Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Tvořte s námi fórum, nabídněte nápady.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od JP3112 » 18 srp 2013, 18:29

Už delší dobu přemýšlím o tom, že by nebylo špatné založit tu nějaké téma pro lidi, kteří stojí o pořádnou kritiku fotek. Tím nemyslím za každou cenu strhat, nicméně měla by být pravdivá a odůvodněná. Každý člověk se potřebuje rozvíjet a mnohem rychleji to jde, pokud nedělá stejné chyby jako lidi před ním. Vím, máme tu galerii, tam ale často u některých fotek není ani jediný komentář. Popř. neznáte nějaký web kde by aktivně probíhala kritika od nějakých zkušených fotografů? Vím, i tady máme pár opravdových umělců, ti se ale nevyjadřují moc často a když se někomu fotka nelíbí, nezřídka ji prostě jen přeskočí bez komentáře. Co si o tom myslíte/ co navrhujete?

Edit: Vkládal jsem tyto naděje do databazefotografu.cz ale velmi rychle mě to přešlo :)

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Ivan-K
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2026
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od Ivan-K » 18 srp 2013, 19:08

Slovenské ephoto.sk , tam si každý môže pridávať fotografie na kritiku, len si treba zaplatiť konto, tak nejak prešli akokeby na "časopis" vo webovej podobe, ročne to je tuším minimálne za 14€/rok ale tam nie je záruka, že niekto napíšu kritiku k fotke, skrátka fotka ktorá sa ludom nepáči nemá komentáre ani body a to bohužial samotnému autorovi moc nepomôže, ked nevie čo sa iným na fotke nepáči

Tak netreba ani platené konto, s tým že je možné pridať maximálne jednu foto za tri dni
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od matak77 » 18 srp 2013, 19:37

Myslím si, že je tuto forum je vnímáno jeho uživateli spíš jako technické než tvůrčí. Zkus tedy k fotce napsat že si přeješ kritiku, nebo si třeba založ vlákno, kde se ti ostatní budou moci vyjadřovat k tvému tvůrčímu úsilí. Na druhou stranu si myslím, že fotografie by měla být o originalitě/jedinečnosti kterou mohou představovat právě specifické chyby autora. Co je to kompozice a expozice asi víš, no a zbytek je na tobě. Taky si všimni, kolik je tady uživatelů a kolik "přispěvovatelů" (to je divný slovo). Dost lidí sem chodí pouze okukovat a nic z nich nevypadne.. Jinak na FB jsou různé skupiny, kde je soustřeďují začínající fotografové a kritizují si fotky. Co mě ale zaujalo je server http://www.photoextract.com/. Ten už mi přijde pokročilejší a kritika konstruktivní. Jo a když si přepneš jazyky, tak cz a en jsou dva úplně jiné weby.
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od ypres.bass » 18 srp 2013, 20:27

znám velice dobré lidi co ti fotku rozeberou do mrtě a fakt je to přínosné...
všichni ale požadoujou "osobně a na papíře"

Uživatelský avatar
Ivan-K
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2026
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od Ivan-K » 18 srp 2013, 20:29

Ale tak dalo by sa tu založiť také všeobecné vlakno ohladne fotiek na kritiku, len či by sa dostalo každému odpovede tažko povedať...

Po tom ako som si zakúpil legal soft a naučil som sa v nom lepšie pracovať tak vidím kde je často chyba, tak ako sa postrocesom dá vela pokaziť tak isto sa dá aj vela zachrániť. Ale fakt je k tomu treba kvalitný soft, lebo tými "zdarma" či "lacnými" jednoducho nejde dosiahnúť výsledok ani keby sa človek rozkrájal na 5 kusov.
Mám to odskúšané sám na sebe, tak ako sa mi podarí "dotiahnúť" fotku v ACDSee PRO sa mi v ACDSee Photo Manager nikdy nepodarí. Dva softy jedného výrobcu a totálne rozdielne výsledky. Dnes je doba taká že na rozdávanie nikto nemá a ak má niekto buchnúť za soft vyše 100€ tak miesto toho si radšej tých 100€ odloží na sklo, lebo ten soft pokladá za posledný článok ohladne "kvality" fotografie a to je často tá chyba. Soft sa dá zohnať aj nelegálne ale aj v tom nelegálnom treba vedieť pracovať, inak je to k ničomu
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od ypres.bass » 18 srp 2013, 20:51

docela dobrá na kritiku je skupina "fotografování" na xichtobuku
teda pokud se vám podaří odfiltrovat hňupy

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od duves » 19 srp 2013, 08:01

Ivan-K píše:Slovenské ephoto.sk , tam si každý môže pridávať fotografie na kritiku, len si treba zaplatiť konto, tak nejak prešli akokeby na "časopis" vo webovej podobe, ročne to je tuším minimálne za 14€/rok ale tam nie je záruka, že niekto napíšu kritiku k fotke, skrátka fotka ktorá sa ludom nepáči nemá komentáre ani body a to bohužial samotnému autorovi moc nepomôže, ked nevie čo sa iným na fotke nepáči

Tak netreba ani platené konto, s tým že je možné pridať maximálne jednu foto za tri dni
Ivan a kto by sa venoval "odbornemu" hodnotenie tisickam fotografii denne?

