Přesnost AF na široké ohnisko

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Přesnost AF na široké ohnisko

Příspěvek od JP3112 » 10 čer 2012, 14:57

Tak se přidám se svým problémem s K-5kou. Mám ji cca půlrok (můj první Pentax) a od začátku jsem byl nadšen. Postupně jsem ale přišel na dva problémy co se mojí techniky týká:

První problém nesouvisí zřejmě s tělem. Můj Tamron 17-50 odmítá přeostřovat při malé změně zaostřovací vzdálenosti. Př: Omylem zaostřím při portrétu na nos, zkusím znovu zaostřit na oko. Foťák pípne že je zaostřeno, ale objektiv se nehnul. Tohle mě dost točí a až se mi bude chtít, zkusím vyreklamovat objektiv. Řeším to zatím tak, že objektiv mezi přeostřením zaostřím na nekonečno a takovýho rozdílu on už si všimne. Mimoto mám tak dost silný frontfocus na širokém konci (delší konec je ok). Jinak je objektiv opticky super. Hodně jsem googlil a tenhle problém s nepřeostřováním Tamronu (70-200) už psal jeden nikonista, taktéž malá změna zaostřovací vzdálenosti, stejný projev. :? Myslíte, že to vezmou na reklamaci?

Druhý problém jsem objevil nedávno. Okolnosti vynechám, jen ho popíšu. Týká se spouště. První poloha je v pohodě, lehká, citlivá, spolehlivá. Ovšem druhá poloha, jak to tu formulujete, mívá občas krámy. Někdy foťák vyfotí v pohodě, někdy je potřeba tu spoušť znásilňovat dost tvrdě. Zkrátka hodně silně zmáčknout až nadoraz, ikdyž není pocitově poznat změna polohy, foťák pak vyfotí. Když jsem to zjistil, dost mě naštvalo a letěl jsem do ostravské pobočky Megapixelu (koupil jsem tělo přes net) na reklamaci. Tamní prodavač, nebo teda jeden z nich je tuším říkal pentaxista. Zkoušel tělo a dal mi za pravdu. Tak jsme to sepsali, poslali. Foťák dva týdny v pytli, včera jsem pro něj jel. Odpověď ze servisu? Popisovaná závada se neprojevila, blokace spouště může být způsobená softwarově kvůli nezaostření, blesku, atd... Mají mě za debila? Asi si budu kupovat K-5ku a fotit na zelenej režim, ne? Jasně že jsem všechno zkoušel na plnej manuál, všechny blokace zakázal a k ničemu to nevedlo. Navíc kdyby to byla soft chyba tak by to nešlo promáčknutím vyfotit. Ještě teda připsali že provedli celkovou kontrolu přístroje, fakt díky no. Máte někdo s K-5kou podobný problém? A jak vám chodí spoušť?

Tímto se přidávám k voodoo skupince propíchávající pentaxího servisáka pro ČR jehlami... :evil:

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od elho_cid » 10 čer 2012, 15:21

S tím objektivem se asi budeš muset smířit jak je, protože je hnaný hřídelkou z těla a kvůli rychlému AF má poměrně krátké převody. Čili nějaké 2-3 cm v portrétní vzdálenosti jsou pod přesností toho mechanismu. Ale ono to moc nevadí, protože hloubka ostrosti je v těhle podmínkách cca 20cm. Pokud tě to hodně štve, tak objektivy s vlastním zaostřovacím motorem mají ty kroky jemnější (Sigma HSM, Pentax SDM). Další možnost je vyměnit univerzální záklaďák za specializovaný portrétní objektiv. Hodně lidí to taky řeší tím že mají stejný objektiv na portréty a na makro, což taky celkem funguje.

Co se týče spouště, tak to je mi líto. Ale servisáka se musím zastat, mě se vždycky snaží pomoct. Chyby, které se objevují nepravidelně je nejtěžší diagnostikovat.

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od JP3112 » 10 čer 2012, 15:29

S objektivem jsem více méně smířený, ale ta spoušť mě mrzí. No třeba se to zhorší natolik, že si toho servisák všimne :mrgreen:
Portrétní objektiv je časem v plánu, ale nejdřív nějaký ultraširokoúhlý. Ikdyž... Ale to už sem nepatří :)

hilda4sea

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od hilda4sea » 10 čer 2012, 21:27

Musím se připojit k Elho-Cidovi. Kdyby u Px fungovalo všechno jako pan Kaucký, tak Px strčí do kapsy i Leicu.
Moje zkušenost je: maximálně ochotný, vstřícný a slušný.
Zkus se s ním domluvit přímo; bez prodejce.
Hilda

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od lennyl » 10 čer 2012, 21:57

JP3112: mam Sigmu 17-50/2.8 EX DC OS HSM a sprava sa tak,ze napr. na 17mm a clone 2.8 ked fotim dakych ludi dalej odo mna a chcem preostrit napr. z hlavy na ruku,tak AF sa nepohne, mam za to, ze to "krokovanie" nie je take detailne pri ostreni. tak zaostrim na pozadie a idem ostrit tam kde som povodne chcel. takze to nie je u mna chyba,ale vlastnost,asi

ad spust, kludne to moze byt aj mechanicky problem, ja neviem zly spoj, kontakt atd. ale nejdem hanit servisaka,neviem ako to testoval, ci to aj rozoberal a kontroloval zapojenie. tusim si mozes provizorne nastavit ostrenie tak,ze na spust,ktora by ti mala ist spravne ked ju domacknes do polovice a zaostri fotak, tak pri dotlaceni na exponovanie fotky priradis tuto funkciu v menu fotaku zelenemu tlacidlu. ale to neriesi povodny problem,ze ano
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Oxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od Oxi » 10 čer 2012, 22:43

lennyl: mne tato Sigma robi to iste, takze asi to bude fakt vlastnost ...

