Čo pre vás znamená Pentax?

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od bedo. » 23 lis 2013, 12:45

V inej téme som si prečítal "keby sa toto fórom zbavilo niektorých truhlíkov (broku pytlíku), bol by som o dosť spokojnejší", tak ma napadlo, že sem napíšem, že osobne mám trošku iný názor. Predpokladám, že pisateľ mal na mysli Hildu a Mikyho, keďže sú jedni z tých, ktorí si povedia, čo si myslia pekne na "plnú hubu" a nie vždy to vyznie pre Pentax práve lichotivo. Ja si vážim každý názor, ktorý je mienený úprimne, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím, alebo nie. Hilda aj Miky majú niekedy názor, ktorý je možno odlišný od môjho, ale majú ho podložený (väčšinou) rozumnými argumentami a podľa mňa na toto fórum patria. A často zdieľajú svoje skúsenosti, ktoré sú prínosné pre všetkých - len tak namátkovo spomeniem Mikyho skúsenosti s aliasingom a foťákmi bez AA filtra, kde napísal, že aliasing sa prejavuje aj na dosť nečakaných miestach (napr. v odleskoch na vode) a nielen na človekom vytvorených veciach (ploty, látky) a že obrázok z foťáku s AA filtrom je po doostrení prakticky rovnaký ako z foťáku bez AA filtra. Ten popis je (na rozdiel od všelijakých webov, kde hádam ani nepochopili, o čo ide) presný! Ale nevylučujem, že medzi truhlíkov patrím aj ja, viem si to celkom dobre predstaviť. :)

A teraz trochu k téme - jedna z vecí, pre ktoré mám Pentax rád je, že vytvára okolo seba komunitu výborných ľudí. Keď som sa asi pred 15 rokmi prvý krát prihlásil na odber PDML, tak som čumel. Viac, ako hocičo iné mi to pripomínalo veľkú virtuálnu rodinu so všetkým, čo k tomu patrí, teda aj rôznymi prekáračkami a pod. Prevážna väčšina sú to správni ľudia, s ktorými je radosť stretnúť sa aj osobne. Vďaka jednému členovi som sa napr. dostal do Computer History múzea v Mountain View mimo normálnych otváracích hodín, keďže tam robí jeho žena.
Obrázek
Mimochodpom, jeho návšteva by mala byť "povinná" pre všetkých počítačových maniakov, je tam všetko: prvé PC, Apple Lisa/Macintosh, Next Cube, Cray I, Connection Machine, prvý Google vyhľadávač, "you name it". A 5 minút cesty od neho je Googleplex, ktorý je zaujímavý sám o sebe.

S ďalším členom sme sa stretli na Novom Zélande, kde nás zobral na farmu veterných elektrární a doniesol so sebou zaujímavé kúsky od Pentaxu - prvý krát som mal napr. možnosť fotiť s hviezdičkovým objektívom.
Obrázek
V obidvoch prípadoch stačilo napísať, že človek sa niekam zbiera a hneď dostal kopec informácií a ponúk. V tých časoch "bežala" väčšina členov výhradne na Pentaxoch, teraz majú okrem nich aj Olympusy alebo Fuji alebo Nikony, podľa toho, čo kto potrebuje, ale atmosféra (aj ľudia) zostali rovnakí. A o tom to je - v tomto je pre mňa pridaná hodnota značky Pentax. Na toto fórum som naďabil vďaka tomu, že ho na inom fóre spomenul duves (za čo mu patrí moja vďaka). A vôbec som nebol prekvapený, že atmosféra je tu veľmi podobná, ako v PDML. Možno to nejako súvisí aj s názvom Pentax Friends.

Ospravedlňujem sa za siahodlhé litánie, ale mal som proste potrebu to napísať. Vďaka za pochopenie.
Naposledy upravil(a) bedo. dne 23 lis 2013, 13:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od fakt » 23 lis 2013, 13:20

Čistě pragmaticky:
- odcházel jsem od Olyho,
- líbil se mi Sony, Canon, Nikon a Pentax,
- v užším výběru zůstal Nikon a Pentax,
- po fyzickém vyzkoušení jsem koupil Pentax.

Co pro mě znamená? :
- vyhovuje mým potřebám,
- jsem amatér,
- nechci FF,
- používám monofokály,
- když to shrnu, tak zatím naprostá spokojenost.

