Pentax K-5 vs. konkurence

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od ypres.bass » 28 úno 2011, 09:40

kdyžtak mne prosím odstříhněte do samostatného vlákna...

řeším nákup nového stroje, ale jelikož jsem vývoj v digitální sféře poněkud zaspal, tak z těch dat nejsem vůbec moudrý...
do konečného výberu se mi dostaly 3 Canony a K-5
zdá se mi to nebo je K-5 srovnatelná se 7D, pokulhává za 5DmII a předhání 60D?
jsou ty rozdíly markantní? jak říkám v digitální sféře jsem zaspal, takže vím jenom že K10D už trochu nestíhá.
ovšem napadlo mne i to že to může být nedostatečnýma sklama...

chci s tím fotit především ateliérový portrét a občas nějakou tu reportáž.
díky

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Pentax K-5

Příspěvek od elho_cid » 28 úno 2011, 12:02

Myslím že s těma sklama jsi na to kápnul. Kromě 60D jsou na tuhle aplikaci vhodné všechny ty stroje. Nevím jaké objektivy máš teď, ale podle mě je ideální vybírat hlavně podle nich. Já bych na ateliérový portrét asi bral nějaký kvalitní světelný zoom, záleží na preferencích každého v jakem rozsahu.
U Pentaxu je pomalejší x-sync, ale v ateliéru to nevadí, to je spíš na přebití přirozeného světla venku. U K-5 mi v ateliéru vadil ten problém s frontfokusem v šeru, ale po seřízení v servisu už je to použitelné a nový FW by to měl brzy srovnat úplně.
Takže pokud chceš použít i stávající objektivy tak bez obav K-5, pokud máš přístup k nějakým Canoním na půjčení nebo za dobrou cenu tak 7D a pokud potřebuješ krapet větší rozlišení a máš na to, tak 5DMk2.

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od ypres.bass » 28 úno 2011, 19:14

no skla mám momentálně:
Samsung D-Xenon 18-55/3,5-5,6
Tokina EL 28/2.8
Tamron 28-80/3,5-5,6
Volna 80/2,8
Chinon 50/1,9 MC
Auto Chinon 135/2,8 MC
Jupiter 180/2,8 (M42 přes redukci)

takže stejně budu muset sklo nějaké časem dokoupit (nějakou moderní 50 a časem nějakou moderní 90-105) protože mám výbavu stavěnou převážně na nedigitální užití

popravdě se rozhoduju hlavně už mezi
K5 přebíjí 7D - velikost čipu + cenový rozdíl asi 8000,-(který to asi i rozhodne)
7D má lepší zvětšní hledáčku (1x : 0,92x)
rozdíl MPx není velký a nezajímá mne skoro
docela by mne zajímal výstup při ISO 400 a 800
pro 5D můuví jenom velikost čipu a celkový "rozdíl lig"

ale pak mi tu visí otázka, jestli to vůbec stojí za to
fotky půjdou, jak jsem říkal, zejména komponované + občas si to chci vzít na výlet a jednou ročně fotím hudební festival. cílem většiny fotek bude internet a tisky většinou A4.
jestli ten rozdíl bude tak markantní a jestli to nebude jenom těma sklama.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od elho_cid » 28 úno 2011, 20:34

Zvětšení hledáčku se ale násobí cropem, takže ve finále je rozdíl zanedbatelný. Pro znatelně větší hledáček už jedině 5D a i ten bude oproti Pentaxu ME vypadat malý.
Ukázky vysokého ISO najdeš v každé recenzi. Pro A4 je s K-5 podle mě v pohodě použitelných ISO 3200.

Určitě bych ale být tebou zainvestoval spíš do objektivů... S tímhle sklenářstvím bude K-5 dost nevyužitá a i když jsou to zhusta FF objektivy, jejich výkonu na 5D přes redukci bych moc nevěřil.

