Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Zamčeno
pavelp
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: 24 dub 2014, 17:57

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od pavelp » 03 kvě 2014, 15:22

Odpověď začátečníka. Není nutno kupovat film, vyvolávat a dělat fotky. Co je tedy jednoduššího, než si to sám otestovat. A pak to zas na kartě smazat. Tohle je obrovský přínos digitální techniky. "Opravdový" fotograf fotí do rawu a všechno vypne. A pak to upraví v nějakém editoru za statisíce. A pokud jde o výkon, když neposkakujš před ubíhajícím politikem, nebo se nekoukáš do očí sokolovi, tak dramaticky to výkon nesnižuje.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

muf10
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: 20 pro 2011, 20:11
Bydliště: Březnice(ZL)

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od muf10 » 03 kvě 2014, 19:01

Na světla používám rozšíření při focení (motor)sportu.
jiné korekce ne,ty zpomalují ukládání,zobrazení náhledu a nejak je ani nepoznám.
Na raw stačí i originál zdarma k fotáku

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od jakub.pilsen » 03 kvě 2014, 22:21

prosím o názor , tady už jsem trochu doostřoval u kapradí a hrál si s kontrastem u pejska tak aby to nebylo přehnaný

http://www.zonerama.com/Album/317200

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od JP3112 » 04 kvě 2014, 00:09

Dle mého to vypadá obojí v pohodě, co takhle ale zkusit třeba pár týdnů fotit a až pak psát na net? Samotným focením se toho naučíš nejvíc :wink: Samozřejmě je dobré mít zpětnou vazbu, chtělo by to ale mezitím nějaký posun.

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od jakub.pilsen » 04 kvě 2014, 02:05

no to zamýšlím odstřihnout se nebo omezit přístup na net ..abych měl nezávislý pohled . :) a víc se soustředil na focení .


díky tomu manuálnímu objektivu jsem ale leccos pochopil pracuje se mi s ním dobře...navíc nevím jestli dělám špatně , ale nepotřebuju kompenzovat EV ..na seťáku mi blikala zadní stěna jak hrací automat .

a tady jen buď přiclonim nebo odclonim nebo změnim čas či šoupnu iso a histogram je hodnej .

dneska jsem seťák nasadil a potom co dělam s manuálem už se mi s ním pracuje taky líp .

lukowicz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: 26 dub 2014, 06:23
Bydliště: Bohumín

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od lukowicz » 04 kvě 2014, 13:54

Samozřejmě že fotit, fotit, fotit :) Za dva týdny co mám foťák jsem nasnímal bezmála 1500ks fotek , použitelných dle mého bylo jen asi 50 :D I tak bych nečekal že mě focení chytne tak moc,. Jeto jiné kafe než s foťákem v S3 a fotka když se povede tak jsem nadšený jak malý kluk, jak jsem kdysi dávno strávil s tátou v komoře dny a dny pod červeným světlem.
Proto né že by to bylo zas až tak důležité, ale pořídil jsem si dle mého výbornou knihu Mistrovství práce s DSLR 8.vydání. Sice cena je trochu vyšší ale myslím si, že nám začátečníkum pomůže se zorientovat v DSLR.

Nicméně foto a základní objektiv mám, v týdnu mi dojde redukce na m42 a nějaký Helios si taky ještě pořídím.

Potřeboval bych poradit s nějakým teleobjektivem ? Protože někdy bych potřeboval vyfotit něco kde se třeba nedostanu se stávající Sigmou.
Myslíte že třeba tenhle by stál za to ?
http://obchod.fotoskoda.cz/sigma-150500 ... ro-pentax/
nebo tenhle
http://obchod.fotoskoda.cz/sigma-120400 ... ro-pentax/

Prosím momentálně cenu neřešte :) spíš mi jde o ohniskovou vzdálenost a světelnost.
Nebo máte jiné tipy ?
Pentax K-5 II , Sigma 17-50/2,8 EX DC HSM , Sigma 70-200mm F2.8 EX DG APO Macro HSM II

Fuji X-T1


Ani všechna technika na světě neodčiní neschopnost všímat si.

