Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Moderátor: Moderátoři

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 09 kvě 2018, 11:23

Klingo: To nezní moc povzbudivě :) No tak já to pořádně prozkouším na všechny možné kombinace a dostatečný počet pokusů, vyloučím všechny nežádoucí proměnné a uvidím, co mi z toho vypadne. Doufám v to, že chyba je v tom objektivu a že půjde opravit.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od Klingo » 09 kvě 2018, 11:34

Tak napríklad mne robilo problém aj zmena počasia. Nastavil som na slnku, ok. Slnko zašlo za mraky a naraz sa aparát nemohol trafiť. Alebo keď som zašiel do tieňa. To všetko robilo galibu. U 645D toto nerobilo,tam zas bol problém hrubého nastavenia mikroadjustmentu. 2 je málo,3 je moc. Pýtal som sa na cenu nastavenia a v Prahe mi povedali,že jedine nemecko a že nech to neskúšam,že by sa mi pretočili panenky. Ak ti to neostrí a je v záruke,nešpekuluj a reklamuj. Testovaním si nič nepomôžeš.

Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od hilda4sea » 10 kvě 2018, 06:46

Malá spolehlivost AF u mých Pentaxů byla hlavním důvodem opuštění značky. Prostě jsem měl smůlu. Nakonec jsem to řešil tak, že jsem před každým focením na konkrétním místě ladil mikroadjust podle aktuální situace (světlo, počasí, vzdálenost, "nálada manželky" atd.) Pak byly fotky opravdu perfektní. Ani v servisu v Praze, či v Německu s tím nic nenadělali. K5 v tom byla hrozná (několik vyměněných těl) a K5IIs byla mnohem lepší, ale do spolehlivosti tomu ještě leccos chybělo.
Jinak ta poznámka ke světelné citlivosti středového bodu je pravdivá a není to jen záležitost Pentaxu. Např. Canon má na lepších modelech ve středu dva křížové body ve dvou vrstvách a vzájemně pootočené o 45°.
Ostření přes snímací čip je tomto směru mnohem spolehlivější. Třeba s takovým EF 85/1,2 se ani jinak automaticky zaostřit nedá - na clonu 1,2. Přes AF modul je úspěšnost bídná.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 10 kvě 2018, 08:04

Opravdu může být tak velká kusová variabilita i u těl, nejen u objektivů? To aby člověk nakoupil z 10 eshopů 10 těl a pak je všechny otestoval v několika shodných typech podmínek a teprve pak se rozhodl, kterých 9 vrátí...

Testoval jsem to včera velice zevrubně několik hodin, abych dokázal vyloučit, čím to není. Tři objektivy, plus porovonání s K-50, kterou jsem naštěstí měl ještě včera doma.

Zjistil jsem mimochodem, že FA 77 má trochu focus shift (a na opticallimits jsem zjistil, že DA 70/2,4 dělá to samé). Ale s tím se dá žít, když to člověk ví.

Hlavně jsem ale zjistil, že každý AF bod je nakalibrovaný trochu jinak. A s každým objektivem se chová trochu jinak. Nejvíc to vynikne až při porovnání toho stejného objektivu na dvou tělech.

K-50 mi s Pentax objektivy přišla konzistentní. Neříkám, že byla s FA 77 na clonu 2 na těch nestředových bodech na milimetr přesně, ale nebylo to ani nic hrozného, co by zkazilo fotky. Navíc na clonu 2,8 tam byl oproti cloně 2 rozdíl jen v tom focus shiftu objektivu, jinak nic - když měl třeba jeden bod na clonu 2 lehký ff, tak na 2,8 už byl OK. A analogicky i u ostatních bodů.

KP byla trochu jiná káva. Nakonec jsem musel otestovat všech 25 bodů a zjistil jsem, že některé body ostří opakovaně stejně, jiné měly v průběhu času (během odpoledního ubývání světla) výrazný výkyv. A to se podmínky měnily jen trochu, testoval jsem za denního světla doma, venku by to vyžadovalo korekci určitě zase trochu jinou. Jeden bod třeba vykazoval se všemi objektivy velký ff. Z ničeho nic se pak dvakrát trefil, na zbytek pokusů už ale zase velký ff. Už chápu, proč jsem nebyl dřív schopen to rozumně nastavit. Dokonce ani ta Sigma nebyla tak konzistentní, jak mi vyšlo minule. Zádrhel bude asi ten AF v těle, jak tu popisujete.

Ještě tak měsíc teď budu ten foťák potřebovat, tak budu fotit na LV nebo prostě různě. No a pak s tím budu kontaktovat servis.

