Pentax KP - postrehy

Moderátor: Moderátoři

tom-o
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: 23 bře 2017, 17:52

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od tom-o » 01 led 2019, 20:49

Nie je za co. Tiez s tym dost maturujem. Inak, teraz potrebujem ja pomoc. Ako viem nastavit vlastny Cross Processing. Myslim v nastaveni Vlastni snimek mam automaticku volbu, jas, prirozeny, portret atd. a posledne je Cross Processing, kde su tri preddefinovame a tri vlastne. No a tie vlastne neviem nijak ulozit, len z tych, ktore tam uz su. Ked si ale v quick menu upravim napr. Portret, tak to neviem ulozit ako vlastny cross processing 1. Diki

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od yoli » 17 bře 2019, 11:04

Zdravím. Posledné dni som si všimol nemilú vec, čo dúfam, že je iba niečo niekde v nastaveniach mnou zle prevedené.
Foťák režim P, pevne nastavené ISO a clona (plná diera), čas si dopočíta. Prepnem na LiveView a aj keď údaj clony na displayji je nemený ktorý chcem, tak si telo objektív pricloňuje podľa svetelných podmienok pri zmene pohybu, ako zrenička v oku, ktorá reaguje na zmenu svetla. Vo výslednej fotke je to OK, aká clona nastavená, taká hlbka ostrosti. Robí to ako na DA35/2,4 tak na staručkom manuály A50/1,7....pár dni dozadu som na LV a elektronickej uzávierke a plnej diere krásne bezhlučne fotil na pôrodnici a posledné dni ani nefotím, ani nemám palec na spúšti a páčka clony behá hore dole :(
Je to bug, alebo prirodzené?

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od bedo. » 17 bře 2019, 12:24

Pri LiveView je to asi normálne, všimol som si to už na K-01. Zobrazovanie na displeji je riadené nezávisle na nastavení expozície.

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od st. » 17 bře 2019, 21:13

Yoli: Na P clona lítá při zapnutí nebo zmáčknutí zeleného tlačítka, v závislosti na světelných podmínkách a ISO - může se podle nich ovšem držet i na min. hodnotě. Jakmile clonu kolečkem upravíš, s P programu se stane A a clona by měla "držet".

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od yoli » 17 bře 2019, 21:21

Robí to na všetkých programoch nielen na P, aj na Av, Tv aj na M.

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od st. » 17 bře 2019, 21:30

To je divné, neměla by se takhle sama nastavovat - mluvíme oba o číselné hodnotě clony? Zkoušel jsi nějaké ty triky s vytahováním baterky nebo reset?

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od bedo. » 17 bře 2019, 21:37

Aparát musí nejako korigovať zobrazenie na displeji - s časom moc hýbať nemôže, musí držať tých 60-120 snímkov za sekundu, aby z displeja nebol stroboskop, takže mu ostáva len clona (keď je svetla priveľa) a zosilnenie (keď je ho zasa málo). Samozrejme tesne pred záberom už potom nastaví zvolené hodnoty...

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od st. » 17 bře 2019, 21:41

To jo, Bedo, blbě jsem ten dotaz pochopil, prostě s velkou změnou světla musí nějak korigovat zobrazení na displeji, to mi taky dělá.

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od yoli » 17 bře 2019, 22:00

:? Dáva to zmysel.

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od zirecek » 07 dub 2019, 11:06

Koupil jsem tělo KP v setu se "zdarma" objektivem 55-300/4,0-5,8 za 25 tis. Kč.

Před nákupem:
Nakonec zůstávám ještě nějaký čas u Pentaxu a u zrcátka. Předcházel tomu prodej K-3II v loňském roce, kdy to mělo ještě likviditu. Letos jsem prodal Pentax 70-200/2,8 ještě s výrazným ziskem oproti ceně nákupu. Když jsem si spočetl využití teleobjektivu, porovnal jeho váhu a velikost, přišlo mi nejvhodnější prodat se ziskem, dokud to má likviditu. Bohužel prodejnost Sigmy 8-16 a Pentax 24-70/2,8 je aktuálně tragická, odliv uživatelů plní bazary a snižuje ceny. Už jsem se dostal na ceny, které už mě mentálně zastavily před dalším snižováním. Chtělo to prodat dříve...

