Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od JakubCh » 25 pro 2011, 00:54

Ahoj, tak jsem čerstvý vlastník K-r s 18-55 sklem. Těšil jsem se jak malé děcko, ale evidentně to byla chyba. Vybalil jsem ho, začal zkoušet...tak si ho napřed kompletně nastavím podle sebe, dívám se na různé vychytávky...až se dostanu k tomu, že si cvaknu pár fotek a mrknu na ně v PC. A co to nevidím - na 18mm všechny nechutně neostré. Po chvilce je jasné, že na 18mm neostří na nekonečno - a to o tolik, že korekce ve foťáku nepomůže :( . Zvažuji teď, co dál: bral jsem Pentaxe tady: http://www.interfoto.cz/zrcadlovky/Pent ... 18-55.html , ale asi jsem vyžral poslední kus...původně jsem si říkal - vrácení do 14 dnů... teď uvažuju, co dál. Stačí na reklamaci - seřízení poslat jen objektiv, nebo se musí posílat i tělo? Jaký je ten servis v Praze - pohoda, lze poslat sklo i poštou (jsem z Havířova, tak jízda do Prahy by se těžce nevyplatila...). Mezi svátky mi má přijít Sigma 70-300 z druhé ruky, tak kdybych měl tělo, aspoň můžu zkoušet telefoto, než se mi záklaďák vrátí zpět...a navíc kamarádka fotografka má taky Pentaxe, tak třeba by mi mohla půjčit nějaké kratší sklo zatím...
Jsem nas... šíleně, Pentax se mi moc líbí, bezva mašinka, oproti starému Olympusu E-420 pokrok jak ohrom. Ale tohle :roll: Ještě jeden dotaz hned: je normální, že když mám zapnutých více bodů AF (5), někdy mi probliknou dva? Vždycky středový - ten, co není vyplněný, a pak krajní? Někdy ano, někdy ne - svítí jen jeden - třeba levý. Pak se ale někdy stane, že blikne středový a i ten levý...manuál mlčí, ale myslím si, že tohle je asi v pohodě...
Tož se všem omlouvám za slohovku jako první příspěvěk tady, ale nějak jse msi musel ulevit... Sice vím, že mám teď věcí do školy, že stejně bych tomu moc nedal, v duchu si říkám, že to tak možná osud chtěl, aby mě nic netáhlo od učení, ale zase sám dobře vím že pořád se učit nebudu (protože to neumím) a právě loni se mi při procházkách mezi učením povedlo prá hezkých fotek. Takže :( :(

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
jirifno
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 655
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od jirifno » 25 pro 2011, 11:29

Ahoj.
Já mám Kx a taky 18-55. Vyzkoušej s tím objektivem test na tzv. front a back fokus. Tím zjistíš zda objektiv opravdu ostří tak, jak má. Problém může být i v nastavení těch více bodů. Dle toho co fotíš může přeostřit jinam. Nechej pouze středové. Alespoň do začátku. Pokud by jsi chtěl s něčím pomoci jsem z Frýdlantu n. O. mohu dojet nebo se sejít.
Fuji X-T1, Fuji X-T2, Samyang 8/2,8, Fujinon XF 14/2,8, Fujinon XF 23/1,4, Fujinon XF 56/1,2, Fujinon XF 50-140/2,8, Manfrotto BeFree GT XPRO karbon, blesk Nissin i60A + Air 1

Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od JakubCh » 25 pro 2011, 12:14

Ahoj, díky za reakci a ochotu, tak milé přivítání jsem tady nečekal :). Ale bohužel, samozřejmě, že jsem zvolil jen jeden bod a fotil s ním, abych vyloučil, že se foťák v šeru bytu jen "plete". Na tohle už jsem z Olyho vycepovaný dost... Ne, zvolím na pevno jeden bod, namířím na poličku na druhé straně pokoje, AF se hned chytne, cvak - a fotka a je zaostřená blbě. Všechny fotky, at jsem zkoušel, co jsem zkoušel. Tak jsem vypnul AF a zkusil naostřit ručně - no a musel jsem potočit kroužkem ještě více na nekonečno - takže foťák ostří soudě dle toho moc blízko...
Dotaz na více bodů byl jen orientační, protže jsem to trošku nepochopil, proč někdy svítí dva...
Tak co, jaké má kdo zkušensoti se servisem? Rychlost? Poslání poštou - jak se k tomu tváří? A co jsem vygooglil, tak se prý musí poslat tělo i objektiv...sedí?

Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od JakubCh » 25 pro 2011, 13:17

Hm, tak novinka...ještě jsem to chtěl zkusit, tak otevřu okno a cvaknu několik fotek ven..a vše je ok, ostří na 1*! Tak vlezu dovnitř a zkouším dál. V místnosti rozhodně není tma, zapnutý lustr..a výsledek? Někdy se chytne bez problémů, někdy je fotka naprosto neostrá. Ale není to tak jednoznačné, jako to byl ovčera v noci. AF pokaždé pískne, že je naostřeno, ani mu to netrvá, rychlsot zůstává. Ale někdy je fotka naostřená naprosto mimo...už jsem zkoušel všechno možné, jednu chvíli jsem měl dojem, že to dělá jen při zapnutém blesku... Te´d jsem vypnul stabilizátor, v manuálu s píše, že na blízké objekty (focení na blízko) to nemusí být ideální a pokoj má asi 3m... no a zkouším dál. Ale sám teď nevím... do foťáku jsem si hned nahrál nejnovější FW 1.11...takže tady asi chyba nebude. Dal jsem i reset nastavení...nějaký nápad ještě?

Tak mohu na 99% potvrdit: v místnosti, by´t osvětlené, se AF sakramentsky plete - sice ukazuje, jak si je jistý, ale funguje, jak se mu kdy chce.

