Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Zamčeno
Uživatelský avatar
slavek
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1408
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od slavek » 04 kvě 2014, 21:49

pavelp píše:Veškeré automatiky vyřazené. Přenos clony neexistuje. Že má hezky rozostřené pozadí je jakási současná mánie, možná frustrace z širokáčů, které ostří skoro fixfokus.
To není o současné mánii přeci :) Také jsem začínal a chtěl jsem toho mít co nejvíc ostré atd. ale časem jsem zjistil, že těm fotkám něco chybí. Byly tuctové a nebylo to ono. A právě správné zaostření spolu se správně rozostřeným pozadím tomu hodně pomohou ;) Helios je určitě fajn ale pro začátek stačí nějaký běžný světelný objektiv s f2.8 - i s tím se dá dobře vyblbnout a dosáhnout žádaného dojmu...

U těch heliosů přeci nejde o CA nebo dokonalou ostrost (od toho jsou jiná skla) ale právě o bokeh. Je to na hraní - ne na běžné focení. Pokud chce člověk udělat fotku taky o něčem jiným než jen o dokonalém zaostření, ale spíš o pocitu... ne?
K-1, K-1, K-3II, K-3, K-5 mod, K-7, K-30 mod
DA10-17FE; DA*11-18/2.8;DFA15-30WR; DA15/4Ltd; DA20-40Ltd;DFA24-70WR; FA31/1.8Ltd; DA35/2.8MacroLtd; A50/1.2; DFA*50/1.4; DA*55/1.4; FA77/1.8Ltd; DFA*85/1.4;DFA100/2.8MacroAW; M135/3.5; K200/2.5; DA*300/4;DFA150-450AW

a další...

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od matak77 » 04 kvě 2014, 22:24

Ja si dovolím oponovat a budu tvrdit, že Helios je ostrý dost. Žádný poměrně, nebo za ty prachy - to sklo je ostrý a má specifický bokeh, to je to co na něm máme/vidíme. Taky poměrně dost saturuje a nemá problém s přenosem kontrastu, pokud se nedostane do protisvětla. Protisvětlo mu opravdu nesvědčí i když na druhou stranu by se to dalo určitě využít a umělecky použít ;) Další jeho plus je nízká cena, cca 500,- a je jich v oběhu poměrně hodně, takže se dá i vybírat co jeden koupí..

protisvštlo:
Obrázek
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

feri2303
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 626
Registrován: 16 led 2014, 09:24

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od feri2303 » 04 kvě 2014, 23:01

Pre zaciatocnika nemusi byt zle poskusat si manualne skla. Pokial sa nejedna o Ackove SMC objektivy, tak je nuteny pracovat v manualnom rezime a viac rozmyslat o expozicii. Mam kamaratov, ktori si nakupili zrkadlovky a drahe skla, ale zaklady aku expoziciu a preco nestavit im ani po rokoch nie su jasne, alebo ich ani nechcu pochopit lebo automatika urobi vsetko za nich.
Vyhoda tychto skiel je ze uz velmi nestracaju na hodnote. Cena uz nema kam padnut, ak dobre kupia, s minimalnou stratou vedia poslat dalej. Casom tak nic nebrani prejst na hviezdickove, alebo limited skla ak ohnisko vyhovuje.
Ja som si na hranie kupil aj 50/1.8. Na Slovensku je vyrazne lacnejsia ako inde. Predpokladam ze za 110 eur sa po nej na ebay zaprasi ak by som ju chcel predat. Zistil som vsak ze na nocne fotky ma po zacloneni paradnu kresbu a krasnu hviezdicku. Uz len kvoli tomu sa oplatila.
KP, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DA 70/2.4 ltd, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od jakub.pilsen » 05 kvě 2014, 06:15

ač jako začátečník souhlasím s feri ...nejde o žádnou manii :lol: :lol: nevím kdo na tohle přišel že je to móda , jde o pocit z fotky , která má svoje kouzlo . Kdo chce mít vše ostré ať to tak fotí . Nebo jestli někdo ví že bude dnes fotit vlaštovky na kostele ,tak tam nebude šroubovat helios . :wink:

a jestli na to někdo má ať si kupuje objektivů kolik chce , objektiv není letadlo , nebo loď a do skříně se to vejde a kdo není líný si na to čas najde