Ephoto ma obšas redakčne kriticke okienko, napr.
http://www.ephoto.sk/fotogaleria/kritic ... ehochut-2/
http://www.ephoto.sk/fotogaleria/kritic ... -kolesach/
atd, atd.
Tak ak sa niekto citi, možete poslať fotografie do redakcie.

Komu to nevyhovuje, tak sa nechavajte osierat rypalmi napr. na http://www.photoserver.eu/galerie.php

Uživatelský avatar
Majk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: 27 kvě 2013, 16:41
Bydliště: Ostrava

Re: Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od Majk » 19 srp 2013, 14:59

Anebo rypaly na fotaparatu :roll: :mrgreen:

Uživatelský avatar
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od janmiklin » 20 srp 2013, 08:07

Já myslím, že zlatá doba fotoserverů už je pryč, prakticky všechny (možná s výjimkou toho PhotoExtractu) dost upadly... Je to logické, důvodů je spousta a nejlepší je mít asi známé a občas s nimi o fotkách pokecat. Fotoservery vypovídají jen o míře kýčovitosti fotky a ještě více o sociální aktivitě na daném serveru, o kvalitě fotky prakticky vůbec...

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od hilda4sea » 20 srp 2013, 08:40

Bohužel jako se vším, i s kritikou je to složité. Na jednoho kritika připadá asi tak 1000 kritizovatelů.
Domnívám se, že stejná fotka je podobně jako každé jiné umělecké dílo pro někoho krásná, jiného nezajímavá a najdou se i tací co je bude rozčilovat.
Každý pozorovatel do vnímání díla promítá svoje osobní zkušenosti, emoce a stav jeho individuace. Skutečný kritik má dílo akceptovat jako celek a teprve potom se k němu má vyjádřit.
Vycházím z toho, že zdejší přispivatelé znají zlatý řez, pravidla dělení obrazu vertlikálně a horizontálně, zásadu volného prostoru u okraje atd. a také asi vědí, že spousta skvělých fotek vznikla právě proto, že jejich autor některá, nebo všechna taková pravidla porušil.
Asi nejlepší je scházet se s jinými autory (nazávistivými), kteří se dovedou podělit o pocity, jaké v nich cizí fotka vyvolává a upozorňují pouze na chyby technického charakteru.

Kdysi jsme měli klub (zcela neoficiální), který se scházel jednou za kvartál a tam jsme si prohlíželi svoje fotky a probírali jejich působení na diváka. Také jsme si vyměňovali adresy modelek. Když s tím budete souhlasit, můžeme se také jednou za 2-3 měsíce scházet a uspořádat "pokecání" nad fotkami. Mám možnost protekčního přístupu do klubu v Praze 3, Husinecká 29, kde se dá nejen prožít večer s obsluhou a kulturou, ale je tam také možnost projekce.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od JP3112 » 20 srp 2013, 14:04

Do Prahy to mám sice 300km, nicméně jednou za pár měsíců bych to asi skousnul. Mohlo by to být fajn :)

macmara
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 08 led 2015, 19:03
Bydliště: Kroměříž

Re: Web/vlákno/cokoliv s funkční kritikou fotek

Příspěvek od macmara » 21 dub 2015, 11:41

Ahoj,
zkousel jsem nekolik fotoserveru, kde jsem zkousel prinest svoji kuzi na trh a "po procitnuti" jeden po druhem rychle opustil.
Nejvetsi problem jsem mel s tim,ze na vetsine z nich existuje "mocenska klika autoru", kteri si vzajemne boduji, a to stylem "kolik ty mne, tolik ja tobe". U vetsiny takovych vzajemnych hodnotitelu pak lze nalezt obdivne vykriky ruzne urovne...
Nedostatek pridelenych bodu ale nebylo to,co mi tam vadilo nejvic. Nevim, jak u vas, ale tyhle jejich body pro me neznamenaly vubec nic, pokud nebyly doprovazene vyjadrenim PROC. Proc tak moc nebo PROC tak malo. Oboji jsem vital, pokud hodnotitel jednou, dvemi vetami pripsal, proc se mu to nebo ono libi nebo nelibi. Nekterym "bodovacum" jsem dokonce i napsal osobni zpravu,aby zkusili doplnit informaci o tom proc ano nebo ne. Odpovedel vsehovsudy jeden a ten napsal "na nejake rozepisovani se neni cas, bud rad, ze jsi dostal zpetnou vazbu pomoci bodu".
Casem jsem dospel k nazoru, ze nejlepsi zpusob, jak se dockat zhodnoceni, ktere stoji za to, je mistni fotoklub, kamaradi fotografove,... proste lide, kteri foti a je mozne se s nimi osobne potkat.
mejte se
-m-

Odpovědět

Zpět na „Jaké fórum vám tu chybí“