Front focus K-r

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

bodlina
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: 02 lis 2011, 21:08

Front focus K-r

Příspěvek od bodlina » 02 lis 2011, 21:31

Zdravim, mam pocit, ze muj k-r trpi na front focus, se setovym objektivem na kratkem ohnisku podstatne vic nez na sigme, je to na reklamaci?
fotky zde: http://ljezzek.rajce.idnes.cz/ff
prvni dve jsou setakem 18-55mm, druhe dve sigmou 50-200mm
diky za pomoc, bodlina

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Fron focus K-r

Příspěvek od elho_cid » 03 lis 2011, 00:27

AF adjustment jsi zkoušel? K-r ho má. Třeba to vyřeší.
Jinak pokud se to projevuje i v praxi a vadí ti to, tak bych to řešil v servise. Pokud to není v běžném focení na překážku a je třeba fotit nějaké testovací obrazce, aby to bylo znát, tak bych se na to možná vykašlal.
Pokud řešit, tak určitě před koncem záruky, protože po záruce jsem za to dal tři stovky.

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fron focus K-r

Příspěvek od bigfoot » 03 lis 2011, 07:46

pekne zatisie s ponozkami :)
...K10+K5...
a rozne serepeticky

bodlina
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: 02 lis 2011, 21:08

Re: Fron focus K-r

Příspěvek od bodlina » 03 lis 2011, 08:40

elho_cid píše:AF adjustment jsi zkoušel? K-r ho má. Třeba to vyřeší.
Jinak pokud se to projevuje i v praxi a vadí ti to, tak bych to řešil v servise. Pokud to není v běžném focení na překážku a je třeba fotit nějaké testovací obrazce, aby to bylo znát, tak bych se na to možná vykašlal.
Pokud řešit, tak určitě před koncem záruky, protože po záruce jsem za to dal tři stovky.
Dik to vyzkousim, nerozhodi to ale nastaveni ty sigmy? Nemusi se to pak delat pokazdy pri prehozeni objektivu? V praxi to trochu vadi, proto jsem to zacal resit, protoze fotky se setakem byly takovy nedotazeny, jelikoz je to moje prvni dslr, tak jsem byl trochu zklaman. Jinak je to v zaruce, tak asi nebude problem.

Uživatelský avatar
jirifno
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 655
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

Re: Front focus K-r

Příspěvek od jirifno » 28 pro 2011, 10:10

Ahoj.
Dostal se mi do ruky Pentax 18-55 3,5-5,6 II. Zkoušel jsem na své K-x test FF a BF. V odkazu přikládám testovací fotografie a chci se poradit zda je to v pořádku. Dle mého názoru je objektiv OK. Foceno cca. 20cm od obrazce. Děkuji.
http://www.uloz.to/12038116/k-x-18-55-i ... f-a-bf-zip
Fuji X-T1, Fuji X-T2, Samyang 8/2,8, Fujinon XF 14/2,8, Fujinon XF 23/1,4, Fujinon XF 56/1,2, Fujinon XF 50-140/2,8, Manfrotto BeFree GT XPRO karbon, blesk Nissin i60A + Air 1

Uživatelský avatar
Pavel41
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 592
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rakovnicko na chalupě

Re: Front focus K-r

Příspěvek od Pavel41 » 28 pro 2011, 10:22

Vzdálenost 20cm je IMHO málo (ať už od čipu či obruby skla) - to, co vidím, by snad šlo tolerovat pro 18mm, při 55mm a vzdálenosti cca 1m od obrazce by byl zřejmý značný FF... podle mne adjust AF do mínusu... jo, ale koukám, že jde o K-x, tak nevím...
Pavel

Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Front focus K-r

Příspěvek od JakubCh » 28 pro 2011, 10:38

Hm, tak se mi zdá, že jsem to tu rozpoutal já, ale nedá mi to - tohle je skutečně mám dojem hlavně pentaxí vychytávka :D jinde se to ukazuje taky, o tom žádná, ale občas! A tady mám dojem, že snad každý druhý Pentax nebo sklo má FF/BF :D

Taurusek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 121
Registrován: 26 led 2011, 02:02
Bydliště: MSK

Re: Front focus K-r

Příspěvek od Taurusek » 28 pro 2011, 11:15

S tím bych opravdu nesouhlasil. ;) Pokud vše funguje jak má, tak neběžíš na fórm aby ses hned chlubil...