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od fjo » 28 úno 2011, 21:23

ypres.bass:
Nechci Tě zrazovat od Pentaxu, ale když už uvažuješ o 5D (tedy pokud se bavíme o 5DmkII), tak bych ještě chvíli vydržel: http://www.techradar.com/news/photograp ... now-931100
Pentax

zdeny
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od zdeny » 28 úno 2011, 22:02

Iso 800 s K-5 v pohodě
Zdenek

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od elho_cid » 28 úno 2011, 23:11

fjo píše: Nechci Tě zrazovat od Pentaxu, ale když už uvažuješ o 5D (tedy pokud se bavíme o 5DmkII), tak bych ještě chvíli vydržel: http://www.techradar.com/news/photograp ... now-931100
S Canonem to jde v poslední době z kopce. Ty 60D a 600D se mu nepovedly a 1100D je výsměch. Je jasné že se od nich očekává obrat, mají velké zdroje a možnosti. Ale čím dál víc se bojím, že k obratu nedojde.

Uživatelský avatar
fjo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 2018
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od fjo » 28 úno 2011, 23:24

Souhlasím... už 50D byl průšvih... ale 5D mkII není zlá... u mkIII trochu čekám posun a la 60D a mluví se i o nějakém 4D, u kterého bych čekal, že bude plnohodnotným pokračovatelem 5D... tedy bez videa a více vybavené směrem k fotografii... 5DmkIII "jen" využije jména, které 5DmkI/mkII vybudovaly a bude nabízena za nižší cenu a marketing bude fungovat... ale to je můj pocit z toho, jak se vyvíjela desítková řada...
Pentax

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od ypres.bass » 28 úno 2011, 23:53

no to sklenářství je asi pravda...
pro k5 u mne mluví i to že bych nemusel vyměňovat systém
5D jsem zařadil, ale spíš jako extrémní konec série - to nemám šanci ufinancovat - navíc jsem to měl v pazouře na školení a moc mne to teda nepřesvědčilo. brigádně totiž dělám promotéra na Kanoní kompakty a na školení nám dycky ukazujou novinky i z dalších větví - tak jsem se třeba dva dny po světovém představení dostal k 1DmIV.
to je ale sranda, prodejem jedné značky si vydělávám na jinou :-)

jako fakt asi, když už, tak půjdu do té K5...

jo můžete mi poradit nějaké dobré skléčko (pevnou moderní padinu) s hezkým poměrem cena výkon?
zatím mám v hledáčku:
Sigma SMC-A 50mm f/1.4
SIGMA 50/2,8 EX DG Macro
PENTAX FA 50/1,4
jsem asi divný, ale já zoomy prostě nerad

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od elho_cid » 01 bře 2011, 00:07

Z těch cos napsal ani jedna hele.
Misto FA 50/1,4:
DA*55/1,4 - prostě optimalizovaná pro portrét Junem Hirakawou. Jestli chceš něco v tomhle ohnisku na portét, tak tohle je to nejlepší.
Sigma 50/1,4 - taky moderní padina, nová technologie co má kontrast od f1,4
Mě FA 50 prostě připadala nekontrastní i když jsem dost clonil.

Místo A 50/1,4
Voigtländer 58/1,4 nebo Zeiss ZK 50/1,4 - starý design, ale lepší kvalita zpracování než A řada.

Místo Sigmy 50/2,8 raději Pentax DFA50/2,8. Za tu se můžu zaručit, koukni na tu mojí recenzi tady. Ale není zrovna ideální na portrét.

JOVOL
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 26
Registrován: 03 úno 2011, 21:33
Bydliště: Brno

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od JOVOL » 06 bře 2011, 22:33

Chtěl bych si pořídit svou první DSLR. Doposud jsem používal kinofilmový Nikon F80. Ten jsem i s objektivy prodal, takže nemusím zůstat u značky, nejsem skálopevný nikonista.
Rozhoduji se mezi K-5 a Nikonem D7000. Již jsem byl skoro definitivně rozhodnutý pro K-5, ale po návštěvě specializovaného obchodu ve snaze si oba ošahat a rozhovoru s prodavačem jsem opět na vážkách.
Vyslechl jsem jeho argumenty a trochu znejistěl. Mohl by mi prosím někdo ze zkušených uživatelů objasnit prodavačovi připomínky?
1. Stabilizátor obrazu v těle foťáku je horší (a moc nefunguje) než stabilizátor v objektivu. Především na větších ohniscích? Nikon a Canon to z těchto důvodů tak dělá. Myslel jsem si, že je to právě výhoda, člověk nemusí používat objektivy se stabilizátorem.
2. Pentax se nehodí na momentky, pomalu a špatně ostří, takže se propásnou rozhodující okamžiky.
3. Nabídka příslušenství (i od jiných výrobců) je podstatně menší než pro Nikon nebo Canon.
Díky.
K-5
PENTAX DA 18-135/3.5-5.6 ED AL IF DC WR; SIGMA 50/1,4 EX DG HSM; SIGMA 17-50/2,8 EX DC HSM; HELIOS 2/58

