pol roka s 645D

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

pol roka s 645D

Příspěvek od Klingo » 10 črc 2015, 10:15

Prešlo už pol roka od kúpy Pentaxu 645D.Pretože ma už nebavilo čakanie na fulframe od PX,navic,K-3 a výbava čo ku nej mám mi plne vyhovuje,rozhodol som sa ku ďalšiemu kroku-postup na stedný formát.Pomohlo trochu aj že sa objavil inzerát s mimoriadne lákavou cenou a aj to,že som sa dostal ku potrebným financiám.Zvažoval som samozrejme aj možnosť prejsť ku konkurenčnému FF po zhliadnutí výstupov z Nikonu 750.Cena by bola približne +- rovnaká.Lenže čo potom z apsc? Takže vyhral Pentax.
V prvom rade musím spomenúť,že aprát(645D)je v skutočnosti vačší ako sa zdá z obrázkon na nete.Proste kus perfektne spracovaného kovu-tomu zodpovedá aj hmotnosť 1,5kg.Spolu s pevnou SDM 55/2,8 s ktorou som ho kúpil,tvoria úžasnú kombináciu tichého a pomerne rýchleho ostrenia objektívu,s mimoriadne hlučným motorovým dvíhaním zrkadla v tele(Takže žiadna svatba v kostole ).Prvé snímky v Prahe predčili očakávania-snímky sú plné nečakaných detailov,kontrast je perfektný a farby úžasné.Nie také samsungové,presýtené,ale automatika robí skvelú prácu,farby sú priam dokonale verné,primerane živé.Tu sa prejavuje rozdiel medzi ccd a cmos snímačom,nech si ktochce čochce tvrdí.Bolo to patrné na prvý pohľad,pleťovka je presná,červená je nádherne prekreslená do najmenších detailov.Toto nám s Lennylom(ktorému týmto ďakujem,že sa so mnou do stovežatej trelal)padlo ihneď do oka.
Portrétne sklo FA 200/4

Dovetok:Prečo to vlastne píšem?Jednoducho sa tu na portáli neustále vedú diskusie že ten aparát(značka),ten objektív,je lepší atd.Ja som Proste prišiel k peniazom,fotím krajinu,nikde sa neponáhľam tak som si kúpil vysnenú mašinku.Mám čas .O to mi hlavne ide.Prejsť sa a pokiaľ možno urobiť dobrú fotku.Po skúsenostiach so stredným formátom môžem s kľudom povedať,že na značke alebo veľkosti čipu až tak veľmi nezáleží,keď autor nemá fotografické oko.Mnoho autorov aj tu na fóre sa honí za čo najmenšou clonou,prešli na fujfrejm a fotky majú mizerné ako predtým.Iný prechodom výrazne vyrástli a na fotkách to aj vidno.Hlavné je mať z fotenia radosť a aj sa o ňu podeliť s ostatnými.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

