Pentax K-1

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax K-1

Příspěvek od bedo. » 12 kvě 2016, 12:07

celim píše:Zde je jedna fotka z Prahy:
http://www.dpreview.com/forums/post/57749472
Kdopak to asi fotil? A hlavně, jakým objektivem?
EX1500
Lives in: Netherlands

takže asi tu na fóre nebude. Alebo máme niekoho v Holandsku? :)

inak objektív bol 28-105 - lens used was the kitlens (28-105)

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Pentax K-1

Příspěvek od Jan67 » 12 kvě 2016, 12:18

U obou případů Sigmy je celkem jedno, kdo na tom má větší vinu.
Podstatný je totiž výsledek - nespokojenost (mírně řečeno) zákazníka.
Pentax namísto toho, aby kolem sebe vytvářel ekosystém výrobců skel v situaci, kdy sám není schopen pokrýt celé spektrum ohnisek a světelností, tak vědomě či nevědomě spolupráci se Sigmou komplikuje. Přitom by jí mohl být vděčný, že mu pomůže k více zákazníkům. Má samozřejmě právo vybírat licenční poplatky jak se mu zlíbí, otázka je, jestli to není nakonec kontraproduktivní.
O obchodních a marketingových schopnostech Pentaxu si myslím své již delší dobu a vlastně mě tento stav nepřekvapuje.
Jan67

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax K-1

Příspěvek od bedo. » 12 kvě 2016, 12:38

Myslím, že tu nejde len o nejaké licenčné poplatky - licencia na K-mount bola kedysi dostupná úplne zadarmo, K-mount bol prezentovaný ako otvorený systém (podobne ako dnes m43) - preto K-mount využíval aj Ricoh a ďalší výrobcovia foťákov (v 70 a 80-tych rokoch). Ale je to práve licencia, ktorá zakladá určitý vzťah a práve licencia zabezpečuje, že budú výrobky navzájom testované. Sigma (ako jediná) sa rozhodla ísť svojou cestou (reverse engineering), aj keď asi nie kvôli Pentaxu, ako skôr kvôli tomu, že Nikon vôbec licenciu na F-mount neposkytuje (neviem ako Canon) a toto je dôsledok. Sigma s tým ale zdá sa počíta a postavila sa k tomu tak, ako sa patrí.

Znovu opakujem, že zisky plynú hlavne z objektívov, preto asi aj ten postoj Nikonu, telá sa predávajú s minimálnym ziskom alebo aj so stratou a predpokladom, že predaje objektívov túto stratu doženú (tzv. "loss leader"). Jeden čas išla vo foto časopisoch reklamná kampaň od Canonu zameraná na objektívy s "leitmotívom: je váš Canon skutočne Canon, pokiaľ nepoužívate aj Canon objektívy?".

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Pentax K-1

Příspěvek od Jan67 » 12 kvě 2016, 12:54

To samozřejmě platí, pokud je výrobce schopen ta skla vyvíjet, inovovat a vyrábět.
Jan67

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1

Příspěvek od miky_lbc » 12 kvě 2016, 13:25

Já myslim, že to Jan67 pěkně shrnul...

K bedovi doplním, že K-mout je stále free a neřeší ve své specifikaci vůbec vzdálenost dalších částí, na které teď narazila Sigma. Takže tahle část debaty je lichá...

Druhá věc je af a SDM pohon, kde je teď nějaký problém. Co a jak měla Sigma s Pentaxem domluvené jsou jen spekulace a nikdy se k nám smrtelníkům nedostanou. Výsledek je ale jasný. Mimochodem, asi bych nebyl jediný, který by si Pentax před lety vůbec nekoupil, kdyby z výběru všech skel odpadla ještě Sigma nebo Tamron ;-).

Ale neřešme to už... třeba se v příštích měsících najde řešení.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Pentax K-1

Příspěvek od Klingo » 12 kvě 2016, 14:09

K mount bol free iba systém uchytenia objektivu. Od doby KAF je uz spoplatnený, teda pokial vyrobis objektiv bez af,mas to zdarma. S autofokusom platis licenciu.

Odoslané z D5803 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1

Příspěvek od lennyl » 12 kvě 2016, 14:24

miky_lbc píše: Druhá věc je af a SDM pohon, kde je teď nějaký problém...
miky, toto je teraz daka nova vec pri K-1 ?
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2614
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-1

Příspěvek od hilda4sea » 12 kvě 2016, 14:44

A ať mi pentaxisté prominou, ale může mi někdo vysvětlit jak mohla Sigma před 5 lety vědět kolik místa bude nad bajonetem u K-1?
Když Sigma uvede na trh nějaký nový objektiv, tak je vždy pro bajonet Sigma, Canon, Nikon a většinou Sony A. V současnosti pro Sony E nabízí vlastní redukci MC-11. Přitom právě Canon a Nikon mají velmi mnoho vlastních objektivů pro každou příležitost a jejich uživatelé určitě nedostkem výběru skel netrpí. Vedle Sigmy si mohou ještě koupit objektivy Tamron a Tokina a Zeiss, Voightländer, Mayer atd. To není o licencích, ale o vstřícnosti k zákazníkům.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: Pentax K-1

Příspěvek od MaraM » 12 kvě 2016, 15:39

No mně přijde, že stačilo, aby sigma před 5 lety dělala skutečně K-bajonet a ne nějaký Sigma K-bajonet, který je větší.

Nemyslím si, že je uplně vina na straně Pentaxu (aby testoval všechny možné objektivy) a už vůbec, že by to byl úmysl. Vždyť ty objektivy v podstatě nasadit jdou, to by byl pěkně zfušovaný úmysl. A nedokážu si představit, že by v rozjeté výrobě nového těla měl dělat nějakou opravu.

