Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
johanes
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 52
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od johanes » 01 srp 2012, 17:36

Jak tu čtu všechny ty litanie, tak jsem z toho vedle. Já jsem první příspěvek který napsal aCIDfire pochopil tak, že pan Šibík káže vodu a pije víno. To podle mne byla příčina kritiky.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
smalincik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 208
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: olomoucko, obec Výkleky

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od smalincik » 01 srp 2012, 19:04

Miky: nějak ze zásady nemohu souhlasit. Protože: Klient si najme profíka právě proto, že předpokládá o několik úrovní lepší výsledek, než od amatéra. Předpokládá totiž, že profík má zkušenosti, vybavení, rozezná škvár od kvality atd. To je to samé, jako kdyby si ke mně někdo přišel udělat nábytek, a já ho odflákl. Tak když se na to necítím, neumím to, nemám na to čas, nemám na to vybavení atd,atd tak takovou zakázku neberu. Ale není přece možné, abych se vymlouval, že jsem dnes "neměl den"! Tím chci říct, že by si měl udržet určitou úroveň a sebekriticky si projít, co publikuje a ne dělat uraženého.
A ještě pro Jana67: s postupem věku a množstvím cvaků si člověk sebekriticky uvědomí, s čím se dá a s čím se nedá pochlubit. Ale pravda je, že roli hraje i určitá lenost, nápady by i byly, ale dokopat se k tomu vytáhnout foťák a nedejbože stativ....
Pentax K-7 + set18-55WR a 55-200WR, Tamron 70-200/2,8, Pentax FA50/1,4, nějaké starší kousky bez autofocusu a nějaké s M42,sigma35-105, pentax 100-300.

www.malincik.eu

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Klingo » 01 srp 2012, 19:13

Mňa najviac zarazila jeho reakcia
"Díky za radu. Škoda, že tu nejsi, mohl bys mi předvést tve obrazove vidění."
To je fakt hodné primitíva a nie renomovaného a ostrieľaného fotografa.Asi by som mu napísal že si to s ním rád vymením,nech mi pošle letenku :mrgreen:
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od aCIDfire » 01 srp 2012, 21:31

to se nám ta diskuze pěkně rozjela..

2miky_lbc: co se zakázek/podmínek týče o kterých mluvíš jsou trochu dvousečné... Těžko mu v Reflexu řekli, hele Honzo přivez z Londýna jen průměrný fotky (což zatím co ukázal nic extra není) co si dáš na fb, tam to těm lidem stačí a pár extra do Reflexu. Taky mám jeho ostatní fotky rád, zvlášť z válečných konfliktů, o to víc mě tyhle fotky zarazily a zatím zklamaly. Sleduju spoustu fotek ostatních "profíků" i "amatérů" a mnohdy je kvalita ve prospěch amatérů. Čili kritika může klidně přijít z jakýchkoli řad, ať už je to novinář, fotograf amatér/profík. Navíc od profíka bych čekal odevzdání ŠPIČKOVÝCH fotografií po všech stránkách, nejenom kompozice, od toho je to profík aby si poradil i s obtížnějšími podmínkami, to nikoho neomlouvá! Samozřejmě jako každej nefotíme vždy na 100% a jsme jenom lidi, tak to chápu, že nemusel mít den, ale v 99% "ach ta krása" komentářů jeden smazaný negativní,..s tím mě naštval, nic víc. S tím musí počítat, že se najdou i fotografové, co mu to okomentují. To, že jsme "noname" fotografové neznamená, že k tomu nemůžeme napsat komentář, který není nijak hanlivý/rasistický atp, jen popisuje co tam je evidentně vidět a v celém souboru to působí stereotypně. Nikdo neříká, že by to vyfotil lépe, byl to jen komentář. Fotografie je subjektivní, ale to nevylučuje objektivní kritiku pokud je prezentována ostatním..
Naposledy upravil(a) aCIDfire dne 01 srp 2012, 21:49, celkem upraveno 2 x.
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Jan67 » 01 srp 2012, 21:32

