Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od miky_lbc » 01 srp 2012, 07:43

ByWondra píše: ale obecně je můj názor takový, že buď komenty zakážu úplně (teda i ty pochvalné), nebo je nechám všechny (teda i ty kritické, pokud nejsou anonymní)
S tímhle já souhlasim, ale osobně si myslím, že autor má právo diskuzi moderovat i s ohledem na její účel a topic.... a pokud je článek fotoreport z nějaké události, měl by (pokud má u článku diskuzi) v ní tolerovat i kritiku jdoucí k tématu typu "ve tvém fotoreportu je hodně černochů, ale v reálu tam žádnej nebyl" apod. Ale komenty typu "vyfotil bych to líp" bych taky mazal.

Jiná by byla situace, kdyby to byl článek o tom, jak fotit nějakou událost... pak tak i kritické komenty hodnotící technickou stránku věci mají zůstat.

Vždycky mi tohle přijde úsměvný. Nevim proč má každý amatér, který zahlédne práci profíka o které se domnívá, že by jí zvládl lépe, tohle nutkání to pitvat. Musíte si uvědomit, že profík je v praxi limitovanej mnoha faktorama, které amatér řešit nemusí. Nikdo neznáme podmínky, ve kterých Šibík fotil. Dost možná byl jeho úkol udělat několik tisíc fotografií a neměl proto vůbec čas se zabývat něčím kreativnějším a technicky dokonalejším. Těch možností je hodně, každopádně je to výbornej fotograf, takže nedostatkem umu to určitě nebude ;-).

Já taky často čtu kritiku mé vlastní práce od lidí, kteří porovnávají neporovnatelné. Vidí fotku, o které si myslí, že by jí zvládli také. Co ale nevidí jsou podmínky, za kterých ta fotka musela vzniknout.... že třeba v rámci té zakázky muselo podobných fotek za hodinu vzniknout ještě 20. A když říkám muselo, tak tím myslím "muselo"... tz. člověk nemohl ani riskovat, že nevznikne a musel svojí práci 100% podřítit tomu, aby vzniklo (tedy žádný čas pro sledování prkotin,detailů nebo nějaký experiment).

Proto se tohle takto nedá hodnotit. Hodnotit fotky si můžou amatéři mezi amatérama. Nebo kritici umělcům. Ale nikoliv amatér/profík profíkovi.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
peppe
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 525
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zilina

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od peppe » 01 srp 2012, 07:48

Tie fotky su myslim v pohode, myslim, ze z oboch stran ide o prehnane reakcie. Niektore fotky su naklonene pre zvysenie dynamiky res. skutocne aby tam autor vtrepal dolezite prvky (socha, chlapik s krizom). Nepochopil som naco je dobre mu nasadit tak stiplavy komentar na facebook...
http://dudo.zonerama.com/
K5, K20 a pár sklenárskych skvostov, bižutéria

kingfisher
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: 03 čer 2011, 08:07

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od kingfisher » 01 srp 2012, 08:45

Acidfire...mas pravdu, ze tie fotky sa mu moc nepodarili, s vynimkou tej prvej v linku, ale zas ten chlap ma cosi nafotene. To naklonenie vazne posobi trochu divne, no mozno Honza skusa nieco nove a ani takemu fotografovi to nie vzdy vyjde. Takze stale si zasluzi respekt, aj pri kritike. Na druhej strane mazat kritiku, ak nebola nejak utocna, by nemusel.

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Jan67 » 01 srp 2012, 09:27

miky_lbc píše: Hodnotit fotky si můžou amatéři mezi amatérama. Nebo kritici umělcům. Ale nikoliv amatér/profík profíkovi.
Každý člověk má právo na své subjektivní hodnocení. To, jestli se jedná o profíka nebo amatéra, nehraje žádnou roli. Nebo se snad fotky profesionálů (příjemců finanční odměny) něčím obecně liší ?
Problém nastává, když se někdo své hodnocení pokouší vydávat za absolutní pravdu, protože v umění absolutní pravda neexistuje. Bohužel se to často stává právě profesionálním kritikům (kteří mnohdy sami nic nevytvořili).

Šibíka si vážím ale pokud někde něco uveřejní, měl by zůstat nad věcí a respektovat cizí názor, ať je jakýkoliv.
Jan67

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od miky_lbc » 01 srp 2012, 09:46

Jan67 píše: Každý člověk má právo na své subjektivní hodnocení. To, jestli se jedná o profíka nebo amatéra, nehraje žádnou roli.
To je něco trochu jiného než to, co jsem ve svém postu psal já.

