Pentax K-5 - kam upgradovat?

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kulich999
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: 01 črc 2019, 09:00

Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od Kulich999 » 01 črc 2019, 09:55

Ahoj

Pomalu, ale jistě mi začíná odcházet nejspíš závěrka na mém Pentaxu K-5 - dost často nepříjemně chrastí zrcátko/čip při cvaknutí snímku, takže bývá fotka rozmazaná (vypuntí/zapnutí SR na to nemá vliv). Foťák má na to právo, kupoval jsem ho v roce 2011, procestoval s ním kus světa a má odhadem dost nad 100k cvaků. Nad pořízením něčeho lepšího zvažuju už dlouho (hlavně kvůli ne vždy rychlému a spolehlivému AF u K-5, obvzlážť to pocituji po pořízení dětí :-D), takže se už nemíním pídit po tom co má K-5 přesně za problém nebo jestli je vůbec možný servis (při nejhorším mám v zásobě ještě k100d kterou jsem kupoval před 15 lety :-D).

Od Pentaxu se mi moc odcházet nechce, ale jediná možnost je Pentax KP (mám jenom APS-C objektivy). Nicméně si nejsem jistý jestli za cca 25000 se vůbec vyplatí :( Co jsem KP zkoušel v Megapixelu, tak je sice AF rychlejší a lepší než u K-5, ale nevím jestli to stojí za to.

Když vidím, že za stejné peníze se prodává například Fujifilm X-T2 (který je téměř ve všech parametrech mnohem dál), tak se mi do Pentaxu moc investovat nechce, takže zvažuji nad změnou systému (Fuji je jenom příklad, nejsem zatím přikloněn k něčemu konkrétnímu) a navíc si nejsem jistý ani budnoucností Pentaxu...

Vyplatí se KP? Nebo změna systému?

Při změně systmu zvažuji nad prodejem Pentaxího vybavení (jestli se vůbec vyplatí). Kolik bych dostal za následujicí cca?
- Sigma 10-20 mm f4,5-5,6 - kupovaná v roce 2007 (je viďet, že je za ty roky dost použivaná)
- Tamron 17-50 mm f2.8 - kupován v roce 2008 (příliš ho nepouživám, s tím šroubem je to hodně pomalé, polámáná sluneční clona)
- Sigma 30 mm f1.4 - kupovaná v roce 2016 (nejnovější a v součastnosti nejpouživanější objektiv, takže už nějáké známky používání má)
- Pentax 50-135 mm f2,8 - kupován v roce 2008 (používán hodně, roky jsou znát, občas zamrzne SDM)
- Pentax K-5 - kupován v roce 2011 (používaní je znát, spíš na dožití).
www.michalkubis.cz

Pentax KP | Sigma 10-20 f4-5.6 | Pentax 18-135 f3,5-5,6 | Pentax 16-50 f2.8 | Sigma 30 f1.4 Art | Pentax 50-135 f2.8

EX: K5|K100D|Pentax 18-55|Tamron 17-50 f2.8|Pentax A 50 f1.7|Pentax FA 50 f1.4|Sigma 70-300 f4-5.6

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od alda » 01 črc 2019, 11:05

Kulich: Rady ti může poskytnout každý, ale rozhodnout a vybrat si stejně musíš sám.
No a jestli se ti KP vyplatí a zda to stojí za to? Co by jsi chtěl slyšet, někdo řekne ano,
jiný ne. Já považuji KP za stále výborný fotoaparát a děkuji Pentaxu, že se něco takového
dostalo na trh. V Afoto je k mání za 25,200kč + cashback 3,500kč = 21,700kč, což je skvělá
cena a objektivy máš. Fotím i na Fuji X-E3, ale raději beru do ruky KP. X-T2 ze seťákem
18-55/2,8-4 je za 30,000 + grip + dárkový set, což také není špatná cena.
Těžká volba, co zvolit... :?: :mrgreen:

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od portvis » 01 črc 2019, 12:06

Pre teba je podľa mňa relevantné skôr kúpiť KP z druhej ruky, hlavne z dôvodu že pentax sklá a telá dosť rýchlo padajú na cene, pretože trh sa zmenšuje a všeobecne majtelia pentaxu nie sú ochotný platiť veľké sumy za objektívy,,,, s tým je spojené aj to že ak budeš prechádzať na iný systém musíš rátať s tým že sa svoje sklá veľa nedostaneš...
Ak by si chcel kupovať KP nové + k nemu nejaké rychle moderné sklo tak tu by som už rozmýšľal či sa to oplatí...

