Autofokus K3

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Autofokus K3

Příspěvek od Jan67 » 08 črc 2014, 13:52

Nechtělo se mi pokračovat ve vláknu "První dojmy", protože ty už jsou dávno za mnou.
Takže takový letní zamyšlení na AF Ktrojky ...

Setkal jsem se nedávno s kamarádem, který má D800, seděli na zahradě a zkoušeli své stroje, on se starší 70-200/2.8, já s DA50-135. Musím uznat, že rozdíl v AF je citelný. Přitom na D800 je poměrně dost stížností včetně ostření, které možná odstraní D810.

Jsou dvě situace, kde se to projevilo nejvíce:

1) zaostření na malý předmět v popředí (např. větvička, ořech apod.) s další zelení v pozadí. S tím má K3 poměrně problém a často se chytá na pozadí.

2) uzamknutí AF.C na nějaký kontrastní předmět (např. stará studna) a držení tohoto zaostření i při pomalém pohybu foťáku. Tj. trochu obrácená situace, než se tady hojně diskutovala. D800 sedí jak přibitá, jen si předává AF body, K3 měla dost problém (hodně mírně řečeno).

Zamýšlel jsem se nad tím, že K3 má vlastně k dispozici celkem slušný AF hardware (počet křížových bodů i spolupracující RGB senzor). Třeba ten RGB senzor, který by pomáhal při identifikaci objektů k zaostření nemá ani 5D mkIII (na kterou ale stížnosti nejsou). Ale jako kdyby současný firmware neuměl tento HW dobře využít. Takže by mě zajímalo, jestli se dočkáme podstatnýho upgrade firmwaru, který by AF adekvátně posunul. Je to zajímavý i ve spojitosti s novým 645Z, který má AF modul stejný s K3. Tam může být ostření ještě kritičtější.

Když jsem si tak hrál s nastavením AF (používal jsem doposud jen centrální AF bod), všimnul jsem si, že se světelnými objektivy 2.8 a méně se při konfiguraci 9AF bodů ( kdy 3 centrální svislé jsou určené pro objektivy 2,8 viz obr.) prakticky nikdy sám nevybere jiný AF bod než ten centrální. Jako kdyby ty dva další ani neexistovaly.
AFK3.jpg
AFK3.jpg (22.87 KiB) Zobrazeno 5073 x
Zajímalo by mě, jaký máte zkušenosti a jestli někdo používáte jiný AF režim než středový bod. Tím nemyslím volbu jiného jednotlivého bodu ale volbu matice 9 nebo 27 bodů.
Neberte to jako start nějakýho flamu, v naprosté většině případů jsem s ostřením K3 vlastně spokojen.
Jan67

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Autofokus K3

Příspěvek od lennyl » 08 črc 2014, 16:18

Jan67: pouzivam vyhradne vyber jedneho bodu a mam vypnute tie pomocne body okolo. A to preto, ze nie vzdy mi to ostrilo tam kam som chcel a mal som dost odpadu.

... takze si vyberiem rucne hocijaky bod z tych 25 (dva krajne su skor na okrasu) a zaostri mi K-3 super presne...ALE nie vzdy s SDM objektivom.
...skla s ostrenim cez srob ostria snad 100%.

podla mna treba zapracovat na poriadnom vyladeni firmwaru, nic ine.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Pepul
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 12 říj 2011, 09:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Autofokus K3

Příspěvek od Pepul » 08 črc 2014, 19:30

Osobně (jak už jsem tu kdysi psal) jsem se celkem naučil používat AF-C v režimu „Hold AF Status na 4“ (prostě to nejsilnější držení zaostřenýho bodu) a v tomto režimu (AF-C, SEL4-tedy všech 27 bodů, AF Hold4) musím uznat, že se K-3 vcelku statečně dokáže držet vybraného předmětu. Takže ostřím tak, že si na středový bod zaostřím a směle překomponuju (čti: hodně opatrně a s kontrolou :) ) a AF tak ze 70% je schopen to udržet. Teda za spousty předpokladů (třeba zaostřit na oko a překomponovat mnohdy znamená, že si AF skočí na nějakou podobně tmavou skvrnku a té se dokáže až neuvěřitelně dobře držet), ale učím se s tím žít. A jak píše Lennyl, Já taktéž doufám, že to inžynýři z Ricohu ještě vylepší. Už fw. 1.03 proti základu je 1000:1 co se funkce AF Hold týče.
Nicméně v členitým terénu a podmínkách je stále AF-S na jistotu... :)

Uživatelský avatar
Ivan-K
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2026
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Autofokus K3

Příspěvek od Ivan-K » 08 črc 2014, 20:11

Teraz neviem či už bol, ale nemal byť teraz niekedy pre K-3 nový firmware, ostrím ako "lennyl" podla toho ako komponujem si volím ostriaci bod ručne, samozrejme mám len K-30 a sem tam tie krajné nie sú presné
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Autofokus K3

