korekce expozice v raw

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Arwisek
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2016, 07:37

korekce expozice v raw

Příspěvek od Arwisek » 10 čer 2017, 06:49

Ahoj, nenasla jsem nikde na foru ani v lupe, mozna jsem blbe hledala a otazka zni, korekce expozice u pentaxu ma nebo nema pri foceni do rawu vliv na vyslednou fotku? U me nema, nevim jestli nekde nedelam chybu. Ale mudrolini, kteri tvrdili opak, neporadili. Ani na workshopech, ani v tiskarne...jen tvrdili opak, ze samozrejme ma vliv a fotka bude svetlejsi a ouha, kdyz videli excif, proste nevedeli. Jde o svetlost, fotky pri stazeni do PC i na displeji fotoaparatu vypadaji proste svetelne stejne, prestoze jsou foceny v temer stejny moment, stejne svetelne podminky a korekce expozice se lisi o 2/3. Jenda se o fotky porizene K3, ale nevidela jsem rozdil ani u stare K-x. Predem diky za odpovedi.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od k.e.n » 10 čer 2017, 08:09

Asi pošli ke stažení ty dva soubory, ať se můžem mrknout. Takhle naslepo fakt nevim. Rozhodně je -2/3 EV na fotce u K3 znát. (Zrovna včera jsem si takhle jednu fotku pokazil, že jsem korekci měl na 0) :D
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od zirecek » 10 čer 2017, 09:35

Korekce, kompenzace expozice má vliv a je vidět na fotce a v Exifu. Otázkou je, v jakém editoru se díváš na fotku, jestli ti umí zobrazit hodnotu korekce expozice. Na Pentaxu reportáž fotím často v režimu P s nastavenou korekcí, kompenzací (pod)expozice.

velislav
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 143
Registrován: 17 říj 2016, 22:11
Bydliště: Prievidza

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od velislav » 10 čer 2017, 10:15

Okamžite ma napadlo v akom režime fotiš. Neviem či A reaguje na korekciu

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od hilda4sea » 10 čer 2017, 12:22

Určitě se projeví na vzhledu snímku načteného do editoru. V tom ostatním bude hlavně záležet na tom, jaký editor používáš, protože u mého C1Pro si lze při importu fotek zvolit, zda má načíst i nastavení z foťáku.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Arwisek
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2016, 07:37

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Arwisek » 11 čer 2017, 11:51

Ahoj vsem, fotim na rezim M, z editoru pouzivam Lightroom, Camera RAW a ani v nahledech ve finderu nejsou patrne rozdily. Docela mi to vrta hlavou, ptz ani zkusenejsi nevedeli, fotim uz asi 6 let a zatim jsem se s tim nesetkala. Takze dekuji vsem predem za radu nebo osvetu. Pri zvyseni expozice sice exif tenhle parametr zaznamena, ale nic se nestane, ani se nezmeni dalsi hodnoty vzhledem k te korekci, takze nekde musi byt asi chyba. 2 testovaci totozne fotky s exifem, jedna Ev 0 a druha +2/3 jsou zde https://ulozto.cz/!nn1l9OOtPTYL/archiv-zip

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od fakt » 11 čer 2017, 12:13

Nemám to ověřené, ale korekce EV postrádá v reřimu M smysl.
Zde může být zakopaný pes.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Čtvrtek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 405
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Žatec LN

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Čtvrtek » 11 čer 2017, 14:31

V režimu M, pokud si tedy ještě dobře pamatuji kompenzace expozice nefunguje. Tam to ovládáš clona/čas/asa. Stáhnul jsem si ty soubory, obě f/1.8 při 1/400. Pokud by jsi chtěla +2/3 EV tak by jsi musela nastavit iso na 320, nebo čas na +/- 1/250.
STŘÍBRU ZDAR

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od hilda4sea » 11 čer 2017, 14:47

Souhlasím s předchozím názorem, že v manuálním režimu (M) lze korigovat jen pomocí změny ISO; času; clony. Doma mám dva různé systémy a na obou to funguje stejně v režimu M.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od al.vlado » 11 čer 2017, 15:59