Ono ked si vezmeš do ruky nejaké nové MLC od fuji, sony, nikon Z, canon R, a vyskúšaš si ten rozdiel v rýchlosti a presnosti ostrenia a porovnáš to s Pentaxom, myslím že bude rozhodnuté..
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od zirecek » 01 črc 2019, 18:53

Likvidita Pentax objektivů je velice nízká. Změna systému je v podstatě jen nákup systému nového. Klidně zkus dát objektivy na bazar a vyzkoušej si sám jejich prodejnost.

Jestli máš hodně peněz, udělej si radost a kup si systém nový. Jestli uvažuješ rozumem, kup bazarové tělo KP. Případně vyčkej ješte na podzim, zimu, kdy možná bude nové tělo a KP bude za pár korun.

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od Alf » 01 črc 2019, 18:59

Souhlasím se zireckem. Chce to chladnou hlavu. Ten nápad koupit bazarovou KP není vůbec špatný. Občas se objeví, ale koupit K-70 by taky byl obrovský skok dopředu z K-5. To je rozdíl tří tříd.

Pokud půjdeš do nové KP Pentax poslední 3 roky neustále chrlí CashBacky na těla a prokládáte objektivy zdarma. Jednou to a jednou to. O vánocích byl dokonce double cashback za 5000 a ještě to dvakrát prodlužovali
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od hilda4sea » 01 črc 2019, 20:20

Změna systému je vždy nákladný krok. Pokud máš omezené prostředky, asi bude nejlepší cesta počkat na solidní cash back, nebo jít do bazaru, kde jsou K-70 a K-3 okolo 12.000, či KP za 15.000.

Pokud ale máš pocit, že si budeš říkat, že jsi měl jít do něčeho modernějších a výkonnějšího a ta myšlenka se bude neodbytně vracet, tak by bylo lepší (pokud to finance dovolí) zvážit přechod jinam. Třeba takové tělo Sony A7 stojí dnes okolo 19.000 a paleta levných a přitom kvalitních objektivů třetích výrobců už dávnou prolomila tradici SONY = DRAHOTA. A málo platné FF je prostě 2x tak velký snímač, který má při rozlišení 24 MPx dvakrát tak velké diody než KP. A Fuji XT2 je dnes i s powergripem za 22.000. Ani DSLR Canikon nejsou dnes žádný velký cenový problém. Málo "jetý" Canon EOS 6D se dá koupit v bazaru pod 20.000 a určitě uspokojí i hodně náročného uživatele.

Chtělo by to, aby ti tvé rozhodnutí dělalo radost. Tak ti přeji šťastnou ruku při výběru náhrady za K5.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 709
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od JoV » 02 črc 2019, 06:28

Obávam sa že ma bude čakať podobný problém - naša K-5ka a zbytok príslušenstva toho majú za sebou tiež dosť a teraz keď som sa na základe tohoto článku narýchlo pozrel aké sú možnosti náhrady od tohoto výrobcu, tak ma to moc nepotešilo.
K1 - full frame za 2000 eur. Na to nemám peniaze ani objektívy.
KP - oprati K-5ke to vyzerá strašne maličké - neviem ako by na tom vyzerala nasadená 300ka. Chýba mi tam horný display. Proste celkom iný dizajn. Cena okolo 1000 eur.
K-70 - rozumná cena do 700 eur. Ergonomicky asi najpodobnejšia K-5ke. Chýba horný display. Mám pocit že by som išiel kvalitou dole (môžem sa mýliť).

Čiže keď to zhrniem - nič moc. :cry:
V Pentaxe pokračovať vidím ako problém, budovať novú zostavu iného výrobcu je finančne náročné a ísť do bazárových vecí môže byť riskantné. Dá sa fotiť aj ultazoomom - ale tie možnosti a výsledky sú v porovnaní so zrkadlovkou trochu rozpačité.
Už dlhšie poškulujem po Olympusáckych OM-Dčkach - ale tam keď by som mal ísť na určitý level výbavy, tak sa tiež nedoplatím.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od fakt » 02 črc 2019, 06:42

Snažím se zjednodušovat si život vždy, kdy můžu.
Když na to mám, tak koupím co chci/potřebuji.
Když na to nemám, dám to na krátké splátky.
Když nechci splátky, počkám až našetřím, a fotím tím, co ještě mám.