Když to je naopak, vidíš sám. Navíc bych řekl, že velké procento řešených problémů je právě neznalost uživatelů, neb drtivá většina čechů nečte manuály, viz dotazy typu, po zapnutí fotoaparátu mi foťák jakoby vrčí... Při vypnutém fotoaparátu mi v něm něco štěrká, asi se něco ulomilo, atp. atd. Přitom manuál to popisuje dostatečně. ;) No a pak se každý nepřizná, že je debil...

Mám sice K-x, ale vše funguje na jedničku, teda krom okamžiků, kdy byl problém mezi očnicí a manuálem. Ale tady mi vždy poradili anebo jsem to zde našel.

I já jsem debil.

Uživatelský avatar
Pavel41
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 592
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Rakovnicko na chalupě

Re: Front focus K-r

Příspěvek od Pavel41 » 28 pro 2011, 11:19

Já bych snad rovnou řek, že každý stroj a každé sklo každého výrobce má nějaký FF/BF... :shock: ono totiž moc záleží, co jsme ochotni tolerovat a naopak jak veliká očekávání máme - resp. jaká očekávání nám může náš stroj či sklo splnit (mj. třeba právě s možností AF-adjust). A když už otevřeme Pandořinu skříňku s testováním, kdy zařveme "a dost!" a raději fotíme... :idea:
Pavel

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Front focus K-r

Příspěvek od Klingo » 28 pro 2011, 11:22

Trochu ti to vysvetlím:pentax robí fotoaparáty ktoré sú aj pri najnižšom modeli o niekoľko tried vyššie ako u konkurencie.Všeobecne sa dá povedať,že pentax kupujú ľudia,ktorí vedia čo od neho očakávať a majú väčšie požiadavky ako len rodinná fotografia.Proste niesú to masovky.Pre tú väčšinu čo kupuje canon alebo nikon je podstatné to,že "majú zrkadlovku!" a neskúmajú žiadny FF ani BF-ani nevedia čo to je.Takisto si pravdepodobne nikdy nekúpia iné sklo ako to čo dostali výhodne v sete.No a asi málokto s užívateľov najnižších rád C a N urobí fotku väčšiu ako 10x15 .Ak mi neveríš,stačí sa dobre poobzerať na turistov okolo seba-slnečná clona nasadená naopak,fotia zrkadlovkou cez liveviev,na canone nasadený asi ten najhorší setový objektív čo kto kedy vyrobil a podobne.
Toto fórum slúži všetkým,čo sa o svoj fotoaparát zaujímajú,chcú ho ovládať a využiť všetky jeho vlastnosti.Postupné zdokonaľovanie aparátov so sebou prináša aj väčšiu šancu,že sa niečo pokazí.To je daň,ktorú platíme,platí to ale všeobecne pre akúkoľvek elektroniku.Aparát už nieje čo býval.Je to malý computer s výkonom väčším ako stolné počítače pred 15 rokmi.Takisto výroba sa už sústreďuje viac na výkon ako na kvalitu.Neúprosná ekonomika.Žiaľ.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Front focus K-r