Každý máme možná právo na subjektivní hodnocení... ale v tomhle případě má naprosto nulovou vypovídací hodnotu. Nikdo kromě samotného profesionálního fotografa a jeho klienta nezná podmínky zakázky. Neví kolik měl fotograf na fotky času, kolik jich musel stihnout ještě okolo a v jaké kvalitě. Proto nikdo mimo fotografa samotného a jeho klienta nemůže být schopný posoudit, zda ten fotograf odvedl dobrou práci nebo nikoliv.

Proto podobné diskuze mají smysl třeba mezi amatérama... tohle mohlo být lepší, tohle jsi mohl zasvítit tak a tak. Ale když člověk hodnotí práci profesionála a nezná okolnosti zakázky, je to jen žvatlání bez významu.

Takže nevidim důvod proč by autor měl pod fotkou nechávat zcela OT kritiku, která má zcela nulovou vypovídací hodnotu.

Je to stejné, jako kdyby to byl článek o tom "jak fotit modelku", který by zcela luxusně vysvětloval, jak pracovat s modelkou, jak jí zasvítit, vyretušovat atd. A někdo tam přišel a spustil kritiku toho, že modelka je "hnusná", protože autor nepoužil profesionálku, ale třeba svou manželku. Taky bych ten komentář odstranil, protože nemá u článku co dělat a má nulovou vypovídací hodnotu.

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od bigfoot » 01 srp 2012, 10:28

tak po miernej kritike som bol kamosom napomenuty ze ci viem kto to je ten pan fotograf... lol ake ritolezectvo
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Klingo » 01 srp 2012, 10:38

od miky-lbc:Takže nevidim důvod proč by autor měl pod fotkou nechávat zcela OT kritiku, která má zcela nulovou vypovídací hodnotu.

Ja nevidímdôvod,prečo tam nechať tie nekriticky obdivné bláboly typu:aspoň teraz som hrdá že som češka.Tie fotky sú naozaj tuctové a náklon pôsobí lacno,je totiž použitý často aj tam,kde netreba.Pána fotografa síce nepoznám osobne ale jeho kariéru sledujem od jeho začiatkov.Je to skvelý fotograf a práve preto by si mal trochu strážiť svoje meno.Preto buď také fotky nepustím do sveta alebo jasne napíšem že sú to len také vývaky zo zaplatenej zakázky-potom sa ale nemôže diviť kritike.Ani renomovaní autori nemajú patent na rozum a je jasné,že nie každá fotka je na pulicera.Lenže zmazávať príspevky len preto,že niesú podľa jeho gusta je neetické a aj nesprávne.Napísal síce že tie lepšie budú v reflexe,ale niesú zas o moc lepšie.Čakal by som aspoň jednu niečím výnimočnú,žiaľ,nič také sa nekoná.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Jan67 » 01 srp 2012, 10:54

Nesouhlasím s tím, že měl příspěvek nulovou vypovídací hodnotu. Byl to prostě názor jednoho člověka na jeho fotky, navíc ne zcela od věci. Na médiu typu Facebook musí počítat i s takovým příspěvkem. Já osobně bych mazal pouze příspěvky vulgární. Je pouze na Šibíkovi, jak si ten příspěvek vyhodnotí. Nikdo mu do hlavy neuvidí. A i kdyby byly podmínky zakázky drsné, tak tím spíš ho může nechat takový příspěvek v klidu. Taky nesouhlasím, že výsledek je schopen posoudit pouze tvůrce a klient (pokud to takto zobecním).
Jan67

Uživatelský avatar
Ivan-K
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2026
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Ivan-K » 01 srp 2012, 10:56

Ja som sa nepozeral na žiadne naklonenie, ale na to že sú to totálne výcvaky typu , že bol som tam a takto to tam bolo... Doslova 5 cez 9, z tej serie, ktorú tam zavesil by som sa hanbil za 3/4
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6

Uživatelský avatar
Pavel_T
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Pavel_T » 01 srp 2012, 11:05

Zdar.
U Šibíka jde evidentně pouze o daň za profesionalitu. Každá jeho práce je zakázka kterou musí podřídit určitým pravidlům a požadavkům ale stále s ohledem na získání dalších zakázek. Svým způsobem nevidím problém ve způsobu pohledu, jde evidentně o odlišení stylu od předpokládaných dalších fotografů. A u fotografování olympiády jich bude určitě požehnaně. Spousta jich zde bude chtít u této příležitostí získat jméno a tak určitě nebude nouze o netradiční pohledy. No a Šibík jen na to reaguje a hledá cesty, jak se nějak od ostatních lišit. Jako profesionál si nemůže dovolit tuctovou práci. Jak se mu to daří je otázka, ale z jeho pohledu jde asi správnou cestou. Dnes je opravdu těžké zůstat stále originální. Když se na to koukám, tak mám taky pocit, že bych něco taky udělal líp, ale už mám dostatečnou zkušenost na to, abych věděl že když se člověk v takových podmínkách octne, tak naostro už to zdaleka není tak jednoduché. Holt od stolu je všechno jednodušší :-)).
A s tím komentářem? Pořád to stejné. Daň za profesionalitu. Amatéři si pokecají o lecčems ale profesionál se stále musí koukat na to, jak to vypadá, jakým dojmem to působí.
Takže celkem bych to neřešil a spíš bych dál sledoval, jak se s tím Šibík popere a jak to nakonec zvládne. Svým způsobem je to dost poučné. Pavel
Pavel
Pentax K 70, 18-55, 50-200, 100-300, Sigma 17 - 70, Benro C-2681 karbon, AF 360 FGZ

