bod ostření

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
ďaur
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 107
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: bod ostření

Příspěvek od ďaur » 26 črc 2012, 19:03

freddy krueger:
"...Příště až si jej budeš nechat seřizovat, tak si to víc pohlídej..."

cestoval do servisu dvakrát, poprvé se vrátil v původním stavu - naprosto nepoužitelný, bf byl nad všechny síly clony, po reklamaci putoval přes servis do brd, odtamtud se vrátil sice s malým ale přesto bf a potřetí se mě už nechce utrácet prachy za poštovné a stále čekat... prostě já nemám v některých případech rád polotovar a proto vážně o bezzrcátku uvažuju. přes pár horších vlastností má taky dost předností....
bohužel nejsu z města, kde se pentax prodává a kde sídlí servis, praha je od zlína přece jen trošku daleko....

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

freddy krueger
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 263
Registrován: 21 dub 2011, 14:36
Kontaktovat uživatele:

Re: bod ostření

Příspěvek od freddy krueger » 26 črc 2012, 19:20

Aha, no tak to je ale potom problém v tom, že to posílaš poštou. Musíš osobně na počkání a hned si to přezkoušet. Jinak to nebudeš mít přesně seřízené nikdy. Já mám Prahu z ruky ještě víc než ty, ale kdybych měl stejný problém, tak bych tam zajel. Neříkej mi, že aspoň jednou za rok nejedeš do Prahy nebo aspoň do Brna. Do té doby se to jistě s korekcí přes debug menu dá přežít pokud neměníš často skla.

Uživatelský avatar
ďaur
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 107
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: bod ostření

Příspěvek od ďaur » 27 črc 2012, 05:49

mno, v praze jako takové jsem už nebyl dost dlouho - několik let. je ale pravda, že přes ni sice zřídka, ale přece jen občas projíždím - teď vlastně už po obchvatu. důvěra ve schopnost servisu se mě ztratila hned při prvním kontaktu s ním, už jsem to tu psal: objektiv se vrátil v naprosto stejném, t.j. naprosto nepoužitelném stavu, bf byl nehorázně velký. osobně jsem tam nikdy nebyl a v podstatě nevím, jak bych si udělal vlastní kontrolu na místě (snad jedině si vzít ssebou noťas...). a že by v brně byl servis na pentax, o tom nic nevím :?:

jenže problém se zaostřením na konec tyčky není problémem bf či ff, prostě s tímto objektivem ten konec na af nikdy ostrý není, ať beru záměrný bod jakýkoli a kamkoli. že by si foťák vybral úplně jiný bod než mám nastavený považuju za nemožné, snad se nepletu. prostě si to neumím vysvětlit. a ta tyčka vlevo, která je ostrá, je podle mého amaterského měření mimo ostřicí zónu. stejně tak není možné, aby foťák ostřil na zeď, tak velká hloubka ostrosti a ještě k tomu vpřed nemůže být.....

no, zkrátka to bezzrcátko asi bude dobré řešení.....

freddy krueger
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 263
Registrován: 21 dub 2011, 14:36
Kontaktovat uživatele:

Re: bod ostření

Příspěvek od freddy krueger » 27 črc 2012, 22:09

S tebou to nemá smysl, nechápeš kde je zásadní problém a jsi líný zajet si do Prahy. Snažil jsem se ti to vysvětlit, ale zřejmě to je nad tvoje chápání nebo nevím když nedokážeš pochopit, že tam máš backfocus a je tam potřeba nastavit korekci. Pro tebe bude opravdu nejlepší, když si koupíš bezzrcadlo.

hilda4sea

Re: bod ostření

Příspěvek od hilda4sea » 28 črc 2012, 10:53

Prosím tě, můžeš to zkusit vyfotit proti bílé hladké stěně, tak aby na pozadí nebyla žaluzie s vodorovnými liniemi ? Pokud máš cokoli takového v ploše ostření, tak se nedoostříš.
Nejlépe si vytiskni z netu ISO chart 12233 a vyfoť proti absolutně nekontrastnímu pozadí bez svislých a vodorovných linií.
Hilda

Uživatelský avatar
ďaur
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 107
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: bod ostření