Uživatelský avatar
vjacesslav
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1349
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od vjacesslav » 06 bře 2011, 23:37

Voigtländer 58/1,4 som dnes zazrel na pentaxforum na predaj... :)
Asahi Pentax & Lomo & Ricoh

Uživatelský avatar
nijel
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 431
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od nijel » 06 bře 2011, 23:47

1. Stabilizace v těle funguje. Jestli líp nebo hůř je otázka, protože nevím jestli to někdo testoval tak, aby se tomu dalo věřit. Každopádně při stabilizaci v těle nemáš stabilizované to co vidíš v hledáčku.
2. Pokud srovnáváš stejnou cenovou kategorii, tak na tom je dneska Pentax víceméně stejně jako Canon/Nikon. Při srovnání s reportážními těly o nějakou tu třídu výš zaostává. Ale to bude i D7000.
3. Jsou věci, které Pentax nedělá a někomu můžou chybět (např. dlouhá světelná skla), stejně tak jsou věci které nemá konkurence (třeba Limited skla). Je otázka co chceš fotit a kupovat za skla a jestli tě něco z toho bude omezovat.

Spíš než konkrétní foťák se porozhlédni co za skla bys k tomu (i do budoucna) chtěl kupovat a rozhodni se podle toho. Tělo stejně časem zastará, ale skla vydrží člověku většinou déle.
Moje weby: fotky, blog, free software projekty, překládání přes web

Výbava: Pentax KP, DA 15 Limited, DA 21 Limited, DA 35 Limited, FA 50, DA 70 Limited, D-FA 100 Macro, M 150

Uživatelský avatar
pavel_m
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Liberec

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od pavel_m » 07 bře 2011, 07:14

Přesně jak píše Nijel, porozhlídni se po sklech,které bys chtěl používat a to ti také dost napoví ,která značka by Ti mohla vyhovovat . Pokud bych se já dnes rozmýšlel ,tak bych taky váhal mezi těmito dvěma modely a asi by to o fous
vyhrála K5ka ,ta stabilizace je takové malé plus a kvalita fotek na vyšší ISO je také více než dobrá .A s tím malým výběrem příslušenství (mimo objektivů) prodavač pravdu nemá .Zatím mě nenapadlo, co z jiného příslušenství by se pro Pentax nedělalo .
K-30,K-5; DA 35/2,4, DA 50/1,8, DA 55-300;
Sigma 10-20/4-5,6; DA 18-135 WR, Tamron 18-200, Metz MB 44 AF-1,

Uživatelský avatar
bobo2
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-5 vs. konkurence

Příspěvek od bobo2 » 07 bře 2011, 09:35

elho_cid píše:Z těch cos napsal ani jedna hele.
Misto FA 50/1,4:
DA*55/1,4 - prostě optimalizovaná pro portrét Junem Hirakawou. Jestli chceš něco v tomhle ohnisku na portét, tak tohle je to nejlepší.
Sigma 50/1,4 - taky moderní padina, nová technologie co má kontrast od f1,4
Mě FA 50 prostě připadala nekontrastní i když jsem dost clonil.

Místo A 50/1,4
Voigtländer 58/1,4 nebo Zeiss ZK 50/1,4 - starý design, ale lepší kvalita zpracování než A řada.

Místo Sigmy 50/2,8 raději Pentax DFA50/2,8. Za tu se můžu zaručit, koukni na tu mojí recenzi tady. Ale není zrovna ideální na portrét.

...pravdepodobne si nemal na FA 50/1,4 šťastie. 55/1,4-kou som nikdy nefotil, predpokladám, že modernejší objektív bude kontrastnejší a ostrejší aj na 1,4 a 1,8...Moja 50/1,4 je na 1,8 celkom v pohode čo sa ostrosti aj kontrastu týka/alebo len nie som náročný/...skúsim niečo zo sobotňajšieho fotenia dať na ukážku do galérie.

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-7, K-5 (II (s))“