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od JP3112 » 04 kvě 2014, 14:15

Ona je to teď hrozná móda ale jestli máš foťák dva týdny, tak bych se na nějaký helios zatím vykašlal. Tím nechci říct že nemá smysl, je to ale spíš na hraní. A s tím teleobjektivem podobně, po dvou týdnech jsi sotva schopný říct, jaká optika ti skutečně chybí a co využiješ. Samozřejmě pokud pro tebe peníze nehrají roli tak můžeš nakoupit skla a zkoušet, bylo by ale určitě levnější nějaký čas fotit a pak se pořádně zamyslet, co ti opravdu chybí. Focení s S3 se se zrcadlem nedá vůbec srovnat. Teď nemluvím o obrazové kvalitě, která za slunečna na A4 snad srovnatelná bude, ale hlavně o možnostech nastavení a ovlivnění výsledku k takříkajíc obrazu svému.

lukowicz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: 26 dub 2014, 06:23
Bydliště: Bohumín

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od lukowicz » 04 kvě 2014, 14:57

Pravdu díž, není kam spěchat, děkuji a hned mám ušetřeno bezmála 30tisíc :D
Pentax K-5 II , Sigma 17-50/2,8 EX DC HSM , Sigma 70-200mm F2.8 EX DG APO Macro HSM II

Fuji X-T1


Ani všechna technika na světě neodčiní neschopnost všímat si.

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od hilda4sea » 04 kvě 2014, 15:08

Souhlasím s JP3112.
Nejdříve si zjisti čistě statistikou, co fotíš nejčastěji, nebo k čemu tě to později bude táhnout. Pak teprve plánuj nákup skla.
Jde to udělat i tak, že si půjčíš NIKON s APS-C čipem a k němu objektiv zamýšleného ohniska. Den si s ním pofotíš a uvidíš, jestli je to co potřebuješ.
Pro každodenní focení bohatě stačí něco v rozmezí 17-50 se clonou alespoň 2,8, nebo pro portrétní a městskou fotografii spíše s ohniskem okolo 24-70 se clonou alespoň 2,8. Záleží na stylu focení.
Rozhodně vždy ber v úvahu, že čím vyšší je číselná hodnota clony, tím více objektiv okrádá senzor ostření o důležité světlo a tím vyšší ISO budeš muset použít ve špatných světelných podmínkách!!!!
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
palo2811
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 501
Registrován: 28 lis 2011, 20:39
Bydliště: Nitrianské Pravno SK

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od palo2811 » 04 kvě 2014, 15:25

Never ostatným nakúp si skiel až sa bude polička prehýbať, veď ako by si zistil či pre teba nie je lepšie fotiť na 300mm keď máš len 50mm
Pentax K10
Nikon D610

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od matak77 » 04 kvě 2014, 15:40

A čim větší, tím lepší :D

Obrázek
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

Hnz
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 142
Registrován: 09 bře 2011, 20:41

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od Hnz » 04 kvě 2014, 15:58

matak77: takový drobek? já si brousím zuby na toto:



pokud tedy najdu dostatečně velkou brašnu :D
Pentax K-5II, Pentax SMC DA 17-70mm f/4, Pentax SMC DA* 55mm f/1.4, Pentax SMC DA 35mm f/2.4, Tamron AF SP 90mm F/2.8 Macro, Pentax SMC 100-300mm f/4.5-f/5.6, Metz 48AF1

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od matak77 » 04 kvě 2014, 16:07

Když já sebou nerad tahám stativ, raději fotím z ruky :D
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

pavelp
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: 24 dub 2014, 17:57

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od pavelp » 04 kvě 2014, 16:15

Nekupuj nic, kup co můžeš - ono to taky bude o penězích. Jestli mi má jediný názor z internetu ušetřit 30 tisíc, je řada se zamyslet nad závislostí. Když na to budu mít, koupím si toho opravdu regál a budu to denně 8x měnit jen tak pro radost abych si zaprášil čip. Osobně nevím, co se pořád blbne s těmi Heliosy. Je to průměrně lehce podprůměrný objektiv, CA jako hrom. Veškeré automatiky vyřazené. Přenos clony neexistuje. Že má hezky rozostřené pozadí je jakási současná mánie, možná frustrace z širokáčů, které ostří skoro fixfokus. Osobně mám raději pozadí pěkně oblé a ostře vykreslené. Je to objektiv pro pomalou práci, než se vše nastaví, vlašťovka uletí, kostel zůstane.

sklon3
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 54
Registrován: 01 úno 2013, 13:06

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od sklon3 » 04 kvě 2014, 16:43

já si udělal radost a koupil tohle, dlouho sem vybíral, ale na street neni lepšího..
Přílohy
photography-and-photographers-114.jpg
photography-and-photographers-114.jpg (68.49 KiB) Zobrazeno 3152 x

Zamčeno

Zpět na „Začátečníci - Q&A“