Máte skúsenosti s Pentax KP?

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
wolflike
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od wolflike » 01 zář 2017, 15:55

Zdravím,
chcem sa iba opýtať, či niekto vlastní tento aparát a aké ma z neho dojmy. Fotím na archaickú K200D a k tomu dve Limited (15+70). KP vyzerá byť presne ten nástroj keď upgrade dáva zmysel. Neviem sa však k nemu nejako odhodlať a zaujímalo by ma čo presne tým vlastne získam. Fotím statické veci, 99% s prioritou clony, všetky tie moderné funkcie, výklopný display, wifi atď mi je vlastne na nič, zaujíma ma predovšetkým rozdiel vo výslednom obraze. Predpokladám väčšiu slobodu pri orezoch, vďaka rozlíšeniu, ale zmení sa nejak podanie farieb, ostrosť, rozsahe svetlo tma atď? Parametre prístroja čítam z webu, ale niet nad praktickú skúsenosť.
Okrem toho, aktuálne prechádzam akousi krízou, dokonca sa kacírsky pohrávam s myšlienkou opustiť Pentax a ujsť niekam k Oly 4/3. Totiž čoraz častejšie zisťujem, že rozmerný aparát mi je na škodu, nakoľko je už len minimum fotovychádzok a drvivá vačšina sú potom zábery z výletov a dovoleniek, keď sa naskytne niečo zaujímavé - a rozmery a váha DSLR v batohu sú limitujúce.
Vďaka za každý názor - skúsenosť.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od portvis » 01 zář 2017, 17:03

Ja sa vyjadrím len k váhe a rozmerom, podla mna KP posobí dost kompaktne, určite by to chcelo zájsť do predajne a vyskúšať si konkrétny oly a KP
ked t o zbežne pozriem KP ma nejakých 600g olympus EM-1 II 550g, olympus EM-5 420g
ten rozdiel tých 200g môže byť pre niekoho dosť ale nemyslým si že pre fotenie ktoré opisuješ je problém 200g rozdiel
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od fakt » 01 zář 2017, 20:51

Já přecházel právě z Olyho na Pentax.
KP je v danné třídě ultimátní stroj a myslím, že tvoji 70/2,4 posune o level výše.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od alda » 01 zář 2017, 21:02

Zdravím, já mám KP asi dva a půl měsíce a jsem na výsost spokojen.
Přešel jsem na něj s K50ky, která mě v ničem neomezovala. Ale jak
jsem uviděl první fotky KáPéčka, tak jsem se do něho zaľúbil a musel ho
mít. A ta zamilovanost stále trvá. Hodně zábavné je pro mě focení s Fuji
X100, ale prvenství v zábavnosti již přebral KP. Prostě se mi dobře drží a
ovládá a po vyzkoušení všech gripů, jsem už trvale zůstal u toho malého.
Každý má jiné požadavky na to, co by měl jeho fotoapará umět a zvládat.
Pro moje potřeby je AF dostatečně rychlý a spolehlivý, dynamický rozsah
je také výborný. Já mám v sobě asi nějakou psychickou závoru, která mi
nedovolovala použití vyššího ISA, než 400. V KP jsem se odhodlal v TAv
nastavit ISO automatiku až na 1600 a nevidím v tom problém. Myslím, že
půjdu při horším světle i do vyšších hodnot. Mám k němu tři monofokální
skla, což je moje maximum, více již nechci. A co se týče hmotnosti a
velikosti těla, tak je dle mého akorát. Kdyby bylo menší, už by se to
projevilo na komfortu ovládání a držení. Já osobně si myslím, že KáPéčko
je ideální fotoaparát na cestování do všech destinací světa, od tropů, přes
pouště až po velehory. A to díky kompaktnosti, odolnosti a obrazovému
výstupu. Více nemám co bych k tomu dodal. Prostě kdo o něm uvažuje,
jistě s ním chybu neudělá...

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od zirecek » 02 zář 2017, 06:01

KP je prezentováno především se skly Limited.
Při osazení pevnou 70kou a třeba zoomem 20-40 uživatel získá kompaktní sestavu s perfektním obrazovým výstupem.
Bezzrcátka mají své plus, ale musíš to stejně nakrmit kvalitním sklem, takže ta úspora už tam není taková.

