Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od maik » 24 led 2018, 20:49

Vzpomněl jsem si ještě na jednu věc, co souvisí s tím, co zaznělo v tomto vláknu - když jsem zkoušel KP, nacvakal jsem s ním během dne (pravda, často sekvence) přes 1000 fotek a baterka stále jela. I jsem občas něco promazal a na něco se podíval.
Fujifilm X-T2
Zeiss Touit T* 12mm f/2,8, Zeiss Touit T* 32mm f/1,8, Fujifilm XF 90mm f/2,0 R LM WR, Fujifilm XF 100-400mm f/4,5-5,6 R LM OIS

Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

cport
Hlavní Admin
Hlavní Admin

Příspěvek od cport » 24 led 2018, 22:02

Chlapi, diky za postrehy a navrhy.

Vidim, ze nakonec se ta debata zvrhla uplne jinam, nez bylo zamysleno. Ja teda dodam k tem ostricim systemum. Myslim, ze je stejne ostrici systemy na ruznych telech mohou byt odlisne. Ten hardware AF modulu muze byt stejny, ale pak zalezi na implementaci, algoritmech a dalsich komponentech, jak to vse bude spolu fungovat.
cport.cz

Me fotky na PFS.

Pentax KP + 8/3,5 + 12-24/4 + 21/3,2 + 40/2,8 + 55/2 + 70/2,4 + 135/2,8

lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvek od lennyl » 24 led 2018, 22:43

spat k tematu, K-1.

kedze cport uvazuje o nieco sirsom a svetelnom (na KP by zohnal asi jedine daku tu Sigmu z ebay), po kupe K-1 ma uz doma FA35/2. to sklo som priznam sa nikdy nemal v ruke. neviem ako sa bude chovat na K-1.

tak som aspon dnes vecer vyskusal FA31/1,8, to je plus minus autobus podobne, aj ohniskom aj svetelnostou a hlavne ostrenim cez skrutku.

- svetlo (skor uz tmu) som mal mizerne, v dome svietilo slabe svetlo, tie lampy v izbach su dokonca akesi cervene,vidno to aj na vysokom ISO
- ostril som na stredovy AF bod a hned potom na krajne AF body, stredovy AF bod bol vzdy v pohode, pri krajnych som mal odpad odhadom iba 20-30 %, co je akoze super vysledok
- AF sa choval tak, ze isiel v tej tme dost pomaly (skrutka), obcas aj docukol
- LV som skusal tiez, vyber jedneho bodu, ziadny problem, to ficalo super aj rychlo, ani jedno docuknutie AF
- "zaujimave" je, ze mi nepride snad ziadny rozdiel v obraze medzi ISO 6.400 az 12.800, ked je spravne zaostrene

fotky bez uprav, nacitane DNG do LR a urobeny vystup, s vyvazenim bielej som sa neparal, JPG som musel ulozit na 98% kvalitu kvoli upladu do 8MB
1/100s, f2, ISO 5.000 - uplne krajny horny AF bod
Obrázek
1/100s, f2, ISO 12.800 - stredny AF bod v miernom pohybe
Obrázek
1/100s, f2, ISO 8.000 - stredny AF bod v miernom pohybe
Obrázek
1/100s, f2, ISO 6.400 - stredny AF bod, nebolo v podstate ani oko vidno na zaostrenie
Obrázek
1/60s, f2, ISO 16.000 - druhy AF bod nad stredovym, to uz bola skoro cista "tma"
Obrázek
1/100s, f2, ISO 10.000 - stredny AF bod
Obrázek
1/100s, f2, ISO 8.000 - uplne krajny horny AF bod
Obrázek

ako vidno, ani krajne AF body s FA31/1,8 pri takomto zlom svelte nie su tragedia, AF cez skrutku ide ale uz dost pomaly. a pri dennom svetle AF cez skurtku vobec necuka.
svoje moderne DFA HD skla nemam, jedine ten setak 28-105, ale tam nie je co riesit pri tej clone 3,5-5,6 :)
Sony A7r III + Voigtländer 15/4,5 III + Pentax Limited FA31/1,8 a FA43/1,9 + Sony FE85/1,8

al.vlado
Významný člen
Významný člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od al.vlado » 24 led 2018, 23:41