Nákup:
Nakupoval jsem jako obvykle ve VKFoto, kde jsem si dlouho osahával, zkoušel Z6 a KP. Tyhle aparáty se nedají srovnávat, je to jiná třída a rok uvedení. Z6 je plnotučné náčiní už při osahání. KP u Z6 vypadá plastově, komicky, zadní displej je k smíchu, ergonomie KP je slabá. Setový objektiv u Z6 je velmi kvalitní. Bohužel bych časem chtěl 24-70/2,8, jehož aktuálně uváděná cena před uvedením je 58 tis. Kč. Navíc bych se bez teleobjektivu u FF neobešel a v roadmapě je prvotně uváděn jen 70-200/2,8 a 70-200/4 není zatím nikde zmíněn. Tedy další finanční zátěž, která je za hranicí mého uvažování.

Pentax KP:
Prvotní přínos je lepší kvalita na vyšší ISO. Dále byl důvodem nákupu výklopný displej a další drobná vylepšení.
Aktuální postřehy z ergonomie:
- Dálková kabelová spoušť má jiný průměr konektoru, což nechápu. Máte někdo tip na řešení? Bohužel foťák asi nemá dálkovou IR spoušť, což mne také nemile překvapilo. Nenapadlo mne si tuto funkci předem ověřovat u KP, bral jsem ji jako standart. Její absence asi souvisí s podporou Wi-Fi, kterou to lze nahradit. Bohužel dálkové spouště používám hodně a mobilem to nahrazovat nechci.
- Ergonomie je horší než u K-3, ale stále je to schůdné při užití největšího gripu. Spíše jsem to čekal ještě horší, takže mírné pozitivum.
- Absenci tlačítka ISO nechápu, ale nahradil jsem využitím přiřazením ISO na Fx1.
- Na pozici Fx3 nepřiřazuji nic, nechávám kompenzaci expozice, na jejíž umístění jsem zvyklý.
- Na pozici Fx2 bych nejraději viděl prohlížení obrázků nebo lépe zapnutí/vypnutí stabilizace, což nejde. To vnímám aktuálně jako největší chybu, že to vypadá na nutnost chodit pro tuto funkci do menu. Na K-3II jsem měl stabilizaci právě v místě Fx1, což jsem využíval často.
- Čtyřcestný volič je celkově menší a jeho tlačítka nemají výrazné hrany jako u K-3II. Zatím mi to výrazně zhoršuje práci a dochází k přehmatům. Časem si zvyknu. Očekával jsem, že to bude stejné jako u K-3II.
- Podobně přesun tlačítka prohlížení do pravé části nedaleko zeleného tlačítka. Také to vnímám negativně, i když si člověk časem zvykne. Tlačítka jsou blízko sebe a nemají žádné hrany nebo blízký výčnělek pro rychlejší hmatovou orientaci. Zelné tlačítko používám při focení hledáčkem pro Auto ISO.
- U režimu HDR přibyla nová položka HDR Adv (pokročilé), avšak v manuálu žádná bližší informace. Nezbývá než se tím profotit.
- Z nového kolečka/koleček vpravo nahoře jsem rozporuplný. Prvotně jsem chtěl užívat pro HDR, avšak je to nedotažené. Lze tím měnit pouze hlavní režim HDR, už tím nelze měnit rozsah EV u konkrétního režimu HDR. Tím je to pro mne nepoužitelné a musím chodit pro funkci HDR stejně do menu. Marně přemýšlím, k čemu mi tyto nové kolečkové voliče budou. Snad jen k rychlé úpravě jasu displeje na variantu outdoor. Uvidím časem.

Po prvotním seznámením s KP jsou mé pocity rozporuplné. Ale takové jsem je čekal. Když koupíte v bezzrcátkové době dva roky starý zrcátkový model, je to spíše nesmysl. Ale v mém případě při změně teleobjektivu to byl celkově finanční přínos. Vím, že zrcátkový FF nechci, ale bezzrcátkový FF Nikon se mi líbí stále (Sony nikoliv). Možná dojde na změnu výhledově, až se Nikon více ukáže a případně přibudou další dodavatelé objektivů na nový bajonet Nikon a bude možné koupit třeba něco jako Tamron 28-75/2,8 pro Sony.
Nákup KP s telákem zdarma byla hraniční částka, co jsem byl ochoten zaplatit. Aktuálně do polomrtvého systému Pentax nevložím více peněz, například objektiv 11-18/2,8 je pro mne mimo. Avšak uvidíme, jestli Pentax ukáže něco zajímavého s příchodem top APS-C před Vánoci nebo bude dále mířit dolů.
Asi se blížím do kolonky amatér srdcař a staromilec, :-).