smalincik píše:A ještě pro Jana67: s postupem věku a množstvím cvaků si člověk sebekriticky uvědomí, s čím se dá a s čím se nedá pochlubit. Ale pravda je, že roli hraje i určitá lenost, nápady by i byly, ale dokopat se k tomu vytáhnout foťák a nedejbože stativ....
Já to celkem chápu. Času je málo. Ale je to škoda. Každá dobrá fotka pozvedne toto forum a inspiruje ostatní. A je to nejlepší možná reklama pro tuhle značku.
Jan67

Uživatelský avatar
bobo2
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od bobo2 » 02 srp 2012, 06:04

acid:...máš skúsenosť ako to s profíkmi je...a možno aj s amatérmi...nabudúce možno...pekné/zaujímavé pochváľ...tie slabšie - nechaj si to blahosklonne pre seba...

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od miky_lbc » 02 srp 2012, 06:42

Acid + smalincik: Jenže to je kluci právě vidět, že se profesionální fotografií nezabýváte a koukáte na to skrze růžové brýle :-).

Klient si najímá profíka proto, aby splnil jeho podmínky zakázky. A profík ty podmínky musí splnit. A jestli (a ruku na srdce, to tu nikdo nevíme) měl Šibík třeba zadání, že 12.00 musí vyfotit tenhle moment pro tuhle organizaci, 12.45 tamto, 13.15 klikující autobus s logem sponzora, které se tam zrovna ukáže, 13.40 jiný moment atd. atd. Tak jeho prioritou jako profíka musí být tohle splnit a až potom může dělat něco navíc.

Je samozřejmě jasné, že klient od profesionála očekává lepší výsledek, než by cvakl kdejakej koníčkář levou-zadní. Ale vždy k tomu musí člověk znát ty podmínky. Udělal by koníčkář takovéhle fotky? Ano.. možná udělal. Ale udělal by koníčkář takovéhle fotky v moment, kdy uřícenej letí na druhou stranu akce, u toho musí hlídat čas, aby tam byl na minutu přesně a nezapomněl, že první záběry musí z tohodle a tamtoho místa, má nasazené specifické (a pro danou situaci třeba nevhodné) sklo na jiný moment akce... a mezi tímhle prostě udělá pár fotek atmosféry místa?

To je to o čem mluvim. Žádný magazín nedá fotografovi zadání "přines mi nudné nakloněné fotky", ale i tak je dost pravděpodobné, že těch pár fotek co je na webu rozhodně neni výstup toho fotografa za 2-3 dny práce. Nikdo nevíme, kdo ho vlastně platil, kdo mu platil cestu a co bylo jeho primární úkol na tom místě.

Je klidně možné, že vzhledem k okolnostem odvedl nejlepší možnou práci... to z nás prostě nikdo neví a vědět nemůže.

Petr1
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 25 čer 2011, 18:06

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Petr1 » 02 srp 2012, 07:48

Zdravím.Ty fotky mě nezaujali.Pro mě nejsou pěkné.Dovolím si jednu otázku-Vždy jsme ochotni odpouštět
profesionálům/automechanik,zedník,/na základě nějakých objektivních příčin? To jenom pro ty tvrdé podmínky.
Je pod nimi podepsaný,tak musí snést kritiku.

Uživatelský avatar
Guitarist
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 116
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Guitarist » 02 srp 2012, 08:18

Přečetl jsem si všechny názory, prohlédl fotografie.
Upřímně. Fotky mi nepřipadají nijak super, ale že by byly odpudivé (?)... jsou docela vydařené, technicky zvládnuté, nejspíš by mohly být i lepší - pokud mělo být cílem nastínit náladu na OH ... nevím co více čekat od profesionála, možná, kdyby to nebyl pan Šibík, tak by takovou negativní reakci nevyvolaly, nejspíš ne ..... prostě bychom je přešli a bylo by to.