Příspěvek od JakubCh » 28 pro 2011, 15:24

Hm, ale já přecházel z nemasového Olympusu, který je (byl) Pentaxu v mnoha ohledech velice podobný :D Sice jsem měl low-entry model, ale na vlákně Oly na Grafice se vyskytovala velká halda kolegů, kteří provozovali E-30 či E-3 spolu se špičkovými Zuiky (a Zuika, to je věc, která se skoro nebes dotýká - i nejlevnější seťáky byly tam, kam se seťáky C/N nedostanou za 100 let, pentaxí 18-55 není vůbec špatná, ale aspoň můj kus trpěl hned z pár testovacích fotek trošku více na aberaci, než Zuiko 14-42, uvidíme, co pošlou teď :D). A FF či BF se u Oly probíral jen velmi zřídka (ale ano - občas se tam taky řešil, nepopírám, právě me nechtěl jeden půjčený objektiv fungovat korektně, ale jinde jel v klidu a zase u mě šla jiná skla bez problémů...). Do jisté míry bych souhlasil s tím, že hodně lidí koupí třeba Nikon D3100 a další objektiv už nikdy ne, prostě po čase koupí celý "nový foťák", ale zase znám hodně lidí, co má D90 a ti rozhodně nemají seťáky a jen jedno sklo... prostě mi připadá, že na Pentaxu tenhle problém nastává častěji. JInak soihlasím, že každý foťák a každé sklo má trošku FF nebo BF...ale to, co jsem zažil a snad vyřešil já, to byla nepoužitelnost foťáku...
Teď těžký OT, sorry za něj: věta o skvělosti a prvenství Pentaxu - ale jo, je hodně fajn, už K-r těžce sundává třeba Nikon D3100 a za ty prachy nic lepšího není, K-5 se svou cenou také moc konkurenci nemá, ale zase trošku brzda - tohle znám od aut, takhle kamarád háji bezporuchovost, strohost a střízlivý vzhled Mercedesu s tím, že to jsou nejlepší auta, další kamarád Audi, že má modernější vzhled než Medvěd, že je novější kocepce, skoro spolehlivější, s lepším servisem, kam se hrabe Méďa prostě, a já je posílám někam, protože nejlepší je přece BMW s nadčasovým designem (fuj hnusná moderní ubercool Olympiáda), rozložením váhy na nápravy 47:53, tradičním náhonem na zadní kola (Xko neberu jinde než u SUV), silnými skvělými benzňáky (BMW s traktorem nikdy), prostě auto pro chlapa :D. A každý máme svou pravdu, každé auto je výborné, ale některé má tu výhodu a zase tu nevýhodu a naopak. Jinak to není ani s jinými věcmi - ani s foťáky. :) Já mám rád věci méně tuctové - proto třeba se mi zvedá kufr z Audin a i z masy C/N - proto jsem napřed měl Oly a teď jsem se zamiloval do Pentaxe, stejně, jako kdybych měl prachy, stojí mi u baráku 320i, protože každý hňup jezdí s Audi :) Ale pokud se nějaký problém, byť i třeba nic vážného, někde vyskytuje více, než jinde, tak si ho stále všímám a neženu jej pod koberec (kromě toho, když se hecujeme...). Může být, že na Pentaxu je více zaběhlých, zkušených uživatelů, ale připadá mi, že stejně se to tady řeší víc, než jinde...ale třeba optický klam, způsobený tím, že sám jsem to musel řešit a tak jsem hledal...

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: Front focus K-r

Příspěvek od bigfoot » 28 pro 2011, 15:35

Inde sa riesia ciste voloviny, tu ej mala komunita prevazne s ludmi ktori nepotrebuju riesit dookola kompoziciu a expoziciu... Preto to vyzera, ze sa tu riesia iba vady fotakov a skiel... v podstate to tak aj je ;)
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Front focus K-r

Příspěvek od JakubCh » 28 pro 2011, 15:46

Taky to tak může být...
Pravda je, že jinde se řeší vyloženě začátečnické věci - lidé mezmají základy, jako je hloubka ostrosti, nechápou, co to je ta "clona a čas", citlivost...to bylo i na Olympusu, hlavně právě ve vlákně low-entry modelů. Já měl kliku, sice do té doby jsem mě lkompakt, ale zrcadlo jsem chtěl ze spedifických důvodů - prostě jsem už věděl, co chci. Navíc jsem znal ještě filmové zrcadla, Praktiku, tátův Pentacon SIX...

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Front focus K-r

Příspěvek od Klingo » 28 pro 2011, 16:59

Ale pokud se nějaký problém, byť i třeba nic vážného, někde vyskytuje více, než jinde, tak si ho stále všímám a neženu jej pod koberec (kromě toho, když se hecujeme...).