Pokud se opakovaně zklamu, tak budu taky hledat jinde.
Nedělám z techniky náboženství, chci ji používat.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

fyby
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 228
Registrován: 05 dub 2013, 07:46

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od fyby » 23 lis 2013, 16:02

Fotak, ktery nejvic vyhovuje mym potrebam. Kdyz jsem prichazel,nezjistil jsem si, ze sdm neni zdaleka jako usm. Ale i tak mi to stoji za to :-)

Uživatelský avatar
Maňa
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 34
Registrován: 08 úno 2013, 13:22

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od Maňa » 23 lis 2013, 16:53

Když jsem předchozí zimu zvažoval pořízení nějakého toho lepšího přístroje,tehdá ještě spíš kompaktu,vcelku náhodou jsem narazil na K-30 a ta mi ve finále natolik učarovala,že jsem si jí na jaře pořídil. Pravda,chvílema jsem váhal, i možná díky zmiňovaným "broukům pytlikům" a ne úplně předvídatelné budoucnosti Pentaxu. Měl jsem díky známým/přátelům možnost mít v ruce některá těla od konkurenčních značek,ale žádné mě moc nepřesvědčilo nebo se mi nelíbilo designově a dokonce i jedna kamarádka v souvislosti s jejím D5100 + 18-105 zmínila slovo plasťák a musím říct že K-30 s 18-135 mi proti tomu příjde jako poctivý kus železa což je za mě velké plus společně s voděodolností :) I když vím,že naše stroje mají své slabiny a technická podpora často také vázne,nějak ta K-30 ke mě přirostla a těžko bych se jí zbavoval..

Jinak souhlasím s bedou,že si vážím každého upřimného názoru,i když to zrovna nevyzní dobře pro Px,takové názory jsou potřeba,aby to tu za chvíli samou chválou nesmrdělo :) A mám rád takovu tu atmosféru,nebo jak to nazvat. Pentax přicijen nemá tolik lidí (i když bych mu to přál) a tak je to tu na fóru takové klidnější a ne plné trolů,rejpalů nebo lidí líných si přečíst návod a ptajicích se neustále na to samé.
K-30 + DA 18-135 WR

Uživatelský avatar
stevo
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: 23 srp 2011, 23:39
Bydliště: CADCA

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od stevo » 23 lis 2013, 17:20

Tiež sa pripojím.Prechádzal som z olympusu.Vlastnil som E420 potom E520.Olympus E420 bolo príkladne spracované malé telo potom to bol olympus E520 tak isto kvalita .Či ergonomiou tela aj spracovaním.Nakoniec som sa rozhodol zmenit systém. Rozhodoval som sa medzi nikonom a pentaxom.O canone som ani neuvažoval.Doteraz neviem prečo. Po odskušaní tiel nikon D5200 a pentax Kr bolo rozhodnuté.Teraz som vlastníkom pentax K5II.Fotografovaním sa neživím ani to nemám v pláne .Pentax mi ponúka v tej cene to ,čo nemôže žiadna iná značka.Utesnene telo WR základné objektivy.FF neplánujem.Pre mna ponúka pentax všetko čo potrebujem.A už teraz začinam šetrit na Pentax 20-40 limited . :lol: Ako sa vraví láska na prvý pohľad.
Pentax K5ll.Pentax smc 18-55WR.Pentax smc 50-200WR.Pentax smc 35 f2,4.Sigma 10-20 f4-5,6.Tamron 90 f2,8.

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od JP3112 » 23 lis 2013, 17:27

Na jednu stranu skvělou komunitu fotografů, kde je mnoho individualistů a umělců (nemyslím tím že vyfotí bílou stěnu a fotka se prodá za 30M, myslím tím lidi, kteří vědí co dělají a proč to dělají, tuším všichni vědí kterých pár lidí mám na mysli). Na druhou stranu ovšem minoritní komunitu exotů, kteří pořádně nevědí co dělají a proč to dělají a lezou mi na nervy (rozhodně tím nemyslím Mikyho) :) Možná teď půjdu názorem proti některým z nich ale umění není umění jen proto, protože "já to tak chtěl". Taky mi neskutečně lezou na nervy lidi, kteří glorifikují a zatracují konkrétní značky. Myslel jsem, že nás prioritně sdružuje úchylka ke zrakovým vjemům a ne k určitému seskupení a barvě písmenek na popruhu (popruh kolem krku nenosím). A přestože už fotím Nikonem, nějak se pořád cítím být spíše pentaxistou. S K-5 jsem se toho naučil opravdu hodně a nějak mi přirostla k srdci, což se Nikonu zatím nepodařilo a nejspíš ani nepodaří.

Z hlediska techniky je to ovšem druhá věc, na Pentaxu je fajn že je silně individualistický a přináší originální řešení, co už je na něm méně fajn je kupa problémů, nedostatků a (snad už můžu říct "dříve") nejistota, co s ním bude. Měl jsem smůlu, že jsem na něj padl zrovna v období kdy byl jednou nohou v hrobě.