Taurusek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 121
Registrován: 26 led 2011, 02:02
Bydliště: MSK

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od Taurusek » 25 pro 2011, 14:36

Ahoj, sice do K-r nevidím, sám mám nižší model... Máš v menu nastavenou položku, nevím teď z hlavy jak se to jmenuje... Ale funkcionalita je následující: Pokud není zaostřeno, foťák nefotí.

Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od JakubCh » 25 pro 2011, 14:42

Uf, kouknu na to...ale on fo´ták signalizuje zaostřeno, pískne, svítí zaostření v hledáčku :?
Tak mám - priorita AF či jak, že nejde domáčknout spušť, pokud není naostřeno...

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od bigfoot » 25 pro 2011, 16:47

riesis blbosti. Kedy sa uz vsetci naucia, ze ak nieco kupim a nie je to v poriadku, tak reklamujem. Pri kupe z eshopu vratim do 14 dni a bud ziadam vymenu kusu alebo peniaze.
Odporucam poslat predajcovi aby servis riesil on.
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Uživatelský avatar
jirifno
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 655
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od jirifno » 25 pro 2011, 17:10

Máš dobře nasazený objektiv? Podívej se jestli jsou všechny kontakty vystrčené, čisté. Párkrát ho zkus nasadit a sundat. Zkoušel jsi ten BF a FF? Do servisu by na seřízení muselo jak tělo, tak i objektiv. Máš možnost si půjčit jiný objektiv? Jak se chová? Pokud by se potvrdila chyba ve fotoaparátu, tak je určitě lepší ho ve 14-ti denní době vrátit a žádat peníze zpět. Díval jsem se, že např. AARON v Ostravě má K-r skladem a máš to jednodušší na případnou reklamaci a zkoušení zboží.
Fuji X-T1, Fuji X-T2, Samyang 8/2,8, Fujinon XF 14/2,8, Fujinon XF 23/1,4, Fujinon XF 56/1,2, Fujinon XF 50-140/2,8, Manfrotto BeFree GT XPRO karbon, blesk Nissin i60A + Air 1

Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od JakubCh » 25 pro 2011, 17:28

bifoot: ale jo, já bych to z fleku vrátil, bez udání důvodu a nechal si poslat prachy. Jenže s K-r a 18-55 sklem to u nás není moc růžové . skoro nikde není skladem a bůhví, jestli budou - vzhledem k tomu, že tu vedle probíráte konec její výroby. Čekat na nástupce se mi nechce. To je ten důvod. Jinak bych se s tím rozhodně nemazlil. Takhle by mi vycházelo skoro líp nechat poměrnou banalitu, jako nastaven AF, seřídit v servisu...
Na kontakty kouknu, ale sklo jsem sundal a nasadil znovu...
Aaron má skladem jen vystavený kus se sklem :( Objektiv si půjčit můžu, tak jsem na něj zvědavý...jak se bdue chovat.

Uživatelský avatar
jirifno
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 655
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od jirifno » 25 pro 2011, 17:50

Co ten BF a FF? Zajímalo by mně, jak se to chová s tím objektivem. Udělěj víc pokusů jestli je to pořád stejné.
Fuji X-T1, Fuji X-T2, Samyang 8/2,8, Fujinon XF 14/2,8, Fujinon XF 23/1,4, Fujinon XF 56/1,2, Fujinon XF 50-140/2,8, Manfrotto BeFree GT XPRO karbon, blesk Nissin i60A + Air 1

Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od JakubCh » 25 pro 2011, 17:59

Kouknu na to, jak se to dělá. Ale problém je, že někdy to ostří úplně přesně, a pak najednou začne blbnout. A začínám mít dojem, že kix bude ve fo´táku bohužel. Teď jsem zkoušel - ISO 400, zapnutý blesk, režim AV - ostré (F. 5.6). Přepnu do Tv - expozice 1/180, ISO stejné, blesk - neostré jak prase, zaostřené mimo. přepínám mezi režimy - v Av zase ok. Přepnu do Tv - kix. Tohle fakt nemá cenu...asi se na to vykašlu a půjde zpět. A budu se mdolit, že seženu K-r se seťákem za tu cenu, což není moc jisté....

Uživatelský avatar
jirifno
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 655
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od jirifno » 25 pro 2011, 18:05

Díval jsem se na ten odkaz a je tam dotaz na odborníka a je na ICQ. Pokud ho máš zkus se s ním spojit.
Fuji X-T1, Fuji X-T2, Samyang 8/2,8, Fujinon XF 14/2,8, Fujinon XF 23/1,4, Fujinon XF 56/1,2, Fujinon XF 50-140/2,8, Manfrotto BeFree GT XPRO karbon, blesk Nissin i60A + Air 1

Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od JakubCh » 25 pro 2011, 18:07

Asi tak udělám...

Uživatelský avatar
jirifno
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 655
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od jirifno » 25 pro 2011, 18:08

Zkus. Je právě online.
Fuji X-T1, Fuji X-T2, Samyang 8/2,8, Fujinon XF 14/2,8, Fujinon XF 23/1,4, Fujinon XF 56/1,2, Fujinon XF 50-140/2,8, Manfrotto BeFree GT XPRO karbon, blesk Nissin i60A + Air 1

Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozjetý AF u nové K-r a 18-55

Příspěvek od JakubCh » 25 pro 2011, 18:14

Ale ne, jim to svítí pořád :) ICQ bych musel oprášit, teď jsem jim poslal mail...no jsem solidně naštvaný, jasné je, že se foťák normálně nechová...jako mají skaldem "double zoom" kit a Pentax - tělo...takže, kdyby se chtělo řešení snad najdou...

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-m/K-x/K-r“