Jak to kdo dělá ...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Gallileo
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 128
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Jak to kdo dělá ...

Příspěvek od Gallileo » 24 úno 2010, 23:01

Tak mě napadlo - při každodenní práci ( no práci ... ) s fotkama... Jak to dělá někdo jiný ? Fotím každý den - skoro každý den - ať už rodinu nebo pro své potěšení. Po příchodu fotky ihned stahuju do PC, třídím a upravuju, to co je ve foťáku hned smažu a mám volnou kartu ... jednou za měsíc si fotky vypálím na DVD ... a samozřejmě že to co se mi líbí nejvíc vystavuji a tisknu ... a mě jen napadlo - jak to dělají ostatní ? Mají podobný postup ? Nebo někdo fotí do zaplnění karty .... nebo má někdo specifičtější postup ? Třeba jen malá odlišnost usnadní někomu ( i mě ) práci ...
Pentax K-7 a setové objektívy ... zatím ...

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
majster333
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 548
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od majster333 » 24 úno 2010, 23:07

obrousko úľavou je fotiť s rozmyslom - hneď mám o 80% menej fotiek :D
od 8/2007 K10D + 18-55 -1:3,5-5,6; predtým practica L2 a ručný exp.. K10D tomu hovorím rýchlosť oproti ručnej práci :-), fotím málo ale s radosťou. už aj 40/2,8 limited

Uživatelský avatar
Gallileo
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 128
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gallileo » 24 úno 2010, 23:47

Je to tak ... proti dřívějším letům kdy z procházky bylo 200 fotek a vybral jsem tři je jich nyí 20 a vyberu tři. Doufám že se jednou dopracuju k tomu že budu mít tři fotky a vyberu tři :D
Pentax K-7 a setové objektívy ... zatím ...

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 25 úno 2010, 00:00

Taky spíš inklinuju k tomu fotky vysypat na disk co nejdřív a pak pomaloučku upravovat. Zálohy dost podceňuju, holt na DVD se toho moc nevejde a nemám v tom zatím systém. Když jsem fotil do jpg, tak se zálohovalo snáz.
Upravuju průběžně jak je nálada a tisky objednávám jednou za čas, když se nahromadí nějaká větší dávka. Teď už skoro půl roku nešlo na papír nic, ale kandidáti se hromadí.

Uživatelský avatar
spachal
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 976
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od spachal » 25 úno 2010, 01:25

Nafotit, zkopirovat do kompu, skoro vsechno zase smazat ;], jednou za cas prekopirovat diferenci v adresari s fotkami na externi disk urceny na zalohy obecne a ten zase strcit do supliku ..
Pri dnesnich cenach disku nevidim jakekoliv medium pro zalohy vhodnejsi a navic i s RAWem odpada problem s mistem kam to cpat. Kdo by se s tim dnes palil ;] ..
PX K20D, UW kanón G10 / Oly C5050, PX Z-20, DA17-70/4, A50/1.4, FA50/1.7, DA18-55, FA28-80, Tamron 70-300, Metz48 + dalsi levna a manualni skla, kompakty & bizuterie

Uživatelský avatar
peterer
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 92
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od peterer » 25 úno 2010, 08:19

Do zaplnění karty jsem ještě nefotil. Fotím nepravidelně. Jednou se mi stalo, že jsem jel na Poniklý potok, tam a zpět 80km. Nenašel jsme dobré místo i sluníčko zlobilo a tak jsem udělal tři snímky a z toho jsem doma nechal jen jeden. Snažím se nepráskat jednu za druhou, nahrubo třídím ještě ve foťáku v terénu a doma nechám jen povedené. Horší fotky nechávám jen když jsou třeba z výletu, dovolené... kde jde o vzpomínky.
Teď postupně promazávám i nějaký rok zpět, kdy vidím s odstupem, že to není nic moc.
Fotky dávám nejdřív do PC, časem až se to nasbírá zálohuji ještě na ext. disk. Až po uložení na tyto dvě místa teprve formátuji kartu.
Plánuji dokoupit ještě jeden pevný disk a mít ho v práci. Aby nebyly zálohy na stejném místě. Z DVD věřím jen DVD-ram a DVD Kodak Gold Professional, ale na DVD mám minimum fotek. Víc věřím pevným diskům, přeci tři naráz se nepodělají....snad???
Čekatel na K-3, DA35/2,8ltd., A50/1,7

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ByWondra » 25 úno 2010, 08:33

Myslím, že po dlouhé době užitečná diskuze, přihodím svůj postup: :-)

Nafotím, promažu fotky na kartě (většinu nechávám, mažu jen vyložené omyly, např. nespustí blesk, modelka mrkne, zaostřím na pozadí..), pak kopíruji na disk do složky Neprobrané.

Když pak vyberu a upravím některé fotky, tak všechny negativy přesunu do složky podle měsíce pořízení.

