Vytržené sáňky blesku

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jo?
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: 21 led 2017, 15:41
Bydliště: Bouzovská vrchovina

Vytržené sáňky blesku

Příspěvek od Jo? » 18 lis 2018, 18:00

Zdravím všechny.
Upadlo mi tělo, ne moje, ale K-3 s objektivem a bleskem. :(
Objektiv i blesk to přežili bez úrazu, ba co více, blesk se osamostatnil a přivlastnil si i sáňky z K-3, vytržené ze šroubků.

První nápad, když mám zrovna cestu do Prahy, zastavím se v servisu. Pan Kautský mne nepotěšil. Ricoh sáňky samostatně nedodává, jedině celý horní kryt. Cena 2k - 3k, čož mi vyrazilo dech, možná i na čele pot. Zmínil však možnost použít sáňky z poškozeného krytu, v zápětí ale dodal, že je po úklidu a vše co měl vyhodil. Ještě zmínil, že každý typ fotoaparátu má jiné sáňky. Sbalil jsem foťák a doma přemýšlím co s tím.

1. Vyměnit celý nový horní kryt vidím jako poslední možnost.
2. Najít vyměněný kryt K-3 s dobrými sáňkami? Když jsem porovnával obrázky různých typů Pentaxů, tak se mi zdá, že jsou sáňky stejné. Může mi to někdo potvrdit nebo vyvrátit? Na ebay se něco najde.
Ještě mne napadla možnost koupit CAMERA SHOE ADAPTER F https://www.fotoskoda.cz/pentax-adapter ... escription a použít sáňky z něj, snad jsou stejné.
3. Koupit šrouby a závitníky M 1,8 a prořezat závit v sáňkách na větší Ø, původní závit je M 1,6, oba Ø mají stejné stoupání. Šrouby bych koupil delší a zkrátil na přesnou délku a využil tak celý závit - začátek šroubu má vždy o něco menší Ø. Možná by šel použít i šroub M 2, ale má už větší stoupání a toho místa na sáňkách taky moc není.
Zajímalo by mne, jestli se už někomu podařilo urazit sáňky blesku na fotoaparátu a jak to řešil. Díky.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytržené sáňky blesku

Příspěvek od Alf » 18 lis 2018, 21:39

Co koupit nějakou nefunkční K-3?
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
Twin
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 511
Registrován: 21 úno 2013, 21:45
Bydliště: Praha

Re: Vytržené sáňky blesku

Příspěvek od Twin » 19 lis 2018, 09:49

Jestli to odnesl "jen" závit ma šroubech, tak mi přijde nejsnazší cesta přeřezat závity.
Jen bude obtížně nenadrobit si špony do těla.
Metrický závit pokud vím se dělá ve dvou variantách - s jemným a "klasickým" stoupáním.
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5

Uživatelský avatar
Jo?
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: 21 led 2017, 15:41
Bydliště: Bouzovská vrchovina

Re: Vytržené sáňky blesku

Příspěvek od Jo? » 19 lis 2018, 20:39

@ maZec Je to také možnost, ale K-3 asi nebude k mání.

@ Twin Závit je stržený v sáňkách, šrouby jsou ze spodu horního krytu, teď mi trčí z těla ven 2 závity, kontakty jsou v pořádku.
Stoupání závitu je asi normální, spíš vidím problém se šrouby M 1,8, mám jeden co jsem zkoušel, ale nejsou asi běžně k dostání, používají se hlavně M 1,6 a M 2. Při nejhorším tam půjde M2, ještě ale uvidím co s tím provedu.

@ Cport Tak to dopadlo, vpravo je pružina, normálně zakrývá závity
Přílohy
sanky.jpg
sanky.jpg (20.42 KiB) Zobrazeno 1978 x

stilet
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 dub 2015, 06:31

Re: Vytržené sáňky blesku

Příspěvek od stilet » 20 lis 2018, 00:28

Malé šrouby se nachází v Optice - brejle. Sice za šroub chtějí i 30Kč, ale než to shánět někde jinde. Možná by i vyřízli nový větší závit.

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Vytržené sáňky blesku

Příspěvek od marian_r » 20 lis 2018, 09:16

Ja kupujem tu:
http://www.rbmodel.com/index.php?action ... s&cat=c_mt
Síce na modely, ale už som opravoval Olympus...

A k tomu vytrhnutiu. Pripadá mi upevňovanie blesku na sánky strašne mechanicky poddimenzované, mám dosť veľký Metz ešte k filmovému Pentaxu, tak som kúpil powergrip a pár ďalších vecí od Metzu. S tým som absolvoval všetky svadby a interiérové fotografovania.

Len to neviem zohnať k Pentax blesku. Obchod (v Ba) sa hrá na partizána a mlčí vyše pol roka.

Uživatelský avatar
Jo?
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: 21 led 2017, 15:41
Bydliště: Bouzovská vrchovina

Re: Vytržené sáňky blesku

Příspěvek od Jo? » 20 lis 2018, 21:00

@ stilet Ta optika je dobrý tip.

@ marian_r Podívám se i do modelářské prodejny, tam by šroubky mohly být taky.

Máš pravdu, ty sáňky fakt nejsou moc festovní. Používám METZ MB 52 AF-1, váží 35 dkg bez baterií. Příště budu dávat blesk na destičku od stativu, mám dlouhou 200 mm a propojím to kabelem nebo radiovým odpalovačem. Ty sáňky na fotoaparátu jsou ale nutné, abych to mohl propojit a aby tam nezatékalo :D .

Díky oběma.

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-3, K-3 II, K-3 III“