve sdílení svých fotografických zkušeností. Takže můžeš začít, třeba se někdo připojí.. Jinak ohledně skilu vs technika vs podmínky (světlo) si myslím, že by se to dalo přirovnat k řetězu, jehož skutečnou sílu ukáže nejslabší článek.
+1 !

Chtěl jsem napsat něco podobného, ale mezi tím jsem odešel na oběd :-).

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“