Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Příspěvek od zdeny » 04 čer 2012, 09:20

Zdravím po delší době, pokud se to tu už řešilo, tak mě admini smázněte. Všiml jsem si, že zobrazení náhledu po vyfocení fotky trvá věčnost i na superrychlé kartě a pořád jsem nevěděl co s tím. Pak jsem si náhodou v menu přepnul ukládání RAW souborů z DNG zpátky na PEF a ejhle, rychlé jako blesk. Takže foťák než uloží do DNG, asi musí něco přepočítat a to je ta prodleva, kdyby to někomu kdo fotí do RAWu pomohlo...
Zdenek

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji DNGxPEF

Příspěvek od elho_cid » 04 čer 2012, 11:14

Já mám DNG a stejně je to velmi rychlé. Ale až od narozenin, ke kterým jsem dostal kartu Pretec UHS, class 16 (433x). Vyzkouším jestli PEF nebude ješttě rychlejší, díky.

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji DNGxPEF

Příspěvek od zdeny » 04 čer 2012, 11:57

Zkoušel jsem to v horších světelných podmínkách a taky to není úplně bleskové. Objeví se přesýpací hodiny, svítí vzadu oranžová kontrolka a chvíli trvá než fotku uvidím na displeji. Představoval jsem si, že s rychlou kartou to bude lepší. Možná to brzdí ještě něco dalšího.
Zdenek

kingfisher
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: 03 čer 2011, 08:07

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji DNGxPEF

Příspěvek od kingfisher » 04 čer 2012, 12:45

Vdaka za tip, urcite to vyskusam .... to zpracovavanie nahladu je vazne dost vlekle. Ak je PEF rychlejsie, tak to urcite pomoze.
Najnovsie k tomu mi k-5 na stlacenie preview 'knoflika' reaguje dost nahodilo a naladovo, niekedy sa zatne a nahlad fotky dostanem az po vypnuti a opatovnom zapnuti fotaka, alebo po exponovani dalsej fotky.

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji DNGxPEF

Příspěvek od zdeny » 04 čer 2012, 15:08

Pustil jsem se do podrobnějšího testování, abych nešířil bludy, protože po chvíli se mi to i s PEFem zdálo pomalé.
Zatím největším zpomalovačem se zdají korekce objektivu, kdyžtak to někdo nezávisle ověřte a pokud to tak bude, tak by se mohlo toto téma smazat a nazvat ho správně.
Je to hned první stránka menu, Korekce objektivu, Nast. chromat. odchyl. Když je zapnutá, šíleně brzdí ukládání, když vypnutá, jde to rychleji.
Zdenek

Mike-K
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 60
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Příspěvek od Mike-K » 04 čer 2012, 18:20

Tak sem to taky otestoval a výsledky se s tvými shodují - korekci vypnuty - ukládání PEF i DNG bleskové, bez pozorovatelného rozdílu, zapnuty - výrazné zpomalení ukládání PEFu a ještě vetší DNG... K-5, karta SaDisk Extreme 30MB/s
Já standardně fotím do DNG, veškeré korekce a jiné SW úpravy ve foťáku vypnuty.

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Příspěvek od zdeny » 04 čer 2012, 19:36

Já mám některé SW korekce zapnuté, ale ty tolik nebrzdí. Např. na třetí stránce menu, Redukce šumu high-ISO nebo Nastavení D-range. Nejhorší jsou ty korekce objektivu.
Zdenek

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Příspěvek od lennyl » 05 čer 2012, 13:18

na toto som prisiel hned po kupe K-5 :-). jedno je,ci fotis do DNG/PEF/JPG, viditelne spomalenie pri "ukladani" fotky robi prave zapnuta korekcia objektivu. Pozor, korekcia je aktivna iba pre Pentax skla (Sigmy a Tamrony mi to nedovoli zapnut). kazdopadne, ja to mam vypnute, aj ked je pravda,ze aktualne mam iba jedno Pentax sklo, 35/2.4, ale priorita je pohotove fotenie, pripadne vady objektivu odstranujem v Adobe LightRoom.
PS: Nikon, aspon co som sa bavil okolo D7000 (D700) ma korekcie objektivu zapnute a nespomaluje to..teda to je moja domienka,lebo sa na to chalan nestazoval :D
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

RadekD
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 84
Registrován: 04 bře 2011, 12:26
Bydliště: Praha

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Příspěvek od RadekD » 05 čer 2012, 16:31