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Jan67 » 01 srp 2012, 11:17

Jinak jsem konečně pochopil, proč mnozí z Vás nikdy nepřispějete do tématu měsíce.
Zřejmě je pocit, že by fotku hodnotili i amatéři, nepřijatelný :)
Jan67

Uživatelský avatar
bobo2
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od bobo2 » 01 srp 2012, 11:19

...za pár hodín 2 strany príspevkov k téme REPORTÁŽ, ktorú som sa zo dvakrát historicky pokúšal uviesť v samostatnom vlákne aby žilo a tam sa vymieňali skúsenosti....a nikto sa nechytil...krajinu, faunu, flóru, portrét tu v galérii máme, ale toto sa akosi ťažko zverejňuje...a zrazu vidím toľko skúsených reportážnych fotografov až sa nestačím diviť....

Nijako sa Šibíka nezastávam, aj ja si myslím, že to mohli byť zaujímavejšie fotky...Skúsime na vlastných...?

Uživatelský avatar
peppe
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 525
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zilina

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od peppe » 01 srp 2012, 12:13

sebakritickost niektorych ucastnikov tejto debaty konverguje k nule :D
http://dudo.zonerama.com/
K5, K20 a pár sklenárskych skvostov, bižutéria

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od miky_lbc » 01 srp 2012, 13:07

Lidi... peace :-).

Já to co píšu opravdu nemyslim nějak zle nebo "namyšleně"... když píšu, že ametér(nebo i profík) nemůže hodnotit práci profíka, neni to nic o tom, že bych tím naznačoval, že práce profíka je lepší a amatéra horší apod.

To, že je někdo profík není = s tím, že je dobrý. Pouze to znamená, že svou práci dělá za (pro) peníze. Amatér má při focení mnohem uvolněnější ruce, nemusí řešit žádné požadavky klienta, rozpočet, otázka zda bude na chleba ale hlavně nemusí GARANTOVAT SPLNĚNÍ POŽADAVKŮ. Prostě fotí pro radost (či něco jiného) a když to vyjde, je to fajn a když ne, je to k vzteku. Ale nemusí se bát zariskovat, že domu nepřinese použitelnou fotku dle zadání klienta a proto si domů často odnese i mnohem lepší záběry, než třeba ten profík plnící přání klienta.

Proto tu píšu, že amatér nemůže hodnoti práci profesionála. Tu může prostě hodnotit jen sám fotograf nebo jeho klient. Nikdo další neví, jak dobrou práci fotograf odvedl, protože nezná zadání.

To zda je moudré mazat komenty a jaké, je samozřejmě druhá otázka. Já osobně se domnívám, že v tomhle případě na to autor morální právo má. Dost možná odvedl výbornou práci (to nikdo z nás nemůžeme posoudit) a pustil do světa krátkej a skromnej fotoreport. Osobně by mě nikdy nenapadlo psát pod fotoreport kritiku fotografa, pokud by to nebyla nějaká úplná kravina... což tady nebyla. Jukněte na jiné reporty.

Uživatelský avatar
slavek
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1413
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od slavek » 01 srp 2012, 17:33

Jan67 píše:Jinak jsem konečně pochopil, proč mnozí z Vás nikdy nepřispějete do tématu měsíce.
Zřejmě je pocit, že by fotku hodnotili i amatéři, nepřijatelný :)
Mě by bylo vcelku jedno kdo by mou práci hodnotil - jen si nemyslím, že má "práce" s foťákem je publikovatelná :D alespoň zatím ne...
K-1, K-1, K-3II, K-3, K-5 mod, K-7, K-30 mod
DA10-17FE; DA*11-18/2.8;DFA15-30WR; DA15/4Ltd; DA20-40Ltd;DFA24-70WR; FA31/1.8Ltd; DA35/2.8MacroLtd; A50/1.2; DFA*50/1.4; DA*55/1.4; FA77/1.8Ltd; DFA*85/1.4;DFA100/2.8MacroAW; M135/3.5; K200/2.5; DA*300/4;DFA150-450AW

a další...

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“