Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
nighthawk787
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: 09 úno 2011, 11:57

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od nighthawk787 » 25 čer 2012, 08:08

smik, riešime preto že každý nie je skúsený, pomoc priateľovi ktorý potrebuje poradiť pre mňa osobne nie je strata času, uznávam že je zaujímavé ako sa správa K-5 dolu hlavou, ale súvisí to so systémom shake reduction, korekciou snímača a postavením snímača v normálnej polohe a v polohe otočenej o 180, konečne skúste odfotiť mriežku normálne a dolu hlavou a nájdite rozdiel :) :)
skúseným to bude jasné na prvý pohľad, tý menej skúsený sa môžu spýtať :wink: :wink:

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
nighthawk787
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: 09 úno 2011, 11:57

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od nighthawk787 » 25 čer 2012, 08:19

joy, skús tmavé do+ svetlé do- :wink:

Uživatelský avatar
majster333
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 548
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Slovensko

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od majster333 » 25 čer 2012, 08:54

JoV: Tak to si asi nejak nepochopil princíp merania expozície a jej kompenzácie a robil si to úplne opačne, preto si mal prepali. Ale skúšaj ďalej a zachvíľu to máš.
Úplne hrubo povedané kompenzješ
Do "-" ak máš tmavé pozadie (v tvojom prípade les a len malé svetlé kimoná)
A do "+" ak máš svetlé pozdie ( napr sneh a len malých tmavých lyžiarov)
Ale najvýstižnejšie to je tu: http://www.fotografovani.cz/fotopraxe/z ... y-151675cz celý ten serial je výborný ale linky v ňom nefungujú musíš si to vyhľadať ručne toto je pre teba najdôležitejšie
http://www.fotografovani.cz/fotopraxe/z ... e-151683cz
od 8/2007 K10D + 18-55 -1:3,5-5,6; predtým practica L2 a ručný exp.. K10D tomu hovorím rýchlosť oproti ručnej práci :-), fotím málo ale s radosťou. už aj 40/2,8 limited

PentaxFan
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: 17 bře 2011, 18:35

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od PentaxFan » 25 čer 2012, 15:52

majster333,

podla toho tvojho prveho linku (http://www.fotografovani.cz/fotopraxe/z ... y-151675cz) je tam hned prvy obrazok zapadu slnka:

Obrázek

pod ktorym je napisane: "Expozičně těžká scéna, kde bylo nutné zvládnout poměrně silné protisvětlo zapadajícího slunce a přitom zachovat kresbu palmy."

tak ja teraz neviem.. je to expozicne velmi tazka scena, klasicky expozimeter by to nameral presvetlene, ale moja K-5 ka to zmeria presne takto a vyfoti to presne takto bez akejkolvek korekcie! (Teda to upresnim...: pozadie by som mal presne taketo iste a z palmy by tam bola "kresba" ale trocha ciernejsia)

je to normalne? :)

Uživatelský avatar
majster333
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 548
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Slovensko

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od majster333 » 25 čer 2012, 19:33

PentaxFan: Klasický expozimeter, bez všeliakých vymoženstí by tú scénu na tomto obrázku nameral asi tak, ako opisuješ, že by to urobila K5. (aj keď sme sa dozvedeli, že K5 tiež nie je len jednoduchý priemerovač)
Pretože je tam priame a silné protisvetlo slnka a veľkej plochy žiaracej oblohy, je dosť možné že by tolo ešte celkovo tmavšie. je to vlastne "obdoba" fotky snehu s lyžiarom.
Nejaký iný než obyčajný expozimeter s nejakým programom, by tú scénu mohol namerať akokoľvek, ako má naprogramované. Napríklad by to mohol spraviť aj tak, ako vravíš ty, že by to presvetlil ( ale nevidel som nič také pravdupovediac, možno nejaký zvláštny kompakt tak meria expozíciu)
Ktorý z tých prístupov je správny, je na tebe- na používateľovi. Meranie expozície je nástroj a je tu pre teba :) Mne by to pripadalo logické, ale tebe sa to vôbec páčiť nemusí.
Podľa mňa, ale asi chybne predpokladáš, žeby to "normálne" bolo svetlé, naopak. Však vyskúšaj akurát zapadá :)
od 8/2007 K10D + 18-55 -1:3,5-5,6; predtým practica L2 a ručný exp.. K10D tomu hovorím rýchlosť oproti ručnej práci :-), fotím málo ale s radosťou. už aj 40/2,8 limited