Příspěvek od hilda4sea » 08 črc 2014, 21:26

S tím firmware pro K3 to nebude jednoduché řešení.
Nejsem znalý situace u Nikonu, ale ke zmiňovanému AF Canonu snad jen dodám, že používá dvouvrstvý senzor ostření (ve stylu Foveon). To umožňuje lepší rozložení světla podle barevného spektra (Proto si např. C40D vystačil pouze s 9 body) NEBO různé "šachy" s ostřícími body. .
C5DII měl kromě viditelných ostřících bodů dalších 5 skrytých umístěných kolem viditelného středového bodu.
No, a 5DIII má nejen 61 ostřících bodů, ale 5 bodů umístěných svisle ve středu je dvojitých, tzn. ležících na sobě a navzájem pootočených o 45° (KŘÍŽOVÝCH). Tady je už zřejmý velký HW rozdíl. Mimo to se při volbě AF modu rozlišuje mezi AF s kruhovým USM a ostatními pohony objektivů. Pak je tam spousta dalších SW fíčur pro optimalizaci AF podle stylu focení. Vše je doplněno procesorem DIGIC 5, který má samostatný modul pro objektivy s pohonem STM, což starší verze DIGIC 4 neumí.

Osobně jsem spokojený s ostřením mého Pentaxu, protože se šroubkovými objektivy to na statické záběry nemá chybu, bez ohledu na intenzitu osvětlení. Skvěle ostří i když je skoro tma.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Autofokus K3

Příspěvek od hilda4sea » 08 črc 2014, 22:05

Myslím, že hlavní problém bude v pohonech objektivů. Jinak nevím proč by Canon investoval milióny do vývoje STM, když má k dispozici nehlučný a rychlý kruhový USM. Ano, na video je STM ještě lepší.
Dva měsíce jsem teď měl v ruce Canon s procesorem DIGIC 5 a ostření s USM je vedle rychlosti STM pomalé!!!! Prostě přeostření z metru na nekonečno se nedá okem postřehnout.
Takže já osobně si stále myslím, že hlavní problém AF Pentaxu je pohon objektivů nikoliv AF v těle.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Autofokus K3

Příspěvek od lennyl » 08 črc 2014, 22:13

hilda4sea: no ved toto ja stale pisem, ze Sigma 30/1,4 mi isla dorazy utrhnut ako rychlo preostrovala cez srob a SDM skla sa suchtaju salam parky. Tak teraz Ricoh plata AF cez firmware co to da, vdaka ale aj za to...

...a na druhej strane tu chalani davaju super fotky aj s SDM sklami, mne sa tiez aj s nimi dari fotit, ale treba si zvyknut na spravny sposob
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Re: Autofokus K3

Příspěvek od kordoz » 09 črc 2014, 05:09

Jan67: a keby si tento testik urobil s nejakym svetlym objektivom so skrutkovym AF?
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Autofokus K3

Příspěvek od hilda4sea » 09 črc 2014, 10:01

Souhlas, že lze udělat super fotky s každým opticky kvalitním objektivem. Manuálním nebo s AF, to je jedno. Problém asi nejlépe pojmenoval miky_lbc. Udělá s DA 55/1,4 úžasné fotky, ale někdy je to hrozný os*r. Pro mně je SDM hlavním důvodem proč nemám žádný objektiv s tímto pohonem. Dost mi dalo zabrat zvyknout si na šroubek a na SDM bych asi neměl nervy.
Je smutné, že Pentax, jako průkopník autofokusu SLR, je dnes na chvostě.

Když se porovnají SW fíčury autofokusu K-3 s C5DIII, tak je jich spousta společných, jen jsou jinak pojmenované a proto si myslím, že chyba je mimo tělo.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Autofokus K3

Příspěvek od Jan67 » 09 črc 2014, 21:14

Díky za reakce.
Zkusil jsem dnes ten pokus s výběrem z 9 event. 27 bodů se šroubovými objektivy (FA77 a DA21) a výsledek se moc nelišil. AF.C s Hold AF Status na 4 se nechovalo o moc líp.

Abych vysvětlil mý pohnutky, se středovým bodem nemám problém, většinou funguje dobře, ale občas se stane, že mu může chybět kontrastní hrana. Což může být klidně případ, který popisoval miky. V takovým případě by se hodilo, aby zaskočil nějaký sousední AF bod, pokud se samozřejmě vejde do DOF. Ve stejným smyslu bych používal AF.C, tj. pro skoro statické objekty, které se jen mírně pohybují. Ale to fakt nyní nefunguje.

Já si nemyslím, že na to, co jsem popisoval, má vliv SDM. Ten hlavně nestíhá rychlostně. Mně se jedná o spolupráci AF bodů při pomalých změnách. S DA50-135 jsem nafotil dost opravdu dobře zaostřených fotek. Já si myslím, že to je hlavně ve firmwaru, který by např. mohl umět upřednostnit nejblížší AF bod (případ větvičky). Jsem opravdu zvědav na recenze 645Z. Za 200tis už budou zákazníci čekat kvalitu. A možná to bude motivace s tím sw něco udělat.

