Nejde vyklopit blesk na K5IIs

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Aleson
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 10 črc 2019, 10:01

Nejde vyklopit blesk na K5IIs

Příspěvek od Aleson » 24 úno 2020, 18:14

Hezký den všem. Prosím o radu. Při posledním focení s K5IIs jsem zjistil, že mi nejde tlačítkem na boku hledáčku vyklopit blesk. Před dlouhou dobou se mi podařilo polít foťák sladkým pitím. Vytřel a vyčistil jsem, co se dalo, volič režimů jsem musel lehce prostříknout WDčkem, ale foťák to přežil, všechno fungovalo - i blesk. Teď jsem delší dobu nefotil a mám podezření, že západka držící blesk (pravděpodobně přitahovaná nějakým elektromagnetem) se "přilepila" a ten elmg. nemá sílu ji přitáhnout. Nejde to někudy "odjistit" mechanicky ?

Předem děkuji za rady ...

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1047
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejde vyklopit blesk na K5IIs

Příspěvek od xmeda » 24 úno 2020, 22:23

WDckem na fotak nestrikej, je to smes nafty, benzinu a oleje.. to je humus tak na jizdni kolo.

K5II jde normalne osprchovat malym proudem vody nebo polit treba ze sklenice a pak nechat vyschnout. Rozpustit vsechny zbytky limonady a oplachnout.

Zapadka drzici blesk nema zadny elektromagnet, ale normalni mechanicky hacek primo spojeny s tlacitkem. (Ty automaticky vyskakovaci blesky maji jenom low-end potvory typu Kx.)

Pokud je tlacitko zmacknute, tak by mel jit blesk normalne zvednout rukou i kdyby mel mrtve nebo slepene nebo unavene pero. Nejspis se ale jen ten hacek necim ulepil.

Obrázek

Aleson
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 10 črc 2019, 10:01

Re: Nejde vyklopit blesk na K5IIs

Příspěvek od Aleson » 29 úno 2020, 00:52

Moc děkuji za odpověď a za fotku. Pomohla mi v částečném vyřešení problému. Když se mi podařilo dostat nehty pod okraje blesku, dokázal jsem ho vyklopit. Bohužel ale tlačítko ani západka nejsou zalepené, ale asi se tam něco ulomilo.
Tlačítko se mi v podstatě podařilo "vytřepat" z boku hledáčku a ještě jsem vydloubl malým šroubováčkem plastový kroužek, který to tlačítko vede. V otvoru je vidět takovou zešikmenou plastovou plošku západky, na kterou když zatlačím, tak se pohne a blesk se uvolní. Ale když do plastového kroužku s vodícím otvorem vložím tlačítko (viz obrázek s modrými čárami) kolíček je jakoby krátký a na zešikmenou plochu západky v otvoru zřejmě nedosáhne, protože ta se nepohne. Mám dojem, jako by na konci kolíčku (kam vede červená šipka s otazníkem), byl vidět nějaký lom materiálu. Myslím si, že tam asi musela být nějaká rozšířená "hlavička", která jednak dosáhla na tu západku, a jednak bránila vypadení toho tlačítka z těla foťáku. Provrtat ten kolíček a zasunout a zalepit do něj nějakou novou hlavičku by nebyl problém, ale nevím, jak to má být velké, dlouhé a jaký to má mít tvar... :- ( Neví prosím někdo ? Neměl to někdo rozebrané ?
TL-blesku2.jpg
TL-blesku2.jpg (22.08 KiB) Zobrazeno 1239 x
TL-blesku1.jpg
TL-blesku1.jpg (27.95 KiB) Zobrazeno 1239 x