Uživatelský avatar
wolflike
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od wolflike » 02 zář 2017, 07:10

Vdaka vsetkym za postrehy. Ked som prechadzal z filmu na digi, pre Pentax som sa rozhodol prave pre tie limited festovne a skladne objektivy, co v tej dobe ziaden vyrobca neponukal. Dnes je situacia trosku ina a ked som spominal Oly 4/3, mal som na mysli skor seriu PEN a k tomu zase nejake pevne sklo - nie je to sice mozno uplne vreckovy fotak, ale predsa skladnejsi nez DSLR - Taky kompromis. Aparaty ako Fuji x100F a Ricoh GR II ma hodne zaujali, zial nemozem si pomoct, zvlast pri najnovsej Fujine (100F) citam az prilis vela negativnych reakcii na qualitu prevedenia, nedoliehajuce diely, prach vo vnutri - je velka skoda ze ani ten GR ani ta Fuji nie je lepsie utesnena a zda sa ze Fuji, aj ked made in Japan, ma na svoju cenu a zameranie az prilis vela problemov s QC.
Spat ku KP: pozdava sa mi, laka ma najma tu spominany rozdiel vo vystupe, na ten som ozaj zvedavy. Akurat porovnavam K-70 vs KP, zda sa ze funkcne su to velmi podobne aparaty. Lenze KP stoji raz tolko. Celkovo ma Pentax nejaku divnu produktovu a cenovu politiku, som zvedavy ci to sadne aspon trosku nizsie (realne si za to telo viem predstavit odpovedajucu cenu tak do 900,-). Tiez ma velmi zaujima ako pojde Pentax dalej. Ricoh ma velke financne problemy, Pentax je mala odnoz, ozaj netusim ako pojde najma vyvoj novych produktov....
Este jedna video recenzia na KP (anglicky). Tento chlapik ma celkom detailne field testy, tuna vsak KP celkom zvozil. Nie ze by to bolo zarucene jedine spravne hodnotenie, ale je to minimalne zaujimave.
https://www.youtube.com/watch?v=RjSNou9cQq0

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od alda » 03 zář 2017, 19:22

Na "krachující" fabriku se Pentax-Ricoh dost otáčí :mrgreen: .
předloni uvedli na trh dva aparáty - K-S2 a K-3II, v loni K-70 a K-1 no a letos to byl KP a někde jsem četl, že by mohlo přijít na trh i bezzrcátko M-E. Ricoh GR bych si pořídil jako "kapesní" foťák okamžitě, ale jelikož nemá hledáček, tak nechci. Ještě k té velikosti KP. Měl jsem možnost si zároveň porovnat v ruce s K-1. Bez jakýchkoli debat se Kájedna díky větším rozměrům lépe drží a ovládá. Je samozřejmě těžší ale to není negativum ale vlastnost daná právě těmi rozměry a hledáček je pecka ! A právě pro ty, kdo preferují kompaktnější velikost těla a nižší hmotnost se skvělým obrazovým výstupem a dobrou ergonomií, je KP dobrou variantou. Ale jak říká cport, nejlepší si osobně osahat a vyzkoušet. A cena? Není to zrovna pakatel, ale když se podívám co za těch 30.000kč dostanu u konkurence, tak si myslím, že je to OK. A když si vezmu, že jsem k tomu dostal 35mm objektiv v ceně kolem čtyř litrů, tak to nebyl tak špatný kup. Je to sice "jen plasťák" s hlučným AF, ale s dobrou kresbou a za tu krátkou dobu co ho mám, jsem si ho hodně oblíbil...

feri2303
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 626
Registrován: 16 led 2014, 09:24

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od feri2303 » 03 lis 2017, 11:30

Ahojte,

po dlllhom case sa pridam k diskutovaniu.
KP mam len 3 dni a oproti K-5ii je to obrovsky skok vpred. Napisem zopar bodov ktore mi za 2 dni obcasneho cvakania najviac zostali v pamati pri porovnani s K-5ii
- Expozicia je absolutne presna aj vo velmi narocnych scenach. Skusal som scenu - biela obloha, postava v tieni, cierna bunda a pletovku trafil paradne.
- Neveril som chalanom ked si nakupili K-1, ze konecne fotak ktory staci dat do ruky lajovi, nastavit P a moze fotit. Je to tak!
- Paradny vystup v JPG. Odsumovanie je lepsie nez ked som ho tahal v Lightroome z RAWu. Navyse aj presnejsie trafil vyvazenie bielej pri nocnej fotografii. Je to divne, ale asi zacnem upravovat v LR priamo JPG. Su tak dobre.
- Vysoke ISO. Jedna vec je marketing, druha realne pouzitie. Takze za sychraveho pocasia mi najlepsie vychadzalo ISO 1600 na portret a sum je v naznakoch vidiet len na jednoliatych plochach v pozadi. Vecer som cestou domov skusal ISO 12800 a budem ho s kludom v meste pri foteni z ruky pouzivat. Toto ma odrovnalo, klobuk dole Pentax
- Elektronicka uzavierka - na fotenie z ruky pri dlhych casoch je to super vec. Len chyba kontrola kolko snimkov som uz urobil lebo je bezhlucna :lol:
- PixelShift - zatial som velmi neskusal, ale potesilo ma ze fotak vypluje priamo zluceny RAW ci JPEG, netreba SW na spajanie. Pekne si poradi aj z drobnym pohybom, ziadne rozkockovanie