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od JP3112 » 05 kvě 2014, 07:14

Jako začátečník nemáš moc tušení, co v současné fotografii je nebo není mánie. Rozhodně jsem neřekl, že staré objektivy nemají smysl, dneska je to ale z velké části pozérství a těch fotografů, kteří vědí proč si je pořizují je spíše menší část. Nadále tvrdím, že pro člověka, který dva týdny fotí se zrcadlovkou po S3, nemá Helios zatím valný smysl. Netvrdím, že nemá smysl pořídit si světelný objektiv, naopak, nicméně pořizovat za každou cenu čtyřicet let staré ruské železo namísto např. Pentax A objektivu je od začátečníka čistě pozérství. A rozhodně taky neplatí, že každý starý objektiv = dobrý objektiv. A neplatí ani to, že když budeš fotit dírkovou komorou namísto seťáku, bude z tebe automaticky lepší fotograf.
Na druhou stranu určitě jsou fotografové kteří vědí, proč ten který konkrétní objektiv hledají. Znají jeho specifický bokeh a jsou ochotni pro své účely oželet antireflex, tolerovat či dokonce využít horší přenos kontrastu atp...
Pokud se přece jen rozhodneš si ho pořídit, mysli taky na to, že nejsi první a koluje taky dost šrotů s rozhozenou optickou osou, dobitou mechanikou apod...

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od jakub.pilsen » 05 kvě 2014, 14:34

No já to měl opačně , to co jsem si jako začátečník po seťáku přál po hledání infa ..byla nějaká 55ka za 30 tisíc tuším nikor . Pak nějaké limited skla od pentaxu

Pak jsem viděl fotky ze starých objektivů na nových tělěch a už jsem se o nic jinýho zatím nezajímal .

Je to přece něco skvělýho ,že to je možný na to nasadit přes redukci . A člověk se něco naučí za částku , která mě osobně nepoloží .

Na první inzerát jsem se spálil zrovna u heliosu typu 44/3 u kterého se mi ostřící kroužek vysouval dovnitř dslr a nešlo ostřit . Pouze dělat kroky dopředu a dozadu .

Ale teď mám doma správný typ heliosu a dokonce mi prodávájící nabídl ještě jeden japonský manuál 55 s f 1.4 který jsem po pruštudování po netu fakt neodmítl ..dokonce helios ještě čeká na svuj čas .

tím netvrdím že si taky nekoupím něco nového .

pavelp
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: 24 dub 2014, 17:57

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od pavelp » 05 kvě 2014, 18:24

No přesvědčit se jak to při určitém ohnisku fotí, zas není nic až tak obtížného. Podle exifu si nazoomuju přesné ohnisko na seťáku a pak už s ním nehnu, kdyby trakače padaly. A mám "pevný sklo", jak říkáme my lingvisti. A můžu se učit fotit. A mám všechny výhody moderního objektivu automatikou počínaje a antireflexem konče. A učit se ostřit s Heliosem? Proč zrovna s ním? Je tam taková páčka, ta se nastaví na MF a je to. A zase se můžu učit ostřit doaleluja, dokonce mi mašina ukáže, kdy to je, ale točím si sám. Prostě mi ty Heliosy a spol. přijdou jako módní vlna. Málokdo si to nechá, koupím, zkusím, pošlu to dál. Takže je to hračka. Nic proti tomu, kdo si hraje, nezlobí. Pokud nestříhá kolečka do záclony. Mimochodem, slušnej obrázek, kde je neostrý a významný popředí a ostrý nevýznamný pozadí dokáže jen opravdovej fotograf. Kdežto opak vcelku každý jouda.

Uživatelský avatar
dicede
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 160
Registrován: 09 čer 2012, 13:02
Bydliště: Praha, Berlín

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od dicede » 05 kvě 2014, 21:25

Pevné sklo s pěkně tlumeným ostřícím prstencem a hyperfokální stupnicí (ne nezbytně Helios) je v praxi nekonečně příjemnější než seťák zafixovaný na konkrétní ohniskovou vzdálenost. To se přeci nedá vůbec srovnávat!