Už teď ale vím, co udělám v budoucnu jako první, až jednou koupím nějaké další tělo. A taky vím, že to bude z eshopu se 14denní lhůtou na vrácení...

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od hilda4sea » 10 kvě 2018, 08:37

Ty starosti s FF/BF u zrcadlovek obecně (nejen u Pentaxu) mně nakonec zavedly k MLC. Také to není jenom dokonalé, ale pokud jde o AF, tak tam není co řešit. Fázové AF body jsou tak prťavé, že lze zaostřit jen na jedno oko i na 5 metrů.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 10 kvě 2018, 11:08

hilda4sea: zálibně jsem koukal hlavně na Sony, ale zatím nejvíc se mi líbí obraz z FA limited objektivů, tak jsem po K-50 zvolil zase Pentax KP. Ono se mi KP líp drží i ovládá než A6xxx řada od Sony a A7II... se mi sice drží podobně dobře jako KP, ale zase je to řada buď pomalá (II) nebo hrozně drahá (III) a v případě II bych ani neměl výhodu FF ve vyšším iso, který tam je plně srovnatelný s KP. Ano, existuje už i AF adaptér pro Pentax objektivy na Sony tělo, ale to ovládání KP a optický hledáček mi oboje přišlo moc fajn. Zatím tedy dávám Pentax tělům šanci, ale je dobré vědět, že když bych pořád neměl radost z focení a pořád bych víc ladil a zjišťoval, než fotil, tak mám kam jít... :-)

cport: já potřeboval zjistit, co to vlastně dělá, protože to pořád bylo jen "divné" a "příliš často blbě zaostřené". Na servis se s tím právě můžu obrátit až tak na konci června, do té doby budu foťák několikrát potřebovat.

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od slivo » 10 kvě 2018, 13:00

ja som mal teraz konecne cas pouzit fa31 a zistil som ze na blizko nepotrebuje ziadnu korekciu, ale zhruba uz od 2m som na 10. takze tiez ma caka navsteva servisu :(

ak mas cas (manualny maly bod a davas pozor na pohyb a kde ostris) tak zo sony je vacsina fotiek dobre zaostrena. pri beznom pouziti, multipoint, facedetect ta presnost mi nepride lepsia ako z pentaxu. ale velka vyhoda je ze nemusis riesit ci ti objektiv sadol s telom.

tu je par fotiek z a7r pricom mala sa az tak extra nehybala, tak si to mozes porovnat
Obrázek
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 10 kvě 2018, 15:31

slivo: Ona a7(písmeno nebo nic) je co do autofocusu výrazně pomalejší a míň spolehlivá, než ty novější, ne? O A7ii psali znatelné zlepšení, tím spíš na aps-c A6300/A6500.

Já hůl nad Pentaxem zatím nelámu, předpokládám kusovou nedokonalost AF modulu, která snad půjde vyřešit. KP mi v ovládání velice vyhovuje, hlavně na AF-S, ale i AF-C s trochu praxe ujde. Jen musím vyřešit tu spolehlivost ostření v hledáčku u mého těla. Focus shift 77 ltd je jedna věc, se kterou musím počítat (konečně chápu, proč cválajícího psa proti foťáku jsem měl na f/2,8 většinou OK, ale na f/4 a f/5 pro mě tehdy nepochopitelně zaostřeno za!), ale počítat se s tím dá. Kdežto to nahodilé a na různé AF body prapodivné ostření, to se musí opravit, protože s tím je žít těžké.

Nedávno jsme byli v Rakousku asi jen na půl hodiny u jednoho chovatele, slíbil jsem mu fotky psa (černý buldok, který jde najít i tady v galerii v sekci fauna) a člověk vůbec neví, jestli ty fotky vyjdou nebo nebude nic. Nedávno u jiných chovatelů taky - potřebovali fotky psů na prezentaci plánovaného vrhu štěňat. Seřídil jsem doma ostření, jeli jsme k nim na návštěvu (je to asi hodinu a půl cesty), šli jsme se projít asi dvě hodiny ven, nafotil jsem minimálně 200 fotek a doma u PC jsem byl rád, že jsem tam vůbec něco použitelného našel. Proto jsem prostě musel zjistit, v čem to vězí. Doufám, že to zanedlouho vyřeším a KP bude fotit stejně dobře, jak se ovládá :)

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od Jan67 » 10 kvě 2018, 19:30

Myslím, že zde je situace jasná. Zbav se toho kusu co nejdřív. Buď důraznou reklamací nebo jinak.

