K-3ll první dojmy

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

galdra
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: 09 zář 2013, 13:11

K-3ll první dojmy

Příspěvek od galdra » 16 čer 2015, 15:34

Zkusenosti s novym Pentaxem K-3ll.
Klady...vsechno,neni co vytknout,velmi prijemne prekvapeni je GPS. Poprve se chytla asi po trech minutach,dale pak,i kdyz jsem byl o 20km dale, do pul minuty. Lepsi,nez muj Garmin gpsmap 60cx,ktery mam uz 9 let a ma cip Sirf. Presnost na vterinu stejna s Garminem. Kalibraci kompasu jsem zatim jeste nedelal. PixShift jsem take nezkousel,HDR v auto rezimu je velmi propracovane,ostatni HDR rezimy jsou uz moc nerealne,lepsi udelat v PC.
Čekám na FluCard a pak se uvidí, zda-li i toto funguje.
Výdrž baterie při zapnuté GPS je cca 15km v horách, resp. asi 5 hodin. Vím, je to neurčitě napsáno, ale momentálně to přesně neurčím. GPS trochu papá baterii a pokud se dá i tracklog asi to bude ještě horší.
Zatím není podpora RAW v Ligtroomu, takže to řeším přes DNG.
Kvalita snímku a rozlišení - detailně neprozkoumáno, ale na první pohled to je špička.
Ozvu se až vyzkouším FluCard , PixelShift a astrofoto.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od zirecek » 20 čer 2015, 19:20

Mé první dojmy jsou pozitivní při srovnání s K-5IIs.

Prvotně děkuji uživateli "Pepul", se kterým jsem se mohl setkat a vyzkoušet jeho K-3II, než jsem objednal pro mne. U K-3II mě prvotně zaujala ergonomie a uspořádání tlačítek. V tomto směru jsem nečekal nic, o to více mne pozitivně překvapilo, že v podstatě nic nepokazili a dokázali něco vylepšit, posunout dále. Prvotně mne zaujalo lépe umístěné tlačítko LV (je rychleji dostupné palcem). Dále vystouplejší dvoupolohový přepínač AF/MF (najdu ho nyní lépe "poslepu" než u K-5IIs, kde jsem to občas kontroloval vizuálně), dále hrubší a vystouplejší ostatní tlačítka a čudlíky. Dobrá je možnost odemknout horní otočný volič a nemuset stále zamačkávat prostřední vystouplou pojistku. Dioptrická korekce není již šoupátko, ale lépe schované otočné kolečko. Šoupátko u K-5IIs jsem občas nechtěně posunul při vytahování z brašny a zpočátku nechápal rozostřený pohled v hledáčku, pak jsem si dával pozor. Zapínání videa voličem podobné konstrukce jako AF/MF mi připadá také dostupnější.
No, jsou to drobnosti, avšak mne osobně mile překvapili, neboť jsem si říkal, že není co vylepšovat, dokud jsem neviděl vylepšené drobnosti při používání fotoaparátu.

Překvapila výbava příslušenství, v krabici není žádný kabel na propojení s PC ani s TV, pouze nabíječka s kabely na nabíjení. Pro USB3 je typický dvojkonektor. Někoho to může překvapit, avšak na externích HDD je to již běžný kabel.

Větší zadní LCD displej je příjemný posun. GPS je překvapivě dobrá. Zkoušel jsem ji na ulici mezi domy (spíše nižší) a celkem rychle se chytla. Ukládá to souřadnice, nadmořskou výšku, úhel ve spojitosti s kompasem. V oblasti umístění GPS modulu v místě bývalého "interního blesku" je drobná svítící kontrolka, kde lze zjistit stav GPS (také text na LCD). Nedaleko je samotné tlačítko GPS. Tedy lze poměrně jednoduše funkci zapínat a vypínat v souvislosti s relativně rychlým náběhem GPS. Pro někoho jsou to prkotiny, avšak když jsem několikrát zkoušel Canon a Nikon, viděl, pro co všechno musím "jít" do menu, tak Pentax na mne stále působí výrazně více "user friendly". Změny v menu mne prvotně překvapily negativně, avšak je to spíše tím, že člověk má navyklé postupy a jakékoliv změny jsou pro něj dočasné ztížení. Po dvou dnech používání úpravy v menu beru jako také drobné vylepšení a zrychlení používání.