DA 55/2,8
Obrázek
Obrázek
Obrázek

U Škodu som dokúpil prvé objektívy ako základ systému-FA 35/3,5 a FA 200/4 za pomerne priaznivú cenu.Pre predstavu-ohnisko 35mm je v prepočte na FF 28mm.Širšie ohnisko je už pre moje financie nedostupné-viac ako 4000 eur je naozaj moc.
Už pred kúpou som bol uzrozumený s niektorými obmedzeniami tohto modelu-a to hlavne nutnosť použiť nízke iso.Pre niekoho to môže byť veľmi obmedzujúci parameter,pretože maximálne použiteľné iso s prijateľným šumom je 400.V určitých situáciach a za dobrých svetelných podmienok max. 800.Pretože som to vedel a aparát hodlám použiť hlavne na krajinu,prežijem to.Kúpa pevného statívu sa ale ukázala ako nutnosť-to čo na k3 bolo bez problémov,tu už nestačí.Takže okrem veľkého fotoplecniaka ďalší výdavok.
Pri prvých snímkach bol patrný obrovský "feeling"skiel,nielen malá hĺbka ostrosti ale aj celkové vzozretie snímok.O priestorovosť sa človek ani nemusí nejako snažiť,ide to akosi samo.Dokonca aj na FA 35ke je to nádherne poznať,viď.ukážka
FA 35/3,5
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Výhodou 645ky ke aj dostatok starých,ale pritom výborných objektívov,či už autofokusov alebo manuálov.Samozrejme mi tri sklá nemohli stačiť a tak som nažhavil počítač a platobnú kartu a hurá na ebay.Prvý objektív čo som dokúpil ale prišiel z východu slovenska,a to legendárny "záklaďák"pentaxu 67 a to 105/2,4.Je to príjemný,aj keď manuálny portrétny objektív s nízkou clonou za príjemnú sumu.Už v Prahe som s tým rátal a zakúpil si redukciu na 645ku.Ostrenie je ale pomerne náročné,hĺbka ostrosti je skutočne malinká a je problém sa trafiť aj na tak veľkom hľadáčiku aký na 645ke je.
Px 67 105/2,4
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Potom teda nasledovalo ebay,prvý bol zoom A80-160/4,5.Na krajinu sa proste tento zoomik s iba dvojnásobným zvačšením proste hodí.Kresba je presne podľa očakávania-80mm je perfektná aj na plnú dieru,na 160mm treba cloniť.Protisvetlo robí jedno prasiatko,pomerne veľké s fialovým nádychom.Kontrast je ale napriek tomu vynikajúci,tak ako aj ostrosť.
A 80-160/4,5
Obrázek
ide to ale aj bez odleskov
Obrázek
Obrázek

Takže za cenu 90 eur a po preclení 120 -no nekúp to.
Tele zoom mám teda vybavený,teraz niečo v základnom rozsahu.Na výber je viac možností ale ja som sa rozhodol pre A45-85/4,5(AF verzia je iba z Japan a po preclení viac ako 700 ečok,uf) ,čo je z mierneho širokého do klasického základného ohniska(38-65mm na FF).Tu už ceny začali stúpať a preto sa som musel poohliadnuť po predajcovi z EU.No veľký výber nebol-až jeden.Z Nemecka dorazil objektív za tri pracovné dni.Opať vzhľadovo ako nový(stará poctivá práca),optika nedotknutá.Parádne ostrý na oboch koncoch,čo ma príjemne prekvapilo.Otestoval som ho znovu s Lennylom ,protisvetlo robí peknú hviezdu a aj zopár prasiatok.Prenos kontrastu ale nijako neutrpí
A 45-85/4,5
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Posledným pevným sklom do zbierky bola kúpa desaťročia-na aukre sa objavila a hneď som vedel že bude moja-FA 300/4.Toto sklo stoji (stále sa vyrába)3850 eur a nekúpiť ho za 445-to by bol priam hriech.Po týždni dorazil obrovský balík a všetky moje obavy sa rozplynuli,perfektný stav,af funguje ako má,optika s jednou malou smietkou vnútri(nemá vplyv).Jedine obrovská slnečná clona je ošúpaná,je fakt veľká tak sa nečudujem.Po korekcii ostrenia +6 je to nádherne kresliace sklo s parádnym bokehom s náznakom swirl efektu.
FA 300/4
Obrázek
Obrázek

Ak mám teda zhodnotiť pol roka s týmto aparátom,musím konštatovať,že aparát plní to,čo som od neho očakával.Počítal som s veľkou hmotnosťou(nechodím po kopcoch ako Kordož) ,aj s nízkym použiteľným isom.Je ale pravda,že práca s týmto systémom je v niektorých aspektoch úplne iná,tam,kde som na apsc naháňal čo najmenšiu clonu,si teraz môžem pokojne dovoliť aj 6,3 a naopak,tam ,kde som mal na krajine ostré všetko aj s teleobjektívom,teraz nestačí ani 22.Teraz už le fotiť a fotiť.Len na to nemám toľko času,ako by som si želal.Ale keď synátor podrastie a bude samostatnejší,zlepší sa to.
(všetky obrázky majú exif)
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od kordoz » 10 črc 2015, 12:45

dobre si to zhodnotil :-) a to Pentax 67 este zaujimavejsi stroj, nieje sice digital, ale vsetko to co opisujes, plati dvojnasobne

