low-pass filtr

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
LubosTysl
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Kraj Karlovarský

low-pass filtr

Příspěvek od LubosTysl » 07 lis 2011, 08:26

Dobrý den všem zde na fóru.
Stalo se mi že po čištění low-pass filtru v servisu jsem zjistil že je na filtru škrábanec.Po různém dohadování a svádění viny jeden na druhého (vím že před čištěním tam škrábanec nebyl ale dokažte jim to), jsem se chtěl zeptat na kolik vyjde výměna low-pass filtu na pentax K-x.Popřípadě na jaký servis a kam se mám obrátit.
Dobré světlo všem.

Po telefonátu se servisem "samotný low pass filtr" sehnat nejde takže je to na výměnu i s čipem to jest 8000Kč.

Po této zkušenosti doporučuji čistit si low pass filtr sám a doma.
Nejspíš si tento příběh nenechám jen pro toto fórum.
Naposledy upravil(a) LubosTysl dne 08 lis 2011, 12:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od ByWondra » 07 lis 2011, 12:07

Páni, co to bylo za servis, který ji to škrábnul?
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od duves » 07 lis 2011, 13:08

LubosTysl: Najlepsie na niekoho, čo vie urobiť konverziu na IR. Možno bude mať pentaxacky low pass filter a ešte to aj urobí.

Ak low pass filter nema, skusil by som net, napr. http://www.optics-online.com/irc.asp
len pozor, low-pass filter na Pentax je 1,2 mm hruby, aspon Pentax k-m to tak ma. Takže nič nekupuj okolo 2 mm. Maximalne tak do 1,4-1,5 mm.

Takže maju 1,2 mm hrube: http://www.optics-online.com/IRC.asp?PN=IRC21-8R

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od aCIDfire » 07 lis 2011, 17:07

Teď už je to s křížkem po funuse, ale nejlepší/levnější/bezpečnější (máš to pod kontrolou) je čistit čip sám, atˇuž na mokro (používám PHOTOSOL SENSOR SWAB na K10D a teď na Nikonu D700) nebo tou Pentaxí típací tyčinkou, ta fungovala výborně a mokrý čištění jsem dělal snad jen 2x. Ten PHOTOSOL SENSOR SWAB je drahej, ale třeba z eBay už se to celkem vyplatí, teď jsem kupoval z USA a vyplatilo se to i přes napočítaný clo/daň.
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od duves » 07 lis 2011, 18:38

To maš pravdu, tiež to tak robím.

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od duves » 17 lis 2011, 20:08


Uživatelský avatar
LubosTysl
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Kraj Karlovarský

Re: low-pass filtr

Příspěvek od LubosTysl » 21 lis 2011, 11:05

Dobrý den všem
Teď mohu také přidat některé své poznatky.

1) Výměna low pass filtru stojí v servisu cca 8000kč
Jelikož samotný filtr nemají tak se to mění i s čipem což je skoro cena nového stroje.

2) Low pass filtr jde nahradit podložním sklíčkem o síle 1,2 mm což je základní příslušenství k mikroskopům.Stačí ho jen upravit na správnou míru a je to.

Pustil bych se do toho nejspíš sám( pokazit toho zase asi tolik nejde s ohledem na cenu výměny v servisu nebo koupě nového aparátu) jen jsem zkoušel přeleštit filtr několika způsoby.Nakonec jsem zjistil že opravdu se není čeho bát a čistit si filtr doma.Jak suchou tak mokrou cestou.

Pomohlo to jen škrábanec je tam pořád ale různými způsoby čištění a následně leštění je vidět někdy víc a někdy skoro vůbec.
Rozhodl jsem se to dál neřešit jelikož se problém nachází skoro uprostřed (snímače) a na fotkách to vidět moc není ani na vyšší clonu.

Díky všem a přeji dobré světlo.

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od duves » 21 lis 2011, 12:47

1. To nerieš cez taky drahy servis. napisal som vyššie, že zožen niekoho, kto robí IR konverzie. A kup ten low pass filter, čo som ti zalinkoval.
2. No asi ťažko. Číre sklo určene na mikroskopy nenahradí low pass filter. To by ma zaujimalo, kto ti povedal, že to je vhodne na low pass filter. Vieš ako vyzera low pass filter? Je to take zelenkave sklíčko - http://shop.lifepixel.com/9-Original-se ... lters-c10/
A okrem toho, moje skusenosti su take, že to sklo pre mikroskopy je popraskane, ma to take mikrotrhlinky. Potom, čo sa urobia zabery, su tam ďobance.