Nechci dělat nějakou levnou agitaci ale od tý doby co mám MLC, tak ostření statický scény vůbec neřeším. Na pohyb můj foťák taky moc není, ale brzy bude mínus třetí generací...
Svým způsobem nechápu, jak Nikon dokázal u svých top DSLR dotáhnout ostření do takový kvality. Když si člověk uvědomí ty šílený tolerance, tak každá mechanická součástka navíc přináší nepřesnost. U ostření na čipu to všechno odpadá.
Jan67

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 10 kvě 2018, 20:42

Jan67: Jo, začnu to za ten cca měsíc řešit, jak nafotím těch pár akcí, co potřebuju.

Mně je pořád sympatičtější optický hledáček. A líbí se mi ovládání KP. A hodně i rendrování FA limited objektivů. Ale uvidím, jak to dopadne s tím řešením ostření. Moderní MLC jsou mi v tom dost sympatický a myslím, že nejsem sám. Kdyby mě ten ff/bf rozčílil hodně, mají jak Sony tak Fuji k dispozici třeba takový Zeiss 32/1,8 Touit s nádhernou kresbou, takže bych v případě nouze zase tolik litovat nemusel... :-)

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od hilda4sea » 10 kvě 2018, 21:23

On to není jen Zeiss, ale také báječný Voigtländr, ultrasvětelný Mitakon, Görlitz, Leica a od tohoto měsíce si můžu dopřát cokoliv s bajonetem Canon EF při zachování plné funkce A, AF a IS.
No, a focení čehokoliv volně pobíhajího je s XT2 nebo XH1 a LM objektivy jednoduchá záležitost. Je až úděsné jaký rychlý vývoj je v oboru MLC. Když porovnám moji X-E2 s prvním FW a nynější XT2 v 4.00, tak to je jiný vesmír a přitom je to jen pár let vývoje.

Budiž ti útěchou, že známý si nedávnou koupil Nikon D850 (bratru za 90.000) a také se musel prokousat mikroadjustem, aby mu to ostřilo správně.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 11 kvě 2018, 12:10

hilda4sea: Neštěstí druhého vždy potěší, hned mi to ostří líp :D

Ale vážně - jsem analytický typ a když je problém, mám potřebu mu přijít na přesnou příčinu. S chladnou hlavou a po zralé úvaze si myslím, že ff/bf na středový bod jsem si způsobil z velké míry sám a sice tím, že jsem nerespektoval normální kontrukční vlastnost daného typu objektivu (FA 77) a sice focus shift. Na opticallimits je koneckonců tohle viditelné i třeba u DA 70/2,4, FA 43/1,9 a v asi největší míře u DA 40/2,8. Objektiv bych si měl zkalibrovat napřesno na takovou clonu, kolem které se budu většinou pohybovat (což pro portrétní způsob focení platí asi mnohem víc, než když někdo fotí stabilně nějaké venkovní akce s přicloněným objektivem nebo prostě nesvětelným objektivem). Tím, že jsem ale používal clony různé, i výsledky zaostření byly různé. Netvrdím, že to bylo jen tím, ale myslím, že velkou roli to hrálo.

Druhou věcí bude ale výrobní kalibrace/tolerance (nebo prostě něco na ten způsob) ostatních AF bodů, kdy některé se mi zdají ostřit konzistentně přesně, jiné zase konzistentně blbě (ale pořád cca na stejně blbé místo) :) No a některé ještě k tomu nekonzistentně. Občasné ustřelení mimo tam je, ale jinak se větší část bodů snaží s daným objektivem ostřit pořád na podobné místo. Středový, nad ním a pod ním skutečně vykazují nejmenší míru výkyvu. Ale vzhledem k tomu, že kdybych přiclonil na f/5,6, bude to ostré na správném místě asi vždycky, mám takový dojem, že to je prostě kusová vlastnost těla. (Koneckonců i Lennyl v "recenzi" své K-1ii potvrdil, že překomponovává, protože krajové body jsou nespolehlivé.)

Samozřejmě to budu chtít řešit, jakmile to bude možné. Jen jsem chtěl uvést tohle vlákno na pravou míru, aby z toho nakonec nevyplynulo, že Pentax může za všechno špatně zaostřené a já jsem zcela nevinen. :)

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od lennyl » 11 kvě 2018, 13:51

mala poznamka k focus shift.

nikdy som o tom nepocul = neriesil som to. kazdy objektiv si nastavim na FF/BF na plnu dieru.
akoze ked odfotim s FA77 na f1,8 a zaclonim na f2,8, tak moze byt nutna iná korekcia AF Adjustment?
lebo ja mam vsetko presne zaostrene, na stredovy AF bod isto, jedno aka clona.