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od zirecek » 23 lis 2013, 18:19

JP3112: Pěkně napsáno, podepisuji Tvůj názor vyjma "kdy byl jednou nohou v hrobě", s tím jediným nesouhlasím.
Za sebe mohu říct, že mám Pentax rád, je to srdeční záležitost. Přešel jsem z Canonu a jsem rád. Každý má své důvody, proč vlastní zrovna techniku, kterou nosí v brašně.

Uživatelský avatar
StanleyB
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 75
Registrován: 08 kvě 2013, 14:14

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od StanleyB » 23 lis 2013, 19:12

Pro mě Pentax zatim znamená trápení.
K-5II reklamace díky špatnému fw. (již jsem to tu psal)
Dále vadné SDM u DA 16-50 (čekám, že to začne i u dalších DA* ) a co jsem zjistil tak pomalé SDM oproti Canonu USM.
AF taky žádná sláva. Pentax na sport zcela jistě ne.
Jak je na tom Nikon nevim a ani nechci vědět.
Malé peníze tato skla nestála i tělo a taková poruchovost, ovšem to se člověk dozví až když má vše nakoupeno :-)
Jít ted do nějakého systému bude to Canon a Full Frame. Vim, že o Pentaxu se tvrdí výhody jako utěsnění těla proti prachu vodě a dokonce mrazu ale to samé zvládnou i těla vyšší třídy u konkurence, jen na to nemají takovou reklamu jako Pentax s deštěm apod.
Přecházet z jedné značky na druhou je finančně dosti náročné leč nevyhnutelné :wink:
Prosím, berte to jako mou zkušenost, bohužel ne zrovna pozitivní..

Všem dobré světlo

Uživatelský avatar
Ladin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 412
Registrován: 10 kvě 2012, 09:33
Bydliště: Krnovsko

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od Ladin » 23 lis 2013, 19:15

Pentax - to je technika pro fanoušky, kteří si za Pentaxem zajdou světa kraj. V okolí mého bydliště je tato technika nedostupná, což opravdu ze mě dělá exota. Opravdu Pentax má suprovní komunitu fanoušků. Když jsem se na nějaké akci potkal s Pentaxákem, vždy jsme si hezky pokecali o focení.
Pentax nejsou skla, železo, blesky...
Pentax jsme my fanoušci.

PS: mám dva roky K-r, nacvakáno asi 43 000 snímků a naprostá spokojenost. Mám stejné fotky jako z Canonu 60D, Niconu D90, D5100 a nic víc neřeším. A ten pohon na ty tužkovky je prostě parádní.
Pentax: DA 18-55ALII, DA 35/2,4 , DA 50/1,8 , FA 28-105, FAJ 75-300, DA 55-300, M50/1,7, Tamron (A14) 18-200, Tamron (A16) 17-50, blesky Metz 36+58, Pentax K-s2

Uživatelský avatar
Miroslav
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 72
Registrován: 23 říj 2013, 18:56
Bydliště: Bratislava, Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od Miroslav » 23 lis 2013, 20:31

Ja som sa k Pentaxu dostal tak, že som sa po 25 rokoch profesne čiastočne vrátil k fotografovaniu. A to ku klasickému - na film.
Po čase som zistil, že sa bez diditálnej zrkadlovky nezaobídem. Mal som dovtedy len kompakt na rodinné fotografie. Hoci som mal dobré teoretické základy, praktické skúsenosti s novou technikou som nemal takmer žiadne. Vedel som však presne čo potrebujem. Nasledovali rešerše, získavanie informácií a testovanie. Cez Canon a Nikon som sa dostal až k Pentaxu.

To čo som hľadal som našiel v K-5II, aj keď pôvodne som chcel niečo lacnejšie :-)
Vtedy to bola do značnej miery aj intuitívna voľba. Dnes už však viem, že bola správna.

Oceňujem predovšetkým:
Kompatibilitu optiky, stabilizáciu v tele, prevedenie a dizajn. Ako bonus komunita a značka s dávkou nostalgie (Pentax bol pre mňa ako chlapca na prelome 70 a 80-tých rokov minulého storočia len nesplneniteľným snom).

To čo je dobré pre mňa, však nemusí byť dobré pre iných. Počty predaných Canonov a Nikonov hovoria, že je tomu tak...

Čo sa môjho fotografovania týka, ja chcem programovo zostať amatérom. Som alergický na slová "umelec a umelecký" (asi preto, že som v tejto brandži roky pracoval). Samozrejme netvrdím, že umenie neexistuje.
No o tom čo je, a čo nie je určite nerozhodujú konkrétní "umelci"... :-)
Pentax K-3, K-01, K-m
Pentax MZ-5n, SFXn, P50, P30, LX, Me Super, Spotmatic...