Jedna vec je pravda, s dlhým sklom som na žiadnom tele Pentax, ktoré som vlastnil (viď podpis), nemal nikdy problém s PD AF ani v režime AF-C, ktorý veľmi úspešne používam a používal som na takéto zábery:

K-1 + Tamron 70-200/2,8
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=22783

K-5 II + Tamron 70-200/2,8
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=19224

A je jedno, či v móde A9, alebo A33, alebo SEL 1 bod, alebo SEL 1 bod + pomocné okolo neho. Odpad mám iba vtedy, keď to spôsobím ja.

Problém s autofokusom začne vtedy, keď sa fotografovaný objekt hýbe smerom k fotoaparátu. A nemusí ani bežať, stačí zrýchlený krok. Vtedy je skoro jedno, čo navolím, odpadu je hodne a na AF sa vtedy nedá spoľahnúť, dokonale zaostrené fotky sú kľudne len 2 zo série napr. 10. A či fotím guľometným snímaním, alebo nie, či mám v AF setting-u takú alebo onakú možnosť nastavenú, či fotím ktorýmkoľvek z mojich piatich objektívov, je hore dole cca jedno. Stále mi to príde, že to ten AF-C dáva, pri tom pohybe objektu proti mne, na náhodu. Spoľahnúť sa na to vôbec nedá. A dokonca mi príde, že režim AF-C bol lepší na K-5 II ako na K-1. Tieto dve fotky som urobil s K-5 II + FA50/1,4!!! Prvá je na clonu F2,0 a druhá dokonca na plnú dieru, teda F1,4!!! Obe boli na prvú šupu, na jeden cvak. Zamieril som, namáčkol, chvíľku počkal a cvakol.

Pentax K-5 II + FA50/1,4 clona F2,0, AF-C stredový bod + pomoc okolitých
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=12045

Pentax K-5 II + FA50/1,4 clona F1,4, AF-C len výhradne stredový bod
http://pentaxfriends.eu/gallery/display ... ?pid=12044

Aj pri AF-S vie Pentaxácky autofokus pekne nezmyselne fungovať/nefungovať. Nikdy nepochopím ako je možné, že pri fotení toho istého objektu bez pohnutia, bez akejkoľvek zmeny svetla, vzdialenosti, atď sa 5 krát trafí úplne dokonale a raz tak ustrelí, že fotka môže ísť do koša. Pritom pípne a dovolí spustiť uzávierku = podľa aparátu je to zaostrené správne.

A ako som spomenul na začiatku, čím dlhšie sklo, tým menej problémov, respektíve žiadne (to sa netýka AF-C pri fotení čelného rýchleho pohybu, tam ohnisková vzdialenosť objektívu výsledok nijak neovplyvňuje, všetko je na dva prdy :mrgreen: ).
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN), Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR, Tamron 70-200/2,8, Pentax D FA 150-450/4,5-5,6, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2.4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

fakt
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od fakt » 25 led 2018, 09:28

miky_lbc píše:
fakt píše:Já mám zase větší úspěšnost zaostřených fotek z fotbalu, než kolegové s D 700,750 a 810.
Promiň... ale tomu se chce věřit jen dost obtížně :-).
Víra je věc osobní, do té ti zasahovat nebudu.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

fakt
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od fakt » 25 led 2018, 09:33

Ještě jedna zkušenost s AF-C.
Problém je, pokud mají hráči černé dresy. Na nekontrastní plochy to šlape daleko hůře. V tom případě namačkávám raději na obličej.
K-1, K-30,
AF-540 FGZ II

miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od miky_lbc » 25 led 2018, 10:12

fakt píše:Víra je věc osobní, do té ti zasahovat nebudu.
Já spíše myslim, že v tom musí být nějaká neznalost :-). Věřím, že jsi s AF u K1 spokojený, tam problém vůbec žádný neni.