bohuzial na kopec sa to takmer ani neda nosit, keby som nemusel slapat natazko tolke km, v tomto mi vyhobuje Pentax K-3, lepsi stroj si ani neviem predstavit, na bezzrkadlovky sa drsnych horskych podmienkach tiez neda velmi dobre fotit, do xichtu vam svieti slnko a na digitalnom displejiku vidite hovno, nech uz je aky kolvek kvalitny, DSLR je proste DSLR, niet tad opticky hladacik, i ked som uz tiez rozmyslal na tym, ze nebol by odveci este mensi a lahsi fotacik, ale jednoducho mi to vychadza, ze nie, nehovoriac o tom, ze bezzrkadlova musi zrat ovela viac baterky, pretoze mate stale zapnuty displej
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od fakt » 10 črc 2015, 12:48

Gratuluji,
chlapy prostě potřebují podobné HiTech hračky. Užij ve zdraví a dávej do galerie víc portrétů. Mě se ty tvoje ženský líbí víc než krajinky.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od Klingo » 10 črc 2015, 12:58

Idem onedlho na workshop akt, tak sa mas na co tesit, dufam. Tam by sa kvality a prednosti 645ky mali naplno ukazat.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od Jan67 » 10 črc 2015, 15:36

Tak to jsem zvedavy na vysledek. Akorat workshopy jsou na houby, chce to indiv. termin.
Jan67

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od lennyl » 10 črc 2015, 17:36

dobre si to spisal.

ja mam len dve veci:
-tie stare pentax skla su fakt vyborne (kontrast aj protisvetlo)
-skoda ze fotak nema LiveView, ma totiz AF body na strede a pri portete to chce ostrit inde ze ano, mozno neskor poriesis matnicu, mozno ani nie

workshop akt: som zvedavy, budeme mat modelku a lektora, to je zaklad. frajerka je uz s tym zmierena :D
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

isaacasimov
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1423
Registrován: 16 led 2015, 20:41

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od isaacasimov » 12 črc 2015, 19:51

Velmi pěkně jsi popsal svou zkušenost s tímto bezesporu špičkovým aparátem firmy PENTAX a jednotlivými objektivy. Ač tento foťák není a nebude masovou záležitostí jako nižší řady od PX (což asi nebudou výrobky této firmy v našich zemích stejně, ale já jsem za tuto skutečnost svým způsobem rád), tak každý si může na tomto fóru přečíst dle mého objektivní report od našeho uživatele. Takže, doufám, nejen za moji osobu dík za velmi dobrou a čtivou recenzi tohoto aparátu. Přeji Ti spoustu dalších pěkných fotek s tímto strojem a jak se říká, DOBRÉ SVĚTLO. A aby můj komentář nevypadal jako tzv. vlezdopr...tak si dovolím konstatovat, že až na vyjímky souhlasím s faktem. Krajinky od Tebe jsou pěkné, hezké, ale portréty, street ... máš extra. Doufám, že se za můj názor(v principu nového člena, ale jinak ne už mladého člověka) neurazíš. Ještě jednou dík za pěknou reportáž a zdravím Tě.

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od aCIDfire » 14 črc 2015, 13:49

Pěkný článek jsi sepsal i s fajn fotkama. Jelikož má moje Leica S2 stejný čip jako 645D, tak můžu taky něco přidat. Na ISO 800 je to použitelné přes den, večerní fotky už nutno odšumovat, v nouzi samozřejmě i ISO 1250 jde, což je max. na S2, 645D čko má ISO 1600. U S2ky mě trochu mrzí, že oproti 645D nepovolili delší expozice nad 2 minuty /z obavy přehřívání čipu +menší tělo S2ky, náchylný CCD čip,těžko říct/, nevím jak to má 645D, ale po 2 min epxozici naběhne u mě i 2min odšumování, které vypnout nejde. Klínová matnice je super věc,doporučuji, s ní zaostřím MF i na delší vzdálenosti s odcloněným objektivem. Nevýhodou těchto strojů zůstává pomalý CAF (odstraňuje až 645Z) a ostření AF přes středový bod, i když na to už jsem si dávno zvyknul. Co se barev týče, má S2 i 645D věrnější podání barev, řekněme spíše že to nejsou omalovánky jako DSLR, krásně je to vidět na pleťovce, když fotím portréty s S2kou a Sony A7r (zde se to více liší i tím jaké je sklo nasazené). Dává to i více prostoru pro případné barevné úpravy. Celkově jsem taky s S2kou od koupi spokojen, těžko bych ji opouštěl, leda za Leicu S3 :D a stejně jako Klingo jsme do toho šli s tím, že negativa tohoto systému jsme znali dopředu :wink: Pak už můžou překvapit jen pozitiva :)
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od Klingo » 14 črc 2015, 14:12