Uživatelský avatar
vjacesslav
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1349
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od vjacesslav » 23 lis 2013, 22:19

Teraz už aj RICOH je pre mňa PENTAX
ale hlavne PENTAX je je pre mňa Asahi Optical Co.,

Pentax je niečo, čo mi prirástlo k srdcu už pri prvom náhodnom stretnutí a hlbšom spoznávaní súvislostí sa to puto viac a viac prehlbuje...
Staršie kúsky ako príjemná nostalgia a reminiscencia na nádherné, kvalitné, premýslené objektívy s dušou...
Novšie ako nádherná úkážka toho, kde aj malí hráči stále vedia vytvoriť a vyrobiť lepšie výrobky ako veľké konglomeráty...
Pentax je pre mňa číra fotografia... Nástroj, ktorý mi dáva možnosť zachytiť okolitý svet mojím videním...
A čo sa mi ňom tiež páči, že sa stal prostredníkom nielen medzi svojimi, ale aj fanúčikmi iných značiek ako FUJI, Sony, Olympus, Canon či Nikon...
Pentax sa stal mojím spoločníkom, a spoločníkom mojich priateľov a ich priateľov...
Asahi Pentax & Lomo & Ricoh

kingfisher
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: 03 čer 2011, 08:07

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od kingfisher » 23 lis 2013, 22:46

pre mna 6 znakov na dobre urobenych tmavych krabickach na fotenie...
kompaktne objektivy - mam na mysli nielen Limited ale vseobecne, najma stare manualne skla
a hlavne dobry pomer cena/vykon

ale kludne sa to premna zamna mohlo volat aj CONTAX :-)

Uživatelský avatar
nighthawk787
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: 09 úno 2011, 11:57

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od nighthawk787 » 23 lis 2013, 22:49

moja prvá filmová zrkadlovka bola ricoh sl500, potom pentax super program, takže u mňa sa tieto značky stretajú od začiatku až po súčasnosť . Určite na pentaxe je čo zlepšovať, ale to sa dá napísať o každej značke. Niečo funguje lepšie niečo horšie. Niekedy sa pýtam či od pentaxu nechceme priveľa. nepoznám do detailu systémy konkurencie ale tak nikon aj canon majú v profi a poloprofi segmente niekoľko tiel a kažé je lepšie v niečom inom. jedno sa hodí viac do štúdia, iné na šport a neviem čo ešte. ale pentax robí jedno telo pre pokročilých nadšených fotoamatérov (poloprofi?), aspoň tak bol prezentovaný pentax k10 ak si dobre spomínam. a my chceme od toho jedného tela aby bolo najlepšie vo všetkom. hilda má ale pravdu že ten návod ku k3 je nedostatočný, a platiť 15usd za to že nadšenec vykoná prácu za pentax síce nie je veľa, ale je to z môjho pohľadu je to trošku hanba pre pentax http://www.ebooks4cameras.com/

Uživatelský avatar
Twix
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Okříšky

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od Twix » 24 lis 2013, 09:32

Je to něco co můj otec popisoval jako drahokam mezi fotoaparáty, něco co na vás dýchne historií, něco co nemá každý blbec na ulici, je to prostě PENTAX. Teď si asi odskočím vyzkoušet FF A7, ale budu stále věrně čekat na FF PENTAX.

Uživatelský avatar
bugenhagen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Středočeský kraj, Hořovicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od bugenhagen » 24 lis 2013, 12:19

Pentax pro mne znamená trochu nostalgie, když kdysi můj otec pořídil nějaký AE Superprogram, nebo co to bylo. Poté když jsem vybíral svojí první DSLR, tak jsem v obchodě vyzkoušel všechny dostupné značky a jediný K-10D mi sednul do ruky jako ulitý. Teď mám K30 a jsem spokojen. Jak s ovládáním tak s kvalitou výstupu. Pro mne jako amatéra plně dostačuje, i když vím že konkurence má taky dobré stroje, ale u každé značky se najdou i nedostatky, stejně jako u PX. Mne stačí, když o nich vím a umím s nimi počítat předem, potom nejsem zklamaný, ale Pentax mi přináší jenom radost. A nesmím zapomenout na bezva komunitu podobně "postižených", ta u jiných značek tolik nefunguje :D
Fotku dělá oko, technika jenom pomáhá.
K30+DA18-135 f3,5-5,6 WR; Sigma 17-70/2,8-4,5; FA 50/1, 7; Samyang 8mm

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“