Zajděte do obchodu a chvilku si hrajte s vybraným vybavením. Pak to nechte uzrát a druhý/3,4,5 den jděte a kupte. Obchody jsou narvané k prasknutí a není nic snažšího, než si udělat radost.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Dusan
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 161
Registrován: 04 čer 2012, 17:49
Bydliště: Liverpool

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od Dusan » 02 črc 2019, 07:45

JoV píše:
02 črc 2019, 06:28
Obávam sa že ma bude čakať podobný problém - naša K-5ka a........
Porovnanie K5 vs K3II
https://cameradecision.com/compare/Pen ... ax-K-3-II
Ja som z K5 šiel do K3 a bol to rozdiel.
No a KP vs K3 ... KP je mladšia
https://cameradecision.com/compare/Pent ... -Pentax-KP
Ceny kamier Pentax vs Fujifilm X-T3 + 18-55/2.8-4.0 R LM OIS
https://pricespy.co.uk/compare/products ... goryId=101

Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 552
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od richard_strouhal » 02 črc 2019, 14:23

Pokud jsi spokojen s objektivy co máš - počkal bych na cashback a třeba nová K-70 byla za něco přes 11 tis. Kč ...což je zadarmo. Pokud chceš zainvestovat i do nových objektivů, tak je jasné podívat se za hranice Pentaxu a případně změnit systém - tady mě osobně spíš děsí ta velká možnost kombinací značek / typů / bajonetů / ... formátů - včetně např. MFT, které hodně lidí volí pro wildfoto... sám bych se teď neuměl rozhodnout...
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

jaro_PO
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 28
Registrován: 16 lis 2014, 15:40

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od jaro_PO » 02 črc 2019, 18:35

A čo je podľa vás rovnako dobré od konkurencie na vyššie ISO ako KPčko ? Je tá kvalita na vyššie citlivosti oproti K5ii až taká značná ? Fotím wild a na večer a ráno by som vyššie ISO bral. Ale neviem či sa kvôli tomu oplatí ostať pri Pentaxe.

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od zirecek » 02 črc 2019, 19:35

KP má vynikající výkon na vyšší ISO.
Zde například ISO 2500:
https://www.flickr.com/photos/mvolek/48068312927/
Sám nevíš, co chceš, dle tvých obecných otázek na různé směry. Jestli máš peníze, udělej si radost. Případně sděl, v jakých finančních možnostech se pohybuješ. Je to stále jen o penězích v první fázi. Perfektní fotku uděláš i s KP. Ale také s XT3, Z6, A7III... a i se starými těly, když znáš svůj vercajk.
Když změníš systém, budeš muset dokoupit objektivy. Teď máš pokryt hodně široký rozsah. Tohle vybudovat na novém systému je částka klidně okolo/přes 100 tis. Kč za vše. Nevidím důvod kupovat v bazaru starší MLC těla.

Proklikat si výkon na ISO můžeš zde:
https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 3675054234

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od fakt » 02 črc 2019, 20:46

Fotky na flickru parádní.
Proč nejsou v galerii?
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Kulich999
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: 01 črc 2019, 09:00

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od Kulich999 » 03 črc 2019, 00:05

Ahoj

Díky za rady. No čekat už moc nemůžu, po hraní si s foťákem jsem zjistil, že je pěkně zblblá stabilizace. Viz video se zapnutým LV a vypnutým SR: https://photos.app.goo.gl/kqAj5ZuktxTvauuE9 (je jedno, jestli použiju hledáček nebo LV, SR on nebo off :()

Co se týče rozpočtu, jde o to jestli to zabolí víc (výměna systému) nebo jenom "trochu" (KP) :). Ať už nákupem KP nebo jiného systému mám vnitřní limit na cenu samotného těla někde na pomezí 20-30k Kč (při výměně systému se nechci dostat s objektivy nad 100k). Upřímně změna systému je to co nejméně chci, protože na utrácení mám jiné priority (rodina, cestování, bydlení, atd.). Při případně změně systému navíc počítám s rozložením investice v čase - tělo s nějakým seťákem bych koupil u nás a objektivy bych si nechal dotáhnout přes známe z US (případně bych si udělal za "ušetřené" peníze udělal výlet - co se dívám tak je teď třeba k mání zpáteční letenka na září/říjen/listopad z VIE do NYC a zpět za 7400 :-D)

Řeším jestli není zbytečné vyhazování peněz za KP. Co jsem ho zkoušel před pár měsíci v Megapixelu, tak se mi více méně zdál jako dobrý foťák, rozhodně lepší než K5. Nicméně mě od KP odrazuje pár věcí - rychlost AF zaostává za konkurencí ve stejné cenové hladině, malý buffer, menší FPS než K5, malá výdrž baterie (na DSLR), nepochopitelná absence IR portu a nic moc video ve srovnání s konkurencí (co mám děti tak opravdu video používám i na K5). Bazar moc nepreferuji (navíc opravdu moc v nabídce není).