Ale D700, D800 i D810 a K1 jsem nějakou dobu užíval a s každým nastřílel řádově alespoň 30tis fotek. Takže to srovnání mám. Neznám jen D750, to jsem nikdy nedržel v ruce. A proto se mi tomu moc věřit nechce. Tvoji kolegové s D810 by museli být hodně velcí nešikové, kteří si ani neumí na těle zapnout správný AF mód :).

fakt
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od fakt » 25 led 2018, 10:33

Asi to kolegovi hned zavolám.
Na rozdíl ode mě vystudoval fotografii v USA a několik let pracoval jako fotograf fy Profimedia.
Dedukce o nešikovnosti jej asi pobaví.
K-1, K-30,
AF-540 FGZ II

lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvek od lennyl » 25 led 2018, 11:55

nemiesal by som uz do vlakna ine znacky okrem Pentax K-1, nema to ziadnu pridanu hodnotu.

pozrel som toto forum, co som historicky pisal k AF na Pentax K-1, zhrniem to prehladne do par bodov.

1.) uplny zaklad je, aby K-1 nevyzadovala od objektivov hranicne, resp.cez hranicne hodnoty korekcii AF Adjustment. doporucujem v ramci zakona vratit K-1 a pytat druhy kus. tak som to urobil ja, zbytocne som sa viac ako mesiac trapil s AF. srsmicrosystems.co.uk poslal druhy novy kus K-1. ten prvy sa nedal nastavit na opakovane dobre ostrenie.
druha varianta je dat telo K-1 na reklamaciu, popravde servisu RICOH neverim v tejto problematike.

2.) tiez uplny zaklad je, aby objektivy na K-1 nevyzadovali rozdielne korekcie AF Adjustment na rozne vzdialenosti. tu pomoze jedine servis, bez debaty. (hranie sa s USB dockom pri Sigme je na dlho).
zbytocne som sa viac ako dva mesiace nervoval s DA*200/2,8, az kym mi ju karci nenastavil cez LENSEEP subor.

2a.) toto je taky podbod, zistil som casom, ze aj ked RICOH neuvadza priame zmeny pre AF v kazdom firmware, tak aj tak su tam zakomponovane.
pozitivne zmeny som videl v odstraneni huntovania (zbytocnom docukavani ostrenia) a negativne, ze par verzii firmware mi realne posunulo hodnoty AF Adjustment pre skla (ako keby RICOH skusal posuvat nulovy bod AF modulu ci co).
zaver z toho je, nechajte si ten najstabilnejsi firmware pre vase telo, ja som dva-tri vynechal, lebo mi zhorsili ostrenie. aktualne v ramci novych pridanych funkcii a stabilite AF mam fw1.42, cize nie najnovsi, ten som dal prec.

toto boli take povinne dve jazdy, co platia v podstate pre hocijaky fotak.

3.) ostrenie cez hladacik - nedufajte, ze K-1 zvladne carovne ostrit na hocico, co si myslite, ze vidi automaticky, pri velkosti FF snimaca v kombinacii so svetelnymi sklami v tej DOFke .
treba si zvolit stredovy AF bod na vyraznu cast objektu, ked je objekt dalej, alebo nie je vyrazny, treba rezim A-9.
volba okolitych AF bodov mimo stredu (ci jednotlivy bod, alebo posuvanie zony s A-9) doporucujem iba na vyrazne motivy a este lepsie s kvalitnejsimi sklami.