U 645ky som este dlhe expozicie neskusal, ale vraj aj tam je napevno expozicia na odstranenie sumu, od 30 sekund. Jednoznacne to ale nieje aparat pre kazdeho.Zatial som zial nenasiel matnicu s klinom, pomohol som si takym 30 eurovym zvacsovacim hladacikom, ktory som upravil. Je to podstatne lepsie, kupil som aj na ebay original od pentaxu ale ten bol nafigu. Skoda ze to nema liveview, to by sa hodilo, ale asi by sa cip prehrieval, nemali to ani apsc s ccd cipom. Cip ma mensi dynamicky rozsah ale pri spravnej expozicii je obraz uzasny, farby absolutne verne a pletovka ako si spominal je perfektna. Tesim sa na workshop no a na jesen zorganizujem stretko v Súľove, tam si mozete aparat osahat(ale neoslintat).
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od duves » 16 črc 2015, 11:04

a teraz čo príde po lete FF od px, nebude ta to hnevať?

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od Klingo » 16 črc 2015, 13:10

Absolútne ma to necháva chladným.Jediný objektív ktorý som mal vhodný na FF bola 55/1,4.Vraj aj 70-ka ale to nieje stopercentné.Takže ak by som chcel FF od pentaxu,musel by som takčitak kompletne prezbrojiť a pochybujem,že by niekto kúpil K3 s 60-250kou za dobrý peniaz.Vo a je to navyše super sklo,keď nasadím aj konvertor,nevidím rozdiel.A to je zoom! Takisto 20-40 je nekompromisné,15-ka ani nehovorím.Takže na bežné fotenie je to super zostava,ff nechýba.No a 645ka je zase kvalitou niekde inde(okrem vysokého isa).Je pravda že Zetko by sa mi páčilo viac,no toľko nemám,musím si počkať kým cena klesne aDčko doslúži.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od Klingo » 21 črc 2015, 09:24

Pri sliedení internetom som narazil na niečo podobné ako som napísal ja.V skratke dospel autor k rovnakému záveru prečo voliť 645 a nie napríklad nikon (na ačiatku skúsenosti s Leica M a od polovice článku Px 645)
http://www.stevehuffphoto.com/tag/pentax-645d/
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

isaacasimov
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1423
Registrován: 16 led 2015, 20:41

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od isaacasimov » 29 črc 2015, 20:22

Dnešní zajímavá recenze nového výrobku na serveru p. Neffa (recenze ale není od něj) :

http://www.digineff.cz/clanek/canon/canon-eos-5ds-r

a jeho zhodnocení (viz text) s nejvyšším modelem od firmy Pentax :

http://cameradecision.com/compare/Canon ... entax-645Z

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od lennyl » 29 črc 2015, 20:35

zarazil ma Neffov zaver hodnotenia najnovsej masiny od Canonu...ale v podstate ma pravdu, technologie u konkurencie su dalej...
...645Z...keby mam na to, asi by som neodolal, na krajinu a portret, hm
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

isaacasimov
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1423
Registrován: 16 led 2015, 20:41

Re: pol roka s 645D

Příspěvek od isaacasimov » 29 črc 2015, 20:59

Jen formálně a pro doplnění, recenzi psal p. Petr Váňa. Poznamenávám to jen pro to, že ohledně osoby p. Neffa a jeho recenzí tu bylo hodně diskuzí (já osobně si ho nejen pro jeho popularizaci fotografovaní vážím).

Odpovědět

Zpět na „Pentax 645D, 645Z“