Příspěvek od ďaur » 01 srp 2012, 06:47

freddy krueger
„…S tebou to nemá smysl, nechápeš kde je zásadní problém a jsi líný zajet si do Prahy. Snažil jsem se ti to vysvětlit, ale zřejmě to je nad tvoje chápání nebo nevím když nedokážeš pochopit, že tam máš backfocus a je tam potřeba nastavit korekci.“

po tvém posledním příspěvku předpokládám, že na toto vlákno už nepřijdeš, ale co kdyby:
vlákno jsem založil s touhou zjistit, jestli někdo má vymyšlený test kontroly „umístění a velikosti“ ostřicího bodu. sám jsem si nějakou metodiku určil, ale doporučení od majster333 » čtv črc 26, 2012 6:58 am jako velmi jednoduché a přitom zřejmě hodně účinné mě nenapadlo (ještě jednou díky). provedl jsem, zkusil, vyhodnotil a tedy vlákno mohlo skončit. jenže je pravda, že jsem svými reakcemi na další příspěvky tak nějak zřejmě vyprovokoval pokračování diskuze na téma proč není kolík v popředí, na nějž bylo ostřeno, ostrý a je ostré něco, co je za ním v jakési divné vzdálenosti, bez ohledu na bf, ff, když další dva objektivy se stejným či hodně podobným ohniskem, horší světelností a podle testů horší obecně dokáží za stejných podmínek přední kolík identifikovat a zaostřit na něj. bf/ff jsem si po druhém návratu objektivu ze servisu kontroloval, psal jsem zde, že sice bf stále vykazuje, ale na vzdálenost cca 1,5m do 1 cm. jistě, není to málo, ale rozhodně to není tolik, aby byl na fotce zaostřený kolík ve dvojnásobné vzdálenosti od prvního, na nějž bylo ostřeno, právě z důvodu bf. prostě pokud si myslíš, že problém ostření v tomto konkretním případě je způsobený bf, tak mě nepřesvědčíš, tím to rozhodně není a to bez ohledu na to, jestli su či nejsu líný zajet si do prahy…..

„…K ostřícím bodům - to jsou spíš ostřící plochy, kdy jedna přechází plynule v druhou. Pentax je má neskutečně velké, naprosto nesrovnatelně třeba s Nikonem…“

podle mé kontroly rozsah (plocha) středového ostřicího bodu (u k-x) je velikostí téměř totožný s oblastí uzavřenou závorkami, spíš o něco menší. Srovnání s nikonem posoudit neumím, nikon mi nikdy do ruky nepadl…


„…Pro tebe bude opravdu nejlepší, když si koupíš bezzrcadlo…“

myslím si, že nejen pro mě :) . měl jsem možnost s ním loni cca 3 měsíce fotit, technická kvalita fotek je v podstatě stejná, rychlost ostření (nefotím profesionálně sport) pokud je jak se obecně píše pomalejší, tak rozdíl kvůli jeho malosti změřit nedokážu a subjektivně ho neregistruju, menší rozměry někomu mohou, jinému nemusí vyhovovat. možnost nastavení velikosti ostřicího bodu taky nemusí být k zahození. že v hledáčku vidím histogram je pro mě velké plus. ale toto vlákno není zaměřené na porovnání zrcátka a bezzrcátka…

hilda4sea
„…můžeš to zkusit vyfotit proti bílé hladké stěně, tak aby na pozadí nebyla žaluzie s vodorovnými liniemi ? Pokud máš cokoli takového v ploše ostření, tak se nedoostříš…“

ano, zkusil jsem, je pravda, že v tomto případě z asi 10 namáčknutí po přeostření jinam zaostřil cca ve 3 případech přesně - tedy myšleno přesně na kolík, ve všech ale s posunutým záměrným bodem tak jak jsem vypozoroval při kontrole zamíření ostřicího bodu….

uzavřel bych z mé strany toto vlákno tím, že jednoduše tento objektiv (konkretní kus, který mám) není někdy schopný zaostřit tam, kam jiné objektivy bez ohledu na jejich kvalitu zaostřit dovedou. pokud to přijmu jako skutečnost, můžu ho používat s vědomím, že musím vždy důsledně kontrolovat, kam zaostřeno je…

Taurusek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 121
Registrován: 26 led 2011, 02:02
Bydliště: MSK

Re: bod ostření

Příspěvek od Taurusek » 01 srp 2012, 08:35

Ještě mě napadla taková kacířská myšlenka...

Nemůže to být backfocus spojený s pozicí kolíku v hyperfokální vzdálenosti?

Uživatelský avatar
ďaur
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 107
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: bod ostření

Příspěvek od ďaur » 01 srp 2012, 09:14

Taurusek:

nene, vzdálenosti jsou příliš velké, clona malá, netrap se tím, zkoumání jsem pustil z hlavy, beru to jako fakt, už jsem různýma pokusama opotřeboval závěrku dost......

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-m/K-x/K-r“