4.) ostrenie cez LiveView - vyber jedneho AF bodu je uplne v pohode na hocico. pri foteni ludi, kde vidno tvar, doporucujem prepnut na FaceDetection. K-1 ostri v tomto rezime velmi spolahlivo, zvladne aj priemerany detsky pohyb. rezim FaceDetection odporucam hlavne vtedy, ked je problematicke nastavit jeden AF bod presne na oko na stredne vacsiu vzdialenosti (ten AF bod je fakt velky).

vsetky tieto body k AF-S mi k dnesnemu dnu zabezpecili kludne fotenie s K-1, bez nutkania fotak hodit o zem. len to zistenie, co kedy je vhodne mat nastavene je zdlhave.

5.) AF-C - toto je kapitola pre kazdeho zvlast. presnost ostrenia je zavisla od rychlosti pohonu objektivu a od techniky/navykov fotenia cloveka.
samotne nastavenia nie su zivotne dolezite. ale najlepsie sa mi fotilo pri rezime SEL-2 (stredovy AF bod + 8 pomocnych ci kolko), priorita zaostrenia, zdrzanie na OFF ked nie je objektu nic v zabere, ked prekryva pocas fotenia nieco, tak som mal HIGH.

6.) vplyv stabilizacie snimacom hodnotim skor kladne, mam ju stale zapnutu bez rozdielu objektivu/casu pri foteni (samozrejme na stative s dialkovym sa automaticky vypina).
oproti K-3 urcite ale neudrzim stabilne a opakovane naozaj ostre zabery na dlsie casy, podla mna za to moze 36MPx narocnych na vykreslovanie tolkych detailov (toto je zname uz od doby D810 v recenziach) a jednak vacsim zrkadlom v K-1 oproti APS-C fotakom.
mam dojem, ze casy okolo 1/160-1/200s su divne (daka spojitost so synchro casom blesku?), obcas roztrasene, videl som k tomu daky komentar ze to fixli v starsom firmware, ale nezda sa mi to uplne vzdy ok.

7.) NAJVACSI realny problem Pentaxu K-1 vidim v tom, ze obcas aj pri potvrdeni spravneho zaostrenia v hladaciku bez dovodu ma AF zle zaostrene (motiv je jasny a kontrastny) a dovoli urobit fotku. toto by mali opravit vo firmware, ak sa to vobec da, v ramci inzinierstva co dokaze RICOH analyzovat.

ked sa drzim bodov hore spisanych, je fotenie s K-1 v pohode. vid na fotkach, vsetko su to fotky bez manipulativneho premazavania neostrych, bez uprav, tak ako vypadli z fotaku (RAW konvertovany v LR)
uspesnost statisticky hodnotim pri problematickych motivoch na 75% (co neda vyrazne lepsie asi ani konkurencia si myslim), pri priemernych motivoch na 80% a pri jasne definovanych motivoch bez prehanania aj na 90%.

Pentax K-1, FA77/1,8 Limited na f1,8, vsetko na rezim A-9 (stredovy AF bod z toho rezimu bol vzdy na oku)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

rezim A-9 cez hladacik
FA77 na f2
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

rezim FaceDetection v LiveView
FA77 na f2
Obrázek
FA43 na f2
Obrázek
Obrázek
FA135 na f2,8
Obrázek
Obrázek
FA77 na f2
Obrázek
FA77 na f3,2
Obrázek

AF-C, rezim SEL-2, AF Hold na HIGH
Obrázek
8 fotiek v serii, odpad nula
Obrázek
Obrázek
6 fotiek v serii, odpad nula
Obrázek
Obrázek
7 fotiek v serii, odpad nula, ale na toto je uz 77mm krátkych
Obrázek

AF-S rezim FaceDetection v LiveView
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

AF-C rezim SEL-2
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

AF-C rezim SEL-2
13 fotiek, 2 zle
Obrázek
Obrázek
19 fotiek, 3 zle
Obrázek
Obrázek
13 fotiek, 2 zle
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) lennyl dne 25 led 2018, 13:06, celkem upraveno 5 x.
Sony A7r III + Voigtländer 15/4,5 III + Pentax Limited FA31/1,8 a FA43/1,9 + Sony FE85/1,8

fakt
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od fakt » 25 led 2018, 12:15

Dobře shrnuté.
Líbí se mi i poznámka o výběru verze firmwaru. Mám 1,3, protože mi na těle šlape nejlépe.
K-1, K-30,
AF-540 FGZ II

cport
Hlavní Admin
Hlavní Admin

Příspěvek od cport » 25 led 2018, 13:39

No ja prave nechtel, at se to zvrhnu na debatu o ostreni :-)

Jinak je dobre vedet, ze face detection funguje i na ovce :)
cport.cz

Me fotky na PFS.