Zhruba ob den všechny dokumenty (mám je zvlášť na oddíle HD) zrcadlím výborným programem ICE mirror na externí disk. Na konci každého měsíce ten dotyčný měsíc vypálím na DVD (většinou se vejde na obyč, maximálně na DL) a nechám si ho ve zvláštní složce na externím disku (mám malý disk v kompu) - tak to mám vždy min. na 2 místech. Velké akce jako maturák, 2 denní festival apod. pálím zvlášť. Externí disk doporučuji 2,5'', neboť vydrží i nějaký ten pád.

Do kompu si ale vždy vyexportuji náhledy každého negativu, dám do složek po měsících -> když pak hledám nějaké foto, i třeba něco neurčitého, je to sranda, a podle názvu, exifu, měsíce (složka) snadno najdu na exteráku negativ.

Již zpracované foto mám samozřejmě na disku zvlášť, tématicky tříděné. (jpeg)

ps: DVD Verbatim
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
aes
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 582
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Blava - DNV

Příspěvek od aes » 25 úno 2010, 09:15

Tak ked sa nad tym zamysllim, tak mam asi skor neefektivny sposob spracovania:)

Fotim relativne casto, aspon parkrat do tyzdna-je to zavislost:)
Fotim prevazne davkovo, ako zo samopalu:) Nie zeby vsetko a vela, ale ked uz sa rozhodnem, tak z danej sceny spravim 3-10 fotiek.Skontrolujem zbezne vo fotaku, zmazem neostre, nevydarene a ked technika nespravila, co mala.
Kopcim do na zalohovy disk asi raz tyzdenne, niekedy menej casto. Ak zostava volnych asi 100 fotiek(JPEG) na karte, tak je vhodny cas:)DVD som prestal pouzivat a vybrane fotky z nich som si tiez nakopcit na disk, ale nemam dalsiu zalohu.
Ukladam do adresaru s nazvom podla datumu, nech sa aspon ako-tak v tom da orientovat.
Preziem ich na monitore a premazem dalsie nepodarky.

Ked je cas vyberiem nejake vydarene a upravim.

No asi najvacsi problem je potom aj tak spatne s vyhladavanim fotiek. Jednu dobu som mal naladu na vpisovanie klucovych slov do fotky a potom nasledne by som ich prave podla nich lahsie treidil a vyhladaval, ale je to nenormalny zrut casu. Takze skor sa take nieco da len pri vybranych fotkach.

Tlacim potom raz za cas, obvykle raz za pol roka, ked sa ich nazbiera viac a je nejaka akcia na vytlacky:)
K10D + 18-55/3.5-5.6, Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 28-75/F2.8, PX 55-300 4-5.6
http://picasaweb.google.sk/aesace ,
http://albums.photoonweb.com/aes/

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bigfoot » 25 úno 2010, 09:27

Ja to mam take vselijake.
ked idem fotit dajaku akciu, zpravidla je fotiek strasne vela. Z vyletov uz ich mavam menej, kedze tam je aj cas rozmyslat co ako vyfotit (samozrejme aj na akciach rozmyslam, ale pre istotu...) Stane sa, ze z prechadzky alebo vyletu prinesiem par fotiek, obcas 1.

postup klasika > doma ihned vyprazdnit karu, ked je cas, spracovat. Po skusenostiach s mojou poriadkumilovnostou v adresari RAW(urceny pre fotky pred spracovanim) som presiel k zatriedeniu uz pocas kopyrovania z fotaku. Je to vyhodnejsie, clovek si nemusi pamatat kam som tie fotky ulozil. Mam zvlast adresare pre kazdy rok, v nich obvykle rok_mesiac_den_nazov akcie. S rovnakym nazvom exportujem aj fotky.

Co sa zaloh tyka, robim ich tak 1-2x za rok na externy disk. DVD pouzivam iba pre zakaznikov ktorym vacsinou robim slideshow v dvd formate.
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Uživatelský avatar
uray
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 800
Registrován: 01 led 1970, 01:00

postup

Příspěvek od uray » 25 úno 2010, 09:28

někdy fotím i do zaplnění katry (16G), ale to je jen pokud se nedostanu ke svému kompu. Vždy mám jednu schovanou v gripu :-).
Jinak kopíruju všechny snímky na disk, pak na druhý disk a nakonec smažu s karty.

na jednom disku nechávám všechny fotky (500G), na druhém (160G))většinou přes zimu promazávám, upravuju, atd...

Na třetí disk (SSD) kopíruju fotky (vždy raw + upravený tiff nebo jpeg), o které nechci přijít, a které stojí za to ;-)

občas se mi stalo, že jsem z karty smazal foktu omylem ještě ve foťáku, proto nikdy ve foťáku nemažu.