Ale když už jsme u Canonu, tak by mě zajímalo, jak se chová jejich 6D, která má AF modul značně odrbaný, s jediným křížovým bodem, viz obr.
Pokud jim i s takovým AF modulem AF.C (AI Servo AF) funguje dobře, pak to je jen důkaz, že to je v softwaru.
Přílohy
6d.jpg
6d.jpg (25.38 KiB) Zobrazeno 4621 x
Jan67

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Autofokus K3

Příspěvek od lennyl » 09 črc 2014, 21:24

hmm, no nemyslim si cena 645Z bude hlavny motiv na vylepsene preprogramovanie fw AF, ale bodaj by, to by sa potom uslo aj K-3 (ak je teda mozne vyraznejsie vylepsenie v ramci programovania)

co som videl na digiarena.cz, tak chalan s 6D nafotil genialne fotky, takze ten AF nemoze mat az taky zly :-)
...jasne ze nepoznam pozadie fotenia, ze kolko mal odpadu, ci fotil na stredovy AF a orezaval.
http://galerie.digiarena.e15.cz/showpho ... all&sort=2
http://galerie.digiarena.e15.cz/showpho ... all&sort=2
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Re: Autofokus K3

Příspěvek od k.e.n » 09 črc 2014, 21:43

Tak ale u toho malýho čutálisty je hloubka ostrosti obrovská, v podstatě se do ní celý vejde. Kdyby měl fotit jen obličej, to by bylo něco. :)
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Autofokus K3

Příspěvek od hilda4sea » 09 črc 2014, 21:48

Když vezmu v úvahu, že ten chalan to měl jen půjčené a tedy neosahané, tak jsou ty fotky dost dobré. Můj osobní odhad je, že to fotil na středový bod, protože tak se to obvykle s Canonem dělá. Středový bod, funkce "Continuous" (novinka u 6D, dříve AI Servo AF) a pak jen držet středový bod na objektu. Zbytek obstará AF. S tím sklem EF 400/2,8, co měl, to muselo jít samo. S Gimbalem to mohlo být i lepší. Přeci jen takové kombo něco váží - jen objektiv má přes 5 kg.

k.e.n.:
máš pravdu, při cloně 3,5 je na ohnisku 400mm při FF hloubka ostrosti "obrovská". To víš ne všichni umí zaostřit fotbalistovi na pravé oko s clonou 1 :lol:
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Autofokus K3

Příspěvek od lennyl » 09 črc 2014, 22:12

ja teda nemam potrebu skumat "vykonnost" AF nastaveni pri K-3, zrejme to asi ani nebude mat radikalny vyznam (zatial, pred uvedenim dalsich verzii firmware), kedze som tzv. krajinkar, ale rad si precitam poznatky ku ktorym sa tu dopatrate :-)

som jednoduchy clovek a vzdy preklikavat dake nastavenia v style ze aha ide auto alebo futbalista a treba v menu fotaku zmenit nastavenie mi moc nevonia, ako to umoznuje napr. Canon co sa tu teda spomenulo, ak je teda nutne take zmeny robit pri foteni...

ale priznam sa, ze denne aspon 20x kliknem na ricoh stranku ci tam neblikne vyssie cislo fw ako 1.03 :-D
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Autofokus K3

Příspěvek od miky_lbc » 10 črc 2014, 08:31

Já bych za sebe řekl spíš, že AF na K3 není málo výkonný, ale prostě zabugovaný, nedořešený, odfláklý (nazývejme si to jak chceme)...

Já osobně bych hodnocení AF rozdělil na 4 částí a srovnal jsem je tak, jakou pro mě mají prioritu. Každý fotograf má ale prioritu postavenou jinak.

- stabilita/spolehlivost (tz. zda jsou reakce v podobných situacích stejné)
- přesnost
- rychlost
- vyspělost (cool funkce typu prediktivního ostření, předávání bodů atd.)

Pro mě osobně K3 selhává v tom prvním bodě "stability/spolehlivosti". Neměl bych nějakej zásadní problém s přeností/rychlostí, absencí 3D předáváním zaostřeného objektu atd. Ale mam zásadní problém v tom, že se nemůžu se svým tělem sehrát tak, abych bez zkoumání snímků poznal, že je správně zaostřeno. Někdy to prostě zvládá, jindy to v podobné situaci nezvládá...

V tomhle já vidim obrovské - proti konkurenci... třeba stařišká 5DII taky neměla AF úplně bez chyby, ale člověk to po nějakém měsíci měl prostě už v ruce. Přesně už věděl, že v téhle situaci si to chce dát pozor... že tady už začíná AF bloudit a je potřeba si ho chytnout na něco kontrastnějšího a překomponovat... atd. atd.

K3 se takhle naučit nedá... ona ostří jako kulomet a zcela suveréně potvrdí bez bloudění i něco, co zaostřené neni. Pak člověk doma zjistí, že z výběru třeba 20ti fotek, je s doostřením použitelná třeba jen jediná.

PS: 6D jsem teď měl pár dní doma na testy... a AF je proti K3 nesrovnatelnej. Neni to žádnej úplnej rychlík, ani neostří ve tmě, jako K3. Ale tam kde zaostří, tam je prostě ostro. Kdyby se stejně chovala K3, byl bych spokojenej.

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-3, K-3 II, K-3 III“