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od bigfoot » 21 lis 2011, 13:21

uz som ti davnejsie pisal SZ...

takze tentoraz takto verejne - do konca roka budem rozoberat K10, viem ti poskytnut l.p.filter, staci si zitit, ci ma rovnaky rozmer a najst niekoho, co ti to vymeni.
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od ByWondra » 21 lis 2011, 14:12

LubosTysl píše: ...
Pomohlo to jen škrábanec je tam pořád ale různými způsoby čištění a následně leštění je vidět někdy víc a někdy skoro vůbec.
Rozhodl jsem se to dál neřešit jelikož se problém nachází skoro uprostřed (snímače) a na fotkách to vidět moc není ani na vyšší clonu.
....
Páni, tak tohle by mě zajímalo trochu víc rozebrat - co to znamená, na fotkách to moc vidět není? Můžeš poslat nějaké srovnání? (před škrábancem/po? - hlavně v protisvětle). Vůbec problematika škrábanců na optice/snímači mě zajímá. Jak se to projeví na tom snímači? Fotil jsem už s půjčenými značně poškrábanými (na můj vkus) skly a nafotkách bych to nepoznal - možná jen, když byly odlesky, tak místo klasickejch prasátek to na nepředpovídatelnejch místech rozmazávalo kresbu a kontrast. Jako když mám upatlanej filtr. Možná, že to ale taky bylo špínou a ne škrábanci.
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od duves » 21 lis 2011, 14:38

Smazána citace předchozího příspěvku. Prosím necitujte přímo předchozí příspěvek (viz. Pravidla). Admin

No ja to možem poskytnuť take zabery. Mam prerabany k-m na IR režim. Kedze som nevedel zohnat tak tenky IR filter (1,2-1,5 mm), šlo tam podkladove skličko do mikroskopu. Chlapik, čo mi to robil vravi, že asi tam budu vidite dobance. Skoro ma jeblo. Riadne bodky tam su. Napokon to musel prerobiť. Nemam žiadne krycie sklo. No idem to otvoriť a skusim to prerobiť. Ja mam IR filter na objektíve a v hladačiku je tma ako v rohu. Fotím naslepo. A teda to nie je bohviečo.
I ked, občas sa zadarí.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od duves » 22 lis 2011, 12:13

bigfoot píše:uz som ti davnejsie pisal SZ...

takze tentoraz takto verejne - do konca roka budem rozoberat K10, viem ti poskytnut l.p.filter, staci si zitit, ci ma rovnaky rozmer a najst niekoho, co ti to vymeni.
Ja mam tiež volny low pass filter. Kludne mu ho dam. Lenže, včera som ho pozeral a ma tiež povrch trochu dočiarany.

Inak, mam to moje telo k-m otvorene.Zapasim s tym IR filtrom od Edmunds Optics. :mrgreen:

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od duves » 22 lis 2011, 18:49

Tu maš jednu infra, raw format
http://www.ulozto.sk/11224414/imgp0404-dng

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od ByWondra » 22 lis 2011, 22:50

Díky za ukázku, vidím spoustu ďobek, ale ty čáry to jsou jen běžné chem trails ne? Nebo je tam i nějaký táhlý škrábanec? Teda jestli se projevuje škrábnutí stejně výrazně jako ty bodíky, tak to musí být pak nepoužitelné, ne? Jako čistit bych každý snímek nechtěl ;-)
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: low-pass filtr

Příspěvek od duves » 23 lis 2011, 05:38

Smazána citace předchozího příspěvku. Prosím necitujte přímo předchozí příspěvek (viz. Pravidla). Admin
Nie, iba tie bodky tam boli. Škrabanec nie.To šlo potom preč. To robilo podkladove skličko z mikroskopu. Ak vidiš na oblohe čiaru, tak jedine od lietadla, alebo cirrus. Pri IR fotografii su oblaky velmi výrazné, aj malý fliačik.

Akurat som včera večer testoval par zaberov s tym nasadenym IR filtrom, čo som spominal. Je z plastu a priťahuje na seba kopec bordelu. Vyzera to byť celkom čiste. Len problem je so zaostrením. Tu už končim. To sa blbo nastavuje.

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-m/K-x/K-r“