Pentax KP + 8/3,5 + 12-24/4 + 21/3,2 + 40/2,8 + 55/2 + 70/2,4 + 135/2,8

fakt
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od fakt » 25 led 2018, 14:19

Jinak by mi na exteriér nevadilo ani KáPéčko. Moc se mi líbí a bude k němu nový širokáč.
K-1, K-30,
AF-540 FGZ II

lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvek od lennyl » 25 led 2018, 14:21

ano, tiez som cumel ako puk, ze to aj ovcu chyti, neskusal som to na macky a psov ale, mozno ten algoritmus to tiez vyhodnoti ako tvar s ocami :D

z dlhodobej skusenosti K-1 mozem este dopisat toto:

- po uvedeni K-1 som okamzite predaval Nikon D750. a musim povedat, ze aj ked v Nikone bol Sony snimac, tak pruznost RAWu (detaily v ramci moznosti v sume, ako take zachovanie farieb) pri dost silnom vytahovani pri krajine na Pentax K-1 proste D750 nemala.
- spinu na snimaci K-1 som daval cistit Duvesovi tusim iba 2x, iniciativne mi prebehol aj AF cocky aj zrkadlo. mal som tam asi tak dve velke spinky, pripadne nieco male zanedbatelne. objektivy menim celkom casto ked fotim, takze som s K-1 spokojny.
- asi 4-5x sa mi stalo, ze mi nenacitalo SD Sandisk kartu v druhom slote, vzdy po vyberani a kopirovani fotiek do PC. proste som musel tu kartu opat zasunut.
- mal som kratko na K-1 zvacsovaciu ocnicu O-ME53, ale na FF je to uz dost na hrane, nezvykol som si na nu (na K-3 mi praveze bohovsky vyhovovala). tak som kupil z eBay dost drahu original Tenpa 1.22.
hladacik vidim cely do rohov (ta ocnica ma oproti Pentaxovej vacsi priemer skla), skoda len, ze ta guma na ocnici zasahuje do vyklapania LCD, pri vyklapani si proste musim davat pozor a tu gumu ocnice kusok vyhnut.
- AstroTracer (s povinne zapnutym GPS) som vyskusal iba raz, v Chorvatsku, nakalibroval som to na prvu supu na plazi v noci, fungovalo to vyborne. takze k tomu viac nenapisem, lebo to nepouzivam.
- drzanie za grip mi asi najviac vyhovuje na K-1, K-5IIs bola taka mensia (aj ked dobre tvarovana), K-3 zasa vacsia ale tusim nie uplne mi sadli prsty. grip je aj tak individualna vec kazdeho. battery grip ani neplanujem, na male skla mi skor zavadzia pocas vymeny skiel.
- vyvazenie bielej pouzivam vyhradne MultiAWB, pride mi to najpresnejsie (pri umelom divnom svetle je lepsie manualne nastavenie WB ale). ked tak v LR si RAW aj tak viem skorigovat este.
- co som uz asi spomenul, ze na K-1 mi pride vacsia narocnost na udrzanie dlhych casov, takze mam AutoISO vs cas zavierky nastaveny na HIGH dvihanie pri AV rezime fotenia.
- ten treti otocny volic hore na fotaku, kde sa daju nastavit rozne funkcie, ide strasne tazko, vobec sa to pouzivanim nevychodilo, skoda, mam tam nastavenu korekciu expozicie (ako to maju Fuji, Sony ...), ale nepouzivam to teda
- video vobec nepouzivam, neviem ho ohodnotit preto
- ani tie svetielka nad bajonetom/v SD sachte/na zadnom LCD nemam zapnute, nie som az taky nocny fotograf zasa a na kopci pri vychode slnka je uz dost svetla, resp. mam stale na hlave celovku keby daco...
- co ma trochu mrzi, je vaha K-1, kludne mohla byt o trosku nizsia (neviem ale co by museli z K-1 vynechat, resp. zmenit dake materialy), kedze Limited skla maju ukazkovu vahu, tak K-1 je uz citit v ruke pocas dlhsieho drzania.
- niekto sa stazuje na osvetlenie AF bodov v hladaciku, ze nie je dobre vyriesene, po namacknuti mi na cerveno vysvieti AF bod/body, teda aj vratane celeho AF Framu (to je asi aj zbytocne ten ramcek vysvecovat). svieti to potvrdenie ale velmi kratko. tak mozno toto niekomu vadi. (nastavenie osvetlenia mam nastavene na ON)
- na ovladanie tych tlacidiel a koleciek som si dost zvykol, samotne zmeny parametrov/prezeranie,mazanie fotiek robim uz intuitivne, nerad by som to menil v buducnosti, alebo kupoval inu znacku fotaku.
dokonca som si oblubil aj rychle zmeny parametrov cez zadny LCD. inak mam pocas fotenia zadny LCD vzdy vypnuty.