Ale je to dost nemilé a na nové tělo to nevrhá dobrý stín, i proto bych to nepovažoval za záměr.
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2614
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-1

Příspěvek od hilda4sea » 12 kvě 2016, 15:53

Bajonet K je jen jeden a proto bajonety objektivů Sigma pro Pentax pasují na všechna těla APS-C Pentax/Ricoh. Problém je dostatečném prostoru pro tubus objektivu, který může mít různý průměr bez ohledu na průměr bajonetu. Vzhledem k tomu, že zatím co na APS-C tělech bylo místa dost, tak na větším těle FF je místa pro tubus méně.
Průměr tubusu Sigmy 70-200 byl konstruktérům K-1 dostatečně dlouho znám a mohli si ho kdykoliv přeměřit.
Prostě soudruhům v NDR se něco nepovedlo, nebo snad K10, K20, K7, K5, K3 atd mají jiný bajonet K než K-1? Co kdyby měl někdo doma zrcadlový objektiv s bajonetem K. Kam by ho na FF dal?
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1

Příspěvek od lennyl » 12 kvě 2016, 16:59

zatial sa asi este nikto nezaoberal presnostou AF540FGZ II na K-1, ratam ze by to malo byt OK.
blesk je jedna z priorit pre svadobnych fotografov (ked uz nie na tele,tak aspon radiovo odpalovanych)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-1

Příspěvek od al.vlado » 12 kvě 2016, 18:09

Čo dvojka, ten už je konštruovaný nanovo, mal by makať s K-1 úplne normálne, ale mňa by zaujímalo ako bude s K-1 pracovať AF 540FGZ
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax K-1

Příspěvek od bedo. » 12 kvě 2016, 18:13

Ono je to fakt nejaká divná móda s tými presahmi tela nad objektív u zrkadloviek - u tých, ktoré majú nad hranolom blesk by som to ešte chápal, chcú mať výbojku čím ďalej od objektívu, u ostatných by som očakával plochú prednú stenu, nech sa tam dá namontovať hocičo. Mám pocit, že to začalo niekedy s príchodom AF, lebo staré dobré Pentaxy (MX, LX) žiadne presahy nemajú...

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-1

Příspěvek od fakt » 12 kvě 2016, 18:40

K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

lukas-snb
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: 24 říj 2011, 21:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-1

Příspěvek od lukas-snb » 12 kvě 2016, 18:48

Ahoj,

Tak jsem se stal hrdym majtelem K-1 a tady jsou nejake moje prvotni postrehy. Porovnavam s K-5, tak snad to nekoho bude zajimat :D Co se skel tyce, tak mam zatim jen na Full frame DFA 100m/2.8 WR macro a Sigmu APO 70-200/2.8 EX (bez OS,HSM a bez makra), cekam az mi prijde pentaxi 24-70/2.8 a grip

1) Ergonomie je dobra, ale bez gripu se mi se sigmou drzi spatne. jsem na grip zvyklej z K-5, ktera je fakt mensi, zatim to musim prezi bez nej. dost mi vadi prohozeni tlacitek LiveView a zobrazeni fotek, na K5 je to obracene a tady se mi to zatim furt plete, skoda ze tyhle tlacitka nejdou prohodit. pujde sice jen o zvyk, ale vadi mi to. kdyz jsem potreboval vpohode jsem mohl zmacknout Lv palcem, ted musim druhou rukou prehmantou abych Lv zmacknul. pak mohly nechat mereni AE pod pravym rolerem. to co dela ta packa ted, mi prijde dost zbytecna, kdyz je tam to pojistny tlacitko.

2) displej je o proti K5 .... WOW :shock: konecne muzu kontrolovat fotky poradne, K5 ma to rozliseni fakt na prd, tady vidim vsechno jak na PC. pred tim kdyz jsem si kontroloval fotky tak to vypadalo ok, ale v pc pak ... hmmm nic moc zaostreno nekam buh vi kam. hledacek je pecka taky.

3) zvuk zaverky je lepsi, libi se mi. fakt neni tak hlucna oproti K5

4) presnost ostreni oproti K5 nejde snad ani porovnat, rekl bych ze je zatim 100%, ale je fakt ze jsem toho zatim moc nenacvakal. o hodne rychlejsi a o hodne mene hlucnejsi, alespon se 100mm macro, klidne ji muzu vzit do divadla a nikdo o me nebude vedet :D s K5 mela fakt hroznej zvuk. zajimavosti je ma sigma, nejakym zahadnym zpusobem mi na K5 pred rokem prestal jit autofocus, respektive nekdy trosku sel, s nejakym tim rachtanim (jakoby nejaky ozubeny kolecka do sebe nezapadaly) a ne v celym rozsahu. byl jsem s ni zvyklej tedy ostrit rucne. no a na K1 funguje uplne v pohode :shock: tak jsem rad, mimochodem tahle verze nema zadnej problem s dotekem tela, zadnej skrabanec nedela, je tam hned od bajonetu velky zkoseni. a ani jsem si nebyl jistej zda je to verze pro FF, zadny info nikde jsem o tomhle starym kousku nenasel, ale po ozkouseni bylo vse ok. K1 i s ni ostri rychleji a vypada to ze i presne, na K5, kdyz mi jeste fungoval AF jsem si musel AF trosku vyladit.

5) blesk, mam AF-360 FGZ a musim ric ze tady me to trosku zaskocilo, na tele jsem si musel nastavit kompenzaci +0,7 aby byla expozice ok. na K5 jsem s tim problem nemel.
Naposledy upravil(a) lukas-snb dne 12 kvě 2016, 20:02, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-1, K-1 II“