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od yoli » 10 čer 2012, 22:50

Robia to všetky značky na 17mm.

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od JP3112 » 11 čer 2012, 09:57

Původně jsem nechtěl řešit ten objektiv, ale když už je tu na to tolik reakcí tak si dovolím poznámku, že hloubka ostrosti je relativní pojem (což určitě všichni víte) a rozhodně poznám když mi nepřeostří širší konec o tři metry ve vzdálenosti např. 15 metrů, a to nejen na cloně 2.8.

S tím servisem se na mě nezlobte ale když to prodavač poznal za minutu, tak to pan Kautský mohl za ty dva týdny poznat taky. Ikdyby si s tím tělem hodinu hrál, tak to musel jasně identifikovat. Nevím, jestli mu to přišlo v mezích výrobní tolerance, ale jeho zastáncům bych přál vyzkoušet si moji situaci. Můj ukazováček nechodí do posilovny, abych se s tou spouští přetahoval kdo vydrží víc. Není to občasná závada. Sami určitě víte že zejména při delších časech je potřeba spoušť zmáčknou lehce a necuknout foťákem. Když se s ní budu prát tak to dost dobře nejde. Samozřejmě jsem použil trochu nadsázky abyste mě začali brát vážně, ale podle mě má foťák při citelném cvaknutí druhé polohy exponovat, a ne abych pak tu spoušť musel násilně tlačit někam do těla. Asi už jsem moc agresivní, omlouvám se. Ale zkuste se vžít do mojí pozice a pochopit mě.

Pokud by tu byl někdo z Olomouce s K-5kou a měl čas, rád bych se sešel a prohodil na chvilku těla pro vyzkoušení chodu spouště.

Uživatelský avatar
uray
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 800
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od uray » 11 čer 2012, 10:08

...k tomu ostření na 17mm/2,8 a 15m - doporučuju kalkulátor hloubky ostrosti. Vše je celkem přesně vymezeno - hyperfokální vzdálenost je něco přes 5m, takže jestli je objekt 2km nebo 15 m je zaostřeno stejně :-)

např.
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od zdeny » 11 čer 2012, 10:41

JP3112 píše: Pokud by tu byl někdo z Olomouce s K-5kou a měl čas, rád bych se sešel a prohodil na chvilku těla pro vyzkoušení chodu spouště.
Nejsem z OL, ale nemám to daleko. Každopádně spoušť na K-5 mi jde úplně lehce, není v tom žádný problém. Asi máš opravdu výrobní nebo jinou vadu. Nezbývá než opakovaný servis. Zkus panu Kautskému přímo napsat mail nebo zavolat a po domluvě s ním mu tělo poslat. Tohle by měl v záruce vyřešit.
Tenhle objektiv neznám, ale jak píšou ostatní, s tím ti asi ani on nepomůže, s tím se budeš muset naučit žít nebo koupit jiný.
Zdenek

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od bigfoot » 11 čer 2012, 10:50

zasa sa tu riesia uplne kraviny... Ach jaj, chodte radcej fotit!

" a rozhodně poznám když mi nepřeostří širší konec o tři metry ve vzdálenosti např. 15 metrů, a to nejen na cloně 2.8."
Prepac, ale to na 17mm ohnisku nedokazes ;)
...K10+K5...
a rozne serepeticky

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od zdeny » 11 čer 2012, 10:58

Musím se ho zastat, nefunkční spoušť mi nepřijde jako kravina. S tím se prostě blbě fotí. Objektiv už neřešte.
Zdenek

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od duves » 11 čer 2012, 11:00

bigfoot píše:zasa sa tu riesia uplne kraviny... Ach jaj, chodte radcej fotit!

" a rozhodně poznám když mi nepřeostří širší konec o tři metry ve vzdálenosti např. 15 metrů, a to nejen na cloně 2.8."
Prepac, ale to na 17mm ohnisku nedokazes ;)
Suhlas.

lto
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 334
Registrován: 28 čer 2011, 15:53
Bydliště: Bratislava

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od lto » 11 čer 2012, 13:04

JP3112 píše:Původně jsem nechtěl řešit ten objektiv, ale když už je tu na to tolik reakcí tak si dovolím poznámku, že hloubka ostrosti je relativní pojem (což určitě všichni víte) a rozhodně poznám když mi nepřeostří širší konec o tři metry ve vzdálenosti např. 15 metrů, a to nejen na cloně 2.8.
Míněno "poznám" myslíš jako, že poznáš když objektiv neopřeostří /což je u 17mm, clony 2,8 a 15m v pořádku/, nebo že to poznáš na fotce ? /což bych se divil, pak by muselo být něco s objektivem, jako třeba neostří na nekonečno?/
Pentax K-x, Lumix FZ18, Olympus E-PL1

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Problémy s K-5 - na co si dát pozor

Příspěvek od JP3112 » 11 čer 2012, 19:06

Ten širší konec prostě nepřeostřuje, a to značně. Občas je to poznat při malé cloně. Ne že by to bylo neotrý přímo ale je vidět že je zaostřeno jinam a tam kde jsem to chtěl je měkčí kresba.
Všichni se do mě pouštějí kvůli prkotině (špatnej odhad hloubky ostrosti) a hlavní problém s tělem uznal jen jeden člověk :(

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-7, K-5 (II (s))“