Na čom záleží?

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od kluzo » 16 bře 2014, 15:10

Tvůrčí svoboda je největší, když fotíš pro radost a nemusíš se nikde prezentovat za peníze.

JP...,
kdybych měl já počítat názory některých, které tady ty stejné prezentují v každé diskusi nad novinkou od Pentaxu, asi bych se taky nedopočítal. O tom světle si nemyslím, že bych psal zas tak často. Možná sis to spletl s tím, co mám v podpisu :-)

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od bedo. » 16 bře 2014, 16:11

kluzo píše:Možná sis to spletl s tím, co mám v podpisu :-)
presne tak, napísal si to už 850x :D

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2616
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od hilda4sea » 16 bře 2014, 17:20

Saudková (Sára) se chtěla proslavit a tak začala fotit výhradně s P-sixem. Odůvodňovala to tím, že práce s digitální technologií je stejná jako obcování s mrtvolou. Póza? Jistě!! Zejména, když měla za zadkem plně vybavený Saudkův atelier.
Kdopak zde je tak bohatý, aby dnes mohl fotit na film a posílat negativ vyvolat do nejbližší kvalitní laboratoře - asi v SRN - a pak z negativu doma či jinde zhotovovat pozitivy? Já ne a většina zde na PF také ne. Kdosi namítne, že negativ naskenuje, ale to už jsme u digitálního zpracování obrazu. Takže film je jen pro bohaté.
Pravdu má ten kdo tvrdí, že pro volnou tvorbu tzv. umělecké fotografie potřebuje dnes nějaké digi tělo (nejlépe FF) a kvalitní základní objektiv (50/35mm). Pak také soft, který mu umožní kvalitní a kreativní zásahy do obrazu formou postprocesu.
Jakmile se majitel fotoaparátu zaměří na cokoliv jiného než int/ext zátiší, portréty, street, figurální tvorba, bude nutně potřebovat něco lepšího.
Kdo si bude chtít fotografií vydělávat musí mít takové vybavení, aby v daném segmentu focení nedal konkurenci žádnou šanci na technologickou převahu. O umění tady není vůbec řeč, protože hlavní pán je zadavatel a ten to chce mít, až na výjimky, levně a rychle.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od bedo. » 16 bře 2014, 17:57

hilda4sea píše:Kdo si bude chtít fotografií vydělávat musí mít takové vybavení, aby v daném segmentu focení nedal konkurenci žádnou šanci na technologickou převahu.
Kedysi dávno, v časoch analógových, fotila jedna známa ako externistka pre ČTK (viem, lebo jej fotky som skenoval a odosielal do ČTK ja :)). Mala Nikon F70 s nejakými normálnymi "seťákmi", teda voči "kolegom" z TASR značne technicky "zaostávala" (tí mali väčšinou Nikon F5 o 3 triedy vyšší a o 3 kilá ťažší :)). No a stávalo sa, že v správach slovenských TV som videl jej fotky a nie fotky jej kolegov. Čím to?

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2616
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od hilda4sea » 16 bře 2014, 18:25

To nevím, ale už za komančů se musela řešit autorská práva, tak je možná hlavní důvod tam.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od bedo. » 16 bře 2014, 18:37

To je trochu nečakaná odpoveď, veď za práva na použitie sa muselo platiť ako v ČTK, tak v TASR - alebo si myslíš, že obrázky z ČTK vyšli lacnejšie? Ale možné je všeličo, teda napr. aj to, že ČTK tie obrázky od nej kupovala a ďalej ich poskytovala zadarmo...

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od miky_lbc » 16 bře 2014, 18:53

Já moc nerozumim tomu, kam to má směřovat....

... respektive, pokud to má směřovat k tomu, že ona s horším foťákem dělala lepší fotky (jak originální konec)... tak na tom není přece nic divného. Možná měla lepší kontakty, více odvahy nebo byla prostě lepší fotografka.

Já myslim, že jsme se tady snad už opakovaně shodli, že fotku dělá primárně fotograf. Nic to ale nemění na tom, že ačkoliv špičkovej dřevorubec třeba pokácí strom i elektrickou motorvkou z hobbymarketu, většina jich bude pro práci preferovat profesionální model se spalovacím motorem ;-).

Lidi... uvědomte si, že tyhle názory jsou opravdu stejné, jako když dorazí nějakej chytrolín na saw-timber forum a začne ostatní poučovat o tom, že není nad kácení klasickou sekerkou, že tak to dělal i jeho děda. A že krbu je to jedno a když je člověk šikovnej a má fyzičku, zvládne to. Každému je jasné, že to jde. Ale na foru "Stihl friends.eu" bude stejně za blbečka (bez urážky, obrazně řečeno) ;-).