Toto je asi najvýstižnejšie.Uvediem príklad:Dočítal si sa niekde,že ani Canon ani Nikon nevie odpáliť ateliérové blesky interným bleskom?Viem to z vlastnej skúsenosti.Vo fotoklube Gama Žilina máme tri Canony 7D,ani na jednom nejde vypnúť predblesk.Proste nastavíš aparát do režimu M,blesk ro režimu riadiaceho tak aby sa na výslednom snímku neprejavil.A bác-on si aj tak vyšle predblesk,ktorý samozrejme odpáli ateliérové a pri expozícií je tma.Skúšali všeličo ale nič nepomohlo.To isté som sa v prolaike dozvedel od predavača o nikonoch.Toto sú závažné veci ale Canikoni sa s tým chváliť nebudú.Na mojej K5 to ale fungovalo bezproblémov.takisto hdr má canon aj nikon iba pseudo-fotí s expozíciou na svetlo a vyťahuje svetlo z tieňov,pri jednej expozícii.Takže nepoužiteľné.K-5 urobí tri zábery ktoré následne spojí.Takých vecí by bolo viac.Konkrétne jedného fotografa čo fotil na nejakej akcií fulframe zrkadlovkou som sa pýtal,či má problémy s ff a bf a ako to rieši.Povedal že má ale nerieši to,pretože mení telá tak často že by nerobil nič iné ako ich posielal do servisu aj s objektívmi.Že sa s tým proste naučil žiť.Aj preto,že telá má svoje a objektívy si požičiavajú v redakcií viacerí fotografi.

Tu na našom fóre sa snažíme jeden druhému pomôcť skúsenosťami a nezametáme problém pod koberec.Ako som už písal,s pribúdajúcou elektronizáciou pribúdajú aj problémy ale s tým už asi nič neurobíme.Je pravda,že pentax má najsilnejšiu a takpovediac najtvrdšiu skupinu verných fans.Poznám hodne fotografov,ktorí sú nútený redakciami fotografovať práve canikonmi.Rada z nich vlastní pre svoje potreby px.A každý kto kedy mal niekdajšie filmové aparáty od px mi potvrdila že sa im nimi fotilo najlepšie zo všetkých značiek.Meno pentax si ctia aj v Amerike-nebolo to tak dávno,kedy ak si išiel na školu učiť sa za fotografa,tak ako povinný aparát bol práve Pentax K1000 (manuál s expzimetrom) pre jeho absolútnu spoľahlivosť.Aj toto prispievalo k dobrému menu a vzniku legiend typu Lx či objektívu 28-70/4.Ten vo svojej dobe nemal konkurenciu.Podobne aj jediný zoom rybie oko,jediný zrkadlový objektív so zoomom,telekonvertor,ktorý robí z manuálnych objektívov autofokusový(neskôr to okopíroval nikon),spätná kompatibilita objektívov(totoje zvlášť cenené-c a n viackrát menili bajonety a aj systémy bleskov).Meranie expozície cez objektív a tt-l bleskov je tiež patentom pentaxu.Určite je toho viac-to len na objasnenie,prečo je px komunita tak zomknutá a pevná.Ostatní len ticho závidia.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
JakubCh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: 25 pro 2011, 00:41
Bydliště: Havířov, škola v Olomouci, takže střídačka :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Front focus K-r

Příspěvek od JakubCh » 28 pro 2011, 17:11

Ale jo, ta semknutost se mi líbí, pokud z ní není něco-fanatismus.Stejně jako se mi líbí Pentax, nepopírám. K-5 se mi líbí daleko více, než třeba 7D od Canonu, o Nikonu D90 nemluvím ani...
Jak říkám, každá značka má své, viz to tím bleskem třeba...Pentax je prostě svůj - zdánlivě neviditelný, ale přitom bezva.
Nebyl to rozhodně útok na Pentax jako takový, to vůbec, ani osobní výpad.
Snad se můj problém s Pentaxem vyřeší, vše je na lepší cestě, než jsem vůbec doufal, možná, že v pátek ho mám doma :). Velice rád se stanu členem téhle semknuté komunity - jen ať sem nepřinesu smůlu, co se na mě nalepila s Olympusem... ale spoléhám, že Pentax má úplně jiný zvuk a že se udrží...
A že už se s FF nebo BF v takovém rozsahu, jako jsem měl já, už nesetkám :)

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-m/K-x/K-r“