k tym krajnym AF bodom. keby som mal na to cas a chut, fotim aj na ne. fotky byvaju tiez ostre, snad na nerozoznanie do stredového AF bodu. ale s chybovostou aj 30-40% (píšem o K-1, K-1 II som ani na toto netestoval, nemam na to cas ani dovod - zatiaľ)
aj ked fotim ako nadsenec, ze iba pre seba, resp. niekomu poslem portrety, mrzelo by ma, keby zrovna fajn fotka bola zaostrena az moc mimo.

inak si všimni, ze može byť aj jedna strana AF bodov uspesnejsia ako druha. na K-1 som mal "slabsiu" lavu stranu AF bodov pri krajoch (avsak stale krizove).
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od st. » 11 kvě 2018, 14:00

maik píše: existuje už i AF adaptér pro Pentax objektivy na Sony tělo
Mohl bys dát prosím bližší info? Pokud tedy nemyslíš ten techart s dalším adapterem.

Na adresu focus shiftu, taky jsem myslel, že už je to dávno překonaný problém, tessar a pod. No ale na filmu asi nemohli udělat takový pixel peeping, jako na apsc 24Mp. Je to takový problém, že to ovlivní kvalitu fotky - jako celek, nebo je to jen záležitost 100% zvětšení?

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 11 kvě 2018, 14:32

lennyl: ano, je tam posun směrem za subjekt při přiclonění. Mezi f/1,8 a f/2,8 je rozdíl snesitelný (bez významného vlivu na kvalitu konečné fotky, není-li microadjustment nastavený už na f/1,8 s lehkým bf). Ale pokud bych to nastavil opravdu napřesno na f/1,8 a fotil na f/4 a víc, tak už budu mít zaostřeno za. Samozřejmě se to ale týká portrétního focení, kde je focený subjekt blízko. Když budu fotit něco vzdálenějšího, tak ta hloubka ostrosti to bezpečně překryje. Nicméně nedávno mě to vážně překvapilo, protože jsem fotil toho černého buldoka v běhu proti mně a opravdu na f/2,8 snad 3 ze 4 fotek přesně ostré, kdežto na f/4 a f/5 byly většinou za (prostě hlava byla viditelně míň ostrá než hrudník). Až při té své "analýze" (a přísahám, že mě to nebaví, jen potřebuji najít ta pravidla, abych měl předvídatelné výsledky) jsem zjistil proč.

Uvedu příklad z testování. Mikrokorekci vyladím na středový bod na otevřenou clonu. Vyzkouším středový bod a pak rohové (každý 5 fotek pro minimalizaci omylů). Pak totéž řekněme na f/2,8 a pak ještě na f/4. Když si pak prohlédnu fotky a zapíšu výsledky (jinak bych se v tom ztratil), vyjde mi například (lovím teď z paměti) něco takového:
- středový bod: 1,8 přesný, 2,8 přesný-lehce bf, 4 lehce bf
- levý horní: 1,8 velký ff, 2,8 velký ff, 4 pořád dost velký ff :)
- pravý horní: 1,8 přesný-lehce bf, 2,8 lehce bf, 2,8 lehce bf
- pravý dolní: 1,8 lehce před, 2,8 přesný-lehce před, 4 přesný
a tak dále :)

No a jinak když jsem chtěl zjistit, jestli třeba ten velký ff levého horního bodu není způsobený objektivem, tak jsem zkontroloval všech 25 na otevřenou clonu a pak na f/2,8. A zjistil jsem, že levý horní je stále s velkým ff, kdežto dva kolem něj jsou OK. Pak další má zase výraznější bf, ale hned sousední má trochu ff. Jsou i body, které fungují dost nahodile bf/ff, naopak jiné dělaly totéž jak na FA 77, tak i DA 35 a i na Sigmě 70-200 (třeba u jednoho krajového bylo z odhadem 20 případů řekněme 18x velký ff a mezitím se zničeho nic 2x za sebou trefil skoro přesně). Z uvedeného jsem usoudil, že až na nahodilé případy je to kalibrací/tolerancemi/vadami konkrétního kusu AF modulu. Ověřial jsem to i s K-50 a ta měla ty tolerance menší.

Takže zpátky k dotazu - když bych si nastavil microadjustment přesně na clonu f/2,2, mělo by být odhadem f/1,8 - f/3,2 bez významného vlivu na fotku.

Tady je vidět podle mě celkem pěkně na DA 40 ltd. u toho pravítka vidět velký focus shift
http://www.opticallimits.com/pentax/630 ... 28?start=1

st. : myslel jsem ten Techart. Přišlo mi to docela fajn, že AF umožní i starším manuálním objektivům. Samozřejmě to asi nebude na focení rallye :)

Odpovědět

Zpět na „Pentax KP“