ked tak niekoho nieco napadne, co ho zaujima, nech sa spyta.
Naposledy upravil(a) lennyl dne 25 led 2018, 14:26, celkem upraveno 1 x.

miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od miky_lbc » 25 led 2018, 14:26

Pardón kluci.... ale já jsem s tím nezačal :-). Kdyby Fakt napsal něco ve smyslu, že je s výsledkem AF-C spokojenej apod., absolutně bych necítil potřebu to komentovat. Když ale napíše něco, co považuju za nesmysl (z osobní zkušenosti podložené mnoha experimenty a desítkami tisíc expozic), tak prostě reagovat musim.

A jinak myslim, že to Lennyl shrnul fakt moc pěkně a to hlavně včetně bodu 7., což je to, na co tady poukazuju od K5 a co mě osobně trápí nejvíce.

Osobně si myslim, že by se měl Pentax k problému s AF postavit nějak inovativně "po Pentaxu". Nemá smysl dohánět AF modul co je v D5 nebo D850. Ale jsou tu cesty... třeba já osobně jsem na centrálu Pentaxu posílal návrh určité "AF vychytávky", která by se dala řešit i SW udpatem u stávajících modelů. Dokonce jsem téměř 7 měsíců komunikoval s někým z jejich vývoje a bylo mi řečeno, že to bylo i úspěšně otestováno, ale že padlo rozhodnutí funkci zařadit až do dalšího modelu (tenkrát byla aktuální K3), protože by funkce mohla na lidi působit jako odstranění nepřiznaného problému. A uplynula spousta let a nic. Tak ať si trhnou.

fakt
V.I.P člen
V.I.P člen

Příspěvek od fakt » 25 led 2018, 14:52

miky_lbc píše:Pardón kluci.... ale já jsem s tím nezačal :-). Kdyby Fakt napsal něco ve smyslu, že je s výsledkem AF-C spokojenej apod., absolutně bych necítil potřebu to komentovat. Když ale napíše něco, co považuju za nesmysl (z osobní zkušenosti podložené mnoha experimenty a desítkami tisíc expozic), tak prostě reagovat musim.
Myslím, že vycházíš z chybné premisy, že tvá zkušenost, citově zabarvená mnoha experimenty a desítkami tisíc expozic, má větší váhu, než zkušenost kohokoliv jiného. Stejně jako já napsal svoji zkušenost, ty můžeš dát pro porovná zkušenost svoji. Každý si to vyhodnotí.
K-1, K-30,
AF-540 FGZ II

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-1, K-1 II“