Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
PentaxFan
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: 17 bře 2011, 18:35

Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od PentaxFan » 08 čer 2012, 20:14

Ahojte.

Tí z vás, ktorí máte K-5, či K-7... Napíšte mi, či aj vám to meria takto "šibnuto" expozíciu vtedy, keď máte v hornej časti les a v dolnej časti slnkom zaliatu scénu. Lebo mne to meria vždy s brutálnymi prepalmi. Mal som po ruke aj Canon 50D a ten to zmeral iba s miernym prepalom.. Skúsil som aj takú fintu, že som zmeral expozíciu s normálnym držaním K-5 a potom som tú istú scénu zmeral s otočenou K-5 o 180 stupnov a tá istá scéna bola viac menej v poriadku.. Je to normálne???! Mne to príde ako keby mi expozimeter meral iba v hornej časti a dolnú úplne ignoroval. Zapnutá korekcia prepalov nič nepomôže. Dokonca som to už mal aj 3 krát reklamované v Exapre a zakaždým mi to vrátili s tým, že laboratórne testy merania expozície dopadli v poraidku.. :(

Prikladám aj exemplárne fotky. Program Av, pevné ISO, bez korekcie expozície. Meranie celoplošné a aj s prioritou stredu.

bez korekcie prepalov:
Obrázek

s korekciou prepalov: (žiadny rozdiel)
Obrázek

dalsie fotky:

priorita stredu s normalnym drzanim tela:
Obrázek

priorita stredu s otocenym fotakom o 180 stupnov:
Obrázek

celoplosne meranie s normalnym drzanim tela:
Obrázek

celoplosne meranie s otocenym fotakom o 180 stupnov:
Obrázek



Ďakujem za vaše postrehy!
Naposledy upravil(a) PentaxFan dne 10 čer 2012, 08:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od elho_cid » 08 čer 2012, 21:08

Je vypnutá custom funkce 6? Zkusil bych provést reset do výchozího nastavení. S jakým je to objektivem? S některými objektivy, typicky starší Sigmy, tyhle potíže prostě bývaj.

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od zdeny » 08 čer 2012, 21:58

Tyhle tvoje přepaly mi připomínají stejné problémy při použití blesku, ale nikdy mě nenapadlo otočit foťák o 180 stupňů. Že by měřil jen v horní polovině? Příležitostně zkusím.
Zdenek

Uživatelský avatar
miro-s
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 200
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od miro-s » 08 čer 2012, 23:10

Ja si myslim, ze toto su velmi nestastne sceny - vzadu hlboka tma a vpredu vsetko zaliate svetlom.. Pri foteni niecoho podobneho na automatiku by som to povazoval za loteriu.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od Klingo » 08 čer 2012, 23:28

neviem co tu riesite, na snimkach zaberá plocha v tieni dve tretiny snimky, podla mojho nazoru sa aparat zachoval uplne standardne a expoziciu vyhodnotil dobre. Presne toto by som cakal.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

lto
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 334
Registrován: 28 čer 2011, 15:53
Bydliště: Bratislava

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od lto » 08 čer 2012, 23:38

Preco ale po otoceni fotaku o 180 stupnov prepaly nie su ? :?:
Pentax K-x, Lumix FZ18, Olympus E-PL1

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od Klingo » 09 čer 2012, 00:10

Pretoze sa predpoklada, ze v hornej casti snimky byva casto obloha, ktora je svetla. Tomu su prisposobene aj agoritmy vypoctu expozicie. Malokedy to byva naopak. Tieto fotky supriam ukazkove na naucenie sa kedy treba nastavit podexpoziciu. Toto a taketo priklady najdes v kazdej knihe o fotografovani hned na zaciatku. A to ze canon nameral inak je tym, ze ma v pamati ulozene mnozstvo rexferencnych snimkov z ktorymi scenu porovnava. Lenze prave v tom byva zakopany pes, vysledky merani sceny mozu byt rozne, staci casto iba minimalny posun kompozicie. Na toto sa v canon forach casto stazuju. U pentaxu je expzicia vzdy standardne a predvidatelne zmerana. Prave meranie expozicie je,u px uz od jeho zaciatkov tou najsilnejsou strankou, narozdiel od autofokusu.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
Machro
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od Machro » 09 čer 2012, 05:56

Súhlasím s Klingom. Moja skúsenosť - táto scéna nameraná celoplošne = bude chcieť vytiahnuť tie tmavé tiene na 18 percent šedú a tým pádom pôjde svetlá predná časť do prepalu. táto scéna nameraná stredovo = nakoľko v strede nie sú tiene až také tmavé bude to o moc lepšie, ale prepalom sa asi nedá vyhnúť. táto scéna nameraná bodovo (tiene) = zase vytiahnutie tieňov na 18 percent šedú a myslím, že najväčšie prepaly vpredu. táto scéna nameraná bodovo (jasná predná časť) = predná časť bude asi reálna, ale tiene budú asi najtmavšie zo všetkých možností - nakoľko to je však fotené na low iso, tak sa tie tiene budú dať vytiahnuť. Každopádne pri fotení ľudí to myslím chce vyrovnanejšie svetelné podmienky. Asi tak. :wink:

PentaxFan
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: 17 bře 2011, 18:35

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od PentaxFan » 09 čer 2012, 06:43

Je vypnuta CF 6. Je to s Pentax 18-135 WR. objektiv nie je sice najkvalitnejsi, ale aj tak je to trocha nelogicke, aby mi tak diametralne odlisne meralo po otoceni fotaka o 180 stupnov. skusal som to vo viacerych scenach a meralo mi to skoro vzdy inac po otoceni. Prosim , skuste to aj vy, ci vam to bude tiez merat inac po otoceni a skuste niekto aj tieto prepaly... S tym Canonom bola aj po pretoceni o 180 stupnov, uplne rovnaka exppozicia, to iste plati aj u Nikonu D90, ktory ma kamarat.
Podla mna ak je toto normalne, ze spravi taketo prepaly, tak potom algoritmus merania exp od PX je uplne nedokonaly. Predsa si ma vypocitat, ze ked je v polovici fotky tma a v druhej polovici hooodne svetla, tak spravim nejaky priemer medzi tymto a nie ze vytiahnem les do svetla a na slnkom zaliatu luku sa vykaslem.... potom, jasne ze z toho vyjde prepal.. :(

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od Klingo » 09 čer 2012, 07:53

Ak chceš,aby to priemerovalo,musíš nastaviť meranie stredové nie matricové.To by bolo v tomto prípade najvhodnejšie.Lenže ako som povedal,problém nieje vo fotoaparáte ale v tom,že nemáš naštudované systém merania.Proste,px to má takto zaužívané,je to proste tak.Prečítaj si môj príspevok vyššie,prečo to pri otočení aparátu o 180 stupňov meria inak.Robíš nezmyselné hokuspokusy.Už som písal že takéto meranie je pri yónach správne-fotoaparát nastaví expozíciu podľa prevažujúcej plochy.Primaruje iba stredové vyvážené so zvýrazneným stredom.Ale aj tam bz bol malý prepal ale už nie tak výrazný.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

PentaxFan
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: 17 bře 2011, 18:35

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od PentaxFan » 09 čer 2012, 08:10

Klingo, dakujem za tvoj nazor a postreh. ked si pozries tie "dalsie fotky", tak hned prve dve su s prioritou stredu, teda ako ty pises, malo by to priemerovat a spravit maximalne maly prepal.. Naozaj sa ti zda, ze je to maly prepal??! :o

Uživatelský avatar
majster333
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 548
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Slovensko

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od majster333 » 09 čer 2012, 09:43

PentaxFan: môj názor je taký, že na tých prvých dvoch fotkách je v strede akurát najtmavšia časť záberu - preto je aj priemer pre najtmavšiu časť fotky takyý, že tmavé zosvetlilo a svetlé prepálilo. Ak potrebuješ merať priemerom, tak musíš merať na priemernom mieste, nie najtmavšom ako si to asi spravil.
Ale úplne najednoduchšie bude, keď už vieš a ako funguje,tak v takejto scéne zvoliť korekciu expozície do -.
od 8/2007 K10D + 18-55 -1:3,5-5,6; predtým practica L2 a ručný exp.. K10D tomu hovorím rýchlosť oproti ručnej práci :-), fotím málo ale s radosťou. už aj 40/2,8 limited

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od elho_cid » 09 čer 2012, 09:59

Já si na měření expozice s K-5 nemůžu stěžovat. Možná je to nějaké smítko na tom 77-segmantovém senzoru. Ale pravda je, že jsem nikdy nezkoušel fotit vzhůru nohama.

PentaxFan
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: 17 bře 2011, 18:35

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od PentaxFan » 09 čer 2012, 10:00

Práve v tom je problém.. lebo vo všeobecnosti mi K-5 robí mierne podexponované fotky a keby som mal prezieravo dávať ešte exp do mínusu, tak neviem neviem, postrádam zmysel poloautomatiky u PX.
A stále sa bavíme o tých prvých dvoch fotkách, na ktorých je hojdačka, hej? Lebo ja tam v strede vidím pol na pol tmu a svetlo... Fakt ma zaraža že po otočení o 180 stupnov, je ta nafotena scena skoro dokonala!

Neviem prečo mám stále taký pocit aj z diskutujúcich, aj z Exapra, že ak je akýkoľvek problém, tak to "nie je bug, ale feature" :-// hmmm

Uživatelský avatar
Bob van Sikorski
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 117
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Meranie expozicie - prepaly!!! (problém?)

Příspěvek od Bob van Sikorski » 09 čer 2012, 11:02

když bys byl ochotnej vystavit raw od té první, něco bych zkusil. možná to zabere, možná ne, ale mám takovej postup, kterej občas přepálený obličeje dostane do nomrálního stavu...
hw: K200D + O-ME53 + klínová matnice, 8xEneloop, Tamron 18-200, Porst Color Reflex MC Auto 55/1.2, (v šuplíku 18-55 II, Vivitar 50/2.0, Jupiter 135/3.5, MD Rokkor 45/2.0, MC Rokkor-X PG 50/1.4); sw: DNG; Photivo/Rawtherapee + GIMP

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-7, K-5 (II (s))“