Pentax KP - neostrost

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Odpovědět
Láda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 66
Registrován: 10 črc 2016, 21:09

Pentax KP - neostrost

Příspěvek od Láda » 09 lis 2019, 15:33

Zdravím, koupil jsem Pentax KP, udělal testovací fotky a potřeboval bych poradit, jestli takováhle neostrost je normální. Uprostřed je fotka ostrá, na pravé a levé straně rozmazaná. Jedna fotka je s objektivem Sigma 17-50 mm, druhá se setovým objektivem Pentax 50-200mm. Až když hodně přivřu clonu, tak jsou fotky ostré celé.
Objektiv Sigma byl s tímhle tělem seřízený. (U fotek bylo ostřeno na obzor v nekonečnu).
https://uloz.to/file/Jm4IkcjS2DzS/setov ... 50-200-jpg
https://uloz.to/file/Fi4pS29Ud2XJ/sigma-17-50-jpg
díky všem za rady.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od marian_r » 09 lis 2019, 16:30

sigma 17-50 po zakúpení
Obrázek
po servise
Obrázek

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od marian_r » 09 lis 2019, 16:31

a mám podozrenie že na nekonečno neostrí

Láda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 66
Registrován: 10 črc 2016, 21:09

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od Láda » 09 lis 2019, 16:41

jo, tohle mi moc nepomohlo, to vím že se musel nechat seřídit aby neměl front nebo back fokus, a nemáš nějákou fotku kde je nekonečno na celou šířku, s nízkým clonovým číslem?
Jak že na nekonečno neostří? A to je tak normální?

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od zirecek » 09 lis 2019, 18:14

K čemu potřebuješ ošetřit na nekonečno?

Láda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 66
Registrován: 10 črc 2016, 21:09

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od Láda » 09 lis 2019, 18:20

tak snad když budu fotit třeba krajiny ne? já myslel že každý objektiv ostří na nekonečno.

siro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 95
Registrován: 17 pro 2014, 19:14

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od siro » 10 lis 2019, 17:46

Krajináři rozhodně nepoužívají ostření na nekonečno, ostří se na hyperfokální vzdálenost a ta může být u každého typu objektivu jiná, existují na to různé tabulky které se dají najít na internetu.
Co já vím tak některé objektivy na nekonečno, myšleno tak, že když otočíš objektiv na to nekonečno, tak tam prostě neostří.
Je to trošku všechno složitější, kdysi to perfektně bylo popsáno na ,,fotoroman" od Romana Pihana.
Někde si ty články na to téma najdi.
Chtěl jsem ti to najít, ale ty jeho články na fotoroman jsem nenašel. Komentuje na digimanii tam to někde bude.

Láda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 66
Registrován: 10 črc 2016, 21:09

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od Láda » 10 lis 2019, 18:01

dobře, já jsem používal automatické ostření a prostřední ostřící bod, a tím jsem zaostřil na obzor. Takže předpokládám, že ten obzor by měl být ostrý zleva doprava celý. A když se koukneš na tu fotku uprostřed dole, tak je tam mnohem ostřejší než na krajích.

likelayk
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 801
Registrován: 11 zář 2013, 15:55

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od likelayk » 10 lis 2019, 18:36

Měl jsem kdysi na počátku 50-200, asi jiný typ, ale na otevřených clonách od počátku do konce byla taky bohužel neostrá (asi méně než u Tebe) ostrá byla tak kolem osmičky.
A sigmu 17-70/2,8-4, po seřízení od počátku až do konce OK. Na 70 jsem ale raději clonil na 4,5 a výborné.
Takže buď ještě jednou seřídit nebo, pokud to máš nové, máš dva týdny na vrácení a výměnu za jinou. Ony ty Sigmy bývají kusově nevyrovnané už z výroby. Můj známý měl tu co máš a bez nejmenšího problému BEZ seřízení.

siro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 95
Registrován: 17 pro 2014, 19:14

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od siro » 10 lis 2019, 18:40

no ono může být problém v tom, že jsi to ostřil na to nekonečno a ne na hyperfokální vzdálenost, všeobecně řečeno někde do první třetiny toho záběru.
Neostrost mi ale příjde stejná na obou snímcích, nemám zkušenost s těmito objektivy, ale od seťáku nějaké zázraky nečekej, byť v tomto případě mi příjde ta neostrost i na seťák velká,
Taky to může být způsobeno rozdilnou vzdálenosti objektů v hloubce ostrosti, zvláště u snímku toho lesa.

Láda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 66
Registrován: 10 črc 2016, 21:09

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od Láda » 10 lis 2019, 19:47

právě kvůli té hloubce ostrosti jsem fotil krajinu, kde je celý obzor v nekonečnu. Jde o neostrost na tom obzoru.

siro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 95
Registrován: 17 pro 2014, 19:14

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od siro » 10 lis 2019, 20:19

jjo já ti rozumím, když si sjedu ten snímek středem od shora dolů tak i dole je nějaká ostrost
a směrem do boku se znatelně zhoršuje, dle mého hodně i na seťák, pokud to není způsobeno tím co jsem již dříve psal, tak pak už jen jak psal likelayk. Zkus je vrátit.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od bedo. » 10 lis 2019, 21:00

Vyzerá to zvláštne. Podobne sa môže prejavovať aj "zakrivená rovina ostrosti" (ak je zaostrené na stred, tak sú mäkšie okraje a naopak, ak zaostríš na okraje, tak je mäkší stred, je to vcelku rozšírená vlastnosť optiky, aj keď tu je to už dosť extrémne). Skúšal si tie objektívy s iným telom a na novom KP v Live View a so zapnutou aj vypnutou stabilizáciou, prípadne aj na iných ohniskách?

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1047
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax KP - neostrost

Příspěvek od xmeda » 24 úno 2020, 14:40

Pentaxy maji bezne problem nastrelit spravne F2.8 nebo svetelnejsi objektivy. Idealne na to je pouzivani contrast-detect autofokus pro nejake hodnoceni objektivu. A samozrejme jen stredovy bod atd.

A jasne.. ty levne sigmy taky nejsou uplne etalon perfekcionismu :D Ale narozdil od Ricohu ma Sigma aspon poradnou zaruku

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“