Podle mne, diskuze, která v důsledku k ničemu nevede, ani mi nepomůže.... :(

Jedinou pravdou a výsledkem diskuze je to, že se mne po odevzdání mojí práce skutečně nikdo neptá na objektivní potíže, které provázely moji práci, každého zajímá výsledek.

Pokud ale umíme kritizovat, měli bychom také být schopní někdy zkusit jít se svou kůží na trh, proč by jinak zde byla soutěž, které se skutečně účastní málokdo... netvrdím, aby jste vystavovali nějaký "odpad" za každou cenu, ale zkusili si to, třeba budete překvapeni příjemnou reakcí na své fotky.
Soutěž zde má velkou výhodu ... pokud zjistíte, že jste přestřelili, vždy se nachá fotka smazat, pan Šibík to udělá těžko, na druhou stranu, chápu, že je profesionál ... ale to bych se opakoval.
Pentax K5 II
Pentax SMC DA 18-135 f3,5-5,6 ED AL IF DC WR, Pentax SMC DA 35 f2,8 Macro Ltd., PENTAX SMC D–FA 100/2,8 MACRO , Pentax AF-360 FGZ

Uživatelský avatar
smalincik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 208
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: olomoucko, obec Výkleky

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od smalincik » 02 srp 2012, 08:42

Miky: Tak potom nezbývá, než aby ke každé fotce připojil komentář, jak složitě fotku pořizoval, že ji dělal napůl grátis a jiné výmluvy a bude to. Dokážeš si představit, že bych na svou skříň pověsil cedulku "dveře se nazavírají, protože jsi, milý zákazníku spěchal ?" Zkrátka ta práce musí mít nějakou úroveň a měla by být rozlišitelná od amatérů. Já taky poznám, kterou poličku dělal kutil a kterou dělal truhlář. Na druhou stranu, je řada kutilů, kteří profíky strčí do kapsy, protože ti už to dělají jen pro prachy a hledají cesty jak to co nejvíce zjednodušit (česky ojebat) a to je myslím i tento případ. Poslali mně do Londýna, tak něco užiju, možná i požiju a sem tam něco cvaknu...Píšu to proto, že vím jak dlouhá je cesta k slušnému jménu mezi uznávané lidi v oboru. Takže spíš je pro mne nepochopitelné, že sám sebe shazuje.
Pentax K-7 + set18-55WR a 55-200WR, Tamron 70-200/2,8, Pentax FA50/1,4, nějaké starší kousky bez autofocusu a nějaké s M42,sigma35-105, pentax 100-300.

www.malincik.eu

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od miky_lbc » 02 srp 2012, 11:30

Tak ještě jinak... když jsme u toho nábytku. Jdete za naprosto prvotřídním stolařem s tím, že máte nějakej rozpočet a za ten rozpočet potřebujete 2 prvotřídní stoly + ještě jeden úplně obyčejnej do garáže, kdyby mu zbyl nějakej čas a matroš.

A pak někdo přijde k tomu stolu do garáže a řekne... jako ten stůl je funkční, stabilní, všechno OK. Ale od tak prvotřídního stolaře bych čekal něco mnohem lepšího.

To je jediné na co poukazuju. Celá situace je mi +- jedno, ale nemam rád tyhle jednostranné soudy. Být profesionál neznamená "být dobrý", ale "umět splnit přání svého zákazníka". A bohužel to občas znamená i nějaký kompromis. Profesionál si prostě svou prací musí vydělat na chleba, takže pokud není úplně 1. liga, ty kompromisy dělat musí.

My tu nevíme, jak velké kompromisy musel dělat autor tohoto reportu a tak bychom ho neměli odsuzovat za to, že něco považuje za neopodstatněnou kritiku.

Ale myslim, že tahle debata už nikam dál nevede a řekl jsem, co jsem měl na srdci... howgh bledé tváře :-).