Obrazová kvalita? Nejsem hltač testovacích obrázků. Musím se tím "profotit", abych mohl srovnávat. Prvotní názor je příjemný. Obrazová kvalita mi připadá vynikající vzhledem k rozlišení. Porovnával jsem si originály K-3II a K-5IIs, rychlý pohled na 100% zvětšení na podobných scénách mi připadá překvapivě lepší pro K-3II, i když si myslím, že K-5IIs na ISO80 je stále extratřída. Prozatím jsem zkoušel fotky za denního světla. Zkoušel jsem HDR do DNG a výsledek mi připadá vynikající, když člověk trefí nastavení HDR (například "auto" a rozsah EV). Zkušební fotky světelně náročných scén mi připadly hodně věrné. Dobré je, že HDR lze fotit z ruky (samozřejmě záleží na expozičním času). Pixel Shift jsem zkoušel z ruky a nejde to. Přestože se člověk soustředí, aby se nehýbal, tak nějaká část fotky je neostrá. Těším se, až vyzkouším tuto funkci na noční fotku. Celkově mne zaujalo barevné podání. Nesoustředil jsem se na to, avšak fotky z K-3II mi zatím připadají o něco věrnější. Nedokáži to konkrétně popsat, avšak vím, že to není "růžovými brýlemi díky prvotnímu nadšení z nové techniky". Je to můj subjektivní pocit, jak bude tělo otestované na webech, možná budou výsledky jiné.

Přestože rychlost AF není pro mne zásadní parametr, tak mi připadá AF rychlejší a jistější. Rychlost a jednoznačnost, přesnost mě překvapila už při zkoušení těla u kolegy "Pepul". Když fotím svými objektivy, stále mi připadá, že je AF lepší než u K-5IIs se stejnými objektivy.

Závěrem? Musím si koupit větší paměťovou kartu, :-). Pro mne je K-3II drobný skok oproti K-5IIs, neberu to jako drobnou evoluci, spíše jako mírnou revoluci. Vzhledem k chystanému FF Pentax jsem zjistil, že přezbrojování by bylo finančně náročné na mé možnosti. Po vyzkoušení Sigmy 18-35/1,8 si myslím, že využití APS-C se rozšiřuje. Samozřejmě vše má své limity, například ISO výkon Nikon D750 mi připadá brutální. Předpokládám, že podobný posun v ISO výkonu bude mít i nový FF Pentax. Avšak za ty peníze? Pro mou cílovou skupinu nikoliv, :-).

Pepul
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 12 říj 2011, 09:30
Kontaktovat uživatele:

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od Pepul » 21 čer 2015, 09:19

Takže nakonec je K-3II doma? :D Tak to gratuluju a rád jsem přispěl!

Díky za to shrnutí, je bezva vidět pohled někoho kdo to takhle pěkně může porovnat s K-5II a může tak vypíchnout ty hlavní rozdíly, kterých se dá jen stěží dopátrá z testů a tabulek.

Tak ať slouží a dobře slouží!

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 709
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od JoV » 22 čer 2015, 07:51

Mašina vyzerá zaujímavo.
To s tým GPSkom je potešujúce aj napriek väčšej spotrebe. Bude zaujímavé zistiť ako sa to bude správať v hustom lese. Pre nás (ja + manželka) by to bola určite dobrá pomôcka.
Čo považujem za zbytočné (pre nás) je ten zvýšený počet MPX, ale zrejme nie je problém nastaviť menší počet, tak by sa s tým dalo žiť. A človek nikdy nevie či raz nezačne tlačiť plagáty. :)
Zarazila ma absencia vstavaného blesku. Nie že by som túto vymoženosť používal často, skôr vôbec, ale sem tam sa môže vyskytnúť situácia keď sa môže hodiť. Toto nepovažujem za moc dobrý krok. Ale zrejme by bolo technicky problém do toho tela narvať aj blesk aj GPSko.

Uživatelský avatar
Dobros
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 407
Registrován: 09 dub 2012, 18:00
Bydliště: Momentálně Severní Morava

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od Dobros » 22 čer 2015, 10:21

Já nevím proč všichni brečí po tom blesku. Interní blesk tak jak je navržený a udělaný je ta nejzbytečnější věc na celém foťáku. Nemluvím jenom o Pentaxu. Ono kdyby ten blesk byl na nějakém kloubu a šel dát dál od těla a natáčet do různých směrů asi bych taky brečel, ale tak se klaním před inženýry, že našli odvahu dát ho do pryč.
Pentax na prodej!
Pentax K-r + seťáky cena 2500,-