Presne tak ako napisali vsetci predo mnou. Rezim M je predsa UUUUUPLNE manualny rezim, kde nie je automatike dovolene urobit VOBEC nic. Vsetky tri veliciny, ISO, cas, clona, ktore ovplyvnuju expoziciu ma v rukach fotograf. Tak co vlastne chces? Opravovat sama svoje vlastne rozhodnutie? Tak oprav. Mas na to vsetky tri parametre. ;-) Opravit rozhodnutie expozimetra (kompezacia) moze automatika LEN VTEDY pokial jej ponechame aspon jeden z tych troch parametrov. Ak budeme teda napr. fotit v rezime Av (priorita clony) a rucne si nastavime aj pevne ISO, tak pri kompenzacii napr. + 1 EV nam fotak predlzi cas o ten jeden EV. Teda ak sme mali napr. cas 1/500 a kompenzujeme + 1EV, tak automatika nastavi 1/250. Nema totizto inu moznost ako zosvetlit fotku o plus 1 stupen. Ak by sme jej ponechali aj ISO v automatickom rezime, tak si vyberie najskor to, aby nam dlhsim casom nesposobila pohybovu neostrost.

Inak je pravda, ze aparaty Pentax umoznuju nastavit kompenzaciu v rezime M a aj ju ukazuju v EXIFe, ale samozrejme je to zmatocna blbost, na vyslednej fotke sa to nijak neprejavi (vyskusal som to teraz pred chvilou, aby som mal 100 percentnu istotu a nepisal sem nepresnosti). ;-)
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Arwisek
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2016, 07:37

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Arwisek » 11 čer 2017, 16:22

Diky, ja to tvrdila i tem odbornikum, ale ti mi vnucovali opak...nechci uvadet jmena, ale byli to 3 lidi, kteri me presvedcovali o tom, ze nemam pravdu, ze to v manualu nejde a pak to odskrabli tim, ze to nejde asi jen u pentaxu, kdyz videli exif. Jednalo se o profi fotografa, grafika a cloveka co leta foti a ma tiskarskou firmu, tak jsem nabyla dojmu, ze asi fakt neco delam spatne. Takze potvrzeno a hotovo, jeste jednou vsem dekuju za rychle reakce.

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od al.vlado » 11 čer 2017, 16:31

No .... takze uz viem naco je v Pentaxoch aj pri rezime M k dispozicii kompenzacia expozicie. :-) Pentaxy maju v M rezime k dispozicii tzv. "hypermanual", co nie nic ine, len to zname zelene tlacidlo. Ked do neho tukneme, tak nam automatika nastavi clonu a cas podla nej ten spravny k danemu nami nastavenemu ISO. Ak kompenzujeme napr. + 1 EV a znovu tukneme do zeleneho, tak nam cez zmenu clony alebo casu alebo oboch pre tu istu scenu nastavi o jeden stupen svetlejsiu fotku. Takze takto je to s kompenzaciou v M-ku. :-) Ale ked nepouzivas hypermanual, teda nevyuzivas nastavenie hodnot cez tuknutie na zeleny gombik, tak je korekcia expozicie v M-ku samozrejme nefunkcna.
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Arwisek
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2016, 07:37

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Arwisek » 12 čer 2017, 07:08

Nepouzivam, prislo mi to zbytecny, ale vyzkousim, diky za tip

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od st. » 12 čer 2017, 08:19

Nemůže ta odchylka expozice v M ukazovat skutečnou odchylku od měření? Pak - když máš měření na spot - by malé pohnutí foťákem mohlo mít vliv na spot měření, když píšeš, že korekci sama neměníš. No je to ale jen hypotéza :( , mám zkušenost jen s K5II a tam se prostě v exifu ukáže nastavená hodnota korekce, která se na tom +- ukazateli expozice sčítá s měřením, takže je na to nutné dávat pozor.

Arwisek
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2016, 07:37

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Arwisek » 12 čer 2017, 08:49

To jsme se asi nepochopili, ja tu expozici realne zvysim v korekci, posunu si EV o 2/3 napr. jako na tech prikladech ke stazeni, do exifu se zapise tak jak ji nastavim, ale na fotce se to neprojevi, kdyz fotim na manual a bylo mi podsouvano, ze je to blbost, ze se to projevit musi, protoze proste :-). Proto jsem tu vznesla dotaz. Ja s tim problem nemam, jen jsem se uz zacinala bat, ze kdyz to tem odborniku vsem jde, tak ja delam neco spatne.

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“