Je vsak aj zopar drobnosti, ktore mohli byt lepsie
- po recenziach som cital o tichej uzavierke, tichom motorceku na pohon ostrenia a pod. V porovnani s K-5ii nepocujem ziaden velky rozdiel
- fotak ma trosku pomalsi start aj prebudenie. K-5ii reagovala sviznejsie, ale je to rozdiel stvrt az pol sekundy.
- najcastejsie fotim so Sigmou 17-50, takze som musel pouzit najvacsi grip a aj tak je drzanie horsie ako na K-5ii

Celkovo zmenu nelutujem, aj ked som mal zalusk na nastupcu K3ii, ale ktovie kedy pride na trh, za aku cenu a co bude ponukat. Nevyse mam zaujemcu o svoju K-5ii, takze pojde do sveta.
KP, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DA 70/2.4 ltd, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od alda » 03 lis 2017, 13:39

Feri blahoželam ke kúpi KP a nechť ti dlúho a dobre slúži :D

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od lennyl » 03 lis 2017, 13:42

dobre si urobil. nastupca K-3II ani K-1 sa zatial neplanuje. nedockal by si sa.

oproti 16MPx Pentaxom ma novy Pentax KP vyrazne vylepseny snimac (do urciteho aj vyssieho ISO pri rovnakych podmiekach je sum na nerozoznanie od FF K-1) a fotak aj obsahuje HW ficury z K-3II.

nech ti robi radost :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od fakt » 03 lis 2017, 14:08

Kdybych neměl K-1, tak už mám K-P.
Jednoznačně nejhezčí Pentax mašinka s parádním výstupem.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

feri2303
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 626
Registrován: 16 led 2014, 09:24

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od feri2303 » 08 lis 2017, 09:53

Dakujem, radost uz robi :wink:

Pri nakupe v alze - BA Centrala som si vsimol ze Ricoh aktualizoval vystavku.
Po novom si mozete pochytat aj K-1, K-3ii a KP. Ak si dobre pamatam, nasadene nie su setaky ale zaujimavejsie skla - 70limetka, 18-135. Vsetky kusky su zial bez energie, ale na vyskusanie ergonomie to staci.
KP, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DA 70/2.4 ltd, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od alda » 08 lis 2017, 16:55

Zdravím,
já jsem začínal s K50 a ten mě v ničem neomezoval, dobře se držel i ovládal,
což asi platí o všech Pentaxech. Ale od prázdnin co mám KP se "něco" změnilo.
Těžko se to dá definovat, je to taková přidaná hodnota, nevtíravého a elegantního
retro designu, zpracování, ergonomie a velikosti. Není příliš velký ani malý, prostě
akorát. A nyní co na něm mám nasazen 43/1,9, tak se z toho stal neutuchající
fotografický orgasmus :mrgreen: A jako bonus k tomu "všemu pěknému" jsou tři
výměnné gripy a samozřejmě obrazový výstup. No a kdo nemusí mít fullframe K1,
si může vybrat - KP, nebo K3II.
IMGP2414.0001.0001.jpg
IMGP2414.0001.0001.jpg (80.67 KiB) Zobrazeno 4340 x

Uživatelský avatar
Dobros
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 407
Registrován: 09 dub 2012, 18:00
Bydliště: Momentálně Severní Morava

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od Dobros » 17 pro 2017, 12:59

Má to KP focus peaking?
Díky
Pentax na prodej!
Pentax K-r + seťáky cena 2500,-

Fuji X-T1 XF 35/1,4 s redukcí pentaxí Sigma 18-50/f2.8 ; Sigma 70-200/f2.8
Fuji X-30

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od alda » 17 pro 2017, 16:35

Dobroš: Ano, KP má tuto funkci...

Odpovědět

Zpět na „Pentax KP“