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 709
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od JoV » 25 čer 2012, 19:36

majster333: V kompenzáciách mám vcelku jasno. Nejaké tie linky a literatúru mám naštudovanú a "niečo" aj nafotené.
Podla mňa som neuvažoval úplne scestne pri tej kompenzácii do + . Ono tí džudisti zaberali dosť velké percento záberu a naozaj velmi záležalo na tom v akej pozícii sa nachádzali voči pozadiu, resp, kolko toho tmavého pozadia práve clonili. Ale uznávam že občas bolo treba ísť aj aj na -7EV. Len pri týchto rýchlych dejoch to človek nestíha tak rýchlo vyhodnocovať a prehadzovať.

freddy krueger
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 263
Registrován: 21 dub 2011, 14:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od freddy krueger » 25 čer 2012, 19:58

Nechápu, co tady pořád řešíte. Prostě se naučte žít s tím tak, jak to měří a je to. Tělo se vždy snaží naměřit expozici při celoplošném měření tak, aby byl co nejlépe rozložený histogram. Že k tomu Pentax používá nějaké své speciální know-how je už snad jedno ne?
Teď při testování se zářivkou jsem zjistil, že mi to u K-x dělá taky. A víte co? Nikdy předtím jsem si toho nevšiml a foťák vždy měří spolehlivě. Případně si nastavím kompenzaci/posunu čas, když potřebuju některý objekt na snímku přesně exponovaný. Ještě se mi nestalo, že bych měl nějaký snímek špatně exponovaný kvůli foťáku.

Uživatelský avatar
majster333
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 548
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Slovensko

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od majster333 » 26 čer 2012, 14:22

JoV: no tak jasné že záleží na tom koľko v zábere toho bielho máš....ale záleží aj "akého" bieleho. Vôbec nechem povedať, že by si toho mal málo nafoteného, alebo že si neštudoval teóriu.
Ale zdá sa mi, že už viem prečo si dával zbytočne kompenzáciu expozície do plusu ( keďže si mal aj tak prepaly pri tých kimonách, a po kompenzácií sa ti to ešte zhoršilo).
Usudzujem z toho, ako si sa pýtal na tú fotku s palmou, "či je to normálne" a ako si prirovnával kimoná k snehu.
Zdá sa mi, akoby neberieš do úvahy rozdiel medzi Priamym svetlom a Odrazeným svetlom, u ktorého môže byť odraz rozptýlený, alebo priamy.
Priame zdroj svetla (slnko, lampa, aj obloha môže byť ) oveľa viac ovplyvní priemer nameranej expozície (teda aj výslednú fotku) ako nejaké odrazené svetlo ( v tvojom prípade kimono, alebo napr sneh.) A priamy odraz je tiež oveľa silnejší zdroj svetla a viac ovplyvní expozciu, ako rozptýlený odraz. Napr. priamy odraz svetla zo zrkadlo skoro bez straty odrazí všetko svetlo. Aj sneh môže odráža oveľa viac svetla, ako nejaká bežná biela látka napr. kimono. Preto treba oveľa menšiu plochu snehu v zábere (ak priamo odráža slnko), aby ti ovplyvnil priemer expozície fotky. Oveľa menej, ako bilelej plochy kimona, ktorá nie je osvetlená priamym slkom ( je v tieni, alebo je zamračené).
Možno preto že si predpokladal, že sneh odrážajúci slnko a biele kimono majú takú istú expozičnú váhu si pridával expozíciu do plusu, aj keď to už nebolo treba a prepaľovalo to ešte viac.
Ale to len tipujem, mýlim sa???
od 8/2007 K10D + 18-55 -1:3,5-5,6; predtým practica L2 a ručný exp.. K10D tomu hovorím rýchlosť oproti ručnej práci :-), fotím málo ale s radosťou. už aj 40/2,8 limited

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 709
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od JoV » 26 čer 2012, 19:05

majster333: Díky za obšírny výklad. A to s tou palmou bol niekto iný.
Inak som zvedavý ako budem úspešný v Chorvátsku. Tam to bude zaujímavé - biele vápence Biokova určite preveria foťák aj mňa :) .