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od jakub.pilsen » 08 kvě 2014, 12:04

jak je to s tím ostřícím bodem když fotíte třeba dva lidi nebo dvě kočky . Mě se děje to , že mám zaostřeno vždy na jedny oči . Ale teď jsem si vzpoměl že jsem měl malou hloubku ostrosti na nejnižší cloně .

zaostřovací bod mám nastavený na jeden uprostřed .

když dám multisegment tak mi to stejně vybere jen jeden bod . takže mám zvýšit clonu ?
..............................................
ano bylo to clonou , problém vyřešen .

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od jakub.pilsen » 08 kvě 2014, 20:35

tak ještě otázečka .

Když fotím v lese a je zataženo , tak že na 55- f 1.4 a 1/50 to vyjde černý ...(iso se snažím držet pod 800) ale i na 1600 je to hodně tmavý . Jinak fotím s iso 100 když je světlo , výjimečně 400 na kraji lesa


blesk nepoužívám .

řešily byste to taky že byste jen prodloužily čas ? já prodloužil čas a až na 0.3 až 1 sekunda to vyšlo normálně . (na stativu) při iso 100 ...myslím že jsem iso potom už nezvyšoval ...

fotil jsem takovou zarostlou dřevěnou starou lavici v lese celkem hustém smíšeném

jen jsem měl velký problém zaostřovat jak bylo šero musel jsem použít live viev . a i to nebylo úplně super , když jsem dal clonu 8-16 jsem se moc nechytal ....

když svítí je to sranda , když ne chce to asi vyhledat správný objekt , i ty kytičky mi šli líp v šeru ..ale ta lavice mi vynervovala .

Uživatelský avatar
palo2811
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 501
Registrován: 28 lis 2011, 20:39
Bydliště: Nitrianské Pravno SK

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od palo2811 » 08 kvě 2014, 20:57

Ak nevieš čo je to expozičný trojuholník tak foť na automatiku alebo predaj techniku a daj sa na golf ale aj tam sa budeš musieť naučiť pravidla :( :( :(
Pentax K10
Nikon D610

Uživatelský avatar
Twin
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 511
Registrován: 21 úno 2013, 21:45
Bydliště: Praha

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od Twin » 08 kvě 2014, 21:07

1) nejdřív zaostři a pak cloň. Nebudeš řešit že na vyšší clony nic nevidíš.
2) Les se moc nehýbe a tak se dá vpohodě fotit na dlouhý čas ze stativu.
3) clony 8-16 v tmavém lese možná nejsou nejvhodnější. Jaký byl důvod držet se na takto vysokých clonách?
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od jakub.pilsen » 08 kvě 2014, 21:35

8/16 no hrál jsem si s hloubkou ostrosti kvuli té lavici ..zkoušel jsem jak bude vypadat na různejch clonách ..no a přišly mraky ...tak jsem to řešil takhle .

zkoušel jsem jen co je možný za špatnejch světelnejch podmínek

Uživatelský avatar
Ivan-K
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2026
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od Ivan-K » 08 kvě 2014, 21:51

Ja by som to vyriešil kúpením DA 50/1.8 , manuálne sklá sú vhodné skôr do ideálnych podmienok, dá sa s tým fotiť aj za blbých , ale to by som riešil až časom, ked sa naučím základy o vzniku fotky, naučím sa správne ovládať prístroj a poddobne.
V prípade fotenia MF sklom zabudni na ostriace body, aktívny je vždy len stredový

Pre istotu zopakujem , začni tým že si kúpiš AF sklo, jedoducho si sa nechal zlákať tým že za pár šupov môžeš mať staré MF sklá, ich použitie ale nie je vhodné pre každú situáciu a tiež každú osobu.
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6

jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 23 bře 2014, 13:45

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvek od jakub.pilsen » 08 kvě 2014, 22:24

mám 18-135 wr ... ale na tom mf se mi líbí ta kresba kolem když fotím kytky , nebo klasy trav s pozadím nebe...má to jinej rozměr


zkoušel jsem možnosti mf i takhle a zjistil že to nebylo úplně ok .

Koupi af pevného skla určitě zamýšlím . ..ta da 1.8 50 je i cenově dostupná ..

aspoň uvidím rozdíly

Zamčeno

Zpět na „Začátečníci - Q&A“