O pomalém zobrazování při zapnutých korekcích se již psalo v minulosti v jiném vláknu. Ono je to napsáno i v manuálu. Ale píšou tam, že zobrazení může být pomalejší a ne, že je to na cigáro. Se Sigmou mi to také nejde zapnout, dokonce ani s FA 50/1,4. Žádná škoda. Lze to pouze s DA objektivy.

lto
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 334
Registrován: 28 čer 2011, 15:53
Bydliště: Bratislava

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Příspěvek od lto » 05 čer 2012, 17:51

Ja som to raz vyskusal, zapnut korekciu (K-x), hned som to vypol, to sa nedalo vydrzat, ten delay :D
Pentax K-x, Lumix FZ18, Olympus E-PL1

Rawac
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 04 čer 2012, 07:12
Bydliště: Praha

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Příspěvek od Rawac » 05 čer 2012, 22:19

Podobný problém jsem řešil o víkendu, zpravidla jedu z 99 procent do PEF, 1 pct. je PEF+JPG (prozatím si ladím optimální JPG výstup). Funguju na SanDisk SDHC Extreme PRO 16GB UHS-I 95 MB/s (používám ji i v druhé DSLR, která UHS podporuje, samotných PEF se na ní vejde lehce přes 750) a po zapnutí doplňků u JPG (korekce, stíny) je to na kafe - proto ty doplňky nepoužívám, od toho mám SW (AD CS 5.5 + ACR). Fotky z K-5 nemusím poskytovat hned, fotím si jen pro sebe, takže mě optimální naladění JPG výstupu kvůli fofr předání/zveřejnění zatím moc netrápí.

Ale všiml jsem si, že po/při větší sérii fotek a při ukládání PEF+JPG nemůžu hýbat s body autofocusu a systém mi dovolí s nimi hýbat až po plném zpracování JPG výstupu (alespoň tak mi to připadá). K-5ku mám od minulého čtvrtka (SN 4306...), tak se s ní ještě pořád trochu seznamuju. Ptám se, páč u N D7000 mi to nedělá (na druhou stranu u N zase vypadá čip, tedy alespoň z hlediska nečistot - oleje, jako součást vstřikovacího systému nějakého motoru :-)).

Sice ta "blokace" bodů přímo nesouvisí s vláknem - rychlostí zobrazování náhledu na zadním disp., ale když už jsem se rozepsal, stává se to občas někomu nebo to je standardní vlastnost K-5 (předinstalovaný fw 1.13)? Možná, že to je i v manuálu, ale tam jsem na to zatím nenarazil...
Pentax K-5 + 18-135; druhé tělo: Nikon D7000 + 18-105. Neptejte se, co je lepší, všechno má svoje mouchy :-)

bOB_iK
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 34
Registrován: 11 dub 2011, 20:24

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Příspěvek od bOB_iK » 11 črc 2013, 15:00

Mám taky problém s pomalým zobrazením náhledu ale přitom mám šecky korekce vypnuté. Napadla mně karta ale aj když tam dám microSD přes redukce, kerá by měla byt pomalejší, tak to trvá stejně dlouho. A při zápisu více fotek je prodleva ještě markatnější. U předchozí K-7čky nebyl vůbec žádný problém. Netušíte někdo, včem by mohl byt zakopaný pes??? Děkuji.

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Příspěvek od kluzo » 11 črc 2013, 21:25

Zrovna to řeším taky (K-5 II+SanDisc Ultra 32GB, 30MB/s). Problém jsem neměl a najednou tu je. Taky by mne zajímalo, čím to může být. Už jsem ji několikrát formátoval, i v PC.

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Příspěvek od kluzo » 12 črc 2013, 07:19

hmmm, narazil jsem na tohle:
https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/
Zatím stahuji a ještě jsem to nezkoušel. Vyzkouším. Faktem je, že zpomalení se mi začalo projevovat pravděpodobně po formátování SD karty v PC. Nevím, jak to je, myslel jsem si, že když to pak přeformátuji ve foťáku, bude vše OK, ale není. Nechápu to...

Uživatelský avatar
Twin
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 511
Registrován: 21 úno 2013, 21:45
Bydliště: Praha

Re: Pomalé zobrazování náhledu na zadním displeji

Příspěvek od Twin » 12 črc 2013, 16:13

Tak já to mám pomalé už od začátku. Neřešil jsem to, protože mě to zase tolik neomezuje, ale jestli to někomu háže náhledy rychle, tak mě to malinko štve.
Nemůže to mít souvislost se zvoleným souborovým systémem? Myslim (NTFS vs. FAT32)
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-7, K-5 (II (s))“