Uživatelský avatar
miak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 305
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Staré Město [UH]

Příspěvek od miak » 25 úno 2010, 13:43

Mě zaujal tento článek o zálohování a archivaci fotek, ale ještě jsem se k tomu nedokázal prokopat http://www.naturephoto.cz/fototechnika/ ... rafii.html
Tělo: Pentax K10D
Objektivy: Tamron 17-50/2,8, Pentax 80-320, Pentax A50/1,4, Tamron 90/2,8, Sigma 70-200/2,8
Ostatní: Stativ - Fomei WorldPro W-500, blesk - Metz 58

Uživatelský avatar
miro-s
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 200
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miro-s » 25 úno 2010, 17:29

Moj typicky postup:
Nieco nacvakam, prakticky hned prichadza prve mazanie nepodarkov, kedze Raw+JPG si ukrajuje z karty velmi rychlo. Dalsie mazanie obycajne prichadza, ak to okolnosti dovolia, na ceste z fotenia. Hned po prichode domov davam stahovat fotky. V pripade vyletu na par dni, ide vsetko najskor do notebooku, potom este preventivne stiahnem to iste do "databanky" a mozu sa formatovat karty. (Pozn. Uz pri stahovani fotiek z karty zacinam po vycerpavajucom, teda kazdom foteni zhanat nieco pod zub)

Fotky stiahnute a jedlo na stole. Pomaly prezuvam a prehltam a preklikavam fotky, porovnavam podobne zabery - dalsie mazanie. (Pozn. Brucho za naplna, zacinam sa opat citit skvele a slastne si odgrgnem.)

Teraz pride velmi dolezita cast. S plnym bruskom si treba zdriemnut a nechat ulezat fotky v hlave. Na par hodin na to jednoducho kaslem, niekedy su to dni, ked nie je nalada na spracovanie, nic sa neda robit, treba cakat pokial sa nevrati. Ak sa rozhodnem este v ten den nejaku foto vobec spracovat, musi to byt nieco, co sa mi fakt paci, inak sa do toho nepustam, no niekedy sa aj pustim, ale len kvoli nahladu pre hlavu, pohram sa , zatvorim foto bez ulozenia zmien. Ostatne fotky musia pockat, niekedy dozrievaju veelmi dlho.

Backup: Obycajne zalohujem na externe HDD. Momentalne si vystacim sPC a 2xext HDD , spolu asi tak 1.6 Tb. Tu by som rad napisal, dobre si vyberajte externe disky. Ja som sa opalil na 500Gb sietovom, je to pomaly lenoch, vhodny na zalohu v noci, omnoho lepsie je na tom druhy externy disk cez USB. Pouzivam free soft Syncback, staci nastavit co a kam a kolkej kopirovat. Je tam moznost pre zalohu alebo synchronizaciu + kopec serepeticiek, podporuje aj FTP, zip, network... Niekedy som to mal nastavene na zalohu po medzi 3:00 a 4:00 nadranom. Len si treba dat pozor na nastavenia, backup presype vsetko, a neskor vymazane subory z PC budu stale na externom disku, synchronizacia sa sprava podla nastaveni, ponecha vacsi alebo novsi subor a kopiruje aj v smere z backup-u na PC. Pri spravnom nastaveni by nemali hrozit ziadne katastrofy.
http://www.2brightsparks.com/freeware/
(Pozn. Ale mi zase vyhladlo... )

Uživatelský avatar
Gallileo
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 128
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gallileo » 25 úno 2010, 23:03

miak píše:Mě zaujal tento článek o zálohování a archivaci fotek, ale ještě jsem se k tomu nedokázal prokopat http://www.naturephoto.cz/fototechnika/ ... rafii.html
Ten článek je dobře napsaný ... jinak asi ten postup bude u všech podobný ... archivuji podle roku a datumů... i to vypaluji ... externí disk ještě nemám ale bude - vidím t jako nutnost .... při každém malování se dvd s fotkama někam ztrácí ...
Pentax K-7 a setové objektívy ... zatím ...

Uživatelský avatar
cenycz
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 28
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cenycz » 16 bře 2010, 13:22

Uz asi druhy rok zalohuji na externi HD. Tak me napadlo jestli resite otazku zivotnosti dat magnetickeho zaznamu? Co jsem hledal tak po cca. 6 letech se muze zaznam zacit ztracet. Provadite nejakou pravidelnou kontrolu? Nebo kopirujete obsah na jiny disk a zpet?

Uživatelský avatar
miro-s
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 200
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miro-s » 16 bře 2010, 13:37

No, 6 rokov je v tejto oblasti velmi dlha doba, o 6 rokov budu tie fotky pravdepodobne opatovne presypane na dalsi novy disk. Vobec to neviem posudit, no ako zaloha sa mi zda HDD stale naj.. riesenie. Uz som zvazoval aj archivne DVD, no este som nenasiel otroka, ktory by to zacal pre mna napalovat. :D

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“