Dnes jsem zašel opět do Brněnského Megapixelu na obhlídku vytipovaných strojků. Bohužel KP už na skladě neměli.

Od Fuji jsem zkoušel X-T30 (titěrný hledáček, ale zbytek funkcí je hodně fajn), X-T2 (hledáček lepší, ale nevím jestli měli vadný kus, hrozně blikal a celkově to bylo nepříjemné se do něj dívat :(). U Fuji bych se nádherně sešel s objektivy - mají 10-24, seťák 18-55 f2.8-4 se zdá OK, 35mm f1.4 se mi zdá rychlá (oproti Pentaxu je asi vše rychlé) a pak mají alternativu k Pentaxí 50-135 a to 50-140 f2.8 (nicméně se mi zdá opravdu drahá a je to velká kráva oproti srovnatelnému Pentaxu).

Od Sony nakonec jenom A6400 (hledáček příjemný, velikostně mezi X-T30 a X-T2), problém jsou objektivy. Seťák asi 18-105 f4, pak 10-18, sigmy 30 a 50 f1.4, ale nějáký rozumný teleobjektiv chybí :(.

Ještě ze zvědavosti jsem zkoušel klasické zrcadlovky. Nikon D7500 (drazší, ale má 4K video a další pro mě užitečné blbosti) a D7200. Výhodou je, velké množství relativně levných objektivů od Sigmy/Tamronu/Tokiny a jiných. Nevýhoda je, že se zřejmě už nedělá Tokina 50-135 f2.8 (přeznačkovaný Pentax) a ani Sigma 50-150 f2.8, takže jsou tam jenom k dispozici velké krávy 70-200 f2.8 (podobné jako pro Sony).

Takže si to teď nechám pár dní rozležet a nejspíš půjdu do KP, kde vím co mě čeká...

PS, pokud by někoho zajímaly moje fotky, tak se rád pochlubím. Bohužel web mám už nějáký ten pátek (rok a půl :-D) mimo provoz (potřebuji ho udělat znovu, na což potřebuji tak týden čistého času). Pokud by byl zájem, udělám nějáky výcuc toho co mám na Google Photos. Teoreticky by něco málo mělo být tady v galerii pod stejným nickem, kdysi dávno jsem byl zaregistrovaný, nicméně včera jsem se musel zaregistrovat znovu, jelikož můj účet byl za ty roky nepoužívání zřejmě smazán)
www.michalkubis.cz

Pentax KP | Sigma 10-20 f4-5.6 | Pentax 18-135 f3,5-5,6 | Pentax 16-50 f2.8 | Sigma 30 f1.4 Art | Pentax 50-135 f2.8

EX: K5|K100D|Pentax 18-55|Tamron 17-50 f2.8|Pentax A 50 f1.7|Pentax FA 50 f1.4|Sigma 70-300 f4-5.6

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-5 - kam upgradovat?

Příspěvek od hilda4sea » 03 črc 2019, 06:51

U předváděcích bezzrcadlovek se často stává, že si s tím lidi zkouší kdeco a pak to položí a odejdou. Následující zákazník si pak myslí, že je to standardní chování foťáku. Zejména EVF má mnoho možností nastavení a to se ještě kombinuje s aktuálním nastavením způsobu měření světla dopadajícího na senzor. EVF u XT2 má na plný výkon (boost) obnovovací frekvenci 100, což je daleko za hranicí možnosti vnímání lidského oka. Obecně EVF u Fuji patří mezi nejlepší na trhu. Jinak pro zajímavost obraz v hledáčku XT2 je větší než u Canonu 1Dx a ten má největší obraz mezi DSLR.

PS: u bezzrcadlovek existuje nesčetné množství chytrých a hloupých adaptérů, takže lze na těle MLC používat objektivy od M39/M42 až raritní Contax (Nikon, Pentax, Canon atd.) Tím odpadá urgentní nutnost nákupu nových objektivů. Zde je chytrými adaptéry nejlépe vybaven systém MFT a Sony. Manuální ostření s hloupými adaptéry je i pro "slepejše" (jako já s brýlemi) na MLC velmi snadné díky různým typům asistentů MF. POZOR! Panasonic nemá fázové ostření MLC.
Tím lze rozložit náklady na přechod do světa MLC na delší časové období a stačí k tělu koupit jeden nativní objektiv na rychle poskakující děti - třeba jako Sony FE 50/1,8 za 6000,-Kč.
Fulframe Sony A7II stojí dnes po cashbacku i s objektivem FE 28-70 celkem 31.000,-Kč. Kdo s tím fotil, tak mi dá za pravdu, že je to hodně dobrá mašinka.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-7, K-5 (II (s))“