Uživatelský avatar
atti.hombre
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 591
Registrován: 21 led 2016, 14:37
Bydliště: Zvolen

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od atti.hombre » 08 dub 2019, 06:55

:roll: Díky za postreh...to s tým IR by mi vadilo viac ako to, že mi chýba vstavaný blesk... to ako fakt nemá?
Pentax K-3II, hd da 20-40 ltd, smc da 15/4.0 ltd, smc da 21/3,2 ltd, smc da 40/2,8 ltd, smc da 70/2,4 ltd, hd da 55-300mm f/4,5-6,3 PLM, smc da* 300/4, Sigma 30/1.4 dc hsm, dfa 100/2,8 wr macro, Laowa 12/2,8

JacobCZ
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: 21 zář 2018, 13:58

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od JacobCZ » 26 dub 2019, 21:37

Ta kabelová spoušť lze vyřešit pomocí redukce z 2.5mm na 3.5mm jack. Na eBay je to záležitost 20-30Kč. Případně, mám Pixel Tw-283, který se propojuje přes jack na obou stranách, tak stačí opět koupit jen propojovací kablík. Cenově opět pár korun.

JacobCZ
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: 21 zář 2018, 13:58

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od JacobCZ » 02 kvě 2019, 17:39

To yoli: takový postřeh k tomu nastavování clony v Live View. Dnes mi došlo KP, z druhé ruky, takže již byl nějak nastavený. Mám doma K70, tak jsem si je porovnával vedle sebe a právě při Live View jsem si všiml toho přicloňování u KP. Na obojím jsem měl stejný objektiv a tam, kde KP pořád cvakalo s clonou, K70 vůbec nic, oba hned vedle sebe, stejné podmínky. Skoro to bylo až otravné.
Pak jsem provedl kompletní reset u KP a už to nedělá, naprosto bezhlučné. Tak buď šotek ve FW a nebo nějaké nastavení, které na to může mít nepřímý vliv.

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od st. » 15 kvě 2019, 19:50

Kp mám už přes 2 měsíce. Když jsem "zjistil", že si na jaro pořídím nový foťák, měl jsem i nějaké širší, racionálnější a optimalizující úvahy a dost podobné myšlenky a pocity co se týká Z6 a Kp jako napsal Zireček... Z6 je udělaný opravdu svůdně. Ale mně se tak nějak subjektivně pořád lépe fotí přes klasický hledáček a celkem dám na ten "dobrý pocit" (a po tech. stránce už "včerejší" foťáky mi nabídly lepší výstup, než dokážu využít), takže... Kp.

Zpočátku jsem vnímal hlavně to, co bylo horší/jiné než na K-5, a jak jsem si zvykal, začaly vynikat přednosti a pokroky. Souhlasím, že použití 3. kolečka by si zasloužila dopilovat, hmatově od sebe nerozlišitelná tlačítka neusnadňují přechod na jiné rozmístění, ještě jedno funkční tlačítko by také nebylo marné.. Na 3. kolečku mám většinou korekci expozice, ISO na předním kolečku, šum/citlivost jsou výborné, stabilizace zřetelně lepší, s největším gripem je ergonomie výborná (i když K-5 mi sedla v prvních chvílích lépe), osobně se mi do ruky naprosto nehodí prostřední grip.Po vybití baterky se dost rychle vynuluje datum, doporučuju baterku hned vyměnit. AF bude jistě lepší, ale při mém jednoduchém používání většinou spot režimu to nedokážu celkově zhodnotit. Každopádně spot je už dost malý na to, aby se většinou chytil i na větvičku nebo drobný předmět, kdy K5 šla hned na pozadí. Nemile mě překvapila spolupráce s 20-40ltd, při malém počtu testovacích fotek se vůbec nedala vyhodnotit korekce bf, někdy prostě jako by Kp ta zaostření losoval z klobouku... čekal jsem v tomto směru mnohem větší přesnost a úspěšnost. (Teď jsem na ephotu četl nějaký komentář, že uživatel má na canon R více detailů než měl na eos5mk4... překládám si to, že ta zrcadlovka hůře ostří než bezzrcadlovka, tak jestli je to pravda, možná je pentax ve své cenové kategorii pořád dobrý? :| ) Rád bych měl přesně vyladěný AF právě s tímto objektivem, protože je už od základní clony bezvadně použitelný a už s dobrou HO pro moje účely, tak proč večer přicloňovat. Ale ve srovnání s 18-135 mi AF pracuje hůř, nejen výsledky, ale i zřetelnější škubání během ostření se mi nelíbí. Ovšem i toto se časem ladí k lepšímu, musíme si na sebe zvyknout.. :wink: Z drobností: přiložený řemen je hodně dobrý, s délkou káblu k nabíječce ricoh vysloveně hýřil, displej lze nakonfigurovat na opravdu zdařilé "rychlé" menu, horní stavový displej je návyk, který lze rychle překonat, live view vylepšený, displej výklopný dolů - to mě potěšilo, karta má větší prostor pro vyjmutí. 5 uživatelských režimů je pastva pro sklerózu... Celkově to shrnu asi tak, že byl jsem spokojený s K-5II, ted jsem ještě spokojenější s Kp.