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od lennyl » 27 čer 2012, 22:55

tak dnes sme sa s PentaxFan stretli a testovali co mu ta K5 vlastne robi. NIE je v poriadku:

1. fotak mu meria expoziciu o jeden stupen EV svetlejsiu
2. sklo Pentax DA 18-135/3.5-5.6WR mu neostri presne ani po korekcii v jeho K5 v menu microadjust. (mne ostril na mojej K5 uplne presne)
3. sklo 18-135 pri teste bieleho papiera na 1/2 v kufri auta s tmavym podkladom meria ZLE expoziciu (papier uplne prepali a po otoceni fotaku o 180stupnov zasa papier podexponuje (s mojou Sigmou 17-50/2.8 mu to fotilo na jeho K5 presne! cize aj po otoceni fotaku mal spravne exponovanu fotku - ziadny prepal na papieri)

Zaver: ma blby kus K5, bohuzial, aspon to som ja usudil, v Exapro mu reklamacie zatial neuznali ziadne.
1. treba nastavit ostrenie AF toho skla Pentax DA 18-135WR k jeho telu K5
2. to ze mu to s tym objektivom 18-135WR meria expoziciu inak po otoceni fotaku (cize zle) a s mojou Sigmou 17-50/2.8 na jeho tele K5 uz dobre je minimalne divne
3. ani jeho Pentax DA 18-135WR na mojej K5 nemeral spravne expoziciu pri polozenom 1/2 bielom papieri v kufri auta

Zavery? piste :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
majster333
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 548
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Slovensko

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od majster333 » 28 čer 2012, 06:00

no tak keď pošleš servisákovy takéto pororvnanie s foťákov mal by ti to uznať skús najprv mailom vysvetliť o čo ide.
od 8/2007 K10D + 18-55 -1:3,5-5,6; predtým practica L2 a ručný exp.. K10D tomu hovorím rýchlosť oproti ručnej práci :-), fotím málo ale s radosťou. už aj 40/2,8 limited

freddy krueger
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 263
Registrován: 21 dub 2011, 14:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od freddy krueger » 28 čer 2012, 10:47

No tak to bych řekl, že spíš ten objektiv 18-135mm stojí za špatných měřením expozice, ne tělo. Může podávat špatné informace přes CPU co má v sobě.

lto
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 334
Registrován: 28 čer 2011, 15:53
Bydliště: Bratislava

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od lto » 28 čer 2012, 10:52

Nema ten objektiv nieco pobabrane v clone /lamely/ ? No .. ale to je skor uz na toho technika :?:
Pentax K-x, Lumix FZ18, Olympus E-PL1

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od bigfoot » 28 čer 2012, 12:06

podla toho ako to popisuje, moze byt poskodena lamela, alebo aj zly kontakt...
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od lennyl » 28 čer 2012, 22:30

poskodena lamela, zly kontakt....to sa mi nepozdava. to sklo 18-135 mi na mojom tele ostrilo presne, pri normalnom foteni krajiny, detailov, portretu, na mojej K5 fotil normalne, nepozoroval som ziadne anomalie. akurat pri tom "extremnom" teste,ze bol polozeny biely papier v kufri auta,cize tmavsia podlozka (plato) a pri kompozicii 1/2 biele/tmave to blbo meralo expoziciu s tym 18-135 (na oboch telach), s mojou sigmou 17-50/2.8 to bolo ok,hmm.

inak ta 18-135 normalne meni clonu, fotil som s nou aj na 3.5 a 18mm, aj na 50mm a 5.6 aj na 135mm a 5.6 atd., fotky boli na mojom tele normalne ostre, slusne sklo
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-7, K-5 (II (s))“