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od JP3112 » 16 bře 2014, 18:59

Stihlfriends.eu :lol:

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od bedo. » 16 bře 2014, 19:07

Miky: nemá to smerovať nikam, bola to reakcia na podľa mňa nezmyselné tvrdenie: "Kdo si bude chtít fotografií vydělávat musí mít takové vybavení, aby v daném segmentu focení nedal konkurenci žádnou šanci na technologickou převahu.". Keby Hilda napísal, že každý si vyberie podľa toho, čo mu vyhovuje, nereagoval by som vôbec.

Ale keď si už začal s tými príkladmi: Hammeruser.com ;)

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od JoV » 17 bře 2014, 06:42

Tak som si prečítal toto vlákno a jediné čo ma napadlo - páni, čo to tu za chujoviny riešite? To naozaj nemáte nič lepšieho na práci? :mrgreen:

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od kluzo » 17 bře 2014, 07:50

hilda4sea píše:Saudková (Sára) se chtěla proslavit a tak začala fotit výhradně s P-sixem. ...
Kdo si bude chtít fotografií vydělávat musí mít takové vybavení, aby v daném segmentu focení nedal konkurenci žádnou šanci na technologickou převahu. O umění tady není vůbec řeč, protože hlavní pán je zadavatel a ten to chce mít, až na výjimky, levně a rychle.
Chápu hildo, co píšeš a máš svým způsobem velkou pravdu. Byl jsem na výstavě, kde Sára vystavovala své fotky a Jan své obrazy. Co k tomu říct? Kdyby Jan nebyl skvělý a hlavně proslavený fotograf a kdyby Sára nebyla tak profláknutá médii jako Janova múza, byla by velká otázka, zda by jako umělec v těch vystavovaných oborech prorazili. A to ne proto, že by Sára měla špatné fotky (náhodou byly docela slušné) nebo Jan neuměl malovat, ale živit se uměním chce asi i notnou dávku štěstí, kontaktů a PR. Což jim ta profláknutost dost usnadňuje.
K tvé větě o umění a zadavateli... Ano, to je bohužel taky pravda a většinou je to i vidět. Osobně se mi právě proto více líbí reportážní způsob práce, než ten "umělecký" (strojený), i když i reportáž může být různě udělaná a je to bezesporu taky umění. Ale je to u mě do značné míry proto, že je to pro mne jednodušší. Strojené fotky, když jsem to zkoušel mi prostě nejdou. Neumím to. Nevidím to.

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od JP3112 » 17 bře 2014, 08:01

Pokud si lidi zaplatí skutečně fotografa, ne pouze člověka který cvaká dle rozkazů, tak je to taky umělecká a reportážní práce a na těch fotkách nemusí být nic umělého. Ideálně by pak měli dostat dobré fotky, kde se najdou, a nebýt si vědomi toho, že v těch chvílích byl fotograf někde poblíž. Samozřejmě většinou to takhle ideální není, zvlášť dnes se po foťáku všichni otáčejí a věta "vyfoť nás" či "vyfoť tohle" není výjimkou, při reportáži z akce by ale dobrý fotograf měl být schopen srazit podíl strojených fotek na minimum. Ovšem, někdy to nejde. A jak říkám, taky záleží co zadavatel požaduje.

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1444
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od kordoz » 17 bře 2014, 08:05

teraz zalezi hlavne na tom, aby nebola vojna
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od kluzo » 17 bře 2014, 08:25

JP3112: Pravda, proto mi reportáž více vyhovuje. Hlavně hodně fotit, mít co nejvíce foťák u oka a lidi za chvíli otrnou a přestanou tě vnímat :-)
Těmi strojenými fotkami jsem myslel ale něco jiného. Třeba tohle je podle mne pan fotograf, který dělá nadprůměrné strojené svatební fotky (někdy sice lavíruje na pokraji kýče, ale tomu se asi nikdo úplně při strojených fotkách nevyhne): http://chvila.com/
Tohle je člověk, který je na 3/4 roku dopředu přes víkendy zadaný. Proto jsem mluvil "o fóru pro průměrné fotografy svateb a maturiťáků". Což jsem rozhodně nemyslel tak, že by to byla lehká disciplína. Naopak, být průměrný v tomhle je právě i tak dost velké umění. Myslel jsem to tak, že ti nadprůměrní prostě nemají čas flákat se po internetu :-)

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Na čom záleží?

Příspěvek od Jan67 » 17 bře 2014, 13:05

Zajímavá diskuse, tak trochu o koze a o voze.

Já myslím, že záleží na výsledku. A je úplně jedno, jestli je to věc náhody nebo dovednosti, velkoformátovýho foťáku nebo kompaktu. Faktem je, že některými kombinacemi se k tomu výsledku člověk dobere poměrně těžce.
Jan67

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“