Z těla se při LiveView ozývá divné chrčení

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
torSo
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 09 dub 2013, 12:41

Z těla se při LiveView ozývá divné chrčení

Příspěvek od torSo » 09 dub 2013, 12:55

Ahoj, mám už delší dobu, více jak dva roky, fotoaparát Pentax K-r, do teď jsem s ním neměl žádné problémy. Nedávno jsem potřeboval natočit video a poprvé jsem tak použil fci. LiveView po delší dobu. Během natáčení jsem si všiml, že se z fotoaparátu ozývá chrčení, jako kdyby neustále pracoval nějaký servomotorek a snažil se najít určitou pozici a stále ji nemohl dosáhnout, je to poměrně hlasité chrčení. Děje se to pouze při LiveView jak v módu "nahrávaní", tak v módu "focení". Dále jsem si všiml, že z fotoaparátu se během tohoto chrčení občas ozve cvaknutí a poposkočí obraz. Vzhledem k tomu, že jediné co by se během "nahrávání" mohlo upravovat je kontrast, napadá mě, že by obě závady mohli souviset. Chci se zeptat zda někdo z uživatelů na tomto fóru řešil podobný druh závady, nebo zda někdo nevíte o jakou závadu by se mohlo jednat? Jsem rozhodnut s tím jít do servisu, ale ještě před tím by mě zajímalo jakou závadu jim v servisu zadám do opravy. Přede díky za Vaše názory.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Z těla se při LiveView ozývá divné chrčení

Příspěvek od kluzo » 09 dub 2013, 13:29

Vyzkoušej vypnout stabilizaci, jestli to bude pořád dělat. Taky bych vypnul automatické srovnání horizontu. Tipoval bych to na stabilizaci čipu.

freddy krueger
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 263
Registrován: 21 dub 2011, 14:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Z těla se při LiveView ozývá divné chrčení

Příspěvek od freddy krueger » 09 dub 2013, 13:32

Tyto zvuky vydává fotoaparát při zapnuté stabilizaci obrazu. Je to úplně normální.

Uživatelský avatar
Miro2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 301
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava

Re: Z těla se při LiveView ozývá divné chrčení

Příspěvek od Miro2 » 09 dub 2013, 14:50

Je to stabilizace čipu, mě to K5 dělá taky :wink:

Při Live view mi to stabilizuje pořád, i když stabilizaci v menu vypnu.
Pentax - nějaká krabička, která chytá světlo, moc tomu nerozumím....

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Z těla se při LiveView ozývá divné chrčení

Příspěvek od elho_cid » 09 dub 2013, 16:58

Pentaxy z principu nemůžou pohon stabilizace vypnout, protože snímač je v magnetickém poli a elektromagnety ho drží na místě. Vypnutí stabilizace znamená, že se foťák snaží s čipem vůbec nepohybovat, ale není tam žádná mechanická aretace, v principu zůstává pohyblivý.
Ty zvuky by neměly signalizovat žádný problém, pokud je to jen tichý šum. Pokud se ozývá bušení a fotky jsou rozmazané, pak to může teprve být porucha (sám jsem takovou měl)

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-m/K-x/K-r“