Aleson
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 10 črc 2019, 10:01

Re: Nejde vyklopit blesk na K5IIs

Příspěvek od Aleson » 29 úno 2020, 02:07

Hm, tak se omlouvám, že jsem nezačal nejprve důkladně "googlit", ale už to (skoro) mám. Chybí mi už jen přesné rozměry - neví to někdo ? Tlačítko vypadá takto:

tlačítko-blesku-K5u.jpg
tlačítko-blesku-K5u.jpg (3.63 KiB) Zobrazeno 1239 x

Jeho objednací kód je 77240-Q5 Flash Button
Ještě k tomu patří maličký C-kroužek, který přijde do toho vybrání. Tam se tlačítko zjevně ulomilo. Asi by to chtělo foťák rozebrat, vysypat ten ulomený kousek, najít C kroužek... Nicméně asi zkusím odhadnout délku toho ulomeného konce a tlačítko opravit. Rozdělat zkusím možná jen spodek foťáku a zatřepat ....
To bych chtěl vědět, kterýho chytráka napadlo už tak tenký dřík toho tlačítka ztenčit drážkou..... :evil:

No třeba tato moje zkušenost někomu pomůže.

Uživatelský avatar
Jo?
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: 21 led 2017, 15:41
Bydliště: Bouzovská vrchovina

Re: Nejde vyklopit blesk na K5IIs

Příspěvek od Jo? » 29 úno 2020, 11:54

Já mám K-3, a měl jsem vytržené sáňky blesku ze šroubků.
Sundával jsem celý horní kryt, video jsem našel na joutube, myslím, že tam někdo měnil vypínač. Tak se dostaneš k blesku zevnitř. Některé šroubky nejsou vidět, jeden je v šachtě pro baterii, další pod gumou nad zdířkou pro sluchátka, ta se dá opatrně odloupnout a zpátky stačí jenom přitlačit a drží. Když kryt sundáš, zůstane viset na drátkách, jsou připájené pod horním displejem. Myslím že K-5II bude podobná. Zbytek je už ve tvých rukou :D. Přeji ti hodně štěstí.

Uživatelský avatar
xmeda
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1047
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejde vyklopit blesk na K5IIs

Příspěvek od xmeda » 29 úno 2020, 12:24

Nahradni tlacitko krom posty z USA nebo 3D printu nikde nesezenes. Ano budes kuchat horni cast fotaku a tlacitko je stejne hloupe udelane, jako tlacitko uvolnujici bajonet/objektiv (2x jsem ho na K5 reklamoval.. byla to pomerne bezna chyba zpusobena asi spatnou varkou C-clipu prvni roky vyroby)

Je pravdepodobne, ze tlacitko blesku ma uplne stejny C-clip, jen se macka mnohem min nez uvolnovak bajonetu, tak se to vetsine lidi neprojevilo.


Zlata K20D... s Hoyou a Ricohem to slo cele do haje.

Aleson
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 10 črc 2019, 10:01

Re: Nejde vyklopit blesk na K5IIs

Příspěvek od Aleson » 01 bře 2020, 13:53

Ještě jednou díky za rady a postřehy, vyřešil jsem to trochu jednodušeji. Vyrobil jsem z mosazy nový dřík tlačítka ( v podstatě ve tvaru hřebíku s plochou hlavičkou o délce ca 6mm ) a jen jsem na tu hlavičku epoxidem přilepil "vrchlík"původního tlačitka. Prostrčil jsem tu tyčinku otvorem ve vodícím kroužku, zajistil z druhé strany plastovým pojistným kroužkem a celé to zalepil řídkým chemoprénem (abych zachoval jistou vlhkotěsnost a aby to šlo v případě potřeby zase vytáhnout ven) zpět do otvoru v boku hledáčku.
Foťák funguje, vyklápění blesku taky, rozebírat to nebudu .. V minulosti jsem jednou rozdělával ist-DS (bez návodu) a moc dobře mi u toho nebylo :oops:

oprava-TL-blesku.jpg
oprava-TL-blesku.jpg (12.77 KiB) Zobrazeno 1157 x
oprava-TL-blesku2u.jpg
oprava-TL-blesku2u.jpg (42.03 KiB) Zobrazeno 1157 x

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-7, K-5 (II (s))“