Přesnost usazení originální matnice K-5

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Martan67
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 129
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Litoměřice, Ústí nad Labem

Re: Přesnost usazení originální matnice K-5

Příspěvek od Martan67 » 21 pro 2012, 00:50

Boční světlo mne při pohledu do hledáčku také dokáže potrápit. Jelikož nosím brýle (čočky jsem kdysi zkoušel, ale nezvykl jsem si na ně), zatím jsem neobjevil jak tomu zamezit, nebo to alespoň opravdu výrazně omezit. Byť přitisknu hledáček na brýle sebelépe, ta mezera mezi okem a sklem brýlí tam zkrátka dělá při bočním silném světle dál neplechu.
Martin
Dlouho jsem fotil převážně na kinofilm (Pentax Z20, atd.). Na jaře 2011 se má fotostáj rozrostla o K200D (starší, ale ve formě) :D.
Skla: Pentax FA 50/1,7; FA 28-80/3,5-4,7; FA 80-320/4,5-5,6; Sigma 17-70/2,8-4,5 DC, a pár starších MF kousků

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Přesnost usazení originální matnice K-5

Příspěvek od Jan67 » 21 pro 2012, 01:18

JP3112 píše: Jen jsem chtěl vědět jestli má někdo další problémy s nepřesným usazením té originální K-5 matnice.
S originální matnicí je jakékoliv přesné kalibrování podložky bezpředmětné, viz můj předchozí příspěvek. Díky hloubce ostrosti, kterou tato matnice zobrazuje, je chyba v kalibraci těžko okem postřehnutelná.
Jan67

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Přesnost usazení originální matnice K-5

Příspěvek od JP3112 » 21 pro 2012, 10:13

Jan67: Tak teď jsem na vážkách, byl jsem rozhodnut vyměnit za klínovou, pokud bych měnil. Nevím, musel bych to asi zkusit někde mrknout do hledáčku s tou matnicí co doporučuješ.

Klingo: No radši bych bral právě tu co jsi doporučoval ty, nebo něco v tomhle stylu. Ta má taky ten mikrorastr, o kterém psal Jan67, ne? Hlavně má ale ten klín.

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Přesnost usazení originální matnice K-5

Příspěvek od Jan67 » 21 pro 2012, 11:54

Já mám originální, KatzEye optibrite s klínem a EE-S. Na LX mám SA23 s mikrorastrem. Takže má celkem dobrou představu o tom, jak který princip funguje.

S EE-S (neboli S type od focusing screen) se zaostřuje rychleji než s klínem. Nepotřebuješ nutně hledat kontrastní hranu, to zobrazení roviny ostrosti je výrazný. Když je dost času, tak je klín také velice přesný.

Ten mikrorastr mě tolik nevyhovuje. Ten moment zaostření není pro oko tak výrazný.
Pokud si uděláš cestu do Prahy, můžeš si to u mě vyzkoušet. Tu Katzeye bych možná i přenechal.

Díval jsem se ještě na rozdíl EE-A a EE-S. Podle nějakých lidí, co to zkoumali pod mikrospkopem, je EE-S dělaná trochu rozdílně od jiných matnic, zřejmě technologií mikročoček. To je nakonec jedno. Důležité je, že to funguje.
Jan67

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-7, K-5 (II (s))“