Na téma hledáček EVF a OVF... je to subjektivní a dobře, že je výběr. EVF nabízí uživateli spoustu dobrých možností a mnohé z nich výrobci ještě ani nepoužili, takže si nechávám zdát... Při práci v interiéru a pro bokehovky se mi zdá EVF lepší. Venku, v přírodě to mám naopak. Je to pro mě rozdíl, jako bych se díval, rámoval ty krásy oknem a nebo se na ně díval v televizi... když můžu, dám přednost oknu.

Do budoucna mám obavu, že pentax už nepřinese nic překvapivého, co by zajiskřilo a dokázalo přitáhnout další zájemce, a že se bude držet "zastaralé" klasiky (a stárnoucích ctitelů) - v AF možná pomalu doběhne dnešní nikon, v objektivech teď má těžkopádnou inspiraci v hlavním proudu, kde tón udává sigma s jejími "drobečky", ovládání, odolnost a ergonomie je tradičně výborná, HD vrstvy taky na výši. Nový a zábavný pentax si představuju asi takto: útlé tělo s přiměřeným gripem, jako je třeba sony a6300 s EVF vlevo, doplnit zrcadlovou šachtou bez AF, ale s vyměnitelnými matnicemi, a AF použití nechat na "bezzrcadlovkové" části. Zadní displej tam být nemusí, stačilo by mrknout do EVF. Jakože prostá zrcadlová šachta, zvlášť s hranolem a matnicí jen pro apsc, není zas tak velká. Prostě takový hybrid, který by měl zrcadlo (bez ztráty polopropustností) jen pro MF a EVF pro běžné AF použití, v podstatě LX s digitálním vnitřkem. Jako fuji udělala hybrid x-pro s opt. hledáčkem, který si našel určitou věrnou skupinu příznivců, toto by sice bylo ještě extravagantnější, ale možná právě tím zajímavé. A k tomu novou sérii krajinářských limited objektivů, utěsněných a přívětivějších pro precizní MF po vzoru klasických MF objektivů - nejen retro vzhledově, ale hlavně funkčně. Třeba 4-5,6/10-18 v opt. kvalitě a velikosti jako 20-40 by byl můj sen.Samozřejmě to musí být hotové ještě k probíhajícímu výročí + nějaké překvapení, na které mi fantazie nestačí!! :mrgreen:

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax KP - postrehy

Příspěvek od hilda4sea » 16 kvě 2019, 19:34

Přeci jenom je mezi 5DIV a EOS R časový rozdíl necelé tři roky vývoje a zatímco starší model má procesor Digic 6+, tak novinka disponuje procesorem Digic 8. Hlavní rozdíl je ovšem v nově vyvinutých objektivech, které jsou ve srovnání se zrcadlovkovými předchůdci výrazně, opravdu hodně výrazně kvalitnější. Když jsem viděl co mi lezlo z RF 50/1,2 na plnou díru, tak jsem ani nechtěl věřit, že je to možné.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Odpovědět

Zpět na „Pentax KP“