Uživatelský avatar
chalejkum
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 391
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od chalejkum » 02 srp 2012, 12:07

...hele kluci to stihate chodit fotit kdy? kdyz tu jenom celou dobu blbe plkate...

AFY

PS kdyz to nekdo umi lip nech se libi muze se predvest v dnesni dobe ma prilezitosti a prostoru habakuk
fotim tudiz jsem...a fotim pro radost :) ted te radosti moc nemam :/
PX K-3, PX 100 FA MC, Sigma 70-200 II
Fuji X-M1, XF 35 f1,4...

Uživatelský avatar
Želvák Bob
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 336
Registrován: 10 bře 2011, 11:45
Bydliště: Brno

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Želvák Bob » 02 srp 2012, 13:02

Ahoj všem ;-)

Zajímavá diskuse.
Sám bych pod to asi koment nepsal - nad těma pochvalnýma bych se jen pousmál a pak na to celé zapomněl.
Ale to je můj problém.
K debatě - hlavně proslovům Mikiho musím napsat jedno - co nám vtloukala do hlavy učitelka zpěvu:
"To diváka (posluchače) nezajímá"
Nezajímá ho že zpěvák má zrovna chřipku - stejně jako to, že fotografovi někdo clonil, nebo tam přiletěl uřícenej na půlminutovej cvak a musel letět jinam. Diváka nezajímá, jak složité měl fotograf zadání. To může zajímat jen toho fotografa (který nemá vzít něco, co zavání průšvihem) a zadavatele, který to platí. To je to hlavní, co podle mě odlišuje amatéra od profíka (peníze jsou pro mě irelevantní). Amatér se může vymlouvat proč, ale profík musí donést/publikovat špičkový výsledek - jestli mu tedy záleží na jeho jméně. Raději nechat výsledky jen svým zákazníkům a nepustit je na FB, pokud mám pocit, že nejsou opravdu špička.
Bylo tu srovnání s truhlářem, tak to zkusím připodobnit k němu.
Kdyby mu záleželo na jméně a někdo chtěl 2 špičkový stoly a třetí jen tak ze zbytku do garáže - na jeho místě řeknu: Sorry - ta dva špičkový stoly udělám - ale ten zbytkovej si zadejte jinde - počítám si peníze za špičkovou práci a výsledek práce mi dělá jméno. Jinde vás ten "zbytkáč" do garáže přijde na polovic a třeba se výrobce za něj stydět nebude. Já se pod něj nepodepíšu - na špatnou práci nemám ani čas, ani povahu. Děkuji za pochopení.
A každý soudný zákazník to respektuje a jeho úcta k umělci se zvýší.
Prostě to podle mě mohl pan Šibík uvést už v nadpisu že jsou to cvaky z letu mezi zakázkama, nebo je tam nedávat vůbec. Chápu, že smázne kritický komentář (třeba v presu a naštvanej z jiných důvodů - to člověk v pocitu "spravedlivého" rozhořčení nemá náladu na kompromisy ani debaty) - ale to nic nemění na tom, že je to ubohý. Pokud něco publikuji, musím se smířit i s kritikou - a třeba i s neobjektivní kritikou. A nebo zakázat komentáře.
... sváteční cvakal a zběsilý pilot autobusu a VW buggy ...

Uživatelský avatar
smalincik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 208
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: olomoucko, obec Výkleky

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od smalincik » 02 srp 2012, 14:04

Bob: Přesně tohle jsem měl na mysli.
Pentax K-7 + set18-55WR a 55-200WR, Tamron 70-200/2,8, Pentax FA50/1,4, nějaké starší kousky bez autofocusu a nějaké s M42,sigma35-105, pentax 100-300.

www.malincik.eu

Uživatelský avatar
relux
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 153
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od relux » 02 srp 2012, 15:07

Bobe, mluvíš mi z duše!

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“