Fuji X-T1 XF 35/1,4 s redukcí pentaxí Sigma 18-50/f2.8 ; Sigma 70-200/f2.8
Fuji X-30

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 709
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od JoV » 22 čer 2015, 11:03

Neviem kto všetko "brečí" nad absenciou blesku, ja ako som písal vyššie ho takmer nepoužívam, naposledy som možno trochu pribleskol v nejakej jaskyni pred dvoma rokmi. Ale kvôli niekolkým výnimočným situáciam keď by sa blesk zišiel, si dokupovať ďalšiu, zrejme nie najlacnejšiu "serepetičku" v podobe externého blesku mi nepríde práve ideálne. Vláčiť zo sebou ďalší krám, dávať pozor či sú po roku od posledného použitia ešte dobré batérie.... . Ďakujem neprosím.

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od slivo » 22 čer 2015, 11:26

Dobros píše:Já nevím proč všichni brečí po tom blesku. Interní blesk tak jak je navržený a udělaný je ta nejzbytečnější věc na celém foťáku.
Dobros pri tomto use-case suhlasim, tiez vstavany blesk ako zdroj svetla nepouzivam. Ale v pentax systeme ma vstavany blesk este funkciu, ze vie riadit externe p-ttl besky a toto pouzivam velmi casto. Tuto schopnost po novom pridali aj do gr-ii.
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od Lukas_Gal » 22 čer 2015, 19:09

No schopnost ako schopnost od K-7 po K5-II tu schopnost moc nema a hlavne sa prejavuje na expozicii.
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od k.e.n » 23 čer 2015, 07:33

Tak zrovna absence interního blesku by mi vadila. Nejenže ho velice často používám jako řídící pro externí blesk v levé ruce nebo na tyči, ale jsou situace, kdy se z velkým bleskem prostě pracovat nedá. Navíc je velice snadné vyrobit si vychytávky, které umožní světlo rozptýlit, přesměrovat, rozšířit (i pro použití s rybím okem). Rozhodně by bylo fajn vyrobit k takovémuto tělu nějaký mikroexterní blesk, který by se napájel ze sáněk...
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od Lukas_Gal » 23 čer 2015, 10:08

Zaujimave je, ze ked sa riesi absencia FF u pentaxu tak interny blesk nikto neriesi hlavne ked sa tu ludia bavia o 5D, tak mam obcas pocit, ze tu nikto nikdy spokojny nebude nech bude produkt akykolvek.
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od k.e.n » 23 čer 2015, 10:15

Představ si tu katastrofu, že by zákazníci byli najednou spokojení. Třeba už s K10. :lol:
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od Klingo » 23 čer 2015, 10:55

Ono FF sa berie ako profi telo a ten interný blesk tu ozaj nehrá rolu.Pochybujem,ze by niekto v ateliéri riadil svetlá interným.U amatérskej zrkadlovky sa s tým akosi počíta,že nie každý používa profi svetlá a na občasné svietenie dvoma externými jednotkami to stačí.Ja napríklad gps nepotrebujem a je mi naprd,zato interný blesk výnimočne použijem.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od zirecek » 23 čer 2015, 11:10

Klingo, tudíž si K-3II asi nekoupíš dle svých důvodů, pro mne interní blesk není potřeba a GPS vítám, o to více, když se zdá, že funkčnost by mohla být dobrá, tudíž jsem si aparát koupil. Každému dle chuti. Připadá mi zbytečné řešit tento evergreen "interní blesk ano či ne", výrobce se rozhodl, potencionální zájemci se také budou rozhodovat. Třeba časem vznikne další tělo s bleskem.

Uživatelský avatar
Dobros
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 407
Registrován: 09 dub 2012, 18:00
Bydliště: Momentálně Severní Morava

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od Dobros » 23 čer 2015, 11:55

zirečku a umí ta k3II sledovat pohyb hvězd? Jako jestli je ta gps schopná nahradit tu jednotku co se dával do sáněk blesku.
Pentax na prodej!
Pentax K-r + seťáky cena 2500,-

Fuji X-T1 XF 35/1,4 s redukcí pentaxí Sigma 18-50/f2.8 ; Sigma 70-200/f2.8
Fuji X-30

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: K-3ll první dojmy

Příspěvek od Klingo » 23 čer 2015, 11:58

Ja to nerieším ale zároveň odmietam kategorické tvrdenia že ho netreba.Kúpu riešiť nemusím,40mega v 645ke a špičkové sklá mi stačia,nepotrebujem pixelshift.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-3, K-3 II, K-3 III“